February 2- 3, 2024
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NCCAA IC4A/ECAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Charlie Stephenson FR-1 Davis & Elkins 7:48.36 8:39.27 9:14.90 10:46.54 9:14.90 8:29.08
2 Jackson Gibson JR-3 Davis & Elkins 9:11.67 9:01.36 7:18.25 8:56.21 9:37.45 8:35.58
3 Mike Formica SO-2 Indiana (Pa.) 9:17.04 7:08.09 10:18.93 6:16.52 9:58.30 8:35.77
4 Henry Schmidt SR-4 Davis & Elkins 8:35.97 9:06.93 10:03.69 7:28.90 6:42.46 8:35.97
5 Jan Thewes SO-2 Davis & Elkins 9:49.48 7:55.72 11:07.04 9:13.28 6:01.96 8:37.08
6 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 9:40.01 11:02.86 8:17.15 8:11.97 10:57.69 8:37.86
7 Justus LePrevost SR-4 Frostburg State 9:32.59 6:46.02 10:24.64 6:51.22 6:51.22 8:40.53
8 Evan Pyles JR-3 West Virginia Wesleyan 10:30.48 7:16.09 8:34.90 11:12.52 8:29.64 8:45.40
9 William Hilbert Senior Bad Hombres TC 10:58.75 8:31.19 10:21.86 8:25.92 9:29.16 8:47.00
10 Lucas Pajak JR-3 Indiana (Pa.) 10:02.71 8:59.27 8:01.11 6:10.09 6:25.95 8:48.69
11 Zac Haley   Unattached 9:01.17 11:08.50 9:59.53 7:25.67 7:15.05 8:50.55
12 David Wootten JR-3 Mansfield 10:59.24 7:00.00 6:49.37 10:22.02 7:26.58 8:51.64
13 John Juszynski SO-2 Slippery Rock 7:21.84 6:44.57 6:49.90 9:40.24 8:41.69 8:52.33
14 Andrew Ye   Ohio State Running Club 6:45.79 6:24.43 7:17.83 10:30.04 8:00.54 8:53.93
15 Cade Robinson JR-3 West Virginia Wesleyan 11:13.36 6:24.78 8:11.66 9:10.45 10:35.95 8:54.41
16 Anthony Sanders JR-3 West Virginia Wesleyan 8:17.34 9:21.51 10:14.99 9:53.60 11:08.47 8:54.77
17 Willian McCarthy FR-1 St. Bonaventure 6:53.40 9:02.25 8:19.30 11:21.84 7:30.98 8:56.88
18 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 9:13.94 10:34.61 9:13.94 7:10.24 10:34.61 8:57.80
19 Kent Niland FR-1 West Virginia Wesleyan 6:32.65 11:01.58 11:28.48 8:25.60 8:57.87 8:57.87
20 Joseph Pivarunas SO-2 Canisius 8:54.65 7:39.05 8:43.85 7:06.64 10:21.06 9:00.05
21 Andrew Goldslager   Ohio State Running Club 11:11.63 8:39.97 7:24.14 6:19.14 6:46.23 9:01.63
22 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 11:47.20 11:03.68 9:52.96 10:03.84 9:04.00 9:04.00
23 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 9:53.21 6:20.97 11:14.85 7:31.71 10:53.08 9:04.23
24 Joseph Capuzzo FR-1 Canisius 7:31.75 7:53.52 11:36.67 8:37.06 7:15.42 9:04.27
25 Eli Eisenberger SO-2 Geneva 7:59.51 7:54.06 9:37.59 6:54.12 11:15.67 9:04.89
26 Josh Baker   Ohio State Running Club 10:48.63 9:10.51 8:59.61 7:32.40 7:16.05 9:05.06
27 Casey Malloy SO-2 St. Bonaventure 6:43.44 8:54.29 7:37.96 9:21.55 9:16.10 9:05.19
28 Haben Tesfay FR-1 Frostburg State 11:32.70 6:54.53 6:32.71 6:21.80 6:59.99 9:05.43
29 Austin Comeaux JR-3 Frostburg State 11:14.20 11:25.17 10:13.91 6:29.18 8:24.28 9:08.13
30 John Syms JR-3 St. Vincent (Pa.) 9:31.43 7:14.07 8:30.99 8:41.98 11:37.81 9:09.45
31 Jacob Raichel JR-3 Canisius 10:33.09 10:38.60 9:27.03 7:03.90 8:15.46 9:10.51
32 Tom Brady SO-2 Indiana (Pa.) 9:07.29 11:42.07 7:49.89 10:35.74 11:42.07 9:12.81
33 Collin Rice SR-4 Canisius 11:10.79 9:14.37 11:10.79 9:36.55 10:26.44 9:14.37
34 Caden Jones JR-3 Frostburg State 10:16.40 9:31.97 9:31.97 9:26.42 8:58.65 9:15.31
35 Philip Berger Freshman Unattached 7:41.38 8:53.65 9:21.44 8:25.85 9:49.24 9:15.88
36 Ryan Czechowski Freshman Unattached 7:19.82 8:09.93 11:41.48 10:56.95 7:14.25 9:16.73
37 James Yoho FR-1 Grove City 11:21.13 12:05.79 10:47.63 11:43.46 7:54.56 9:18.30
38 Max Ware FR-1 Grove City 6:47.66 10:19.86 9:07.27 11:43.63 9:07.27 9:18.43
39 Peyton Slider SO-2 West Virginia Wesleyan 11:34.40 7:50.40 10:27.20 12:02.40 8:12.80 9:20.00
40 Conor Quinn JR-3 St. Bonaventure 7:28.44 7:22.84 10:11.00 7:17.23 8:07.68 9:20.55
41 Tommy Corbin SO-2 Geneva 6:44.08 8:13.87 11:07.84 11:13.46 8:41.93 9:21.21
42 Dominick Ditoro SO-2 Indiana (Pa.) 9:39.13 10:24.11 7:12.94 6:39.21 10:29.74 9:22.26
43 Luke Roberts SO-2 Grove City 12:01.37 10:14.30 7:47.77 10:48.11 10:25.57 9:23.57
44 Patrick Garland SR-4 Canisius 7:48.05 11:11.06 9:29.55 7:36.77 10:09.03 9:23.91
45 Ethan Barrick FR-1 Seton Hill 7:09.15 10:21.14 6:40.92 12:08.43 12:08.43 9:24.67
46 Joshua Lopez FR-1 St. Bonaventure 10:05.75 6:36.29 7:49.88 10:56.70 9:20.46 9:26.12
47 Alex Bepristis FR-1 Grove City 11:56.31 8:43.02 9:56.93 7:51.86 10:42.41 9:28.50
48 Jeffrey Raynor JR-3 St. Vincent (Pa.) 7:29.13 9:56.95 7:17.76 11:56.34 7:12.08 9:28.52
49 Seamus Sommers FR-1 Franciscan (Ohio) 6:46.14 6:57.58 10:00.63 12:23.63 11:14.99 9:32.02
50 Owen Noecker JR-3 St. Bonaventure 8:36.34 10:48.30 8:19.13 11:16.98 10:19.61 9:33.71
51 Tyler Schott SO-2 St. Bonaventure 12:15.77 6:53.87 9:46.32 7:16.87 9:29.08 9:34.82
52 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 6:48.45 12:27.86 10:44.31 7:57.48 8:31.99 9:35.27
53 Isaac Showers JR-3 Mansfield 9:00.87 11:18.96 6:48.53 8:43.61 9:23.89 9:35.39
54 Henry Trost SR-4 St. Bonaventure 12:11.85 12:11.85 11:54.57 11:14.23 10:10.84 9:36.26
55 Matthew Brennan FR-1 Frostburg State 8:47.65 7:38.07 7:55.46 8:41.85 10:37.82 9:39.83
56 Elijah Hannig JR-3 West Virginia Wesleyan 7:33.54 9:18.21 11:02.87 9:12.39 9:35.65 9:41.46
57 William Lemaster Senior Unattached 7:34.00 10:28.62 7:22.36 9:18.77 8:43.85 9:42.05
58 Joey Jafarace JR-3 St. Vincent (Pa.) 8:22.36 12:27.69 11:29.28 9:55.82 12:27.69 9:44.13
59 Nick Dauphinee SR-4 Canisius 8:31.05 9:53.29 12:26.01 7:26.44 12:31.89 9:47.41
60 Parker Bradley SO-2 Indiana (Pa.) 8:56.15 9:31.50 8:56.15 11:17.55 10:30.42 9:49.17
61 Ian Rauber FR-1 Indiana (Pa.) 11:09.75 10:39.85 12:57.39 7:22.52 9:34.07 9:57.99
62 Rylan Ebner FR-1 Mansfield 9:35.66 7:47.72 12:59.54 11:41.58 12:05.57 9:59.64
63 Eduardo Torres FR-1 Franciscan (Ohio) 10:08.79 12:56.52 7:45.91 12:06.82 12:44.09 10:21.21
64 Justin Redilla SO-2 Westminster (Pa.) 9:09.25 9:40.45 11:57.77 9:03.01 8:38.04 10:24.14
65 Jacob Soyars SO-2 Bethany (W.V.) 13:08.71 14:36.35 14:29.61 8:45.81 11:34.34 11:14.11
  Derek Simpson SO-2 Mansfield DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Thijs Terlouw SO-2 Davis & Elkins DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Charlie Stephenson FR-1 Davis & Elkins 8:29.08
2 Jackson Gibson JR-3 Davis & Elkins 8:35.58
3 Mike Formica SO-2 Indiana (Pa.) 8:35.77
4 Henry Schmidt SR-4 Davis & Elkins 8:35.97
5 Jan Thewes SO-2 Davis & Elkins 8:37.08
6 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 8:37.86
7 Justus LePrevost SR-4 Frostburg State 8:40.53
8 Evan Pyles JR-3 West Virginia Wesleyan 8:45.40
9 William Hilbert Senior Bad Hombres TC 8:47.00
10 Lucas Pajak JR-3 Indiana (Pa.) 8:48.69
11 Zac Haley   Unattached 8:50.55
12 David Wootten JR-3 Mansfield 8:51.64
13 John Juszynski SO-2 Slippery Rock 8:52.33
14 Andrew Ye   Ohio State Running Club 8:53.93
15 Cade Robinson JR-3 West Virginia Wesleyan 8:54.41
16 Anthony Sanders JR-3 West Virginia Wesleyan 8:54.77
19 Kent Niland FR-1 West Virginia Wesleyan 8:57.87
20 Joseph Pivarunas SO-2 Canisius 9:00.05
22 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 9:04.00
23 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 9:04.23
26 Josh Baker   Ohio State Running Club 9:05.06
28 Haben Tesfay FR-1 Frostburg State 9:05.43
29 Austin Comeaux JR-3 Frostburg State 9:08.13
30 John Syms JR-3 St. Vincent (Pa.) 9:09.45
33 Collin Rice SR-4 Canisius 9:14.37
  Thijs Terlouw SO-2 Davis & Elkins DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Willian McCarthy FR-1 St. Bonaventure 8:56.88 6:58.77 9:02.25 9:45.20 11:11.10
18 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 8:57.80 8:57.80 7:21.00 8:41.67 11:28.39
21 Andrew Goldslager   Ohio State Running Club 9:01.63 10:12.05 8:56.22 6:24.56 8:02.05
24 Joseph Capuzzo FR-1 Canisius 9:04.27 11:31.23 10:09.59 6:31.88 7:53.52
25 Eli Eisenberger SO-2 Geneva 9:04.89 8:54.00 11:32.01 11:26.57 10:10.28
27 Casey Malloy SO-2 St. Bonaventure 9:05.19 7:05.25 11:32.40 11:26.94 10:16.07
31 Jacob Raichel JR-3 Canisius 9:10.51 8:54.00 7:25.92 10:38.60 10:11.07
32 Tom Brady SO-2 Indiana (Pa.) 9:12.81 8:00.95 7:22.25 11:58.66 7:22.25
34 Caden Jones JR-3 Frostburg State 9:15.31 7:29.81 9:59.74 11:00.82 6:50.93
35 Philip Berger Freshman Unattached 9:15.88 6:40.24 10:44.82 9:38.12 7:41.38
36 Ryan Czechowski Freshman Unattached 9:16.73 7:58.79 9:27.87 8:26.63 10:23.54
39 Peyton Slider SO-2 West Virginia Wesleyan 9:20.00 8:46.40 8:24.00 7:11.20 7:44.80
41 Tommy Corbin SO-2 Geneva 9:21.21 8:02.64 6:44.08 9:21.21 11:07.84
42 Dominick Ditoro SO-2 Indiana (Pa.) 9:22.26 6:44.83 9:27.89 10:07.24 11:14.72
44 Patrick Garland SR-4 Canisius 9:23.91 10:14.67 9:23.91 8:38.80 11:50.53
45 Ethan Barrick FR-1 Seton Hill 9:24.67 7:37.39 11:23.25 8:16.91 9:13.38
46 Joshua Lopez FR-1 St. Bonaventure 9:26.12 7:27.24 9:48.77 9:54.43 8:23.85
53 Isaac Showers JR-3 Mansfield 9:35.39 10:55.95 7:23.05 11:41.98 10:04.16
59 Nick Dauphinee SR-4 Canisius 9:47.41 12:43.64 11:21.40 11:33.15 12:31.89
  Derek Simpson SO-2 Mansfield DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
37 James Yoho FR-1 Grove City 8:50.39 9:18.30
38 Max Ware FR-1 Grove City 7:04.41 9:18.43
40 Conor Quinn JR-3 St. Bonaventure 7:17.23 9:20.55
43 Luke Roberts SO-2 Grove City 9:29.21 9:23.57
47 Alex Bepristis FR-1 Grove City 10:25.35 9:28.50
48 Jeffrey Raynor JR-3 St. Vincent (Pa.) 7:06.39 9:28.52
49 Seamus Sommers FR-1 Franciscan (Ohio) 7:43.34 9:32.02
50 Owen Noecker JR-3 St. Bonaventure 7:27.50 9:33.71
51 Tyler Schott SO-2 St. Bonaventure 6:48.13 9:34.82
52 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 7:17.21 9:35.27
54 Henry Trost SR-4 St. Bonaventure 7:17.96 9:36.26
55 Matthew Brennan FR-1 Frostburg State 7:32.27 9:39.83
56 Elijah Hannig JR-3 West Virginia Wesleyan 8:43.32 9:41.46
57 William Lemaster Senior Unattached 8:03.11 9:42.05
58 Joey Jafarace JR-3 St. Vincent (Pa.) 8:04.83 9:44.13
60 Parker Bradley SO-2 Indiana (Pa.) 12:28.25 9:49.17
61 Ian Rauber FR-1 Indiana (Pa.) 9:46.03 9:57.99
62 Rylan Ebner FR-1 Mansfield 7:59.72 9:59.64
63 Eduardo Torres FR-1 Franciscan (Ohio) 10:27.43 10:21.21
64 Justin Redilla SO-2 Westminster (Pa.) 10:30.39 10:24.14
65 Jacob Soyars SO-2 Bethany (W.V.) 11:14.11 11:14.11