April 19-20, 2024
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI HCAC NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Dimitri Margaritidis SR-4 Grace 3:56.42 10
2 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 3:56.45 8
3 Felix Rivet FR-1 Indianapolis 3:57.29 6
4 Joel Mumaw SO-2 Taylor 3:57.51 5
5 Tristan Trevino FR-1 Marian (Ind.) 3:58.58 4
6 Ben Moster SO-2 Marian (Ind.) 4:02.59 3
7 Drew Hogan SO-2 Goshen 4:03.64 2
8 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 4:04.26 1
9 Ben Eiffert SR-4 Taylor 4:04.90 -
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 4:05.15 -
11 Blake Hipkiss SR-4 Marian (Ind.) 4:05.50 -
12 Tyler Hartleroad SO-2 Trine 4:06.17 -
13 Jacob Harberts SO-2 Indiana Wesleyan 4:06.39 -
14 Logan Rufenacht SR-4 Grace 4:06.58 -
15 Hank Glasgo FR-1 Trine 4:08.08 -
16 Brandon Kleber JR-3 Grace 4:08.64 -
17 Evan Long FR-1 Indiana Wesleyan 4:08.81 -
18 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:09.01 -
19 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 4:09.06 -
20 Matt Rankin SO-2 Trine 4:09.61 -
21 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 4:11.11 -
22 Jordan Burden FR-1 Taylor 4:11.70 -
23 Ethan Nix FR-1 Indiana Wesleyan 4:12.14 -
24 Tanner Spence FR-1 Vincennes 4:12.36 -
25 Robin Aguilar-Gonzalez SR-4 Marian (Ind.) 4:12.99 -
26 Philip Nemecek JR-3 Trine 4:13.06 -
27 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 4:16.37 -
28 Cameron Nocton SO-2 Indiana East 4:17.75 -
29 Alex Cueves FR-1 Marian (Ind.) 4:17.96 -
30 Mathew Keitany JR-3 Goshen 4:19.01 -
31 Carter VanderMeer JR-3 Huntington 4:19.96 -
32 Denis Kale FR-1 Indiana East 4:20.17 -
33 Alex Anderson FR-1 Trine 4:21.17 -
34 Kaleb Gucinski SR-4 Anderson (Ind.) 4:21.49 -
35 Thomas Richards SO-2 Marian (Ind.) 4:22.96 -
36 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 4:23.84 -
37 Jack Hammond SR-4 Taylor 4:25.45 -
38 Ian Cross FR-1 Grace 4:25.63 -
39 Enoch Hines FR-1 Trine 4:26.97 -
40 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 4:27.06 -
41 Brandon Ellis SO-2 Indianapolis 4:28.01 -
42 Bryaun Manuel FR-1 Vincennes 4:28.25 -
43 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 4:31.61 -
44 Charlie Conkle FR-1 Indiana Kokomo 4:33.60 -
45 Dixon Minton JR-3 Indiana East 4:34.43 -
46 Carson Martin SR-4 Grace 4:36.01 -
47 Ryan Knoll JR-3 Anderson (Ind.) 4:38.20 -
48 Alex Kwizera FR-1 Vincennes 4:38.38 -
49 Anthony Gough FR-1 Earlham 4:39.88 -
50 Max Pendley FR-1 Vincennes 4:43.32 -
51 Levi Call SO-2 Earlham 4:45.62 -
52 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 4:45.77 -
53 Emmit Shaughnessy SR-4 Earlham 4:48.65 -
54 Micah Stacy JR-3 Anderson (Ind.) 4:49.23 -
55 Harrison Wealing SO-2 Grace 4:51.02 -
56 Austin Wenta SO-2 Indiana East 4:51.33 -
57 Dominic Lisinicchia FR-1 Trine 4:52.73 -
58 Ethan Carmean JR-3 Indiana Kokomo 4:57.45 -
59 Nick Anders JR-3 Indiana Kokomo 5:21.21 -
  Jose Quinones JR-3 Grace DNS   
  Ben Greiwe SO-2 Indiana Wesleyan DNS   
  Braden Sweet JR-3 Indiana Wesleyan DNS   
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
37 Jack Hammond SR-4 Taylor 3:45.64 4:25.45 4:59.96 5:07.93 4:33.42 5:02.62 -
42 Bryaun Manuel FR-1 Vincennes 3:29.24 4:28.25 3:10.46 4:52.40 5:24.59 5:11.17 -
44 Charlie Conkle FR-1 Indiana Kokomo 5:50.21 4:33.60 5:28.32 3:33.41 5:11.91 4:39.08 -
47 Ryan Knoll JR-3 Anderson (Ind.) 5:33.84 4:38.20 5:28.28 3:23.09 4:35.42 5:47.75 -
48 Alex Kwizera FR-1 Vincennes 4:07.76 4:38.38 6:01.90 5:22.92 3:42.71 5:00.65 -
49 Anthony Gough FR-1 Earlham 4:42.68 4:39.88 3:49.51 4:37.09 4:28.69 4:51.08 -
50 Max Pendley FR-1 Vincennes 4:12.16 4:43.32 5:31.49 5:56.99 4:03.66 5:17.32 -
51 Levi Call SO-2 Earlham 5:42.75 4:45.62 4:51.34 5:28.47 6:11.31 5:11.33 -
52 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 4:22.91 4:45.77 5:45.79 3:51.48 4:40.06 6:02.93 -
53 Emmit Shaughnessy SR-4 Earlham 5:11.75 4:48.65 4:28.45 5:11.75 5:26.18 4:37.11 -
54 Micah Stacy JR-3 Anderson (Ind.) 4:43.45 4:49.23 4:28.99 5:18.16 4:11.63 4:49.23 -
56 Austin Wenta SO-2 Indiana East 4:39.68 4:51.33 5:43.77 5:35.03 4:30.94 3:29.76 -
57 Dominic Lisinicchia FR-1 Trine 4:17.61 4:52.73 5:57.13 4:14.68 4:08.82 3:33.70 -
58 Ethan Carmean JR-3 Indiana Kokomo 5:18.28 4:57.45 5:12.33 6:23.71 4:57.45 4:36.63 -
59 Nick Anders JR-3 Indiana Kokomo 4:36.24 5:21.21 4:42.67 4:23.40 5:08.37 4:39.46 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
28 Cameron Nocton SO-2 Indiana East 5:14.46 3:36.51 4:04.87 3:21.05 4:17.75 -
29 Alex Cueves FR-1 Marian (Ind.) 4:05.07 3:05.74 5:19.87 4:48.92 4:17.96 -
31 Carter VanderMeer JR-3 Huntington 4:45.96 4:12.17 3:20.17 4:17.36 4:19.96 -
32 Denis Kale FR-1 Indiana East 3:48.95 4:56.60 5:14.81 3:54.16 4:20.17 -
33 Alex Anderson FR-1 Trine 5:39.53 3:36.78 3:05.43 3:55.06 4:21.17 -
34 Kaleb Gucinski SR-4 Anderson (Ind.) 3:31.81 4:03.19 4:31.95 3:05.66 4:21.49 -
35 Thomas Richards SO-2 Marian (Ind.) 3:38.26 4:44.00 3:43.52 3:56.67 4:22.96 -
36 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 4:31.76 3:49.54 4:52.87 5:35.08 4:23.84 -
38 Ian Cross FR-1 Grace 4:28.29 4:54.85 4:22.98 5:10.79 4:25.63 -
39 Enoch Hines FR-1 Trine 5:12.36 4:48.33 5:01.68 4:56.34 4:26.97 -
40 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 5:20.48 3:12.29 4:03.03 3:30.98 4:27.06 -
43 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 5:15.07 3:45.44 4:45.19 3:37.29 4:31.61 -
45 Dixon Minton JR-3 Indiana East 3:50.53 5:51.27 5:04.62 5:34.81 4:34.43 -
55 Harrison Wealing SO-2 Grace 5:14.31 3:55.73 3:44.09 4:59.75 4:51.02 -
  Ben Greiwe SO-2 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jose Quinones JR-3 Grace DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 3:45.54 4:05.15 3:11.22 -
13 Jacob Harberts SO-2 Indiana Wesleyan 3:17.12 4:06.39 3:36.83 -
15 Hank Glasgo FR-1 Trine 4:13.05 4:08.08 4:35.37 -
16 Brandon Kleber JR-3 Grace 4:58.37 4:08.64 3:26.38 -
17 Evan Long FR-1 Indiana Wesleyan 3:16.56 4:08.81 3:53.89 -
19 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 5:21.29 4:09.06 3:56.61 -
20 Matt Rankin SO-2 Trine 5:12.02 4:09.61 4:14.61 -
22 Jordan Burden FR-1 Taylor 3:44.02 4:11.70 4:49.46 -
23 Ethan Nix FR-1 Indiana Wesleyan 4:02.06 4:12.14 4:19.71 -
24 Tanner Spence FR-1 Vincennes 2:56.66 4:12.36 5:07.88 -
26 Philip Nemecek JR-3 Trine 3:02.21 4:13.06 5:06.21 -
27 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 3:12.28 4:16.37 4:49.70 -
41 Brandon Ellis SO-2 Indianapolis 4:41.41 4:28.01 4:11.93 -
46 Carson Martin SR-4 Grace 3:49.09 4:36.01 5:39.50 -
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS   
  Braden Sweet JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Dimitri Margaritidis SR-4 Grace 4:57.89 3:56.42 2:45.50 4:38.98 10
2 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 4:41.38 3:56.45 3:23.35 3:54.09 8
3 Felix Rivet FR-1 Indianapolis 3:57.29 3:57.29 4:30.51 4:49.50 6
4 Joel Mumaw SO-2 Taylor 4:49.77 3:57.51 4:02.26 5:08.77 5
5 Tristan Trevino FR-1 Marian (Ind.) 4:00.97 3:58.58 2:51.78 3:34.73 4
6 Ben Moster SO-2 Marian (Ind.) 2:59.52 4:02.59 4:41.41 3:52.89 3
7 Drew Hogan SO-2 Goshen 4:03.64 4:03.64 3:51.46 5:16.74 2
8 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 3:10.53 4:04.26 3:15.41 3:44.72 1
9 Ben Eiffert SR-4 Taylor 4:31.84 4:04.90 4:22.05 3:28.17 -
11 Blake Hipkiss SR-4 Marian (Ind.) 4:00.59 4:05.50 4:03.05 3:38.50 -
12 Tyler Hartleroad SO-2 Trine 4:45.56 4:06.17 4:18.48 4:45.56 -
14 Logan Rufenacht SR-4 Grace 4:09.05 4:06.58 3:39.46 4:36.17 -
18 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:18.97 4:09.01 4:58.82 3:19.21 -
21 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 4:23.67 4:11.11 3:28.43 3:56.05 -
25 Robin Aguilar-Gonzalez SR-4 Marian (Ind.) 4:20.58 4:12.99 4:50.94 3:35.05 -
30 Mathew Keitany JR-3 Goshen 3:24.62 4:19.01 4:57.87 3:09.08 -