April 19-20, 2024
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ryan Hanak SO-2 Taylor 14:51.92 13:22.73 16:56.79 10
2 Luke Harber SO-2 Taylor 14:53.52 17:25.42 13:15.24 8
3 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 15:08.22 11:21.17 18:00.79 6
4 Drew Sillaway SO-2 Trine 15:19.69 13:10.94 14:06.12 5
5 Joseph Packard JR-3 Trine 15:21.16 18:25.40 18:06.97 4
6 CJ Kelley JR-3 Indiana Wesleyan 15:23.07 17:23.07 11:41.54 3
7 Luke Nier SO-2 Grace 15:23.85 15:42.33 15:42.33 2
8 Clark Chustz SO-2 Marian (Ind.) 15:24.36 19:06.21 18:10.75 1
9 Matt Edison JR-3 Trine 15:25.59 12:01.96 11:52.71 -
10 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 15:25.64 12:57.54 12:57.54 -
11 Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan 15:27.20 17:37.01 11:35.40 -
12 Gehrig Longe JR-3 Trine 15:30.95 11:47.53 14:07.17 -
13 Dakota Ames SR-4 Grace 15:37.68 15:00.18 19:13.35 -
14 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 15:38.34 12:11.91 19:32.93 -
15 Robert Lohman SO-2 Marian (Ind.) 15:38.35 11:25.00 19:51.71 -
16 Dryden Dodson-Thomas JR-3 Indianapolis 15:42.34 13:58.69 10:59.64 -
17 Zach McKowen JR-3 Taylor 15:44.31 11:01.02 14:09.88 -
18 Jacob Myers SR-4 Trine 15:44.57 11:57.88 12:16.77 -
19 Braden Coate SO-2 Indiana East 15:46.06 19:04.74 18:55.28 -
20 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 15:47.48 12:56.94 11:03.24 -
21 Yosef Solomon JR-3 Trine 15:48.35 18:39.06 11:22.82 -
22 Garrett Ardis SR-4 Indianapolis 15:48.37 19:35.98 18:48.56 -
23 Zach McWaters FR-1 Taylor 15:51.01 13:09.34 20:17.30 -
24 Adam Heitz SO-2 Marian (Ind.) 15:51.77 14:45.15 16:20.33 -
25 Justin Van Prooyen SO-2 Grace 15:54.74 17:39.77 12:34.25 -
26 Zach Brickler SR-4 Trine 15:56.45 18:00.79 16:44.28 -
27 Caleb Boes FR-1 Trine 15:57.12 14:50.13 11:48.27 -
28 Austin Wilson FR-1 Grace 16:04.13 11:14.90 13:00.95 -
29 Kyle Sweeney SO-2 Taylor 16:06.24 20:17.47 16:06.24 -
30 Ethan Saylor FR-1 Goshen 16:06.60 17:52.93 20:46.92 -
31 Ian Harrold SO-2 Grace 16:07.98 19:11.90 14:31.19 -
32 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 16:08.25 11:46.83 12:54.60 -
33 Chase Cates FR-1 Indiana Wesleyan 16:09.37 20:40.80 12:07.03 -
34 Manny Villanueva SR-4 Goshen 16:12.00 17:39.48 14:54.24 -
35 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 16:14.24 14:17.34 17:02.96 -
36 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 16:14.99 18:41.24 13:48.75 -
37 Elijah Poorman FR-1 Bethel (Ind.) 16:15.12 14:18.11 19:10.65 -
38 Clay Batio FR-1 Trine 16:15.79 13:49.43 11:52.33 -
39 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 16:16.41 11:52.78 13:20.66 -
40 Felix Palafox FR-1 Trine 16:18.50 14:21.08 15:19.79 -
41 Aden McCarty FR-1 Grace 16:21.67 16:51.12 12:35.89 -
42 Zane Callison SR-4 Taylor 16:31.44 17:50.76 15:02.21 -
43 Isaac Combs JR-3 Huntington 16:31.75 13:53.07 15:42.17 -
44 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 16:35.49 11:46.80 11:36.85 -
45 Sam Klopfenstein SO-2 Goshen 16:51.78 20:44.49 20:34.38 -
46 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 16:55.49 17:15.80 20:28.75 -
47 Corbin Lee SR-4 Indianapolis 17:03.17 21:18.97 13:59.00 -
48 Ethan Hoffman SO-2 Trine 17:09.20 19:02.42 14:55.41 -
49 Alex Carie JR-3 Indiana Kokomo 17:37.09 20:15.66 22:01.37 -
50 Gage Guenin JR-3 Anderson (Ind.) 17:48.91 20:07.87 21:01.32 -
  Jose Quinones JR-3 Grace DNS DNS DNS   
  Riley Brand JR-3 Huntington DNS DNS DNS   
  Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS   
  Colten Covington SR-4 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS   
  Luke Pohl SR-4 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS   
  Nathan Burns FR-1 Taylor DNS DNS DNS   
  Alex Ortiz SO-2 Taylor DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
15 Robert Lohman SO-2 Marian (Ind.) 15:38.35 -
16 Dryden Dodson-Thomas JR-3 Indianapolis 15:42.34 -
18 Jacob Myers SR-4 Trine 15:44.57 -
22 Garrett Ardis SR-4 Indianapolis 15:48.37 -
24 Adam Heitz SO-2 Marian (Ind.) 15:51.77 -
26 Zach Brickler SR-4 Trine 15:56.45 -
27 Caleb Boes FR-1 Trine 15:57.12 -
28 Austin Wilson FR-1 Grace 16:04.13 -
29 Kyle Sweeney SO-2 Taylor 16:06.24 -
30 Ethan Saylor FR-1 Goshen 16:06.60 -
31 Ian Harrold SO-2 Grace 16:07.98 -
32 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 16:08.25 -
33 Chase Cates FR-1 Indiana Wesleyan 16:09.37 -
34 Manny Villanueva SR-4 Goshen 16:12.00 -
37 Elijah Poorman FR-1 Bethel (Ind.) 16:15.12 -
38 Clay Batio FR-1 Trine 16:15.79 -
39 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 16:16.41 -
40 Felix Palafox FR-1 Trine 16:18.50 -
41 Aden McCarty FR-1 Grace 16:21.67 -
42 Zane Callison SR-4 Taylor 16:31.44 -
43 Isaac Combs JR-3 Huntington 16:31.75 -
45 Sam Klopfenstein SO-2 Goshen 16:51.78 -
46 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 16:55.49 -
47 Corbin Lee SR-4 Indianapolis 17:03.17 -
49 Alex Carie JR-3 Indiana Kokomo 17:37.09 -
50 Gage Guenin JR-3 Anderson (Ind.) 17:48.91 -
  Riley Brand JR-3 Huntington DNS   
  Jose Quinones JR-3 Grace DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ryan Hanak SO-2 Taylor 11:17.86 14:51.92 10
2 Luke Harber SO-2 Taylor 13:42.04 14:53.52 8
3 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 13:55.57 15:08.22 6
4 Drew Sillaway SO-2 Trine 17:00.86 15:19.69 5
5 Joseph Packard JR-3 Trine 12:16.93 15:21.16 4
6 CJ Kelley JR-3 Indiana Wesleyan 12:27.69 15:23.07 3
7 Luke Nier SO-2 Grace 16:47.00 15:23.85 2
8 Clark Chustz SO-2 Marian (Ind.) 11:05.54 15:24.36 1
9 Matt Edison JR-3 Trine 17:35.18 15:25.59 -
10 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 12:11.26 15:25.64 -
11 Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan 15:55.02 15:27.20 -
12 Gehrig Longe JR-3 Trine 13:11.31 15:30.95 -
13 Dakota Ames SR-4 Grace 17:20.83 15:37.68 -
14 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 19:51.70 15:38.34 -
17 Zach McKowen JR-3 Taylor 18:15.40 15:44.31 -
19 Braden Coate SO-2 Indiana East 18:45.82 15:46.06 -
20 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 15:56.96 15:47.48 -
21 Yosef Solomon JR-3 Trine 20:23.38 15:48.35 -
23 Zach McWaters FR-1 Taylor 16:00.52 15:51.01 -
25 Justin Van Prooyen SO-2 Grace 11:17.87 15:54.74 -
35 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 18:20.90 16:14.24 -
36 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 15:45.74 16:14.99 -
44 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 12:06.71 16:35.49 -
48 Ethan Hoffman SO-2 Trine 13:43.36 17:09.20 -
  Colten Covington SR-4 Indiana Wesleyan DNS DNS   
  Luke Pohl SR-4 Indiana Wesleyan DNS DNS   
  Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan DNS DNS   
  Alex Ortiz SO-2 Taylor DNS DNS   
  Nathan Burns FR-1 Taylor DNS DNS