January 25-27, 2024
|
Wichita State-Heskett Center - Witchita, KS
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 N Vanee Anchike FR-1 Cloud County CC 2:57.53
2 Madalenn Fee SO-2 Cottey 3:02.08
3 Antonina Jackowiak FR-1 Friends 3:06.46
4 Sonya Zimmerman JR-3 Tabor 3:07.97
5 Brooke Wiebe SR-4 Tabor 3:08.18
6 Danielle Allison SR-4 Tabor 3:08.76
7 Mercy Angaamchaab FR-1 Cloud County CC 3:09.48
8 Ashlei McDonald SO-2 Texas Wesleyan 3:11.41
9 Mia Roman JR-3 Bethel (Kan.) 3:13.38
10 Catherine Lyon JR-3 Emporia St. 3:14.43
11 Nontokozo Ncube FR-1 Cloud County CC 3:14.93
12 Alexis Longoria SR-4 Southeastern Oklahoma 3:15.19
13 Hannah Grover FR-1 Tabor 3:16.10
14 Jaelyn Rumback FR-1 Cloud County CC 3:16.80
15 Arden Kesterson SR-4 Southeastern Oklahoma 3:21.38
16 Tayler Williams SO-2 Emporia St. 3:22.21
17 Rebekah Choriego SO-2 Friends 3:22.29
18 Kayli Gonzales JR-3 Friends 3:22.57
19 Bethany Schrag SO-2 Bethel (Kan.) 3:25.71
20 Samantha Presas FR-1 Highland CC 3:27.53
21 Annabel Reyes FR-1 Highland CC 3:30.02
22 Genevi Martinez SO-2 Southeastern Oklahoma 3:30.15
23 Ryleigh Hale JR-3 John Brown 3:31.50
24 Adelia Janssen FR-1 Tabor 3:32.06
25 Grace Lee FR-1 Friends 3:32.62
26 Joella Mathilda FR-1 Cloud County CC 3:33.79
27 Sydnee Gardner SO-2 Tabor 3:34.02
28 Andrea Serrano JR-3 Tabor 3:39.46
29 Harley Woody FR-1 Northwestern Oklahoma 3:43.22
30 Aereonna Cardenas FR-1 Southeastern Oklahoma 3:43.63
31 Sarah Dark JR-3 Tabor 3:43.82
32 Chloe Inskeep FR-1 Hutchinson CC 3:43.92
33 Kylie Mouser SO-2 Friends 3:46.80
34 Natalia Guardado FR-1 Neosho County CC 3:51.94
35 Neena Lasley FR-1 Haskell Indian 3:55.72
36 Kayhla Talavera FR-1 Northwestern Oklahoma 4:03.60
  Amari Robb SO-2 McPherson DNS
  Aidyn White FR-1 Tabor DNS
  Allison Johnson JR-3 Tabor DNS
Women's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Mia Roman JR-3 Bethel (Kan.) 3:44.32 2:32.77 3:13.38
12 Alexis Longoria SR-4 Southeastern Oklahoma 3:42.52 2:26.40 3:15.19
15 Arden Kesterson SR-4 Southeastern Oklahoma 3:57.63 2:41.11 3:21.38
19 Bethany Schrag SO-2 Bethel (Kan.) 3:38.06 4:27.43 3:25.71
25 Grace Lee FR-1 Friends 4:19.40 2:45.85 3:32.62
28 Andrea Serrano JR-3 Tabor 4:29.94 3:17.52 3:39.46
29 Harley Woody FR-1 Northwestern Oklahoma 2:51.88 3:16.44 3:43.22
30 Aereonna Cardenas FR-1 Southeastern Oklahoma 3:54.82 3:57.05 3:43.63
32 Chloe Inskeep FR-1 Hutchinson CC 3:08.10 3:05.86 3:43.92
34 Natalia Guardado FR-1 Neosho County CC 4:17.46 3:38.03 3:51.94
35 Neena Lasley FR-1 Haskell Indian 4:21.65 3:10.94 3:55.72
36 Kayhla Talavera FR-1 Northwestern Oklahoma 4:08.48 3:56.30 4:03.60
  Aidyn White FR-1 Tabor DNS DNS DNS
  Amari Robb SO-2 McPherson DNS DNS DNS
Women's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Catherine Lyon JR-3 Emporia St. 3:14.43 3:24.16
14 Jaelyn Rumback FR-1 Cloud County CC 3:16.80 3:20.74
17 Rebekah Choriego SO-2 Friends 3:22.29 2:21.61
18 Kayli Gonzales JR-3 Friends 3:22.57 3:18.52
22 Genevi Martinez SO-2 Southeastern Oklahoma 3:30.15 2:29.21
23 Ryleigh Hale JR-3 John Brown 3:31.50 3:42.08
24 Adelia Janssen FR-1 Tabor 3:32.06 2:51.77
26 Joella Mathilda FR-1 Cloud County CC 3:33.79 4:20.83
27 Sydnee Gardner SO-2 Tabor 3:34.02 3:49.01
31 Sarah Dark JR-3 Tabor 3:43.82 2:54.58
33 Kylie Mouser SO-2 Friends 3:46.80 2:54.64
  Allison Johnson JR-3 Tabor DNS DNS
Women's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 N Vanee Anchike FR-1 Cloud County CC 2:57.53 3:34.82 2:32.68 3:45.47 2:59.31
2 Madalenn Fee SO-2 Cottey 3:02.08 2:58.44 2:25.67 3:09.37 2:45.70
3 Antonina Jackowiak FR-1 Friends 3:06.46 3:32.57 2:32.90 2:14.26 3:45.62
4 Sonya Zimmerman JR-3 Tabor 3:07.97 4:02.49 2:28.50 2:30.38 3:38.05
5 Brooke Wiebe SR-4 Tabor 3:08.18 2:41.84 3:36.41 2:56.89 2:19.26
6 Danielle Allison SR-4 Tabor 3:08.76 3:55.95 3:10.65 3:40.85 3:31.42
7 Mercy Angaamchaab FR-1 Cloud County CC 3:09.48 3:28.43 3:22.75 2:35.38 2:39.17
8 Ashlei McDonald SO-2 Texas Wesleyan 3:11.41 3:30.56 2:13.99 3:28.64 3:43.95
11 Nontokozo Ncube FR-1 Cloud County CC 3:14.93 2:59.34 3:42.22 3:05.19 2:39.85
13 Hannah Grover FR-1 Tabor 3:16.10 3:04.34 3:16.10 2:48.65 2:50.61
16 Tayler Williams SO-2 Emporia St. 3:22.21 4:00.63 2:45.82 3:22.21 2:25.60
20 Samantha Presas FR-1 Highland CC 3:27.53 3:44.14 3:17.16 3:21.31 3:23.38
21 Annabel Reyes FR-1 Highland CC 3:30.02 4:33.03 3:06.92 4:03.63 2:27.02