March 22-23, 2024
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B North Coast AC NJCAA DI NCCAA

Men's 5,000m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathan Burns FR-1 Taylor 17:23.86 11:12.32 14:09.24 16:13.09 14:44.62
2 Ethan Pruzinsky FR-1 Wayne State (Mich.) 16:51.37 16:42.42 16:24.52 14:10.26 14:55.01
3 Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan 17:03.80 18:42.59 18:33.61 17:57.69 14:58.07
4 Joel Mumaw SO-2 Taylor 15:44.54 15:26.55 16:11.53 10:38.69 14:59.56
5 Lucas Oberle JR-3 Northwood 17:34.69 16:13.56 14:07.36 13:58.34 15:01.44
6 Ryan Hanak SO-2 Taylor 12:20.36 11:08.13 13:14.53 14:35.79 15:02.87
7 Jackson Bakker SO-2 Purdue Northwest 12:48.71 17:29.06 12:39.67 12:30.62 15:04.36
8 Kenny Minto SO-2 Wayne State (Mich.) 12:40.67 10:33.90 17:12.34 11:28.23 15:05.56
9 Joe Barnett SR-4 Wabash 14:57.55 16:10.08 19:02.33 17:58.87 15:06.61
10 Luke Harber SO-2 Taylor 15:24.83 14:39.49 13:17.89 12:32.56 15:06.69
11 Gabriel Phillips SO-2 Lansing CC 12:51.59 13:09.75 15:07.75 13:46.06 15:07.75
12 Nick Bozarth JR-3 Saginaw Valley 11:07.07 13:51.55 17:30.86 11:34.48 15:13.79
13 Mylan Nocton SO-2 Indiana East 15:48.37 12:07.39 14:34.71 15:20.74 15:20.74
14 Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan 14:38.35 10:56.45 19:15.72 11:51.92 15:24.57
15 Will Houvener SO-2 Adrian 11:43.45 13:53.04 12:01.96 18:02.94 15:25.59
16 Todd Henley JR-3 Northwood 15:07.68 14:58.42 16:12.51 16:12.51 15:26.20
17 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 18:32.34 13:26.45 19:55.77 11:35.22 15:26.95
18 Aaron Hendryx   Run Club at IU 11:01.34 11:29.28 20:10.90 17:32.55 15:31.46
19 Tyler Bays FR-1 Saginaw Valley 20:12.15 16:47.02 10:52.70 11:57.97 15:32.42
20 Alex Ortiz SO-2 Taylor 18:11.52 14:36.95 17:34.20 15:14.27 15:32.92
21 Aaron Bowerman SO-2 Lansing CC 14:01.00 19:09.37 16:49.20 14:10.34 15:34.44
22 Ty Nagy SO-2 Wayne State (Mich.) 19:01.40 15:26.22 17:18.49 13:52.66 15:35.57
23 Carson Nicoletti JR-3 Wayne State (Mich.) 12:38.22 17:00.32 17:47.12 19:58.17 15:36.07
24 Ryan Fryer Sophomore Notre Dame Running Club 18:43.67 17:56.85 15:36.39 12:19.75 15:36.39
25 Jacob Sitzman JR-3 Wabash 13:16.21 13:34.94 17:47.85 12:01.27 15:36.71
26 Owen Donaher Freshman Notre Dame Running Club 18:44.60 11:52.25 19:03.34 15:27.79 15:37.16
27 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 13:45.05 16:15.06 14:41.30 17:48.81 15:37.55
28 Seth Pianga FR-1 Wayne State (Mich.) 19:52.67 16:44.85 20:11.46 14:52.16 15:39.11
29 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 15:02.23 18:38.39 18:00.80 17:51.40 15:39.82
30 CJ Kelley JR-3 Indiana Wesleyan 12:32.10 13:28.51 19:06.95 12:22.70 15:40.12
31 Drake Hayes SR-4 Wabash 19:47.65 16:57.99 16:20.29 14:36.60 15:42.58
32 Jackson Marshall Freshman Unattached 15:15.21 15:15.21 19:39.39 11:38.20 15:43.51
33 Quinton Bock JR-3 Purdue Northwest 12:53.97 12:35.09 12:44.53 18:43.20 15:43.86
34 Jacob Wartenberg FR-1 Northwood 17:56.29 18:05.73 11:29.20 17:46.85 15:44.11
35 Braden Coate SO-2 Indiana East 13:07.37 14:51.72 16:55.04 13:45.31 15:48.63
36 Bryce Brown JR-3 Saginaw Valley 15:02.05 20:15.39 15:02.05 17:05.49 15:49.52
37 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 12:11.30 19:18.67 18:40.69 17:24.71 15:49.73
38 Ethan Hoffman SO-2 Trine 15:21.29 13:17.82 11:42.84 16:27.78 15:49.78
39 Justin Santiago JR-3 Wabash 15:22.08 20:35.77 12:49.98 12:49.98 15:50.59
40 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 16:40.21 19:03.10 15:14.48 13:58.27 15:52.58
41 Avery Ramos SO-2 Purdue Northwest 20:12.77 16:42.68 18:37.27 16:42.68 15:54.93
42 Ryan Bowman JR-3 Spring Arbor 17:49.94 16:33.52 14:29.33 16:33.52 15:55.30
43 Craig Padgett Senior Unattached 19:25.70 17:02.38 14:29.50 13:51.28 15:55.49
44 Evan Suydam FR-1 Lansing CC 13:28.14 20:41.07 12:40.04 14:16.25 16:02.07
45 Zach McKowen JR-3 Taylor 11:13.73 18:46.09 14:35.85 15:14.35 16:02.47
46 Yosef Solomon JR-3 Trine 20:14.23 15:44.40 13:29.49 15:54.04 16:03.67
47 Quaid Schimetz FR-1 Lansing CC 17:24.59 17:43.94 20:09.02 11:55.74 16:07.21
48 Zach McWaters FR-1 Taylor 16:36.62 11:26.99 12:44.40 12:15.37 16:07.59
49 Chase Cates FR-1 Indiana Wesleyan 16:57.63 12:26.26 20:40.54 20:11.47 16:09.17
50 Zach Brickler SR-4 Trine 11:58.32 19:34.55 11:38.91 18:26.60 16:10.70
51 Ian Harrold SO-2 Grace 20:23.31 19:25.06 16:30.30 12:08.16 16:10.88
52 Logan Swiney FR-1 Spring Arbor 20:34.57 12:18.80 17:39.59 18:37.92 16:12.10
53 Ethan Saylor FR-1 Goshen 15:43.65 11:30.71 13:46.91 16:12.83 16:12.83
54 Elliott Rodgers FR-1 Lansing CC 20:16.27 13:56.79 15:14.63 12:58.41 16:13.01
55 Manny Villanueva SR-4 Goshen 13:47.72 18:20.38 13:28.24 11:21.65 16:13.78
56 Kyle Sweeney SO-2 Taylor 14:37.61 20:18.90 18:51.14 13:39.10 16:15.12
57 Caleb Billings SR-4 Adrian 11:35.37 18:56.10 20:43.83 14:51.25 16:19.39
58 Carter Walsman FR-1 Indiana East 17:39.65 12:06.05 14:33.23 12:06.05 16:21.15
59 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 16:04.40 11:48.54 12:27.90 12:08.22 16:24.08
60 Woodrow Murray   Run Club at IU 11:59.25 17:14.54 20:31.59 18:43.21 16:25.27
61 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 13:00.57 16:08.30 15:58.42 15:38.66 16:28.06
62 Cody Aldridge FR-1 Saginaw Valley 19:51.26 19:21.47 11:34.90 18:21.91 16:32.71
63 Caleb Vogl JR-3 Indiana Kokomo 14:25.35 16:04.81 14:25.35 19:23.74 16:34.65
64 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 12:36.99 13:56.67 15:26.31 16:55.95 16:36.03
65 Zach Wrobel Freshman Notre Dame Running Club 19:05.73 20:55.32 13:56.88 13:36.95 16:36.28
66 Sean Bohne   Purdue Run Club 15:17.96 13:38.18 20:07.32 13:28.21 16:37.78
67 Gavin Shelton SO-2 Adrian 13:42.82 21:24.39 13:42.82 15:53.26 16:43.43
68 Isaac Combs JR-3 Huntington 15:13.86 18:24.67 18:14.63 18:24.67 16:44.24
69 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 15:49.86 13:08.18 17:10.69 20:53.00 16:50.48
70 Ian Cross FR-1 Grace 18:01.54 12:38.09 17:41.32 21:33.80 16:50.78
71 James Oberman SO-2 Adrian 20:41.10 20:00.41 12:22.63 11:52.11 16:57.29
72 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 12:35.21 17:31.17 20:24.66 18:11.99 17:00.55
73 Brandan Bagnara SO-2 Purdue Northwest 19:14.65 21:58.14 13:57.89 18:54.21 17:01.81
74 Matthew Meyer JR-3 Wabash 12:29.50 17:58.05 12:39.77 16:56.45 17:06.71
75 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 15:12.19 19:10.61 20:54.27 13:28.54 17:16.58
76 Joey Schwindt FR-1 Lansing CC 15:34.55 22:29.90 19:33.37 13:29.94 17:18.38
77 Chris Smith SO-2 Adrian 18:31.70 16:37.42 20:57.16 13:51.18 17:18.97
78 Eric Alegre SR-4 Purdue Northwest 21:25.67 19:30.70 12:53.50 15:40.74 17:25.26
79 Matthew Fletcher SO-2 Adrian 18:32.78 16:36.21 14:29.03 18:11.59 17:39.79
80 Zach McMahan FR-1 Adrian 21:39.00 22:32.68 20:45.32 21:49.74 17:53.55
81 Adam Fisch SO-2 Concordia (Mich.) 14:00.29 19:34.25 18:51.16 12:44.88 17:57.29
82 Tomas Rampe FR-1 Lansing CC 14:45.69 22:51.73 14:56.49 15:50.49 18:00.10
83 Tim Bilen SR-4 Adrian 15:40.33 19:48.93 15:07.91 22:52.67 18:00.84
84 Riley Brand JR-3 Huntington 22:10.00 18:22.93 19:38.62 19:06.18 18:01.30
85 Avery Sanchez SR-4 Concordia (Mich.) 19:25.37 15:36.66 13:58.63 13:25.96 18:09.13
86 Ethan Handley SR-4 Adrian 16:24.72 17:30.37 22:14.84 18:25.08 18:14.13
87 Wyatt Pugh JR-3 Adrian 19:24.68 17:10.29 19:13.48 16:36.70 18:39.88
88 Andrew Jitendran Sophomore Notre Dame Running Club 22:16.31 13:50.99 24:19.84 13:39.76 18:42.95
89 Ethan Rucarean SO-2 Adrian 23:59.65 17:54.03 18:39.73 19:59.71 19:02.58
90 Jonathan Karr Senior Notre Dame Running Club 18:27.74 23:45.92 22:11.64 22:11.64 19:38.44
  Jared Platt FR-1 Wayne State (Mich.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Zane Callison SR-4 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS
  Bryan Chavero Ortega FR-1 Ancilla College DNS DNS DNS DNS DNS
  Carter Stoner JR-3 Saginaw Valley DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Bower SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Isaiah Beiter Freshman SW Michigan DNS DNS DNS DNS DNS
  Dylan Fritz   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Linscott   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Liam Oman   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Liam LeBlanc SO-2 Lourdes DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5,000m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nathan Burns FR-1 Taylor 14:44.62 18:34.63 14:00.39
2 Ethan Pruzinsky FR-1 Wayne State (Mich.) 14:55.01 11:29.16 12:04.96
3 Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan 14:58.07 11:31.52 15:16.04
4 Joel Mumaw SO-2 Taylor 14:59.56 12:17.64 16:11.53
5 Lucas Oberle JR-3 Northwood 15:01.44 10:31.01 12:28.20
6 Ryan Hanak SO-2 Taylor 15:02.87 15:38.99 11:44.24
7 Jackson Bakker SO-2 Purdue Northwest 15:04.36 18:59.50 16:16.71
8 Kenny Minto SO-2 Wayne State (Mich.) 15:05.56 17:57.62 13:16.90
9 Joe Barnett SR-4 Wabash 15:06.61 14:48.48 16:10.08
10 Luke Harber SO-2 Taylor 15:06.69 17:58.97 16:19.23
11 Gabriel Phillips SO-2 Lansing CC 15:07.75 12:06.20 14:22.37
12 Nick Bozarth JR-3 Saginaw Valley 15:13.79 16:54.31 12:56.73
13 Mylan Nocton SO-2 Indiana East 15:20.74 19:20.14 19:01.72
14 Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan 15:24.57 12:38.15 13:24.38
16 Todd Henley JR-3 Northwood 15:26.20 17:45.13 10:48.34
17 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 15:26.95 19:09.42 16:13.30
18 Aaron Hendryx   Run Club at IU 15:31.46 17:23.24 19:05.70
19 Tyler Bays FR-1 Saginaw Valley 15:32.42 18:01.61 18:29.58
20 Alex Ortiz SO-2 Taylor 15:32.92 14:18.29 11:21.04
23 Carson Nicoletti JR-3 Wayne State (Mich.) 15:36.07 18:15.21 18:33.93
25 Jacob Sitzman JR-3 Wabash 15:36.71 14:31.14 14:21.78
28 Seth Pianga FR-1 Wayne State (Mich.) 15:39.11 19:24.50 17:50.59
32 Jackson Marshall Freshman Unattached 15:43.51 14:28.03 16:49.56
45 Zach McKowen JR-3 Taylor 16:02.47 17:00.22 12:01.86
  Jared Platt FR-1 Wayne State (Mich.) DNF DNF DNF
Men's 5,000m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Will Houvener SO-2 Adrian 15:25.59
21 Aaron Bowerman SO-2 Lansing CC 15:34.44
22 Ty Nagy SO-2 Wayne State (Mich.) 15:35.57
24 Ryan Fryer Sophomore Notre Dame Running Club 15:36.39
26 Owen Donaher Freshman Notre Dame Running Club 15:37.16
27 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 15:37.55
30 CJ Kelley JR-3 Indiana Wesleyan 15:40.12
31 Drake Hayes SR-4 Wabash 15:42.58
33 Quinton Bock JR-3 Purdue Northwest 15:43.86
34 Jacob Wartenberg FR-1 Northwood 15:44.11
35 Braden Coate SO-2 Indiana East 15:48.63
37 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 15:49.73
38 Ethan Hoffman SO-2 Trine 15:49.78
39 Justin Santiago JR-3 Wabash 15:50.59
40 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 15:52.58
44 Evan Suydam FR-1 Lansing CC 16:02.07
46 Yosef Solomon JR-3 Trine 16:03.67
50 Zach Brickler SR-4 Trine 16:10.70
55 Manny Villanueva SR-4 Goshen 16:13.78
69 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 16:50.48
  Liam LeBlanc SO-2 Lourdes DNS
  Zane Callison SR-4 Taylor DNS
  Richard Bower SO-2 Indiana East DNS
  Luke Linscott   Purdue Run Club DNS
  Liam Oman   Purdue Run Club DNS
Men's 5,000m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 12:41.26 15:11.63 15:39.82 15:49.22
36 Bryce Brown JR-3 Saginaw Valley 15:40.03 15:59.02 15:49.52 13:17.60
42 Ryan Bowman JR-3 Spring Arbor 16:33.52 12:34.69 15:55.30 19:54.13
43 Craig Padgett Senior Unattached 13:41.73 14:39.05 15:55.49 17:50.15
47 Quaid Schimetz FR-1 Lansing CC 13:03.44 11:26.72 16:07.21 14:20.82
48 Zach McWaters FR-1 Taylor 19:21.11 13:42.46 16:07.59 18:03.70
49 Chase Cates FR-1 Indiana Wesleyan 14:32.26 14:41.95 16:09.17 11:37.81
51 Ian Harrold SO-2 Grace 11:29.33 19:25.06 16:10.88 13:16.13
52 Logan Swiney FR-1 Spring Arbor 20:34.57 18:08.76 16:12.10 15:04.06
53 Ethan Saylor FR-1 Goshen 14:45.28 17:40.39 16:12.83 13:37.18
54 Elliott Rodgers FR-1 Lansing CC 18:00.05 14:35.71 16:13.01 14:55.17
56 Kyle Sweeney SO-2 Taylor 12:40.60 11:32.34 16:15.12 20:48.16
57 Caleb Billings SR-4 Adrian 16:09.60 17:18.16 16:19.39 15:20.63
58 Carter Walsman FR-1 Indiana East 20:36.25 14:33.23 16:21.15 19:07.95
59 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 13:46.63 12:18.06 16:24.08 20:49.79
60 Woodrow Murray   Run Club at IU 18:33.36 11:29.69 16:25.27 13:27.93
62 Cody Aldridge FR-1 Saginaw Valley 14:53.44 15:23.22 16:32.71 17:42.20
64 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 16:26.07 15:46.23 16:36.03 18:25.60
66 Sean Bohne   Purdue Run Club 12:18.36 14:48.03 16:37.78 14:28.07
68 Isaac Combs JR-3 Huntington 20:25.18 20:35.22 16:44.24 18:04.58
72 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 21:05.49 20:04.25 17:00.55 13:16.03
73 Brandan Bagnara SO-2 Purdue Northwest 14:08.11 13:47.67 17:01.81 13:27.23
74 Matthew Meyer JR-3 Wabash 21:23.39 21:02.86 17:06.71 14:12.17
  Isaiah Beiter Freshman SW Michigan DNS DNS DNS DNS
  Carter Stoner JR-3 Saginaw Valley DNS DNS DNS DNS
Men's 5,000m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
41 Avery Ramos SO-2 Purdue Northwest 15:07.19 15:54.93
61 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 18:36.51 16:28.06
63 Caleb Vogl JR-3 Indiana Kokomo 14:15.40 16:34.65
65 Zach Wrobel Freshman Notre Dame Running Club 19:55.54 16:36.28
67 Gavin Shelton SO-2 Adrian 19:03.91 16:43.43
70 Ian Cross FR-1 Grace 12:07.77 16:50.78
71 James Oberman SO-2 Adrian 15:35.91 16:57.29
75 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 14:51.46 17:16.58
76 Joey Schwindt FR-1 Lansing CC 19:12.61 17:18.38
77 Chris Smith SO-2 Adrian 13:40.79 17:18.97
78 Eric Alegre SR-4 Purdue Northwest 12:32.59 17:25.26
79 Matthew Fletcher SO-2 Adrian 13:14.85 17:39.79
80 Zach McMahan FR-1 Adrian 13:35.90 17:53.55
81 Adam Fisch SO-2 Concordia (Mich.) 23:20.48 17:57.29
82 Tomas Rampe FR-1 Lansing CC 17:16.90 18:00.10
83 Tim Bilen SR-4 Adrian 19:48.93 18:00.84
84 Riley Brand JR-3 Huntington 15:08.30 18:01.30
85 Avery Sanchez SR-4 Concordia (Mich.) 19:36.26 18:09.13
86 Ethan Handley SR-4 Adrian 15:19.07 18:14.13
87 Wyatt Pugh JR-3 Adrian 15:40.70 18:39.88
88 Andrew Jitendran Sophomore Notre Dame Running Club 21:08.94 18:42.95
89 Ethan Rucarean SO-2 Adrian 20:45.42 19:02.58
90 Jonathan Karr Senior Notre Dame Running Club 24:33.05 19:38.44
  Dylan Fritz   Purdue Run Club DNS DNS
  Bryan Chavero Ortega FR-1 Ancilla College DNS DNS