February 24-25, 2024
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 William Crowder JR-3 Shenandoah 6.80 10
2 Brady Fowler JR-3 Roanoke 6.85 8
3 Zaiyon Evans FR-1 Averett 6.90 6
4 Kyle Clanton SR-4 Bridgewater (Va.) 6.92 5
5 Jaylen Jones JR-3 Lynchburg 7.03 4
6 Joseph Eldridge SO-2 Roanoke 7.07 3
7 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 7.09 2
8 Nickolas Andrews SO-2 Averett 7.14 1

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 William Crowder JR-3 Shenandoah 6.39 5.03 5.03 6.79
2 Brady Fowler JR-3 Roanoke 8.46 5.26 5.32 6.82
3 Jaylen Jones JR-3 Lynchburg 7.46 5.07 8.79 7.03
4 Kyle Clanton SR-4 Bridgewater (Va.) 4.91 7.54 6.57 6.91
5 Zaiyon Evans FR-1 Averett 5.95 6.43 4.91 6.91
6 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 7.99 6.51 7.43 7.07
7 Nickolas Andrews SO-2 Averett 8.21 4.95 8.98 7.07
8 Joseph Eldridge SO-2 Roanoke 8.42 8.42 7.00 7.07
9 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 7.98 7.12 6.55 7.12
10 Da'Shawn Winters FR-1 Eastern Mennonite 6.71 6.71 7.42 7.13
11 Conner Church FR-1 Ferrum 5.43 7.29 6.64 7.14
12 Noah Eglin SO-2 Shenandoah 8.87 8.94 6.15 7.15
13 Wyatt Newcome SO-2 Shenandoah 5.25 6.12 8.27 7.19
14 Jordan Edwards FR-1 Randolph 6.70 6.12 8.00 7.20
15 Jaidyn Lacey FR-1 Lynchburg 5.27 6.65 7.08 7.22
16 DaMauri McPherson JR-3 Ferrum 8.39 7.16 9.40 7.23
17 Aidan Spradlin JR-3 Roanoke 8.11 6.66 5.22 7.24
18 Jamahrie Owens FR-1 Averett 8.66 6.84 8.29 7.27
19 Damari Brown FR-1 Roanoke 6.52 8.50 5.64 7.32
20 Jamaari Blackburn FR-1 Ferrum 8.14 9.48 6.29 7.40
21 Da'Quan Smith FR-1 Virginia Wesleyan 6.23 6.52 5.49 7.41
22 James Edwards JR-3 Washington and Lee 6.91 8.10 5.21 7.43
  Julius Jacobs SR-4 Virginia Wesleyan DNF DNF DNF DNF
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Brady Fowler JR-3 Roanoke 6.82 8.60 6.21 6.21
5 Zaiyon Evans FR-1 Averett 6.91 8.99 5.88 8.30
6 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 7.07 5.45 5.52 9.05
12 Noah Eglin SO-2 Shenandoah 7.15 5.15 6.30 9.01
13 Wyatt Newcome SO-2 Shenandoah 7.19 8.42 8.99 7.91
19 Damari Brown FR-1 Roanoke 7.32 5.35 7.62 8.93
21 Da'Quan Smith FR-1 Virginia Wesleyan 7.41 5.71 9.04 8.01
  Julius Jacobs SR-4 Virginia Wesleyan DNF DNF DNF DNF
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jaylen Jones JR-3 Lynchburg 7.03
7 Nickolas Andrews SO-2 Averett 7.07
10 Da'Shawn Winters FR-1 Eastern Mennonite 7.13
11 Conner Church FR-1 Ferrum 7.14
14 Jordan Edwards FR-1 Randolph 7.20
18 Jamahrie Owens FR-1 Averett 7.27
20 Jamaari Blackburn FR-1 Ferrum 7.40
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 William Crowder JR-3 Shenandoah 5.98 6.79 5.23 6.25 7.27 8.02 6.73
4 Kyle Clanton SR-4 Bridgewater (Va.) 8.09 6.91 8.85 8.99 7.05 7.88 8.37
8 Joseph Eldridge SO-2 Roanoke 8.21 7.07 5.09 6.65 5.45 6.58 6.44
9 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 7.05 7.12 7.05 8.12 7.76 8.05 6.06
15 Jaidyn Lacey FR-1 Lynchburg 6.36 7.22 6.00 8.96 8.45 7.66 7.95
16 DaMauri McPherson JR-3 Ferrum 8.90 7.23 8.03 7.16 9.26 5.07 5.79
17 Aidan Spradlin JR-3 Roanoke 6.45 7.24 6.09 5.07 6.30 8.62 8.55
22 James Edwards JR-3 Washington and Lee 6.02 7.43 7.51 8.47 8.70 9.37 8.99