January 20, 2024
|
Central Michigan-Indoor Athletic Complex - Lansing, MI
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chris Davis SR-4 Olivet 2:19.01 2:27.39 1:50.25 1:23.89 1:44.26 1:34.67 1:59.83
2 Carson White Junior Supah Silly TC 1:37.67 2:00.86 2:06.97 2:14.29 1:41.33 1:54.76 2:02.08
3 Logan Vining FR-1 Albion 2:22.56 2:33.62 2:31.16 1:34.63 2:36.07 2:20.10 2:02.89
4 Blake Chipman Sophomore Supah Silly T.C. 1:39.68 2:22.04 2:19.54 2:07.09 2:35.74 2:40.73 2:04.59
5 Clayton Kuiper Sophomore Supah Silly Track Club 2:38.98 1:31.39 2:06.44 1:32.64 1:58.93 1:58.93 2:05.18
6 Steven Porter Junior Supah Silly Track Club 1:32.99 2:16.96 1:49.32 2:25.76 2:38.32 1:40.52 2:05.65
7 Aiden Smith Freshman Supah Silly TC 1:57.90 1:50.29 2:42.27 2:15.65 2:16.92 2:05.51 2:06.77
8 Jacob Campbell SR-4 Alma 1:32.79 2:36.34 1:30.24 1:51.85 2:24.90 2:40.15 2:07.10
9 Ryan O'Neill JR-3 Lake Superior State 1:49.19 1:33.77 2:12.31 1:56.89 2:39.28 2:16.16 2:08.45
10 Braxton Lamey SR-4 Alma 2:10.01 2:03.58 2:37.04 2:46.05 2:13.87 2:44.77 2:08.72
11 Roy Bowman JR-3 Lake Superior State 2:19.38 2:15.47 2:01.15 1:41.61 2:31.11 2:40.22 2:10.26
12 Matthew Black   Club Running at CMU 2:45.49 2:45.49 2:45.49 2:12.91 2:42.88 2:15.52 2:10.30
13 Anthony DeVito SO-2 Olivet 2:22.26 2:47.29 2:26.21 2:07.77 2:24.90 1:42.75 2:11.72
14 Alex Hammond FR-1 Albion 2:13.48 2:52.19 1:46.79 2:21.49 2:53.53 2:18.82 2:13.48
15 Sam Markle FR-1 Lake Superior State 1:55.50 2:10.28 2:27.73 1:43.42 2:49.22 1:59.53 2:14.30
16 Benjamin Dickieson SO-2 Alma 1:40.45 2:06.24 1:58.10 1:45.88 1:45.88 2:21.17 2:15.74
17 Ethan Nachazel SO-2 Lake Superior State 1:44.80 2:44.68 2:03.86 2:36.52 2:09.30 2:52.85 2:16.10
18 Ruark Wicka JR-3 Albion 1:48.85 2:38.45 1:57.12 2:38.45 1:43.34 2:30.18 2:17.78
19 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 2:12.75 1:39.57 1:36.80 1:54.78 2:48.71 2:55.62 2:18.28
20 Heath LaPointe SO-2 Albion 2:14.66 2:42.42 2:20.21 2:41.04 1:58.00 2:18.82 2:18.82
21 Connor Clark SO-2 Albion 2:19.41 2:20.81 1:44.56 1:54.32 2:34.75 2:27.78 2:19.41
22 Ethan Meehle FR-1 Lake Superior State 2:04.40 1:54.62 1:39.24 2:30.96 2:21.17 2:25.36 2:19.77
23 Justin Kissling SR-4 Alma 2:44.74 1:45.60 1:45.60 2:30.66 2:36.29 2:03.91 2:20.80
24 Luke Bevington   Club Running at CMU 1:55.87 2:55.22 2:45.33 2:07.17 2:28.37 2:21.30 2:21.30
25 Dalton Weber FR-1 Albion 1:46.83 2:23.86 2:40.95 2:25.28 2:48.07 2:45.22 2:22.43
26 Gary Haight FR-1 Lake Superior State 2:51.15 2:06.19 1:56.04 2:29.40 2:26.49 3:07.11 2:25.04
27 Ryan Hall   Western Track & Field Club 2:20.84 2:23.74 2:49.88 2:16.48 2:35.36 2:49.88 2:25.19
28 Clay James FR-1 Lake Superior State 1:55.42 2:11.49 2:43.62 1:42.27 2:52.39 2:21.71 2:26.09
29 Nicholas Malish SO-2 Alma 2:15.92 2:17.39 2:54.33 2:38.08 2:04.10 1:56.71 2:27.73
30 Oliver Wisniewski FR-1 Lake Superior State 1:57.40 2:01.92 1:54.39 3:02.12 3:06.64 2:04.93 2:30.51
31 Colton Gibson FR-1 Alma 1:55.09 2:01.15 1:46.01 2:55.66 1:52.06 3:03.23 2:31.43
32 James McNees FR-1 Olivet 2:29.06 2:27.45 1:52.19 2:21.04 3:15.53 2:03.41 2:40.27
33 Jadeyn Trahan   Club Running at CMU 2:29.03 2:20.65 1:57.21 3:10.89 2:20.65 3:14.23 2:47.44
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chris Davis SR-4 Olivet 2:21.40 1:59.83 1:45.45 2:20.21 1:26.28 2:25.00 1:59.83
2 Carson White Junior Supah Silly TC 2:26.50 2:02.08 1:38.89 2:08.19 1:47.43 2:14.29 1:57.20
4 Blake Chipman Sophomore Supah Silly T.C. 2:40.73 2:04.59 2:34.50 1:47.15 2:03.35 2:34.50 1:49.64
5 Clayton Kuiper Sophomore Supah Silly Track Club 2:08.94 2:05.18 1:41.40 1:42.65 2:21.46 2:42.74 2:12.69
7 Aiden Smith Freshman Supah Silly TC 2:42.27 2:06.77 2:09.31 2:10.58 1:30.01 2:10.58 2:37.20
8 Jacob Campbell SR-4 Alma 1:58.21 2:07.10 2:23.63 2:05.83 2:05.83 1:55.67 2:16.00
9 Ryan O'Neill JR-3 Lake Superior State 1:55.61 2:08.45 1:44.05 2:25.15 1:53.04 2:23.87 1:50.47
11 Roy Bowman JR-3 Lake Superior State 2:20.68 2:10.26 2:15.47 1:45.51 2:42.83 2:03.75 2:35.01
13 Anthony DeVito SO-2 Olivet 2:30.16 2:11.72 2:11.72 1:45.38 2:02.50 2:24.90 2:31.48
23 Justin Kissling SR-4 Alma 1:52.64 2:20.80 2:27.84 3:03.04 2:47.56 3:01.64 2:44.74
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Steven Porter Junior Supah Silly Track Club 2:23.24 2:00.63 2:05.65 1:45.55
10 Braxton Lamey SR-4 Alma 2:13.87 2:42.19 2:08.72 2:12.59
12 Matthew Black   Club Running at CMU 1:48.15 2:25.94 2:10.30 1:45.55
15 Sam Markle FR-1 Lake Superior State 2:15.65 1:44.76 2:14.30 1:59.53
16 Benjamin Dickieson SO-2 Alma 1:43.17 1:52.67 2:15.74 2:06.24
17 Ethan Nachazel SO-2 Lake Superior State 2:35.16 1:42.08 2:16.10 2:52.85
18 Ruark Wicka JR-3 Albion 2:48.10 2:50.85 2:17.78 1:54.36
20 Heath LaPointe SO-2 Albion 2:52.14 2:34.09 2:18.82 2:34.09
22 Ethan Meehle FR-1 Lake Superior State 2:12.79 1:37.84 2:19.77 3:01.71
24 Luke Bevington   Club Running at CMU 2:50.98 2:41.09 2:21.30 1:40.33
27 Ryan Hall   Western Track & Field Club 2:38.26 2:29.55 2:25.19 2:15.03
29 Nicholas Malish SO-2 Alma 2:58.76 2:55.80 2:27.73 1:44.89
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Logan Vining FR-1 Albion 2:02.89 1:54.29
14 Alex Hammond FR-1 Albion 2:13.48 2:32.17
19 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 2:18.28 2:09.99
21 Connor Clark SO-2 Albion 2:19.41 2:24.99
25 Dalton Weber FR-1 Albion 2:22.43 2:46.65
26 Gary Haight FR-1 Lake Superior State 2:25.04 2:39.55
28 Clay James FR-1 Lake Superior State 2:26.09 1:53.95
30 Oliver Wisniewski FR-1 Lake Superior State 2:30.51 2:47.07
31 Colton Gibson FR-1 Alma 2:31.43 2:07.21
32 James McNees FR-1 Olivet 2:40.27 2:22.64
33 Jadeyn Trahan   Club Running at CMU 2:47.44 2:32.37