March 15-16, 2024
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Pedroza   UNAT-North Florida 4:35.41 2:41.22 3:43.91 2:52.41 3:46.15 2:41.22
2 Ryan Douihech SO-2 North Florida 3:56.56 3:24.09 3:51.92 4:54.54 4:29.03 2:51.62
3 Kaleb Hollins FR-1 Flagler 2:47.53 3:29.42 3:52.68 4:46.20 4:08.97 3:59.66
4 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 3:48.50 4:09.49 3:53.16 4:28.14 4:07.15 4:28.14
5 Luke Larkin SO-2 Flagler 3:02.85 3:07.54 3:54.42 4:46.00 4:06.15 3:28.64
6 Brandon Knieja JR-3 Flagler 2:48.86 3:47.49 3:54.52 2:58.24 3:45.14 4:41.43
7 Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle 4:52.06 4:23.80 3:55.53 4:56.77 3:50.82 3:06.07
8 Christian Ruocco SO-2 North Florida 4:27.11 3:35.11 3:56.38 3:44.56 4:50.75 4:17.66
9 Onix Ortiz JR Unattached 4:20.52 2:55.26 3:56.83 3:16.57 4:06.31 4:18.15
10 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 4:57.69 2:49.09 3:58.15 3:43.87 4:14.82 4:48.17
11 Thomas Weiler SR-4 North Florida 4:44.14 2:47.14 3:58.77 4:36.98 5:00.85 2:56.69
12 Gary Halverson SR-4 Piedmont 3:21.09 2:57.15 3:59.39 4:37.70 2:59.55 3:35.46
13 Robert Hooper SO-2 Tennessee St. 4:56.87 3:54.63 3:59.41 5:01.66 3:06.74 4:54.48
14 Cole Summers FR-1 Florida Southern 3:07.68 3:41.37 4:00.61 3:50.99 3:05.27 2:55.65
15 Jacob D'Aleo JR-3 Embry-Riddle 3:07.98 3:29.67 4:01.00 4:05.82 4:27.51 3:17.62
16 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 5:07.92 3:01.84 4:02.45 4:00.03 3:38.21 3:47.91
17 Logan Burch SO-2 Flagler 3:33.64 3:04.51 4:02.77 3:21.50 2:49.94 3:19.08
18 Ryan Ziskinder Junior Unattached 4:37.87 3:12.56 4:03.74 4:50.05 3:15.00 4:59.80
19 Zach Brainerd FR-1 Flagler 3:59.78 2:56.17 4:04.67 4:58.50 5:05.84 3:05.95
20 Juan Osorio SO-2 Edward Waters 4:51.67 4:39.42 4:05.10 4:54.12 2:58.93 4:12.46
21 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 3:20.41 4:29.69 4:07.42 4:51.96 3:40.21 4:00.00
22 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 3:16.61 5:13.58 4:08.87 4:01.41 4:43.72 3:58.92
23 Max Bowlin SO-2 Flagler 3:16.74 3:06.78 4:09.03 3:36.66 3:16.74 3:09.27
24 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 3:06.88 5:18.94 4:09.17 4:49.04 5:03.99 3:26.82
25 Josh Sea FR-1 Flagler 5:00.23 3:40.17 4:10.19 3:50.18 4:32.71 3:42.67
26 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 3:39.05 4:59.62 4:11.78 5:02.14 4:01.71 3:41.57
27 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:43.39 4:53.60 4:15.30 5:01.26 4:40.83 3:34.46
28 Connor Brooks FR-1 Florida Southern 3:30.35 3:58.57 4:16.52 4:21.65 2:59.57 4:03.70
29 Chazz Brown JR-3 Tennessee St. 3:06.96 5:47.21 4:27.08 3:20.31 5:01.80 3:17.64
30 Andrew Baum Sophomore Unattached 4:19.91 4:49.38 4:27.94 4:49.38 3:10.24 3:29.00
31 Kylen Thorp FR-1 Tennessee St. 3:33.44 4:22.70 4:33.64 3:41.65 4:47.33 4:17.23
32 Jovan Figueroa   Jacksonville 4:20.46 3:53.04 4:34.16 4:53.36 4:17.71 4:23.20
33 Diego Corchado   Unattached 4:54.74 3:56.89 4:35.45 5:22.28 5:00.24 5:52.58
34 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 3:17.55 4:15.98 4:38.24 5:28.33 3:53.73 4:18.77
35 Quincy Foster   Jacksonville 4:19.61 4:22.40 4:39.15 3:40.53 5:37.78 3:40.53
36 Connor Wallace JR-3 Palm Beach Atlantic 5:01.80 4:19.88 4:39.44 3:26.79 3:32.38 3:26.79
37 Ryan Zerneke FR-1 Florida Tech 4:23.04 4:39.83 4:39.83 5:58.19 5:07.82 3:29.88
38 Keegan Ivey FR-1 Piedmont 5:50.54 5:56.15 4:40.43 5:44.93 4:12.39 4:09.59
39 Yash Malik FR-1 Florida Tech 5:16.48 3:29.11 4:42.57 5:44.74 5:19.31 4:19.97
40 Sunny Quinn SO-2 Tennessee St. 4:03.77 5:38.40 4:46.78 3:43.69 5:09.73 3:20.75
41 Joshua Walkes FR-1 Edward Waters 3:59.48 3:53.71 4:48.52 4:45.64 5:46.23 4:51.41
42 Peter Sligh JR-3 Piedmont 3:47.30 4:49.29 4:55.19 6:17.85 6:23.75 4:55.19
43 Christian Ector FR-1 Fort Valley State 4:06.22 6:17.54 5:28.29 4:52.18 5:57.84 4:16.07
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Robert Pedroza   UNAT-North Florida 3:43.91
2 Ryan Douihech SO-2 North Florida 3:51.92
3 Kaleb Hollins FR-1 Flagler 3:52.68
4 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 3:53.16
5 Luke Larkin SO-2 Flagler 3:54.42
6 Brandon Knieja JR-3 Flagler 3:54.52
7 Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle 3:55.53
8 Christian Ruocco SO-2 North Florida 3:56.38
9 Onix Ortiz JR Unattached 3:56.83
10 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 3:58.15
11 Thomas Weiler SR-4 North Florida 3:58.77
15 Jacob D'Aleo JR-3 Embry-Riddle 4:01.00
24 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 4:09.17
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Gary Halverson SR-4 Piedmont 3:59.39 4:49.67 4:35.30 3:54.61 3:16.30
13 Robert Hooper SO-2 Tennessee St. 3:59.41 4:18.57 5:01.66 3:40.26 4:37.72
14 Cole Summers FR-1 Florida Southern 4:00.61 4:24.68 4:05.43 3:12.49 5:07.98
16 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 4:02.45 2:56.99 4:43.67 4:26.70 3:38.21
17 Logan Burch SO-2 Flagler 4:02.77 3:43.35 4:48.90 4:51.33 4:22.20
18 Ryan Ziskinder Junior Unattached 4:03.74 4:57.37 4:32.99 4:59.80 4:23.24
19 Zach Brainerd FR-1 Flagler 4:04.67 3:30.42 3:25.53 4:24.25 3:05.95
20 Juan Osorio SO-2 Edward Waters 4:05.10 2:56.48 3:55.30 4:05.10 3:57.75
21 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 4:07.42 4:44.54 3:27.84 4:37.11 3:32.79
22 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 4:08.87 3:48.96 4:33.76 3:56.43 5:13.58
23 Max Bowlin SO-2 Flagler 4:09.03 4:58.84 3:39.15 3:34.17 3:29.19
25 Josh Sea FR-1 Flagler 4:10.19 4:32.71 3:32.67 4:57.73 3:30.16
26 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 4:11.78 3:44.09 3:13.87 4:44.52 3:46.61
27 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:15.30 4:51.05 4:51.05 3:01.27 3:44.67
28 Connor Brooks FR-1 Florida Southern 4:16.52 3:40.61 3:53.44 4:21.65 4:44.74
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
29 Chazz Brown JR-3 Tennessee St. 3:57.71 4:53.79 4:27.08 3:20.31 4:19.07
30 Andrew Baum Sophomore Unattached 3:07.56 5:18.85 4:27.94 5:45.65 5:24.21
31 Kylen Thorp FR-1 Tennessee St. 5:50.26 3:47.13 4:33.64 4:44.59 4:39.12
32 Jovan Figueroa   Jacksonville 3:36.59 3:50.30 4:34.16 4:28.68 3:22.88
33 Diego Corchado   Unattached 3:18.33 5:22.28 4:35.45 5:05.75 5:41.56
34 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 3:48.16 3:53.73 4:38.24 4:07.64 3:56.51
35 Quincy Foster   Jacksonville 4:53.11 3:23.78 4:39.15 5:37.78 3:15.41
36 Connor Wallace JR-3 Palm Beach Atlantic 3:43.56 4:53.42 4:39.44 4:42.24 5:43.72
37 Ryan Zerneke FR-1 Florida Tech 4:37.04 4:39.83 4:39.83 3:46.67 5:27.41
38 Keegan Ivey FR-1 Piedmont 5:58.95 3:21.91 4:40.43 4:15.20 3:55.57
39 Yash Malik FR-1 Florida Tech 4:31.27 3:37.58 4:42.57 5:16.48 3:31.93
40 Sunny Quinn SO-2 Tennessee St. 4:41.05 4:41.05 4:46.78 3:32.22 3:49.43
41 Joshua Walkes FR-1 Edward Waters 4:28.33 4:13.90 4:48.52 4:05.25 5:31.80
42 Peter Sligh JR-3 Piedmont 5:01.10 5:57.18 4:55.19 5:36.52 4:34.53
43 Christian Ector FR-1 Fort Valley State 5:21.73 5:54.56 5:28.29 5:34.86 6:20.82