March 15-16, 2024
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Nesi JR-3 Flagler 18:52.87 15:48.45 15:30.89 12:08.90 11:16.21 14:38.19
2 Jon Eide JR-3 Flagler 11:55.31 11:37.65 17:48.54 14:43.09 10:44.66 14:43.09
3 Christian Giller SO-2 Florida Southern 18:53.98 14:19.35 10:20.15 16:49.95 10:46.73 14:45.92
4 Finnian Russell SO-2 Flagler 17:56.88 12:36.49 12:09.79 12:09.79 15:07.78 14:49.98
5 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 10:36.06 12:32.52 16:25.44 11:56.68 15:58.56 14:55.85
6 Simon Cole SO-2 Embry-Riddle 10:28.80 16:19.13 12:43.54 12:52.52 16:46.08 14:58.28
7 Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle 14:09.91 10:32.92 17:55.95 13:24.71 16:25.54 15:04.16
8 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 15:14.46 19:21.37 14:47.03 16:09.33 17:49.92 15:14.46
9 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 12:59.18 15:53.35 14:12.52 15:25.85 18:10.85 15:16.68
10 Trevor Cross Sophomore Unattached 15:00.78 17:09.46 12:24.52 19:18.15 16:32.70 15:19.16
11 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 17:39.52 13:49.19 17:02.67 18:34.80 16:53.46 15:21.32
12 Will Stone SO-2 Flagler 17:12.69 17:40.35 17:21.91 11:22.31 15:03.60 15:22.04
13 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 14:46.85 16:56.18 14:46.85 19:42.47 15:42.28 15:23.80
14 Miquel Fons FR-1 Flagler 17:17.18 14:58.27 13:25.67 14:49.01 18:03.48 15:26.05
15 Victor Farfan   Jacksonville 14:33.41 19:49.33 17:39.25 10:59.71 14:42.71 15:29.16
16 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 14:24.62 12:33.05 18:44.93 12:23.76 18:35.63 15:29.69
17 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 17:59.89 18:55.75 13:20.61 11:56.83 20:00.92 15:30.94
18 Logan Seifert JR-3 Flagler 15:51.96 13:22.63 16:38.62 15:14.63 13:59.97 15:33.29
19 Jack Bolan   Jacksonville 19:37.20 11:40.71 20:05.23 16:11.66 15:43.63 15:34.28
20 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 19:29.50 19:20.15 11:04.28 16:22.38 14:39.47 15:35.60
21 Ethan Stout SO-2 Embry-Riddle 12:21.60 15:38.73 19:52.19 15:57.51 12:59.15 15:38.73
22 Ethan Tank JR-3 Flagler 14:24.63 18:47.78 17:32.59 15:30.42 13:00.05 15:39.81
23 Layton Bradford JR-3 Piedmont 13:58.41 15:51.45 16:19.72 13:30.15 18:22.18 15:42.03
24 Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic 11:58.32 20:28.70 11:39.42 14:01.19 18:54.18 15:45.15
25 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 18:14.21 18:14.21 17:45.66 13:09.73 16:20.03 15:51.48
26 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 17:00.05 12:49.85 14:16.46 17:57.79 15:14.20 16:02.31
27 Zach Earley   Jacksonville 18:39.98 20:16.53 16:05.50 16:05.50 17:13.09 16:05.50
28 James Simpson JR-3 Florida Southern 15:19.35 16:36.77 18:23.22 11:27.09 16:56.12 16:07.73
29 Grant Doherty   UNAT-North Florida 16:57.81 17:07.50 11:57.32 15:49.96 16:48.12 16:09.34
30 Tucker Cox JR-3 Piedmont 17:38.08 17:28.37 16:20.42 14:14.23 17:18.66 16:10.71
31 Owen Skelton   Jacksonville 17:38.71 16:11.29 20:43.26 20:04.40 13:35.89 16:11.29
32 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 16:41.40 20:05.57 19:36.40 13:56.12 19:36.40 16:12.23
33 Donald Dempsey   Jacksonville 15:45.33 16:04.82 20:37.70 17:13.04 12:49.91 16:14.56
34 Ryan Musil JR-3 Embry-Riddle 14:19.45 19:22.21 17:44.54 15:57.11 13:11.08 16:16.64
35 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 16:17.59 12:32.75 19:23.34 18:34.46 19:33.11 16:17.59
36 Walker Capelle JR-3 Piedmont 12:53.66 15:30.35 16:58.49 12:53.66 16:58.49 16:19.31
37 Michael Kirwan SO-2 Palm Beach Atlantic 18:50.99 19:10.83 12:04.23 12:53.83 12:53.83 16:32.09
38 Jadon Gonzales JR-3 Piedmont 21:21.91 16:31.48 14:31.30 15:31.39 15:11.36 16:41.49
39 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 20:27.20 17:16.08 19:57.03 16:25.79 18:06.38 16:45.90
40 Luke Dickinson JR-3 Florida Southern 20:29.37 19:08.76 13:16.07 21:49.99 16:27.53 16:47.68
41 Aiden Locantora   Jacksonville 21:12.06 14:08.04 20:41.78 21:32.25 20:11.49 16:49.57
42 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 20:03.55 21:14.94 13:15.57 18:31.75 18:31.75 16:59.95
43 Geovanni Calderon   Jacksonville 18:41.06 13:22.23 17:39.35 19:11.91 18:10.20 17:08.49
44 Jack Schule JR-3 Florida Tech 17:23.68 21:21.35 13:36.34 19:48.35 22:02.68 17:13.34
45 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 16:37.34 20:57.06 22:09.78 20:46.67 12:38.39 17:18.89
46 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 22:57.33 12:21.64 15:42.94 22:57.33 20:07.81 17:39.48
47 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 19:38.37 12:51.30 17:40.53 16:25.54 18:01.96 17:51.24
48 Elijah Taylor FR-1 Fort Valley State 20:47.14 15:12.26 16:44.65 20:00.95 20:12.50 19:14.76
  Bryce Dufrene FR-1 Flagler DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ken Covey   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Andrew Baum Sophomore Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brendon Shea JR-3 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joel Nesi JR-3 Flagler 11:33.77 14:38.19 17:16.27 16:06.01
2 Jon Eide JR-3 Flagler 17:04.39 14:43.09 17:48.54 14:43.09
3 Christian Giller SO-2 Florida Southern 13:35.05 14:45.92 19:11.70 11:04.44
4 Finnian Russell SO-2 Flagler 13:03.19 14:49.98 16:45.68 16:27.88
5 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 17:46.07 14:55.85 17:01.27 15:40.65
6 Simon Cole SO-2 Embry-Riddle 13:28.46 14:58.28 14:04.39 10:55.75
7 Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle 15:49.37 15:04.16 12:48.54 15:13.21
8 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 18:44.79 15:14.46 13:15.58 12:11.57
9 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 19:24.19 15:16.68 13:26.68 15:53.35
10 Trevor Cross Sophomore Unattached 17:09.46 15:19.16 17:00.27 15:09.97
11 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 17:48.74 15:21.32 16:35.03 19:30.08
12 Will Stone SO-2 Flagler 14:45.16 15:22.04 19:03.33 15:22.04
13 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 14:00.66 15:23.80 10:46.66 13:14.47
14 Miquel Fons FR-1 Flagler 12:11.58 15:26.05 10:48.24 20:03.87
16 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 18:17.04 15:29.69 14:43.21 14:52.51
17 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 18:18.51 15:30.94 16:54.73 17:41.28
20 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 17:27.88 15:35.60 17:18.52 16:03.67
21 Ethan Stout SO-2 Embry-Riddle 17:21.99 15:38.73 16:35.06 11:06.50
22 Ethan Tank JR-3 Flagler 14:15.23 15:39.81 20:12.36 17:32.59
29 Grant Doherty   UNAT-North Florida 16:19.04 16:09.34 17:46.28 17:46.28
  Bryce Dufrene FR-1 Flagler DNF DNF DNF DNF
  Brendon Shea JR-3 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Victor Farfan   Jacksonville 15:29.16
18 Logan Seifert JR-3 Flagler 15:33.29
19 Jack Bolan   Jacksonville 15:34.28
23 Layton Bradford JR-3 Piedmont 15:42.03
24 Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic 15:45.15
25 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 15:51.48
26 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 16:02.31
27 Zach Earley   Jacksonville 16:05.50
28 James Simpson JR-3 Florida Southern 16:07.73
30 Tucker Cox JR-3 Piedmont 16:10.71
31 Owen Skelton   Jacksonville 16:11.29
32 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 16:12.23
33 Donald Dempsey   Jacksonville 16:14.56
34 Ryan Musil JR-3 Embry-Riddle 16:16.64
35 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 16:17.59
36 Walker Capelle JR-3 Piedmont 16:19.31
37 Michael Kirwan SO-2 Palm Beach Atlantic 16:32.09
38 Jadon Gonzales JR-3 Piedmont 16:41.49
39 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 16:45.90
40 Luke Dickinson JR-3 Florida Southern 16:47.68
41 Aiden Locantora   Jacksonville 16:49.57
42 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 16:59.95
43 Geovanni Calderon   Jacksonville 17:08.49
44 Jack Schule JR-3 Florida Tech 17:13.34
45 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 17:18.89
46 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 17:39.48
47 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 17:51.24
48 Elijah Taylor FR-1 Fort Valley State 19:14.76
  Ken Covey   Unattached DNF
  Andrew Baum Sophomore Unattached DNF