February 23-24, 2024
|
Ashland-Niss Athletic Center - Ashland, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Noah Fisher JR-3 Findlay 9:44.63 8:19.68 9:54.62 10
2 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 9:15.26 8:20.23 6:05.17 8
3 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 7:21.88 8:22.13 8:07.07 6
4 Jordan Foster JR-3 Findlay 10:54.46 8:23.43 9:18.81 5
5 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 8:48.97 8:23.78 7:08.22 4
6 Hayden Schmidt SO-2 Malone 6:03.22 8:24.47 8:29.52 3
7 Brandon Boyd SR-4 Northwood 8:41.03 8:25.85 7:20.09 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 9:14.28 8:28.51 10:10.22 1
9 Drew Monahan JR-3 Walsh 10:18.53 8:31.18 7:19.62 -
10 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 11:00.21 8:31.79 10:24.39 -
11 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 9:16.37 8:35.15 8:35.15 -
12 Alex Albers SO-2 Findlay 7:54.16 8:35.39 8:40.55 -
13 Anthony Toskin JR-3 Walsh 6:01.11 8:35.86 10:39.67 -
14 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 10:14.56 8:36.43 9:07.42 -
15 Spiro Papas FR-1 Walsh 9:29.32 8:37.56 9:50.02 -
16 Preston Earl JR-3 Northwood 10:04.07 8:40.75 9:27.62 -
17 Sam Smith SO-2 Northwood 10:52.72 8:42.17 11:13.60 -
18 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 7:04.70 8:44.32 6:17.51 -
19 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 8:49.67 8:44.42 11:11.26 -
20 Braeden Geist SO-2 Ashland 6:38.67 8:44.56 9:42.27 -
21 Merrick Shorter SO-2 Ohio Dominican 11:04.48 8:47.36 9:24.28 -
22 Brylan Holland FR-1 Malone 7:55.24 8:48.04 10:33.65 -
23 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 8:32.80 8:48.66 6:31.21 -
24 Taye Gonzalez SO-2 Lake Erie 11:22.85 8:53.47 9:20.15 -
25 Zach Bugner FR-1 Malone 10:41.79 8:54.82 8:28.08 -
26 Jacob Wartenberg FR-1 Northwood 8:18.24 8:55.74 11:15.04 -
27 Connor Hill SO-2 Findlay 7:08.98 8:56.22 6:47.53 -
28 Shane West JR-3 Trevecca Nazarene 6:42.78 8:57.04 8:08.71 -
29 Huck Finnegan FR-1 Ashland 9:57.26 8:58.07 7:58.89 -
30 Alex Hill FR-1 Malone 9:36.45 8:58.73 8:37.18 -
31 Konnor Ray JR-3 Ashland 8:45.19 9:01.43 11:16.79 -
32 Eli Peck FR-1 Ashland 10:58.64 9:04.33 11:09.53 -
33 Aidan Shannon FR-1 Ohio Dominican 6:30.32 9:17.59 10:57.96 -
34 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 7:20.59 9:17.70 8:49.82 -
35 Stephen Hanna SO-2 Lake Erie 7:54.36 9:38.48 11:51.53 -
36 Jon Alsup JR-3 Trevecca Nazarene 9:07.38 10:08.20 9:37.79 -
37 Joel White FR-1 Trevecca Nazarene 10:03.68 10:16.00 13:08.48 -
38 Noah Francis SO-2 Thomas More 8:19.73 10:24.66 11:20.88 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
21 Merrick Shorter SO-2 Ohio Dominican 8:57.91 7:17.71 6:19.70 10:38.11 8:47.36 10:06.47 -
25 Zach Bugner FR-1 Malone 10:47.14 7:50.65 11:19.23 9:00.17 8:54.82 10:57.83 -
26 Jacob Wartenberg FR-1 Northwood 10:16.11 9:54.68 6:47.17 10:37.53 8:55.74 10:53.61 -
28 Shane West JR-3 Trevecca Nazarene 9:34.64 9:18.53 10:12.23 8:14.08 8:57.04 11:27.42 -
29 Huck Finnegan FR-1 Ashland 8:41.93 7:05.08 8:36.55 11:07.21 8:58.07 11:01.83 -
31 Konnor Ray JR-3 Ashland 8:39.78 10:55.13 8:39.78 7:56.46 9:01.43 10:11.82 -
33 Aidan Shannon FR-1 Ohio Dominican 10:02.20 10:13.35 11:36.99 10:46.81 9:17.59 11:03.54 -
34 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 9:06.55 6:47.13 12:05.01 11:20.40 9:17.70 10:52.51 -
35 Stephen Hanna SO-2 Lake Erie 11:05.26 11:11.04 10:47.90 9:03.78 9:38.48 12:32.03 -
36 Jon Alsup JR-3 Trevecca Nazarene 7:42.24 12:46.34 12:34.17 7:54.40 10:08.20 11:45.52 -
37 Joel White FR-1 Trevecca Nazarene 7:11.20 11:42.24 12:31.52 7:54.32 10:16.00 7:48.16 -
38 Noah Francis SO-2 Thomas More 9:28.44 10:37.16 9:22.20 10:43.40 10:24.66 10:55.90 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Alex Albers SO-2 Findlay 8:14.78 9:47.55 8:35.39 10:23.63 9:06.32 -
13 Anthony Toskin JR-3 Walsh 9:48.08 7:33.96 8:35.86 9:53.24 8:15.23 -
14 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 6:32.49 9:28.08 8:36.43 6:53.15 9:33.24 -
15 Spiro Papas FR-1 Walsh 6:43.70 6:28.17 8:37.56 11:02.48 8:16.86 -
17 Sam Smith SO-2 Northwood 9:44.83 9:18.73 8:42.17 8:47.40 6:42.07 -
20 Braeden Geist SO-2 Ashland 7:57.35 6:38.67 8:44.56 8:55.06 8:34.07 -
22 Brylan Holland FR-1 Malone 7:28.84 10:12.53 8:48.04 9:30.29 8:58.60 -
23 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 11:06.12 11:21.98 8:48.66 10:34.40 8:22.23 -
24 Taye Gonzalez SO-2 Lake Erie 11:28.18 10:34.83 8:53.47 6:18.77 8:10.80 -
27 Connor Hill SO-2 Findlay 11:26.37 7:19.70 8:56.22 9:28.40 8:07.96 -
30 Alex Hill FR-1 Malone 10:57.25 8:47.96 8:58.73 6:44.05 8:47.96 -
32 Eli Peck FR-1 Ashland 9:58.77 10:04.21 9:04.33 9:04.33 11:09.53 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Noah Fisher JR-3 Findlay 8:19.68 7:14.73 6:14.76 10
2 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 8:20.23 7:00.20 10:35.30 8
3 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 8:22.13 10:42.73 10:47.75 6
4 Jordan Foster JR-3 Findlay 8:23.43 10:39.36 7:53.23 5
5 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 8:23.78 7:38.44 7:18.29 4
6 Hayden Schmidt SO-2 Malone 8:24.47 8:39.61 9:45.19 3
7 Brandon Boyd SR-4 Northwood 8:25.85 10:52.55 10:57.61 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 8:28.51 10:40.73 8:53.94 1
9 Drew Monahan JR-3 Walsh 8:31.18 10:18.53 6:54.06 -
10 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 8:31.79 11:05.33 8:11.32 -
11 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 8:35.15 7:12.73 9:36.97 -
16 Preston Earl JR-3 Northwood 8:40.75 7:12.23 6:56.60 -
18 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 8:44.32 11:11.13 11:11.13 -
19 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 8:44.42 8:12.96 11:21.75 -