February 17, 2024
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA NCAC HCAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kaleb Martin Junior Unattached 8:23.58 7
2 Hunter Hoover   CRC Elite 8:25.78 5
3 Liam Shaughnessy Freshman Unattached 8:31.34 4
4 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 8:34.01 3
5 John Cuozzo 4 Unattached 8:34.03 -
6 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 8:44.18 2
7 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 8:44.40 -
8 Max Pettit   DTC Elite 8:46.68 1
9 Matt Vennemann JR-3 DePauw 8:47.78 -
10 Drew Meader SR-4 Transylvania 8:54.18 -
11 Kolson Kytta SO-2 Cedarville 8:55.56 -
12 Brennan Jensen JR-3 DePauw 8:56.40 -
13 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 8:57.34 -
14 Preston Pethtel JR-3 Ohio Wesleyan 9:01.68 -
15 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 9:05.11 -
16 Jack Miller SO-2 Wittenberg 9:05.25 -
17 Phillip Cochran   Unattached 9:15.67 -
18 Nicholas Kiplinger SO-2 Ohio Northern 9:16.83 -
19 Keaton Schnippel FR-1 Ohio Northern 9:18.57 -
20 William Freeman SO-2 Ohio Northern 9:18.83 -
21 Jakob Hammond FR-1 Ohio Northern 9:23.75 -
22 Ryan Montross FR-1 Ohio Northern 9:25.79 -
23 Ethan Kemp SO-2 Ohio Northern 9:26.07 -
24 Donovan Brown JR-3 Ohio Northern 9:27.12 -
25 Drew Carpenter FR-1 Denison 9:27.26 -
26 Michael Fox SO-2 Manchester 9:28.54 -
27 Cole Hetzel JR-3 DePauw 9:30.08 -
28 Joe Brewster FR-1 Heidelberg 9:35.94 -
29 Caleb Yun SO-2 Cedarville 9:40.30 -
30 Zach Hood SO-2 Manchester 9:40.34 -
31 Alice Osborn FR-1 Manchester 9:41.08 -
32 Ben Norton SO-2 Wittenberg 9:41.36 -
33 Elijah Van Farowe SO-2 Denison 9:41.88 -
34 Brayden Stamm JR-3 Manchester 9:44.81 -
35 Cole Clodgo FR-1 Denison 9:45.43 -
36 Sam Pearl   Unattached 9:45.95 -
37 Skylar Simon FR-1 DePauw 9:46.23 -
38 Andrew Williamson JR-3 Ohio Wesleyan 9:47.62 -
39 Andrew Bratcher FR-1 Berea 9:47.63 -
40 Haden Kirkham FR-1 Ohio Wesleyan 9:54.55 -
41 Tyler Tang SO-2 Ohio Wesleyan 9:54.60 -
42 Preston Dickerson JR-3 Centre 9:59.71 -
43 Hunter Mowery SO-2 Ohio Northern 10:10.95 -
  Colby Adams   UNAT DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Kaleb Martin Junior Unattached 9:08.91 8:23.58 9:08.91 8:28.62 7
2 Hunter Hoover   CRC Elite 8:00.49 8:25.78 8:40.96 9:01.19 5
3 Liam Shaughnessy Freshman Unattached 6:59.30 8:31.34 10:54.52 9:17.36 4
4 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 8:18.59 8:34.01 9:15.13 6:04.95 3
5 John Cuozzo 4 Unattached 7:06.65 8:34.03 9:10.02 9:25.44 -
6 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 9:36.60 8:44.18 6:54.11 7:30.80 2
7 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 9:52.58 8:44.40 7:30.99 9:47.33 -
8 Max Pettit   DTC Elite 8:09.82 8:46.68 6:35.01 8:41.42 1
9 Matt Vennemann JR-3 DePauw 6:20.01 8:47.78 6:09.45 8:47.78 -
10 Drew Meader SR-4 Transylvania 6:13.93 8:54.18 7:28.72 8:22.13 -
11 Kolson Kytta SO-2 Cedarville 9:59.83 8:55.56 11:36.23 10:58.74 -
12 Brennan Jensen JR-3 DePauw 10:11.50 8:56.40 6:53.03 8:24.22 -
13 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 10:17.95 8:57.34 11:38.55 7:15.25 -
14 Preston Pethtel JR-3 Ohio Wesleyan 7:02.51 9:01.68 9:34.18 9:45.02 -
15 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 9:32.37 9:05.11 11:26.84 7:10.64 -
16 Jack Miller SO-2 Wittenberg 8:59.80 9:05.25 10:16.14 9:21.61 -
17 Phillip Cochran   Unattached 10:11.24 9:15.67 6:40.09 9:37.90 -
19 Keaton Schnippel FR-1 Ohio Northern 7:43.62 9:18.57 7:54.79 11:43.80 -
  Colby Adams   UNAT DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
18 Nicholas Kiplinger SO-2 Ohio Northern 9:16.83 -
20 William Freeman SO-2 Ohio Northern 9:18.83 -
21 Jakob Hammond FR-1 Ohio Northern 9:23.75 -
22 Ryan Montross FR-1 Ohio Northern 9:25.79 -
23 Ethan Kemp SO-2 Ohio Northern 9:26.07 -
24 Donovan Brown JR-3 Ohio Northern 9:27.12 -
25 Drew Carpenter FR-1 Denison 9:27.26 -
26 Michael Fox SO-2 Manchester 9:28.54 -
27 Cole Hetzel JR-3 DePauw 9:30.08 -
28 Joe Brewster FR-1 Heidelberg 9:35.94 -
29 Caleb Yun SO-2 Cedarville 9:40.30 -
30 Zach Hood SO-2 Manchester 9:40.34 -
31 Alice Osborn FR-1 Manchester 9:41.08 -
32 Ben Norton SO-2 Wittenberg 9:41.36 -
33 Elijah Van Farowe SO-2 Denison 9:41.88 -
34 Brayden Stamm JR-3 Manchester 9:44.81 -
35 Cole Clodgo FR-1 Denison 9:45.43 -
36 Sam Pearl   Unattached 9:45.95 -
37 Skylar Simon FR-1 DePauw 9:46.23 -
38 Andrew Williamson JR-3 Ohio Wesleyan 9:47.62 -
39 Andrew Bratcher FR-1 Berea 9:47.63 -
40 Haden Kirkham FR-1 Ohio Wesleyan 9:54.55 -
41 Tyler Tang SO-2 Ohio Wesleyan 9:54.60 -
42 Preston Dickerson JR-3 Centre 9:59.71 -
43 Hunter Mowery SO-2 Ohio Northern 10:10.95 -