February 2- 3, 2024
|
Ashland-Niss Athletic Center - Ashland, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC NCCAA NCAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Zane Chalker JR-3 Charleston (W.V.) 6:14.01 8:18.68
2 Vincent Giumenti SR-4 Mount Union 9:36.44 8:21.25
3 Samuel Idiens FR-1 Charleston (W.V.) 7:42.44 8:22.65
4 Hayden Schmidt SO-2 Malone 10:48.91 8:23.03
5 Drew Monahan JR-3 Walsh 6:00.91 8:28.32
6 Ryan Champa JR-3 John Carroll 10:39.59 8:31.67
7 Dennis McCheskey SR-4 Charleston (W.V.) 6:25.48 8:33.97
8 Alex Jackson JR-3 Charleston (W.V.) 10:44.40 8:35.52
9 Noah Graham FR-1 Walsh 9:14.29 8:38.02
10 Theo Papas FR-1 Walsh 7:41.51 8:38.55
11 Anthony Toskin JR-3 Walsh 9:11.06 8:39.86
12 Seth Macura JR-3 Walsh 9:23.77 8:42.01
13 Taye Gonzalez SO-2 Lake Erie 7:03.54 8:42.89
14 Alex Keller SO-2 Walsh 7:45.46 8:42.98
15 Jack Root JR-3 John Carroll 9:01.75 8:45.97
16 Braeden Geist SO-2 Ashland 10:26.31 8:46.31
17 Xavier Foehl JR-3 Walsh 7:38.18 8:46.64
18 Lukas Keverkamp Junior Unattached 10:43.97 8:47.84
19 Michael Snopik SO-2 Ashland 9:04.51 8:48.65
20 Spiro Papas FR-1 Walsh 8:27.70 8:48.85
21 Matt Costanzo JR-3 John Carroll 8:12.06 8:49.09
22 Max Gucker JR-3 Malone 11:17.74 8:49.48
23 Alex Hill FR-1 Malone 6:26.58 8:49.56
24 Kyle Woods SO-2 Walsh 10:41.03 8:49.77
25 Ryan Blackwell JR-3 Charleston (W.V.) 7:14.69 8:50.11
26 Eli Peck FR-1 Ashland 8:25.62 8:52.23
27 Tayton Hess JR-3 Wright State 7:54.43 8:53.06
28 Chris Tooms SO-2 Mount Union 10:23.14 8:57.19
29 Preston Jackson SO-2 Wright State 10:13.11 8:57.81
30 Carter Almady JR-3 Baldwin Wallace 9:52.76 8:58.87
31 Zack Britton JR-3 Findlay 11:24.80 8:59.21
32 Xander Heil FR-1 Malone 6:55.57 8:59.69
33 Matthew Tschantz SO-2 Mount Union 9:39.34 9:01.44
34 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 9:28.69 9:01.61
35 Phil Coury FR-1 John Carroll 6:36.59 9:03.27
36 Cohen Boyce FR-1 Mount Union 11:10.05 9:04.75
37 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 9:10.35 9:04.90
38 Daniel Kearns FR-1 John Carroll 9:01.12 9:06.58
39 Nathan Gerhart FR-1 Malone 10:40.05 9:07.05
40 Mason Kutz JR-3 Mount Union 11:48.87 9:09.51
41 Preston Pethtel JR-3 Ohio Wesleyan 9:00.59 9:23.11
42 Rogan Hanson FR-1 Ohio Dominican 7:28.19 9:27.32
43 Bennett Kerr JR-3 PSU-Behrend 10:36.20 9:28.03
44 John Shoemaker JR-3 John Carroll 11:22.74 9:28.95
45 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 9:21.79 9:33.25
46 Ryan Cooper JR-3 Wright State 8:54.24 9:34.45
47 Carter Lee FR-1 Walsh 7:51.83 9:35.40
48 Emil George JR-3 PSU-Behrend 11:14.82 9:36.77
49 Stephen Hanna SO-2 Lake Erie 10:38.32 9:40.29
50 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 9:14.79 9:43.98
51 Turner Markko FR-1 Findlay 11:03.70 9:47.34
52 Colin Snider FR-1 Walsh 10:37.55 10:01.46
53 Kenny Miles SO-2 Heidelberg 9:52.36 10:04.44
54 David Steimle FR-1 Wright State 9:17.26 10:05.71
55 Nathan Childs SR-4 Wright State 11:38.76 10:12.94
56 Davis Saynuk FR-1 PSU-Behrend 8:24.34 10:15.05
57 Derek Sexton SO-2 Malone 10:45.02 10:26.23
58 Alex Combs FR-1 Wright State 9:44.29 10:28.26
59 Joey George JR-3 PSU-Behrend 11:31.32 10:28.47
60 Logan Trent FR-1 Walsh 9:15.53 10:38.53
61 Blake Gibb Freshman Unattached 16:23.47 12:42.38
  Antoine Aflalo JR-3 Charleston (W.V.) DNF DNF
  Maximilian Hoffman Senior Unattached DNF DNF
  Alex Albers SO-2 Findlay DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zane Chalker JR-3 Charleston (W.V.) 6:09.03 9:03.57 6:38.95 8:18.68 9:28.50 5:49.08 10:03.41
2 Vincent Giumenti SR-4 Mount Union 10:46.62 10:21.55 9:11.38 8:21.25 8:26.27 9:11.38 7:36.14
3 Samuel Idiens FR-1 Charleston (W.V.) 5:51.86 9:33.03 6:52.18 8:22.65 8:07.57 6:52.18 7:47.47
4 Hayden Schmidt SO-2 Malone 8:12.97 7:47.82 9:18.37 8:23.03 7:17.64 10:28.79 10:03.64
5 Drew Monahan JR-3 Walsh 7:12.08 9:59.82 10:40.49 8:28.32 9:34.41 8:23.24 10:15.07
6 Ryan Champa JR-3 John Carroll 7:40.51 10:19.12 7:30.27 8:31.67 8:47.02 10:08.89 8:21.44
7 Dennis McCheskey SR-4 Charleston (W.V.) 7:42.58 7:47.72 6:25.48 8:33.97 10:52.75 9:40.79 7:01.46
8 Alex Jackson JR-3 Charleston (W.V.) 7:02.73 9:21.92 10:23.78 8:35.52 8:40.68 6:57.58 8:04.59
9 Noah Graham FR-1 Walsh 6:38.88 10:42.35 6:12.98 8:38.02 6:49.24 6:28.52 11:13.43
10 Theo Papas FR-1 Walsh 8:54.11 8:59.30 6:39.29 8:38.55 8:54.11 7:57.07 7:31.14
11 Anthony Toskin JR-3 Walsh 10:49.83 10:23.84 10:18.64 8:39.86 7:42.68 8:24.27 9:11.06
12 Seth Macura JR-3 Walsh 11:18.62 9:23.77 8:36.79 8:42.01 8:00.25 6:31.51 10:26.42
17 Xavier Foehl JR-3 Walsh 7:22.38 7:43.45 9:34.04 8:46.64 9:49.84 6:45.52 7:48.71
24 Kyle Woods SO-2 Walsh 10:35.73 8:07.39 8:49.77 8:49.77 6:16.14 8:12.69 10:30.43
40 Mason Kutz JR-3 Mount Union 11:10.41 11:04.91 8:58.52 9:09.51 11:48.87 8:36.54 8:09.07
  Antoine Aflalo JR-3 Charleston (W.V.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Maximilian Hoffman Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Taye Gonzalez SO-2 Lake Erie 8:42.89 10:06.56 7:14.00 9:24.73 8:21.98 8:42.89 6:47.86
14 Alex Keller SO-2 Walsh 8:11.61 6:32.24 8:06.38 8:01.15 6:32.24 8:42.98 8:53.44
15 Jack Root JR-3 John Carroll 7:53.38 10:52.21 6:34.48 8:40.71 6:18.70 8:45.97 7:21.82
16 Braeden Geist SO-2 Ashland 7:48.42 10:31.58 7:53.68 10:15.79 9:02.10 8:46.31 6:50.53
18 Lukas Keverkamp Junior Unattached 9:35.35 10:22.86 6:51.72 9:19.51 6:14.77 8:47.84 10:33.41
19 Michael Snopik SO-2 Ashland 10:29.10 8:01.08 9:09.80 11:16.68 6:25.92 8:48.65 7:08.21
20 Spiro Papas FR-1 Walsh 7:29.53 10:13.47 6:31.35 7:18.95 6:31.35 8:48.85 9:52.32
21 Matt Costanzo JR-3 John Carroll 11:11.95 10:56.08 7:35.02 10:40.20 6:47.40 8:49.09 10:29.62
22 Max Gucker JR-3 Malone 7:14.18 10:08.91 10:51.26 8:01.83 7:56.54 8:49.48 10:24.79
23 Alex Hill FR-1 Malone 6:26.58 11:28.43 8:44.27 6:58.36 6:21.29 8:49.56 6:47.77
25 Ryan Blackwell JR-3 Charleston (W.V.) 6:21.68 8:34.21 10:46.74 9:00.72 11:18.54 8:50.11 8:44.81
26 Eli Peck FR-1 Ashland 10:06.75 9:34.81 10:28.04 7:21.75 8:09.66 8:52.23 6:17.89
27 Tayton Hess JR-3 Wright State 10:34.35 11:11.66 7:54.43 9:51.70 6:23.81 8:53.06 10:34.35
28 Chris Tooms SO-2 Mount Union 8:46.45 9:45.54 7:15.13 9:50.91 7:04.38 8:57.19 11:11.49
29 Preston Jackson SO-2 Wright State 9:40.84 7:04.87 9:19.33 6:37.98 6:37.98 8:57.81 8:09.41
30 Carter Almady JR-3 Baldwin Wallace 10:35.87 6:17.21 7:32.65 9:52.76 7:43.43 8:58.87 11:35.15
32 Xander Heil FR-1 Malone 6:44.77 7:17.15 10:26.04 8:27.31 9:48.27 8:59.69 7:06.36
33 Matthew Tschantz SO-2 Mount Union 10:17.25 8:12.71 9:06.86 11:27.63 8:07.30 9:01.44 7:34.81
37 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 10:37.54 8:59.46 11:15.68 7:37.72 9:26.70 9:04.90 8:26.76
39 Nathan Gerhart FR-1 Malone 8:39.70 8:50.64 8:12.35 7:12.17 6:44.82 9:07.05 9:07.05
  Alex Albers SO-2 Findlay DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Zack Britton JR-3 Findlay 8:59.21
34 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 9:01.61
35 Phil Coury FR-1 John Carroll 9:03.27
36 Cohen Boyce FR-1 Mount Union 9:04.75
38 Daniel Kearns FR-1 John Carroll 9:06.58
41 Preston Pethtel JR-3 Ohio Wesleyan 9:23.11
42 Rogan Hanson FR-1 Ohio Dominican 9:27.32
43 Bennett Kerr JR-3 PSU-Behrend 9:28.03
44 John Shoemaker JR-3 John Carroll 9:28.95
45 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 9:33.25
46 Ryan Cooper JR-3 Wright State 9:34.45
47 Carter Lee FR-1 Walsh 9:35.40
48 Emil George JR-3 PSU-Behrend 9:36.77
49 Stephen Hanna SO-2 Lake Erie 9:40.29
50 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 9:43.98
51 Turner Markko FR-1 Findlay 9:47.34
52 Colin Snider FR-1 Walsh 10:01.46
53 Kenny Miles SO-2 Heidelberg 10:04.44
54 David Steimle FR-1 Wright State 10:05.71
55 Nathan Childs SR-4 Wright State 10:12.94
56 Davis Saynuk FR-1 PSU-Behrend 10:15.05
57 Derek Sexton SO-2 Malone 10:26.23
58 Alex Combs FR-1 Wright State 10:28.26
59 Joey George JR-3 PSU-Behrend 10:28.47
60 Logan Trent FR-1 Walsh 10:38.53
61 Blake Gibb Freshman Unattached 12:42.38