January 27, 2024
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA NCAC HCAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tony Williams   Unattached 14:37.92 11:59.90 13:54.03 17:07.17 10:49.66 10
2 Shawn Little JR-3 Shawnee State 14:58.51 13:46.63 17:49.23 10:55.92 12:52.72 8
3 Kent Yoder SR-4 Huntington 14:59.68 12:17.74 15:44.67 18:17.61 17:59.62 6
4 Jacob Kocis SR-4 Midway 15:13.22 12:47.11 12:56.24 11:06.65 17:57.60 5
5 Lukas Rieben FR-1 Wittenberg 15:23.39 12:55.65 18:00.37 16:00.33 15:51.10 4
6 Merrick Shorter SO-2 Ohio Dominican 15:24.05 16:28.74 16:56.46 12:00.76 16:47.22 3
7 Eayuel Gebrtsadik JR-3 Ohio Dominican 15:24.44 16:01.42 16:38.40 19:34.04 19:43.29 2
8 Josiah Kocis JR-3 Midway 15:27.49 11:26.35 17:09.52 12:40.55 12:22.00 1
9 Samuel Rabieh JR-3 Kenyon 15:28.31 15:28.31 17:38.28 19:57.52 14:04.77 -
10 Donovan Slattery JR-3 Capital 15:33.88 19:36.69 17:53.97 14:19.17 12:17.77 -
11 Reece Page FR-1 Wright State 15:35.19 17:46.12 14:01.68 19:57.05 12:18.80 -
12 Alex Morris JR-3 Shawnee State 15:36.02 12:38.18 14:39.86 19:11.31 17:47.07 -
13 Lucas Eisele SO-2 Wittenberg 15:40.68 12:13.73 15:03.06 12:04.33 17:42.97 -
14 Evan Haemmerle SO-2 Wittenberg 15:43.27 19:01.36 17:55.33 15:43.27 17:55.33 -
15 Kolson Kytta SO-2 Cedarville 15:43.60 13:31.50 16:02.48 14:37.55 20:26.68 -
16 Alex Kowalak Junior Unattached 15:46.23 20:20.64 19:14.40 17:01.93 12:08.60 -
17 Joshua Breard SO-2 Kenyon 15:51.61 13:19.36 18:14.36 16:48.71 17:07.74 -
18 Henry Rodrigues SO-2 Kenyon 15:53.04 20:38.96 19:51.30 15:53.04 11:26.19 -
19 Yosef Solomon JR-3 Trine 16:03.03 18:37.12 18:37.12 16:03.03 16:12.66 -
20 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 16:03.47 19:16.17 11:14.43 14:36.76 13:19.68 -
21 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 16:04.25 20:05.32 12:22.48 12:12.83 19:55.67 -
22 Taylor Plank FR-1 Cedarville 16:05.78 20:26.54 18:30.65 11:35.37 13:31.26 -
23 Jacob Myers Senior Unattached 16:11.65 19:16.27 15:32.79 20:43.72 14:44.21 -
24 Andrew Ferradino SO-2 Cedarville 16:13.48 15:24.81 16:42.69 20:16.85 18:00.57 -
25 Andrew Spencer JR-3 Cedarville 16:15.50 13:29.67 20:19.38 13:10.16 11:52.12 -
26 Ethan Hoffman SO-2 Trine 16:25.44 15:16.46 13:18.21 18:03.99 14:46.90 -
27 Nate Lewis FR-1 Cedarville 16:32.15 13:03.80 17:41.60 11:34.51 18:01.45 -
28 Noah Hopkins SO-2 Kenyon 16:34.99 16:15.09 12:46.15 20:23.84 18:44.34 -
29 Jack Miller SO-2 Wittenberg 16:37.27 12:57.87 12:27.96 19:56.73 18:07.03 -
30 Cole Davies FR-1 Manchester 16:49.53 19:51.25 21:32.20 18:50.68 20:11.44 -
31 Peter Caine JR-3 Wittenberg 16:50.06 13:58.35 18:51.27 20:42.38 11:57.15 -
32 Brayden Stamm JR-3 Manchester 16:50.55 11:47.39 14:18.97 17:20.87 17:51.19 -
33 Blake Overmyer FR-1 Trine 16:50.68 18:31.75 20:22.93 16:20.36 12:27.91 -
34 Alice Osborn FR-1 Manchester 16:51.21 20:53.90 18:22.22 17:31.66 19:22.90 -
35 Aaron McNutt FR-1 Capital 16:53.50 12:50.26 20:16.20 15:32.42 13:20.67 -
36 Felix Palafox FR-1 Trine 16:55.07 21:29.14 18:26.43 20:48.54 14:02.51 -
37 Alex Taft FR-1 Mount St. Joseph 16:59.49 14:16.38 17:19.88 21:24.56 17:30.08 -
38 Keaton McNair   Unattached 17:01.44 16:51.23 17:42.30 20:35.95 14:48.66 -
39 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 17:04.94 20:29.93 14:31.20 14:41.45 14:41.45 -
40 Caleb Yun SO-2 Cedarville 17:10.30 15:47.88 21:38.18 20:26.06 18:43.03 -
41 Bobby Thompson   Unattached 17:12.65 21:30.82 13:15.14 15:50.04 13:04.82 -
42 Collin Gilmour JR-3 Cedarville 17:17.37 14:21.02 15:54.38 15:12.89 21:15.97 -
43 Joshua Kocis FR-1 Midway 17:23.14 22:36.09 21:23.07 16:20.56 17:12.71 -
44 Connor Byrd FR-1 Midway 17:33.99 13:10.50 15:27.52 12:59.96 14:55.90 -
45 Dalton Weber FR-1 Albion 17:39.57 22:04.47 13:14.68 12:42.89 17:39.57 -
46 Robert Belf III FR-1 Albion 18:11.76 14:11.58 18:22.68 14:55.25 13:16.99 -
47 Justin Scott FR-1 Manchester 18:17.80 14:16.29 16:49.98 18:06.83 14:49.22 -
48 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 18:30.97 18:19.86 15:55.44 21:50.95 15:55.44 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tony Williams   Unattached 11:33.56 14:37.92 14:20.37 15:48.16 10
2 Shawn Little JR-3 Shawnee State 11:58.81 14:58.51 15:43.44 16:19.38 8
3 Kent Yoder SR-4 Huntington 13:02.73 14:59.68 13:56.71 12:35.74 6
4 Jacob Kocis SR-4 Midway 11:52.32 15:13.22 11:06.65 14:36.70 5
5 Lukas Rieben FR-1 Wittenberg 18:18.84 15:23.39 16:09.56 16:09.56 4
6 Merrick Shorter SO-2 Ohio Dominican 14:10.13 15:24.05 17:05.70 18:19.62 3
7 Eayuel Gebrtsadik JR-3 Ohio Dominican 14:19.73 15:24.44 15:24.44 19:24.80 2
8 Josiah Kocis JR-3 Midway 11:35.62 15:27.49 16:32.42 19:47.19 1
9 Samuel Rabieh JR-3 Kenyon 14:41.90 15:28.31 12:31.94 15:56.16 -
10 Donovan Slattery JR-3 Capital 13:51.16 15:33.88 17:44.63 15:05.87 -
11 Reece Page FR-1 Wright State 13:52.32 15:35.19 19:38.34 11:41.40 -
12 Alex Morris JR-3 Shawnee State 19:39.39 15:36.02 12:28.82 12:47.54 -
13 Lucas Eisele SO-2 Wittenberg 16:46.53 15:40.68 11:26.70 11:07.89 -
14 Evan Haemmerle SO-2 Wittenberg 15:52.71 15:43.27 11:09.73 16:30.44 -
15 Kolson Kytta SO-2 Cedarville 18:52.32 15:43.60 12:34.88 20:26.68 -
16 Alex Kowalak Junior Unattached 19:14.40 15:46.23 18:17.63 19:52.25 -
17 Joshua Breard SO-2 Kenyon 14:45.00 15:51.61 12:12.74 18:52.42 -
18 Henry Rodrigues SO-2 Kenyon 14:46.33 15:53.04 11:16.66 17:56.94 -
19 Yosef Solomon JR-3 Trine 16:51.19 16:03.03 14:36.36 13:09.69 -
23 Jacob Myers Senior Unattached 13:26.47 16:11.65 19:35.70 16:50.52 -
26 Ethan Hoffman SO-2 Trine 19:32.68 16:25.44 11:59.38 14:56.75 -
27 Nate Lewis FR-1 Cedarville 21:09.96 16:32.15 15:12.78 18:51.06 -
31 Peter Caine JR-3 Wittenberg 17:30.47 16:50.06 19:41.77 16:39.96 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
20 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 16:03.47 -
21 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 16:04.25 -
22 Taylor Plank FR-1 Cedarville 16:05.78 -
24 Andrew Ferradino SO-2 Cedarville 16:13.48 -
25 Andrew Spencer JR-3 Cedarville 16:15.50 -
28 Noah Hopkins SO-2 Kenyon 16:34.99 -
29 Jack Miller SO-2 Wittenberg 16:37.27 -
30 Cole Davies FR-1 Manchester 16:49.53 -
32 Brayden Stamm JR-3 Manchester 16:50.55 -
33 Blake Overmyer FR-1 Trine 16:50.68 -
34 Alice Osborn FR-1 Manchester 16:51.21 -
35 Aaron McNutt FR-1 Capital 16:53.50 -
36 Felix Palafox FR-1 Trine 16:55.07 -
37 Alex Taft FR-1 Mount St. Joseph 16:59.49 -
38 Keaton McNair   Unattached 17:01.44 -
39 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 17:04.94 -
40 Caleb Yun SO-2 Cedarville 17:10.30 -
41 Bobby Thompson   Unattached 17:12.65 -
42 Collin Gilmour JR-3 Cedarville 17:17.37 -
43 Joshua Kocis FR-1 Midway 17:23.14 -
44 Connor Byrd FR-1 Midway 17:33.99 -
45 Dalton Weber FR-1 Albion 17:39.57 -
46 Robert Belf III FR-1 Albion 18:11.76 -
47 Justin Scott FR-1 Manchester 18:17.80 -
48 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 18:30.97 -