January 27, 2024
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA NCAC HCAC

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Faith Duncan SO-2 Wilmington (Ohio) 12:38.33 11:39.55 8:43.19 10:05.49 9:47.85 8:07.92 10
2 Savannah Ackley JR-3 Cedarville 10:24.76 10:54.80 7:30.55 9:30.70 10:00.73 10:48.79 8
3 Charlotte Campbell JR-3 Tiffin 11:09.92 11:46.13 7:08.51 8:39.04 10:03.53 9:27.32 6
4 Corinne Lynch SO-2 Cedarville 11:58.38 8:02.95 7:26.73 9:39.54 10:03.68 11:52.35 5
5 Kaitlyn Miller JR-3 Wright State 13:08.74 11:55.93 9:30.32 8:53.92 10:06.72 8:23.58 4
6 Emily Walsh JR-3 Cedarville 11:05.20 11:11.42 12:19.80 12:26.02 10:21.68 7:40.05 3
7 Abigail Atkins SO-2 Cedarville 8:40.54 7:44.09 12:57.67 8:34.27 10:27.15 13:29.03 2
8 Lydia Randolph JR-3 Trine 8:24.23 10:36.59 12:42.64 10:49.19 10:30.28 7:59.02 1
9 Naomi Herman JR-3 Cedarville 8:49.72 10:24.31 10:05.39 13:08.27 10:30.61 10:30.61 -
10 Aubrey Harrington SO-2 Cedarville 8:56.33 11:46.69 13:33.96 13:21.34 10:30.97 9:53.12 -
11 Katie Ruhlman   Dayton Track Club Elite 9:54.33 9:54.33 8:37.64 10:45.45 10:39.06 8:44.03 -
12 Sidney Swick SO-2 Trine 13:48.02 10:48.29 10:29.04 13:03.09 10:41.87 7:29.31 -
13 Olivia Ide FR-1 Kenyon 9:12.23 11:01.39 8:27.28 9:50.75 10:42.12 9:31.49 -
14 Emma Lichtenberger JR-3 Cedarville 8:47.31 8:08.25 7:55.23 13:07.71 10:51.00 12:15.63 -
15 Hannah Parker JR-3 Trine 11:51.67 12:50.43 14:02.25 12:17.78 10:52.90 8:48.85 -
16 Jozi Brown SR-4 Shawnee State 8:55.67 9:41.40 13:23.50 12:05.11 10:53.25 10:14.06 -
17 Audrey Sanzone SO-2 Tiffin 13:45.35 10:41.94 7:38.53 11:01.59 10:55.04 9:49.54 -
18 Kaycee Moore SO-2 Transylvania 8:50.62 14:05.06 7:58.21 12:46.45 10:55.08 12:26.80 -
19 Fatima Cruz JR-3 Albion 10:23.15 13:33.37 7:45.72 8:44.76 10:55.94 10:29.71 -
20 Olivia DeGraaf JR-3 Albion 9:50.70 13:14.16 8:38.50 8:45.07 10:56.33 12:41.35 -
21 Trinity Smith JR-3 Midway 7:39.50 13:47.11 13:40.54 8:32.02 10:56.43 11:55.51 -
22 Chloe Goodrich SO-2 Trine 12:54.99 8:38.85 10:50.21 8:19.15 10:56.77 9:57.66 -
23 Gwyneth Cunningham FR-1 Transylvania 8:43.58 11:58.24 11:51.53 11:11.25 11:11.25 12:38.52 -
24 Reece Barnitz FR-1 Wright State 14:10.32 9:13.38 14:23.81 12:35.84 11:14.85 13:02.83 -
25 Morgan Ely 6 Unattached 9:41.00 11:08.83 11:02.07 10:35.05 11:15.58 9:41.00 -
26 Sydney Thompson FR-1 Wright State 13:17.80 12:16.95 9:48.21 8:13.56 11:16.10 9:07.65 -
27 Olivia Cisco SO-2 Shawnee State 8:04.37 12:50.90 13:25.01 14:33.23 11:22.21 11:08.57 -
28 Beth Wells   Dayton Track Club Elite 8:25.55 12:24.66 13:12.48 12:31.49 11:23.17 13:32.98 -
29 Penny Griffioen FR-1 Kenyon 10:10.59 9:29.43 8:20.82 11:26.05 11:26.05 10:58.61 -
30 Caitlin Weitzel FR-1 Tiffin 14:51.20 9:05.78 8:10.51 10:07.95 11:30.85 9:40.32 -
31 Mckenna Pannell SR-4 Shawnee State 14:54.92 12:56.98 10:31.30 10:52.11 11:33.73 8:26.43 -
32 Eva Shannon FR-1 Kenyon 14:27.63 11:20.22 14:34.57 11:47.99 11:34.10 13:25.16 -
33 Kayla Compton FR-1 Wright State 10:18.31 14:00.63 11:27.79 13:32.84 11:34.73 9:08.84 -
34 Ellie Thornsbury SO-2 Transylvania 9:02.60 13:40.86 8:48.69 14:29.55 11:35.64 10:05.21 -
35 Elizabeth Mak JR-3 Capital 8:16.29 14:54.72 10:15.12 10:01.14 11:39.00 13:02.88 -
36 Anna Steich SR-4 Cedarville 12:29.81 10:51.70 11:47.76 11:19.73 11:40.75 8:38.56 -
37 Jada Swearingen SR-4 Kenyon 11:30.35 11:51.70 13:02.87 12:34.41 11:51.70 13:09.99 -
38 Ella Strehlow JR-3 Tiffin 8:18.82 13:39.49 10:55.60 9:22.96 11:52.60 13:10.99 -
39 Amelia Strzechowski SO-2 Huntington 8:40.93 12:43.56 9:30.88 13:33.51 11:53.60 14:16.32 -
40 Grace Huisman SO-2 Trine 8:27.16 10:42.87 15:28.59 14:31.45 11:54.30 15:21.45 -
41 Casandra Gallagher FR-1 Albion 11:55.10 9:03.48 9:03.48 9:17.78 11:55.10 12:52.31 -
42 Amelia Sims FR-1 Kenyon 10:23.71 10:45.21 11:13.89 13:22.93 11:56.90 14:13.12 -
43 Eve Brunell JR-3 Transylvania 13:27.19 11:10.26 11:24.67 8:24.49 12:00.70 10:05.39 -
44 Camden Wilson SO-2 Transylvania 13:35.19 9:22.70 10:49.26 15:30.61 12:01.40 9:08.27 -
45 Olivia Ellis FR-1 Capital 13:43.31 14:48.31 10:06.65 10:35.54 12:02.20 12:16.65 -
46 Kenzie Smith FR-1 Heidelberg 13:05.16 13:41.51 11:16.11 9:27.06 12:07.00 15:23.29 -
47 Summer South SO-2 Trine 10:40.73 13:06.35 11:02.58 8:29.67 12:08.10 8:29.67 -
48 Maddy McCall SO-2 Heidelberg 13:16.36 8:46.04 14:14.81 15:42.48 12:10.60 12:32.52 -
49 Abby Cunningham JR-3 Midway 15:02.33 14:47.66 15:09.67 9:24.88 12:13.60 12:28.28 -
50 Rossi Schaub FR-1 Capital 12:50.91 12:06.86 11:30.15 13:56.99 12:14.20 13:27.62 -
51 Bella Stevens JR-3 Wilmington (Ohio) 8:39.61 9:46.42 12:22.30 13:43.96 12:22.30 12:00.04 -
52 Macy Adams SO-2 Midway 11:16.04 14:51.48 10:46.33 14:14.34 12:22.90 14:06.91 -
53 Hannah Dearth JR-3 Heidelberg 10:47.28 15:37.44 14:45.36 13:53.28 12:24.00 14:52.80 -
54 Katie Berlew JR-3 Trine 16:06.66 12:05.00 11:49.89 9:33.96 12:35.20 16:21.76 -
55 Jessie Strader SR-4 Centre 12:09.51 14:33.89 9:45.13 12:55.10 12:39.90 9:52.73 -
56 Sydney Woods FR-1 Cedarville 16:36.95 11:38.65 9:25.20 11:30.80 13:05.00 16:29.10 -
  Hannah Wymer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Faith Duncan SO-2 Wilmington (Ohio) 11:45.42 11:04.27 6:51.50 9:47.85 10:52.52 10
2 Savannah Ackley JR-3 Cedarville 12:12.89 7:36.56 12:12.89 10:00.73 12:24.91 8
3 Charlotte Campbell JR-3 Tiffin 10:21.64 12:58.56 12:16.31 10:03.53 8:26.97 6
4 Corinne Lynch SO-2 Cedarville 11:34.24 9:33.50 9:33.50 10:03.68 8:15.02 5
5 Kaitlyn Miller JR-3 Wright State 7:04.71 10:12.79 11:25.60 10:06.72 10:43.13 4
6 Emily Walsh JR-3 Cedarville 9:13.30 7:15.18 12:44.67 10:21.68 9:19.52 3
7 Abigail Atkins SO-2 Cedarville 11:17.33 8:21.72 12:38.86 10:27.15 10:08.34 2
8 Lydia Randolph JR-3 Trine 9:58.77 13:39.37 12:30.04 10:30.28 8:43.14 1
9 Naomi Herman JR-3 Cedarville 8:24.49 7:46.66 10:30.61 10:30.61 13:14.57 -
10 Aubrey Harrington SO-2 Cedarville 8:43.71 10:18.35 10:37.28 10:30.97 9:53.12 -
11 Katie Ruhlman   Dayton Track Club Elite 12:27.70 13:06.05 12:53.27 10:39.06 8:12.08 -
13 Olivia Ide FR-1 Kenyon 7:55.17 11:39.91 8:27.28 10:42.12 11:01.39 -
14 Emma Lichtenberger JR-3 Cedarville 12:02.61 7:48.72 7:48.72 10:51.00 13:46.77 -
16 Jozi Brown SR-4 Shawnee State 10:20.59 12:18.18 12:37.77 10:53.25 12:57.37 -
  Hannah Wymer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
12 Sidney Swick SO-2 Trine 12:11.74 11:26.80 10:41.87 8:27.08 -
15 Hannah Parker JR-3 Trine 13:55.72 11:32.08 10:52.90 10:26.79 -
17 Audrey Sanzone SO-2 Tiffin 11:40.90 9:36.44 10:55.04 7:45.08 -
18 Kaycee Moore SO-2 Transylvania 13:32.30 8:50.62 10:55.08 12:00.59 -
19 Fatima Cruz JR-3 Albion 11:22.18 7:45.72 10:55.94 13:39.93 -
20 Olivia DeGraaf JR-3 Albion 7:52.56 9:17.88 10:56.33 11:42.28 -
21 Trinity Smith JR-3 Midway 9:04.84 9:04.84 10:56.43 12:15.21 -
22 Chloe Goodrich SO-2 Trine 9:44.53 14:00.67 10:56.77 10:50.21 -
23 Gwyneth Cunningham FR-1 Transylvania 12:04.95 8:57.00 11:11.25 10:44.40 -
24 Reece Barnitz FR-1 Wright State 14:17.06 12:22.34 11:14.85 8:05.90 -
25 Morgan Ely 6 Unattached 11:02.07 14:04.48 11:15.58 8:53.71 -
26 Sydney Thompson FR-1 Wright State 8:47.36 8:20.32 11:16.10 12:50.76 -
27 Olivia Cisco SO-2 Shawnee State 11:42.68 13:59.12 11:22.21 9:12.59 -
28 Beth Wells   Dayton Track Club Elite 12:11.00 8:32.38 11:23.17 7:58.22 -
29 Penny Griffioen FR-1 Kenyon 11:39.78 14:24.43 11:26.05 8:00.24 -
30 Caitlin Weitzel FR-1 Tiffin 10:14.86 12:19.21 11:30.85 12:46.85 -
31 Mckenna Pannell SR-4 Shawnee State 12:56.98 10:59.05 11:33.73 14:47.98 -
32 Eva Shannon FR-1 Kenyon 11:20.22 10:10.81 11:34.10 9:36.11 -
33 Kayla Compton FR-1 Wright State 11:20.84 13:05.05 11:34.73 11:27.79 -
34 Ellie Thornsbury SO-2 Transylvania 11:35.64 14:57.38 11:35.64 13:26.95 -
36 Anna Steich SR-4 Cedarville 10:02.65 10:09.66 11:40.75 8:38.56 -
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
35 Elizabeth Mak JR-3 Capital 11:39.00 -
37 Jada Swearingen SR-4 Kenyon 11:51.70 -
38 Ella Strehlow JR-3 Tiffin 11:52.60 -
39 Amelia Strzechowski SO-2 Huntington 11:53.60 -
40 Grace Huisman SO-2 Trine 11:54.30 -
41 Casandra Gallagher FR-1 Albion 11:55.10 -
42 Amelia Sims FR-1 Kenyon 11:56.90 -
43 Eve Brunell JR-3 Transylvania 12:00.70 -
44 Camden Wilson SO-2 Transylvania 12:01.40 -
45 Olivia Ellis FR-1 Capital 12:02.20 -
46 Kenzie Smith FR-1 Heidelberg 12:07.00 -
47 Summer South SO-2 Trine 12:08.10 -
48 Maddy McCall SO-2 Heidelberg 12:10.60 -
49 Abby Cunningham JR-3 Midway 12:13.60 -
50 Rossi Schaub FR-1 Capital 12:14.20 -
51 Bella Stevens JR-3 Wilmington (Ohio) 12:22.30 -
52 Macy Adams SO-2 Midway 12:22.90 -
53 Hannah Dearth JR-3 Heidelberg 12:24.00 -
54 Katie Berlew JR-3 Trine 12:35.20 -
55 Jessie Strader SR-4 Centre 12:39.90 -
56 Sydney Woods FR-1 Cedarville 13:05.00 -