January 27, 2024
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA NCCAA NCAC HCAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Enrique Salazar SR-4 Manchester 9:55.39 8:12.90 8:08.02 10:19.79 9:35.87 10:34.43 10
2 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 7:29.86 8:28.53 8:08.97 10:35.67 7:34.75 7:39.64 8
3 Connor Havens SR-4 Manchester 9:05.09 7:55.71 8:15.53 8:55.18 9:00.13 5:56.79 6
4 Noah Sharp FR-1 Wright State 10:49.30 7:59.49 8:19.46 9:09.41 6:44.57 9:24.39 5
5 Conor Kolka JR-3 Wittenberg 5:59.92 9:29.87 8:19.88 6:04.92 10:39.85 8:44.88 4
6 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 8:51.44 8:51.44 8:21.35 9:01.46 9:11.49 9:46.58 3
7 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 9:21.78 8:41.66 8:21.59 8:01.53 6:21.21 8:16.58 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 10:42.47 9:17.15 8:21.93 9:27.18 8:57.07 6:41.55 1
9 Alex McCarty JR-3 Wright State 6:41.90 6:21.81 8:22.37 6:56.97 10:38.01 5:51.66 -
10 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 10:23.33 8:12.63 8:22.68 6:06.96 8:02.58 8:32.74 -
11 Colby Adams Sophomore Unattached 9:28.50 6:32.41 8:23.09 7:47.88 9:38.56 8:08.00 -
12 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 7:10.82 10:15.46 8:32.88 7:41.60 8:27.76 10:56.49 -
13 Gavin Byerly SO-2 Manchester 7:17.08 8:08.50 8:34.21 6:46.23 9:56.49 10:53.05 -
14 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 8:48.94 9:40.79 8:38.56 6:28.92 10:22.28 8:59.31 -
15 Tyler Senall 6 Unattached 7:16.01 8:59.83 8:39.06 8:18.30 10:48.83 8:39.06 -
16 Hunter Hoover   CRC Elite 6:39.70 6:29.32 8:39.09 9:05.05 7:52.38 8:07.95 -
17 Drew Sillaway SO-2 Trine 7:07.30 11:01.79 8:41.09 10:14.89 6:36.03 8:04.62 -
18 Ryan Hoopingarner SO-2 Trine 9:12.59 7:02.27 8:41.31 6:30.99 7:12.69 7:02.27 -
19 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 9:33.56 6:41.49 8:41.41 6:51.92 8:25.77 9:23.13 -
20 Connor Del Carmen JR-3 Earlham 7:59.99 7:02.60 8:41.72 10:46.94 10:31.29 9:39.11 -
21 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 9:51.10 8:58.79 8:43.09 10:01.56 10:01.56 10:38.17 -
22 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 6:48.15 8:11.88 8:43.27 10:17.46 6:21.99 8:11.88 -
23 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 9:51.62 9:14.97 8:43.55 7:19.79 6:16.96 7:51.20 -
24 Joseph Packard JR-3 Trine 11:01.81 6:28.68 8:45.24 7:10.70 11:07.06 6:18.18 -
25 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 9:57.22 7:34.52 8:48.51 10:34.22 10:18.36 11:16.50 -
26 Ethan Wallis JR-3 Cedarville 7:51.42 8:02.01 8:49.68 11:02.10 11:02.10 10:03.84 -
27 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 9:50.18 10:32.72 8:51.69 9:55.50 9:39.55 6:22.82 -
28 Peter Bernhardt JR-3 Kenyon 9:39.60 10:54.04 8:51.74 9:18.33 8:30.47 11:04.68 -
29 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 8:47.29 7:48.70 8:52.61 7:27.40 11:21.74 11:05.77 -
30 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 7:43.56 11:32.67 8:52.82 10:23.40 8:26.18 7:16.92 -
31 Dylan French JR-3 Shawnee State 7:59.62 10:18.18 8:52.91 10:12.85 6:18.37 8:31.60 -
32 Nate Golding FR-1 Cedarville 10:56.49 10:03.12 8:53.73 8:00.36 6:56.31 8:32.38 -
33 Chris Davis SR-4 Olivet 10:24.84 7:49.97 8:54.05 7:23.27 6:51.22 6:29.86 -
34 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 6:46.37 11:13.71 8:54.69 11:19.06 10:52.33 9:26.78 -
35 Worth Hinshaw SR-4 Denison 8:29.11 10:32.37 8:55.90 7:51.60 6:31.21 11:15.24 -
36 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 6:15.14 8:29.12 8:55.91 6:20.50 7:19.45 10:05.58 -
37 Connor Ladd SR-4 Heidelberg 8:45.53 10:16.69 8:56.25 7:57.27 6:20.74 10:05.97 -
38 Matt Edison JR-3 Trine 8:13.63 10:22.40 8:56.55 8:29.73 10:49.23 9:18.02 -
39 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 11:06.44 9:40.45 8:57.45 11:38.69 6:48.47 11:06.44 -
40 Tate Yoder SO-2 Wilmington (Ohio) 7:43.35 9:41.89 8:58.78 7:54.13 9:25.72 11:35.03 -
41 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 9:21.28 10:15.25 8:59.69 7:49.53 8:48.90 11:41.60 -
42 Max Van Huis FR-1 Trine 9:43.01 6:23.28 8:59.82 6:17.88 7:01.06 11:09.38 -
43 Logan Vining FR-1 Albion 8:00.84 8:11.65 9:00.27 8:27.86 9:11.08 7:39.23 -
44 Logan Boggs SR-4 Shawnee State 10:00.46 11:37.83 9:00.95 9:44.23 9:49.64 8:33.91 -
45 Nathan Jimenez SR-4 Heidelberg 10:22.84 8:07.44 9:01.60 8:18.28 7:40.36 9:07.02 -
46 Isaiah Lanoy FR-1 Shawnee State 9:40.12 10:07.22 9:02.16 10:50.60 7:57.10 8:51.32 -
47 Clay Batio FR-1 Trine 8:35.42 10:29.35 9:02.54 11:34.46 8:57.12 7:46.59 -
48 Luke Napier SO-2 Centre 9:35.44 7:46.86 9:02.86 9:13.72 11:18.58 9:40.86 -
49 Arthur Wellenstein FR-1 Kenyon 8:06.62 8:55.83 9:06.76 7:11.94 10:23.31 9:55.97 -
50 Brenden Oden SO-2 Manchester 7:46.02 7:35.05 9:08.25 9:24.70 9:41.15 9:46.63 -
51 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 6:57.05 10:25.58 9:08.75 10:36.55 11:03.99 6:46.08 -
52 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 9:59.51 7:58.51 9:10.01 7:25.51 11:27.52 7:42.01 -
53 Gehrig Longe JR-3 Trine 6:37.31 11:46.33 9:11.82 9:28.38 11:24.26 11:40.82 -
54 Drew Meader SR-4 Transylvania 9:29.93 6:32.87 9:13.33 8:45.67 11:04.00 6:55.00 -
55 Hunter Hillard SR-4 Olivet 7:23.15 10:48.10 9:13.93 10:09.33 8:46.24 10:37.02 -
56 Adam Arndt JR-3 Wittenberg 7:51.89 8:41.85 9:15.16 8:36.30 9:04.06 7:35.24 -
57 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 10:06.71 9:11.05 9:16.61 8:43.22 10:23.41 11:19.07 -
58 Tanner McMain SO-2 Trine 9:22.21 9:16.64 9:16.64 10:23.44 8:09.85 9:44.48 -
59 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 6:54.54 11:40.23 9:20.18 6:37.73 11:45.83 8:46.57 -
60 Gabe Moore SO-2 Wilmington (Ohio) 12:00.39 11:09.74 9:22.80 10:19.08 8:09.64 7:18.99 -
61 Rick Cimino SR-4 Heidelberg 9:12.50 7:42.30 9:23.77 7:42.30 7:02.83 12:07.27 -
62 Alex Hammond FR-1 Albion 9:42.86 6:41.78 9:25.88 6:53.10 8:46.27 7:38.37 -
63 John Steimle JR-3 Wright State 9:51.66 11:51.13 9:28.90 8:20.64 10:03.04 10:20.11 -
64 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 10:20.81 12:03.33 9:29.55 8:43.99 11:17.77 7:12.86 -
65 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 10:12.49 8:18.01 9:32.42 8:58.08 9:49.60 10:46.84 -
66 Robert Ingle FR-1 Tiffin 10:01.26 6:52.29 9:32.62 10:06.98 6:46.56 7:03.74 -
67 Ashton Vent FR-1 Tiffin 9:39.21 6:52.90 9:33.47 7:38.78 9:50.68 6:47.17 -
68 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 10:43.99 10:49.74 9:34.99 11:06.99 6:59.75 9:06.24 -
69 Owen Rodstrom SO-2 Kenyon 10:46.98 6:55.92 9:37.66 12:30.96 7:47.91 9:54.99 -
70 Trenton Hole SO-2 Heidelberg 9:49.78 7:25.23 9:38.21 11:28.07 10:18.69 9:15.09 -
71 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 8:03.99 8:27.31 9:43.11 7:34.83 6:54.01 9:19.79 -
72 Josh Fiorentino SR-4 Heidelberg 7:19.23 11:19.35 9:45.64 11:36.92 10:03.21 7:30.95 -
73 Ryan Cooper JR-3 Wright State 8:13.20 10:45.86 9:47.14 11:15.21 8:13.20 9:06.04 -
74 Deegan Bodell FR-1 Olivet 12:44.76 7:44.74 9:48.27 12:44.76 10:00.04 10:58.87 -
75 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 12:32.14 11:38.41 9:56.93 12:50.04 8:27.39 8:39.33 -
76 Alexander Shepherd JR-3 Kenyon 12:01.18 8:00.79 10:00.98 9:06.90 9:06.90 8:18.82 -
77 Austin Musilli FR-1 Tiffin 11:36.04 8:46.57 10:05.25 7:03.68 12:24.46 10:29.46 -
78 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 11:08.95 7:30.02 10:08.13 13:04.49 7:54.35 9:43.81 -
79 Braeden Jones FR-1 Tiffin 7:31.05 11:22.67 10:09.52 9:08.57 10:27.81 9:32.95 -
80 Connor Clark SO-2 Albion 7:22.39 12:48.03 10:14.42 10:08.28 10:08.28 12:17.31 -
81 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 7:53.56 13:01.07 10:15.01 11:04.21 9:56.56 8:30.46 -
82 Chase Sweger SO-2 Centre 8:40.62 7:26.25 10:19.78 13:19.52 9:30.20 13:00.93 -
83 Tyler Loucks FR-1 Huntington 10:02.58 11:04.70 10:21.21 8:54.24 13:02.73 12:44.09 -
84 Riley Brand JR-3 Huntington 7:58.68 7:45.91 10:38.23 9:02.50 9:53.56 9:59.94 -
85 Mitch Reveal SO-2 Mount St. Joseph 8:47.73 9:00.93 10:59.66 9:47.10 13:05.00 12:05.63 -
86 George Thacker SO-2 Transylvania 15:45.95 12:39.99 13:28.50 16:50.63 11:02.97 11:35.31 -
  Brayden O'Brien FR-1 Tiffin DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Bryce Page FR-1 Wright State DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Sam Gilman   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Enrique Salazar SR-4 Manchester 10:29.55 8:08.02 9:40.75 6:54.82 10
2 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 8:08.97 8:08.97 6:26.29 10:06.33 8
3 Connor Havens SR-4 Manchester 8:35.36 8:15.53 7:06.16 10:24.37 6
4 Noah Sharp FR-1 Wright State 10:34.32 8:19.46 8:59.42 6:59.55 5
5 Conor Kolka JR-3 Wittenberg 6:34.91 8:19.88 8:54.88 8:49.88 4
6 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 7:51.27 8:21.35 7:46.26 8:06.31 3
7 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 6:21.21 8:21.59 7:11.37 6:16.20 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 10:17.38 8:21.93 8:11.90 7:56.84 1
9 Alex McCarty JR-3 Wright State 10:12.90 8:22.37 7:57.26 9:42.75 -
10 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 9:43.11 8:22.68 6:37.12 8:37.76 -
11 Colby Adams Sophomore Unattached 9:33.53 8:23.09 9:13.40 9:58.68 -
12 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 7:15.95 8:32.88 6:34.92 9:39.56 -
14 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 10:32.65 8:38.56 6:54.85 10:17.09 -
16 Hunter Hoover   CRC Elite 8:54.67 8:39.09 8:44.28 7:26.42 -
21 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 6:58.48 8:43.09 11:14.79 9:09.25 -
34 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 8:06.57 8:54.69 7:45.18 7:55.88 -
  Sam Gilman   Unattached DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Gavin Byerly SO-2 Manchester 5:59.95 7:22.22 8:29.07 7:37.65 8:39.36 8:34.21 -
15 Tyler Senall 6 Unattached 10:33.26 6:08.54 7:10.82 8:18.30 10:22.88 8:39.06 -
17 Drew Sillaway SO-2 Trine 8:41.09 6:25.61 6:25.61 7:22.93 7:12.51 8:41.09 -
18 Ryan Hoopingarner SO-2 Trine 7:28.33 8:15.25 7:43.97 9:38.66 10:20.36 8:41.31 -
19 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 7:33.63 7:38.84 9:59.63 9:49.20 10:51.77 8:41.41 -
20 Connor Del Carmen JR-3 Earlham 7:02.60 10:26.07 9:59.98 9:02.59 11:07.81 8:41.72 -
22 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 9:35.60 6:37.69 7:09.09 10:27.93 9:25.14 8:43.27 -
23 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 8:27.85 8:43.55 8:06.91 8:06.91 6:11.72 8:43.55 -
24 Joseph Packard JR-3 Trine 9:53.53 7:05.45 7:05.45 11:17.56 6:49.69 8:45.24 -
25 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 8:27.37 9:57.22 11:11.21 11:21.78 8:16.80 8:48.51 -
26 Ethan Wallis JR-3 Cedarville 9:05.57 7:09.04 8:17.90 7:35.53 8:02.01 8:49.68 -
27 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 9:12.96 9:50.18 9:02.33 6:54.72 9:50.18 8:51.69 -
28 Peter Bernhardt JR-3 Kenyon 6:38.81 7:53.25 9:34.28 8:19.84 10:32.77 8:51.74 -
30 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 11:00.70 10:55.37 7:32.90 10:02.09 7:59.54 8:52.82 -
31 Dylan French JR-3 Shawnee State 11:27.46 8:36.93 9:30.22 8:58.24 8:31.60 8:52.91 -
33 Chris Davis SR-4 Olivet 6:35.20 8:22.01 9:20.76 7:07.24 9:58.14 8:54.05 -
40 Tate Yoder SO-2 Wilmington (Ohio) 7:37.97 9:47.27 7:43.35 10:14.21 8:21.07 8:58.78 -
41 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 10:36.84 8:38.11 9:59.06 6:23.18 8:00.33 8:59.69 -
42 Max Van Huis FR-1 Trine 7:11.86 7:28.05 6:55.67 8:22.04 9:16.02 8:59.82 -
49 Arthur Wellenstein FR-1 Kenyon 8:44.89 8:28.49 8:06.62 6:39.14 8:33.96 9:06.76 -
50 Brenden Oden SO-2 Manchester 7:56.98 6:29.26 6:45.71 9:52.11 6:34.74 9:08.25 -
53 Gehrig Longe JR-3 Trine 10:40.12 9:11.82 10:23.56 10:40.12 8:33.20 9:11.82 -
54 Drew Meader SR-4 Transylvania 8:18.00 10:08.67 8:40.13 11:37.20 8:23.53 9:13.33 -
56 Adam Arndt JR-3 Wittenberg 6:45.27 7:35.24 11:50.61 10:38.44 11:17.30 9:15.16 -
  Brayden O'Brien FR-1 Tiffin DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
29 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 8:52.61 -
32 Nate Golding FR-1 Cedarville 8:53.73 -
35 Worth Hinshaw SR-4 Denison 8:55.90 -
36 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 8:55.91 -
37 Connor Ladd SR-4 Heidelberg 8:56.25 -
38 Matt Edison JR-3 Trine 8:56.55 -
39 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 8:57.45 -
43 Logan Vining FR-1 Albion 9:00.27 -
44 Logan Boggs SR-4 Shawnee State 9:00.95 -
45 Nathan Jimenez SR-4 Heidelberg 9:01.60 -
46 Isaiah Lanoy FR-1 Shawnee State 9:02.16 -
47 Clay Batio FR-1 Trine 9:02.54 -
48 Luke Napier SO-2 Centre 9:02.86 -
51 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 9:08.75 -
52 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 9:10.01 -
55 Hunter Hillard SR-4 Olivet 9:13.93 -
57 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 9:16.61 -
58 Tanner McMain SO-2 Trine 9:16.64 -
59 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 9:20.18 -
61 Rick Cimino SR-4 Heidelberg 9:23.77 -
69 Owen Rodstrom SO-2 Kenyon 9:37.66 -
70 Trenton Hole SO-2 Heidelberg 9:38.21 -
  Bryce Page FR-1 Wright State DNF -
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
60 Gabe Moore SO-2 Wilmington (Ohio) 6:45.22 10:24.71 9:22.80 -
62 Alex Hammond FR-1 Albion 8:40.61 11:58.67 9:25.88 -
63 John Steimle JR-3 Wright State 7:00.99 11:45.44 9:28.90 -
64 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 7:24.25 6:38.69 9:29.55 -
65 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 9:15.25 11:26.91 9:32.42 -
66 Robert Ingle FR-1 Tiffin 11:15.70 7:26.65 9:32.62 -
67 Ashton Vent FR-1 Tiffin 11:05.23 10:19.35 9:33.47 -
68 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 10:15.24 8:54.74 9:34.99 -
71 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 10:06.44 8:50.63 9:43.11 -
72 Josh Fiorentino SR-4 Heidelberg 10:38.35 12:17.91 9:45.64 -
73 Ryan Cooper JR-3 Wright State 11:21.09 10:28.24 9:47.14 -
74 Deegan Bodell FR-1 Olivet 11:16.51 10:05.92 9:48.27 -
75 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 10:14.84 7:27.70 9:56.93 -
76 Alexander Shepherd JR-3 Kenyon 10:25.02 9:30.94 10:00.98 -
77 Austin Musilli FR-1 Tiffin 9:10.78 9:16.83 10:05.25 -
78 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 9:55.97 11:21.11 10:08.13 -
79 Braeden Jones FR-1 Tiffin 8:50.29 7:24.95 10:09.52 -
80 Connor Clark SO-2 Albion 10:14.42 9:43.70 10:14.42 -
81 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 8:42.76 9:25.81 10:15.01 -
82 Chase Sweger SO-2 Centre 12:29.94 8:15.83 10:19.78 -
83 Tyler Loucks FR-1 Huntington 12:06.82 7:58.34 10:21.21 -
84 Riley Brand JR-3 Huntington 12:33.12 11:48.44 10:38.23 -
85 Mitch Reveal SO-2 Mount St. Joseph 10:33.28 13:05.00 10:59.66 -
86 George Thacker SO-2 Transylvania 16:10.20 13:04.25 13:28.50 -