January 27, 2024
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA NCCAA NCAC HCAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Enrique Salazar SR-4 Manchester 8:08.02 9:01.71 9:45.63 10
2 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 8:08.97 7:29.86 6:31.18 8
3 Connor Havens SR-4 Manchester 8:15.53 8:20.49 9:05.09 6
4 Noah Sharp FR-1 Wright State 8:19.46 8:19.46 7:24.52 5
5 Conor Kolka JR-3 Wittenberg 8:19.88 7:14.90 7:54.89 4
6 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 8:21.35 9:26.53 8:46.42 3
7 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 8:21.59 9:11.75 6:36.26 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 8:21.93 9:52.28 7:51.82 1
9 Alex McCarty JR-3 Wright State 8:22.37 7:32.14 7:42.18 -
10 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 8:22.68 7:27.39 5:51.88 -
11 Colby Adams Sophomore Unattached 8:23.09 7:27.75 9:58.68 -
12 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 8:32.88 10:56.49 8:12.37 -
13 Gavin Byerly SO-2 Manchester 8:34.21 6:25.66 7:11.94 -
14 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 8:38.56 11:03.76 7:05.22 -
15 Tyler Senall 6 Unattached 8:39.06 8:07.92 10:54.02 -
16 Hunter Hoover   CRC Elite 8:39.09 8:13.14 10:28.10 -
17 Drew Sillaway SO-2 Trine 8:41.09 11:07.00 6:41.24 -
18 Ryan Hoopingarner SO-2 Trine 8:41.31 10:41.22 9:33.45 -
19 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 8:41.41 8:04.92 8:30.99 -
20 Connor Del Carmen JR-3 Earlham 8:41.72 6:20.86 6:46.95 -
21 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 8:43.09 10:22.48 6:21.86 -
22 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 8:43.27 9:14.67 9:40.83 -
23 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 8:43.55 6:48.37 11:15.38 -
24 Joseph Packard JR-3 Trine 8:45.24 6:49.69 11:07.06 -
25 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 8:48.51 11:21.78 10:39.50 -
26 Ethan Wallis JR-3 Cedarville 8:49.68 10:40.92 10:14.43 -
27 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 8:51.69 10:48.67 9:28.91 -
28 Peter Bernhardt JR-3 Kenyon 8:51.74 7:05.40 11:15.31 -
29 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 8:52.61 7:48.70 8:52.61 -
30 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 8:52.82 9:56.76 8:36.84 -
31 Dylan French JR-3 Shawnee State 8:52.91 7:59.62 8:47.58 -
32 Nate Golding FR-1 Cedarville 8:53.73 11:23.18 10:03.12 -
33 Chris Davis SR-4 Olivet 8:54.05 11:02.23 10:08.82 -
34 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 8:54.69 9:00.04 10:57.67 -
35 Worth Hinshaw SR-4 Denison 8:55.90 8:02.31 7:51.60 -
36 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 8:55.91 7:51.60 6:58.01 -
37 Connor Ladd SR-4 Heidelberg 8:56.25 7:35.82 8:56.25 -
38 Matt Edison JR-3 Trine 8:56.55 6:53.15 10:49.23 -
39 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 8:57.45 9:18.95 10:07.32 -
40 Tate Yoder SO-2 Wilmington (Ohio) 8:58.78 9:52.66 7:21.80 -
41 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 8:59.69 10:58.43 9:48.27 -
42 Max Van Huis FR-1 Trine 8:59.82 9:48.41 8:11.24 -
43 Logan Vining FR-1 Albion 9:00.27 11:09.94 9:59.70 -
44 Logan Boggs SR-4 Shawnee State 9:00.95 9:22.59 8:33.91 -
45 Nathan Jimenez SR-4 Heidelberg 9:01.60 11:22.42 8:07.44 -
46 Isaiah Lanoy FR-1 Shawnee State 9:02.16 7:24.58 7:02.89 -
47 Clay Batio FR-1 Trine 9:02.54 9:45.95 10:40.20 -
48 Luke Napier SO-2 Centre 9:02.86 6:25.43 6:58.01 -
49 Arthur Wellenstein FR-1 Kenyon 9:06.76 6:50.07 8:44.89 -
50 Brenden Oden SO-2 Manchester 9:08.25 8:13.43 8:07.95 -
51 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 9:08.75 9:36.19 10:14.60 -
52 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 9:10.01 7:03.51 10:10.52 -
53 Gehrig Longe JR-3 Trine 9:11.82 6:26.28 9:11.82 -
54 Drew Meader SR-4 Transylvania 9:13.33 9:24.40 9:13.33 -
55 Hunter Hillard SR-4 Olivet 9:13.93 11:04.72 9:41.63 -
56 Adam Arndt JR-3 Wittenberg 9:15.16 8:30.75 9:20.72 -
57 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 9:16.61 7:58.69 9:44.44 -
58 Tanner McMain SO-2 Trine 9:16.64 9:44.48 11:35.80 -
59 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 9:20.18 11:17.82 12:02.64 -
60 Gabe Moore SO-2 Wilmington (Ohio) 9:22.80 11:26.62 12:11.64 -
61 Rick Cimino SR-4 Heidelberg 9:23.77 7:31.02 11:44.72 -
62 Alex Hammond FR-1 Albion 9:25.88 9:48.52 7:15.73 -
63 John Steimle JR-3 Wright State 9:28.90 10:08.73 10:31.48 -
64 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 9:29.55 7:52.73 10:20.81 -
65 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 9:32.42 9:03.80 9:43.87 -
66 Robert Ingle FR-1 Tiffin 9:32.62 7:09.47 12:01.51 -
67 Ashton Vent FR-1 Tiffin 9:33.47 11:05.23 7:38.78 -
68 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 9:34.99 7:22.75 9:11.99 -
69 Owen Rodstrom SO-2 Kenyon 9:37.66 12:25.19 10:00.77 -
70 Trenton Hole SO-2 Heidelberg 9:38.21 9:32.43 9:03.52 -
71 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 9:43.11 8:21.48 7:58.15 -
72 Josh Fiorentino SR-4 Heidelberg 9:45.64 8:00.23 11:54.48 -
73 Ryan Cooper JR-3 Wright State 9:47.14 8:07.33 7:08.62 -
74 Deegan Bodell FR-1 Olivet 9:48.27 7:38.85 10:29.45 -
75 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 9:56.93 11:08.57 12:50.04 -
76 Alexander Shepherd JR-3 Kenyon 10:00.98 10:25.02 11:13.10 -
77 Austin Musilli FR-1 Tiffin 10:05.25 7:21.84 9:34.99 -
78 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 10:08.13 10:02.05 9:13.40 -
79 Braeden Jones FR-1 Tiffin 10:09.52 8:56.38 11:40.95 -
80 Connor Clark SO-2 Albion 10:14.42 7:40.82 10:45.15 -
81 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 10:15.01 7:35.11 11:34.97 -
82 Chase Sweger SO-2 Centre 10:19.78 12:05.15 13:00.93 -
83 Tyler Loucks FR-1 Huntington 10:21.21 8:04.55 12:37.88 -
84 Riley Brand JR-3 Huntington 10:38.23 12:45.88 9:21.65 -
85 Mitch Reveal SO-2 Mount St. Joseph 10:59.66 12:12.23 11:52.44 -
86 George Thacker SO-2 Transylvania 13:28.50 13:36.59 15:37.86 -
  Brayden O'Brien FR-1 Tiffin DNF DNF DNF -
  Bryce Page FR-1 Wright State DNF DNF DNF -
  Sam Gilman   Unattached DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Enrique Salazar SR-4 Manchester 8:08.02 10:34.43 9:26.11 6:01.14 10
2 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 8:08.97 7:24.97 6:11.62 5:42.28 8
3 Connor Havens SR-4 Manchester 8:15.53 8:40.31 7:06.16 7:35.89 6
4 Noah Sharp FR-1 Wright State 8:19.46 10:29.32 7:24.52 6:39.57 5
5 Conor Kolka JR-3 Wittenberg 8:19.88 9:59.86 6:34.91 6:24.91 4
6 Talel Khalfi JR-3 Tiffin 8:21.35 7:21.19 7:51.27 9:16.50 3
7 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 8:21.59 6:56.32 10:47.06 9:26.80 2
8 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 8:21.93 7:36.76 10:27.42 9:47.26 1
9 Alex McCarty JR-3 Wright State 8:22.37 6:11.76 8:47.49 9:47.78 -
10 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 8:22.68 6:57.23 10:13.27 9:28.03 -
11 Colby Adams Sophomore Unattached 8:23.09 9:48.62 9:08.37 10:08.74 -
12 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 8:32.88 9:03.66 6:40.05 7:21.08 -
14 Keegan Freyhof Sophomore Unattached 8:38.56 7:20.78 11:03.76 10:11.90 -
16 Hunter Hoover   CRC Elite 8:39.09 10:33.29 8:23.52 8:07.95 -
21 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 8:43.09 6:58.48 8:22.17 8:32.63 -
34 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 8:54.69 11:29.75 6:57.06 6:57.06 -
  Sam Gilman   Unattached DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
13 Gavin Byerly SO-2 Manchester 8:34.21 -
15 Tyler Senall 6 Unattached 8:39.06 -
17 Drew Sillaway SO-2 Trine 8:41.09 -
18 Ryan Hoopingarner SO-2 Trine 8:41.31 -
19 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 8:41.41 -
20 Connor Del Carmen JR-3 Earlham 8:41.72 -
22 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 8:43.27 -
23 Aidan Peterson JR-3 Cedarville 8:43.55 -
24 Joseph Packard JR-3 Trine 8:45.24 -
25 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 8:48.51 -
26 Ethan Wallis JR-3 Cedarville 8:49.68 -
27 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 8:51.69 -
28 Peter Bernhardt JR-3 Kenyon 8:51.74 -
30 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 8:52.82 -
31 Dylan French JR-3 Shawnee State 8:52.91 -
33 Chris Davis SR-4 Olivet 8:54.05 -
40 Tate Yoder SO-2 Wilmington (Ohio) 8:58.78 -
41 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 8:59.69 -
42 Max Van Huis FR-1 Trine 8:59.82 -
49 Arthur Wellenstein FR-1 Kenyon 9:06.76 -
50 Brenden Oden SO-2 Manchester 9:08.25 -
53 Gehrig Longe JR-3 Trine 9:11.82 -
54 Drew Meader SR-4 Transylvania 9:13.33 -
56 Adam Arndt JR-3 Wittenberg 9:15.16 -
  Brayden O'Brien FR-1 Tiffin DNF -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
29 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 11:00.44 11:00.44 8:52.61 7:06.09 -
32 Nate Golding FR-1 Cedarville 8:32.38 10:40.48 8:53.73 10:03.12 -
35 Worth Hinshaw SR-4 Denison 7:30.16 10:16.29 8:55.90 8:23.75 -
36 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 11:09.89 10:32.38 8:55.91 9:06.63 -
37 Connor Ladd SR-4 Heidelberg 11:26.40 8:13.35 8:56.25 11:37.13 -
38 Matt Edison JR-3 Trine 6:26.32 8:13.63 8:56.55 7:09.24 -
39 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 11:11.82 10:01.95 8:57.45 7:47.59 -
43 Logan Vining FR-1 Albion 7:55.44 6:45.21 9:00.27 7:50.04 -
44 Logan Boggs SR-4 Shawnee State 9:38.82 9:55.05 9:00.95 10:38.33 -
45 Nathan Jimenez SR-4 Heidelberg 7:34.95 8:29.11 9:01.60 7:29.53 -
46 Isaiah Lanoy FR-1 Shawnee State 9:50.96 9:18.43 9:02.16 8:51.32 -
47 Clay Batio FR-1 Trine 9:35.10 10:18.50 9:02.54 6:57.76 -
48 Luke Napier SO-2 Centre 6:36.29 7:30.58 9:02.86 8:57.44 -
51 Jeremiah Hetrick SO-2 Cedarville 9:14.24 9:08.75 9:08.75 8:19.37 -
52 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 8:04.01 8:37.01 9:10.01 9:37.51 -
55 Hunter Hillard SR-4 Olivet 11:37.96 7:28.69 9:13.93 9:36.09 -
57 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 10:40.11 9:33.31 9:16.61 11:58.03 -
58 Tanner McMain SO-2 Trine 10:12.31 7:42.02 9:16.64 9:05.51 -
59 Ike Synnestvedt SO-2 Centre 12:02.64 9:42.59 9:20.18 7:11.34 -
61 Rick Cimino SR-4 Heidelberg 12:07.27 7:36.66 9:23.77 7:59.21 -
69 Owen Rodstrom SO-2 Kenyon 8:28.34 6:44.37 9:37.66 11:50.53 -
70 Trenton Hole SO-2 Heidelberg 9:44.00 8:17.26 9:38.21 7:36.79 -
  Bryce Page FR-1 Wright State DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
60 Gabe Moore SO-2 Wilmington (Ohio) 12:06.02 9:34.06 7:58.38 9:22.80 -
62 Alex Hammond FR-1 Albion 9:25.88 11:41.70 9:14.57 9:25.88 -
63 John Steimle JR-3 Wright State 7:18.06 10:20.11 8:03.57 9:28.90 -
64 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 10:09.42 11:46.25 8:49.69 9:29.55 -
65 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 7:55.11 11:21.18 7:09.32 9:32.42 -
66 Robert Ingle FR-1 Tiffin 11:09.97 8:41.09 11:50.05 9:32.62 -
67 Ashton Vent FR-1 Tiffin 7:10.11 9:44.94 11:28.17 9:33.47 -
68 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 10:15.24 11:29.99 8:48.99 9:34.99 -
71 Houston Bowen Jr. SR-4 Albion 7:11.51 6:48.18 9:37.28 9:43.11 -
72 Josh Fiorentino SR-4 Heidelberg 12:06.20 7:07.52 7:25.09 9:45.64 -
73 Ryan Cooper JR-3 Wright State 10:16.50 11:32.83 8:19.07 9:47.14 -
74 Deegan Bodell FR-1 Olivet 6:51.79 11:28.28 9:36.51 9:48.27 -
75 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 12:38.11 12:02.29 10:08.87 9:56.93 -
76 Alexander Shepherd JR-3 Kenyon 13:01.28 8:06.80 11:07.09 10:00.98 -
77 Austin Musilli FR-1 Tiffin 7:39.99 7:09.73 12:24.46 10:05.25 -
78 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 7:54.35 12:46.25 11:08.95 10:08.13 -
79 Braeden Jones FR-1 Tiffin 12:17.52 9:26.86 8:50.29 10:09.52 -
80 Connor Clark SO-2 Albion 10:20.57 9:06.84 7:16.24 10:14.42 -
81 Alex Schmidt JR-3 Mount St. Joseph 8:55.06 9:19.66 12:24.17 10:15.01 -
82 Chase Sweger SO-2 Centre 11:40.36 8:03.43 8:46.82 10:19.78 -
83 Tyler Loucks FR-1 Huntington 12:25.46 8:48.03 13:02.73 10:21.21 -
84 Riley Brand JR-3 Huntington 7:39.53 11:16.53 10:44.62 10:38.23 -
85 Mitch Reveal SO-2 Mount St. Joseph 12:12.23 14:10.97 10:53.07 10:59.66 -
86 George Thacker SO-2 Transylvania 11:51.48 16:58.71 14:57.44 13:28.50 -