February 3, 2024
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Hanak SO-2 Taylor 8:53.18 8:37.65 6:28.24 7:30.36 10:41.89 6:43.77
2 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 6:56.65 8:47.40 7:28.29 7:17.75 8:31.58 6:46.10
3 Joel Mumaw SO-2 Taylor 9:14.49 8:48.08 8:42.80 7:18.31 9:51.45 9:46.17
4 Zami Moscoso   Purdue Run Club 10:49.73 8:48.23 7:34.28 9:19.93 7:07.87 9:46.34
5 Tyler Jenkins SO-2 Rio Grande 6:25.74 8:48.40 9:51.81 8:43.12 8:53.69 7:45.00
6 Braden Vernot JR-3 Indiana Wesleyan 11:11.11 8:48.43 6:15.19 7:45.02 7:45.02 8:16.73
7 Alex Ortiz SO-2 Taylor 6:55.32 8:52.46 8:36.49 6:44.67 6:50.00 9:40.39
8 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 8:54.64 8:54.64 8:22.57 6:19.60 9:10.68 6:30.29
9 Ashton Beverly FR-1 Rio Grande 11:15.74 8:56.30 11:31.83 8:18.76 8:18.76 10:06.02
10 Chase Hobson SO-2 Spring Arbor 11:29.04 8:58.31 8:47.55 7:32.18 9:19.85 11:18.27
11 Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan 6:55.02 8:58.98 7:59.70 7:32.75 9:09.76 11:29.90
12 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 9:23.08 9:01.42 10:33.47 10:44.29 11:05.95 7:56.45
13 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 6:57.19 9:01.80 7:56.79 7:56.79 11:28.09 6:46.35
14 Aidan Harmer   Ball State Runners Association 10:56.85 9:02.85 10:35.14 9:19.14 8:19.43 10:13.42
15 Ben Moster SO-2 Marian (Ind.) 8:10.88 9:05.42 9:21.79 7:43.61 10:54.51 9:05.42
16 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 6:27.85 9:06.26 8:28.03 7:00.62 10:22.74 6:55.16
17 Jared Stayte SO-2 Taylor 8:09.89 9:10.43 9:15.94 10:49.51 9:32.45 9:10.43
18 Brian Barbarini   Purdue Run Club 8:17.24 9:12.48 11:41.65 7:05.41 11:41.65 11:14.03
19 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 8:56.33 9:12.91 7:49.98 11:03.50 7:44.45 9:18.44
20 Kasy Science FR-1 Rio Grande 10:19.39 9:13.02 11:09.16 9:07.49 11:03.63 9:24.08
21 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 11:07.10 9:15.91 11:18.21 8:09.20 6:51.38 11:01.54
22 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 7:30.57 9:16.26 11:57.58 7:36.14 10:56.39 12:03.14
23 Zach McKowen JR-3 Taylor 7:47.46 9:16.50 7:58.59 6:57.38 7:30.77 6:57.38
24 Teddy Jencson FR-1 Rio Grande 7:26.53 9:18.16 7:32.11 10:19.56 8:33.51 7:48.86
25 Justin Van Prooyen JR-3 Grace 9:19.90 9:19.90 10:32.69 11:56.68 10:10.30 10:55.09
26 Cole Johnston SO-2 Grace 7:56.47 9:20.55 9:59.79 11:29.48 6:37.99 11:51.90
27 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 8:13.55 9:20.85 10:11.33 10:00.11 10:22.55 11:41.07
28 Kobe Blanco FR-1 Spring Arbor 11:35.67 9:21.02 11:18.84 12:09.33 11:24.45 7:34.43
29 Nick Frank JR-3 Marian (Ind.) 7:32.22 9:25.27 7:20.91 8:23.09 10:10.50 10:16.15
30 Ryan Bade SO-2 Taylor 11:45.18 9:28.69 10:08.50 10:36.94 11:22.43 12:07.93
31 Matthew Hendricks   Purdue Run Club 8:41.40 9:32.96 8:12.75 8:07.02 7:38.37 11:21.83
32 Mugisha Pomossene SO-2 Rio Grande 7:05.36 9:34.81 7:39.85 10:15.05 11:41.27 10:38.04
33 Ethan Saylor FR-1 Goshen 12:00.79 9:36.63 7:29.78 12:18.09 8:44.74 9:02.04
34 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 9:08.51 9:37.37 11:03.98 7:01.48 8:22.32 10:06.24
35 Manny Villanueva SR-4 Goshen 7:53.54 9:37.48 12:30.73 7:36.21 11:38.75 6:50.01
36 Sean Bohne   Purdue Run Club 7:19.94 9:38.86 9:15.71 12:03.58 10:25.17 7:19.94
37 Aden McCarty FR-1 Grace 9:03.90 9:44.83 11:24.26 11:30.10 11:06.71 8:28.81
38 Caleb Vogl JR-3 Indiana Kokomo 8:23.06 9:44.95 9:27.41 9:33.26 10:55.15 8:05.51
39 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 12:43.16 9:51.59 10:50.75 10:33.01 8:22.86 9:45.68
  Richard Solomon   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ryan O'Rourke SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Carter VanderMeer JR-3 Huntington DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Caden Shumaker JR-3 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Carter Walsman FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Bower SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Braden Coate SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Brandon Saavedra SR-4 Roosevelt DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Hanak SO-2 Taylor 8:06.59 6:12.71 10:41.89 8:37.65 7:20.01 6:28.24
2 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 9:24.32 6:25.01 8:57.95 8:47.40 10:06.51 6:51.38
3 Joel Mumaw SO-2 Taylor 9:03.93 10:02.02 11:00.10 8:48.08 10:12.58 6:46.63
4 Zami Moscoso   Purdue Run Club 7:18.43 8:48.23 6:15.05 8:48.23 8:58.80 6:09.76
5 Tyler Jenkins SO-2 Rio Grande 7:39.71 10:44.65 10:12.95 8:48.40 9:14.82 10:49.94
6 Braden Vernot JR-3 Indiana Wesleyan 9:14.86 6:09.90 9:09.57 8:48.43 11:16.39 8:32.58
7 Alex Ortiz SO-2 Taylor 9:35.06 7:37.92 10:17.66 8:52.46 10:17.66 11:26.88
8 Luke Bantz JR-3 Indiana Wesleyan 7:07.72 8:06.53 11:35.04 8:54.64 9:21.38 6:40.98
9 Ashton Beverly FR-1 Rio Grande 10:11.39 6:26.14 7:03.68 8:56.30 10:06.02 8:50.94
11 Hunter Wasnich SO-2 Indiana Wesleyan 6:44.24 8:42.81 11:35.29 8:58.98 6:38.85 9:25.93
13 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 11:01.00 10:12.24 8:56.39 9:01.80 10:50.16 11:44.34
14 Aidan Harmer   Ball State Runners Association 10:18.85 6:52.57 9:08.28 9:02.85 7:25.14 7:14.28
17 Jared Stayte SO-2 Taylor 7:42.37 8:15.39 9:54.47 9:10.43 11:50.06 7:14.84
20 Kasy Science FR-1 Rio Grande 10:58.10 8:12.19 11:47.87 9:13.02 11:53.40 11:47.87
23 Zach McKowen JR-3 Taylor 8:59.81 9:16.50 11:41.19 9:16.50 8:26.42 9:33.20
24 Teddy Jencson FR-1 Rio Grande 10:19.56 6:47.46 10:30.72 9:18.16 8:22.35 11:43.29
25 Justin Van Prooyen JR-3 Grace 11:23.08 7:33.52 6:43.13 9:19.90 11:11.88 11:45.48
26 Cole Johnston SO-2 Grace 10:50.24 10:33.43 10:16.61 9:20.55 9:26.16 11:46.30
34 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 10:23.56 6:55.71 8:39.64 9:37.37 9:02.73 7:36.13
  Josh Bainbridge JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ryan O'Rourke SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Carter VanderMeer JR-3 Huntington DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Braden Coate SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Brandon Saavedra SR-4 Roosevelt DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Chase Hobson SO-2 Spring Arbor 9:25.23 8:58.31 6:16.82 11:12.89 11:12.89 8:04.48
12 Grant Flora FR-1 Indiana Wesleyan 8:28.94 9:01.42 11:11.36 11:22.19 7:51.04 8:56.01
15 Ben Moster SO-2 Marian (Ind.) 6:27.25 9:05.42 8:27.24 7:10.89 11:38.14 10:54.51
16 Gannon Owen JR-3 Indiana Wesleyan 10:06.35 9:06.26 9:49.96 8:33.49 6:49.70 11:44.68
18 Brian Barbarini   Purdue Run Club 9:23.53 9:12.48 6:54.36 6:32.26 9:40.11 10:51.93
19 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 10:19.26 9:12.91 9:12.91 6:32.57 11:09.03 9:12.91
21 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 7:24.73 9:15.91 11:29.33 11:18.21 10:55.98 7:58.09
22 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 9:16.26 9:16.26 7:52.82 7:19.45 11:46.45 6:51.64
27 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 7:51.12 9:20.85 9:48.90 7:23.08 6:32.60 8:47.20
28 Kobe Blanco FR-1 Spring Arbor 7:17.60 9:21.02 9:32.24 11:13.23 8:52.97 11:07.62
29 Nick Frank JR-3 Marian (Ind.) 7:03.96 9:25.27 10:55.72 11:12.68 8:11.79 7:32.22
30 Ryan Bade SO-2 Taylor 7:52.02 9:28.69 10:42.62 6:49.46 7:29.27 7:46.33
31 Matthew Hendricks   Purdue Run Club 10:58.91 9:32.96 11:04.64 11:39.02 12:19.12 9:55.88
32 Mugisha Pomossene SO-2 Rio Grande 8:48.83 9:34.81 9:52.06 12:21.51 9:11.82 8:08.59
33 Ethan Saylor FR-1 Goshen 9:13.57 9:36.63 9:13.57 7:47.07 6:55.18 7:24.01
35 Manny Villanueva SR-4 Goshen 12:07.63 9:37.48 11:09.88 12:13.40 6:50.01 11:32.98
36 Sean Bohne   Purdue Run Club 9:27.29 9:38.86 7:25.73 11:34.64 10:13.60 11:46.21
37 Aden McCarty FR-1 Grace 8:28.81 9:44.83 10:25.77 10:31.62 9:15.59 10:25.77
38 Caleb Vogl JR-3 Indiana Kokomo 9:09.86 9:44.95 9:39.10 12:11.19 9:21.56 8:52.31
39 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 11:32.16 9:51.59 7:05.95 9:22.01 11:44.00 12:31.32
  Richard Solomon   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Caden Shumaker JR-3 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Carter Walsman FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Bower SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS