March 1, 2024
|
Tampa (O) - Tampa, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Owen Allen   Savage Running 14:41.11
2 Christian Giller SO-2 Florida Southern 14:45.82
3 Finnian Russell SO-2 Flagler 14:50.70
4 Jared Hammill SO-2 Tampa 14:53.16
5 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 14:58.96
6 Cole Summers FR-1 Florida Southern 15:04.78
7 Bramwell Havi JR-3 Florida Gulf Coast 15:05.03
8 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 15:08.08
9 George Alexander JR-3 Tampa 15:12.01
10 Thomas Ashley FR-1 South Florida 15:15.43
11 Joshua Estrada   Unattached 15:17.44
12 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 15:20.06
13 Gio Cerisier SR-4 Tampa 15:25.93
14 Jackson Levine FR-1 Tampa 15:26.37
15 Patrick Pitts JR-3 Stetson 15:27.76
16 Luke Kaelin SO-2 Florida Southern 15:28.54
17 Caleb Belmont SR-4 Tampa 15:32.12
18 Seth Singer FR-1 Stetson 15:32.52
19 Ayden Estevez SO-2 Tampa 15:34.50
20 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:36.18
21 Simon DeVoss Sophomore Unattached 15:36.42
22 Conrad Voigt SO-2 Stetson 15:38.35
23 Luke Danison SO-2 Stetson 15:39.91
24 Aidan Barich JR-3 Tampa 15:40.17
25 William Canales FR-1 Florida Southern 15:40.79
26 Jonathan Werble Senior Unattached 15:42.71
27 Sean Perry FR-1 South Florida 15:43.99
28 Trevor Cross Sophomore Unattached 15:44.29
29 Eduardo Diaz SO-2 Stetson 15:45.55
30 Nekhi Perry SO-2 Florida Gulf Coast 15:46.62
31 Dominic Brink JR-3 Tampa 15:48.34
32 Cason Meyer Senior Unattached 15:49.99
33 Brian Veit JR-3 Tampa 15:50.41
34 Brayden Lowe-Massi FR-1 Florida Gulf Coast 15:51.60
35 Michael Petrovic FR-1 Stetson 15:53.13
36 Joey Buehner SR-4 Tampa 15:53.60
37 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 15:54.27
38 Nathan Reffitt JR-3 Tampa 15:54.35
39 Matthew Matson Freshman Foley Athletics 15:56.14
40 Connor Brooks FR-1 Florida Southern 15:56.92
41 Dillon Mantei FR-1 Florida Southern 15:57.48
42 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 15:57.70
43 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 16:01.07
44 Jordan Hierholzer SO-2 Southeastern U. 16:03.23
45 James Simpson JR-3 Florida Southern 16:08.48
46 Ethan Lehr JR-3 Tampa 16:11.05
47 Zeke Galbraith FR-1 Stetson 16:20.63
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 16:21.82
49 Joshua Shields JR-3 Southeastern U. 16:22.30
50 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 16:26.73
51 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 16:33.52
52 Hayden Reich FR-1 Tampa 16:38.34
53 Lucas Mardis Junior Unattached 16:41.90
54 Alex Larrivee JR-3 Florida Tech 16:42.11
55 Talan Tharpe Freshman Unattached 16:43.67
56 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 16:44.95
57 Ryan Livingston Sophomore Unattached 16:50.93
58 Justin Haber Senior Unattached 16:56.02
59 Elmer Mijangos-Figueroa   Unattached 16:58.84
60 Sawyer Raveling Sophomore Unattached 17:04.01
61 Luis Cruzado Sophomore Unattached 17:06.55
62 Jack Schule JR-3 Florida Tech 17:15.29
63 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 17:17.53
64 Markel Arbulu Senior Florida Running Team 17:18.59
65 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 17:20.94
66 Thomas Tyler Sophomore Unattached 17:22.88
67 Grant Kaminer Sophomore Unattached 17:41.55
68 Jacob Smith Junior Knight Runners 17:49.86
69 Hayden Randolph Freshman Tampa Track Club 17:55.74
70 William Nuneville Sophomore Unattached 18:12.41
71 Hunter McDougall FR-1 Florida Tech 18:18.17
72 Grant Holder Senior Unattached 18:22.55
73 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 18:45.40
  Luke Dickinson JR-3 Florida Southern DNF
  Jacob Delong SO-2 Southeastern U. DNF
  Leonidha Budo Senior St. Pete Mad Dogs DNF
  Aaron Engelhardt JR-3 Tampa DNS
  Justin Haine Sophomore Unattached DNS
  Clayton Knox Freshman Unattached DNS
  Chris Daniele   Unattached DNS
  Nick Porcelli Junior Knight Runners DNS
  Franklin Caceres JR-3 Florida Gulf Coast DNS
  Caleb Brady SO-2 Florida Southern DNS
  David Mahnke SR-4 Nova Southeastern DNS
  Mike Zwijacz   Unattached DNS
  Julian Yerger Senior Knight Runners DNS
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNS
  Daniel Manzella Junior Tampa Track Club DNS
  Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Owen Allen   Savage Running 14:41.11
2 Christian Giller SO-2 Florida Southern 14:45.82
3 Finnian Russell SO-2 Flagler 14:50.70
4 Jared Hammill SO-2 Tampa 14:53.16
5 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 14:58.96
6 Cole Summers FR-1 Florida Southern 15:04.78
7 Bramwell Havi JR-3 Florida Gulf Coast 15:05.03
8 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 15:08.08
9 George Alexander JR-3 Tampa 15:12.01
10 Thomas Ashley FR-1 South Florida 15:15.43
11 Joshua Estrada   Unattached 15:17.44
13 Gio Cerisier SR-4 Tampa 15:25.93
15 Patrick Pitts JR-3 Stetson 15:27.76
17 Caleb Belmont SR-4 Tampa 15:32.12
18 Seth Singer FR-1 Stetson 15:32.52
21 Simon DeVoss Sophomore Unattached 15:36.42
22 Conrad Voigt SO-2 Stetson 15:38.35
23 Luke Danison SO-2 Stetson 15:39.91
27 Sean Perry FR-1 South Florida 15:43.99
29 Eduardo Diaz SO-2 Stetson 15:45.55
30 Nekhi Perry SO-2 Florida Gulf Coast 15:46.62
31 Dominic Brink JR-3 Tampa 15:48.34
36 Joey Buehner SR-4 Tampa 15:53.60
38 Nathan Reffitt JR-3 Tampa 15:54.35
  Aaron Engelhardt JR-3 Tampa DNS
  David Mahnke SR-4 Nova Southeastern DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 15:20.06
14 Jackson Levine FR-1 Tampa 15:26.37
16 Luke Kaelin SO-2 Florida Southern 15:28.54
19 Ayden Estevez SO-2 Tampa 15:34.50
20 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:36.18
24 Aidan Barich JR-3 Tampa 15:40.17
25 William Canales FR-1 Florida Southern 15:40.79
26 Jonathan Werble Senior Unattached 15:42.71
28 Trevor Cross Sophomore Unattached 15:44.29
33 Brian Veit JR-3 Tampa 15:50.41
35 Michael Petrovic FR-1 Stetson 15:53.13
37 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 15:54.27
40 Connor Brooks FR-1 Florida Southern 15:56.92
42 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 15:57.70
45 James Simpson JR-3 Florida Southern 16:08.48
46 Ethan Lehr JR-3 Tampa 16:11.05
47 Zeke Galbraith FR-1 Stetson 16:20.63
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 16:21.82
49 Joshua Shields JR-3 Southeastern U. 16:22.30
50 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 16:26.73
52 Hayden Reich FR-1 Tampa 16:38.34
54 Alex Larrivee JR-3 Florida Tech 16:42.11
56 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 16:44.95
57 Ryan Livingston Sophomore Unattached 16:50.93
65 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 17:20.94
71 Hunter McDougall FR-1 Florida Tech 18:18.17
  Caleb Brady SO-2 Florida Southern DNS
  Franklin Caceres JR-3 Florida Gulf Coast DNS
  Mike Zwijacz   Unattached DNS
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNS
  Chris Daniele   Unattached DNS
  Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
32 Cason Meyer Senior Unattached 15:49.99
34 Brayden Lowe-Massi FR-1 Florida Gulf Coast 15:51.60
39 Matthew Matson Freshman Foley Athletics 15:56.14
41 Dillon Mantei FR-1 Florida Southern 15:57.48
43 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 16:01.07
44 Jordan Hierholzer SO-2 Southeastern U. 16:03.23
51 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 16:33.52
53 Lucas Mardis Junior Unattached 16:41.90
55 Talan Tharpe Freshman Unattached 16:43.67
58 Justin Haber Senior Unattached 16:56.02
59 Elmer Mijangos-Figueroa   Unattached 16:58.84
60 Sawyer Raveling Sophomore Unattached 17:04.01
61 Luis Cruzado Sophomore Unattached 17:06.55
62 Jack Schule JR-3 Florida Tech 17:15.29
63 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 17:17.53
64 Markel Arbulu Senior Florida Running Team 17:18.59
66 Thomas Tyler Sophomore Unattached 17:22.88
67 Grant Kaminer Sophomore Unattached 17:41.55
68 Jacob Smith Junior Knight Runners 17:49.86
69 Hayden Randolph Freshman Tampa Track Club 17:55.74
70 William Nuneville Sophomore Unattached 18:12.41
72 Grant Holder Senior Unattached 18:22.55
73 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 18:45.40
  Luke Dickinson JR-3 Florida Southern DNF
  Leonidha Budo Senior St. Pete Mad Dogs DNF
  Jacob Delong SO-2 Southeastern U. DNF
  Justin Haine Sophomore Unattached DNS
  Daniel Manzella Junior Tampa Track Club DNS
  Julian Yerger Senior Knight Runners DNS
  Nick Porcelli Junior Knight Runners DNS
  Clayton Knox Freshman Unattached DNS