February 18-19, 2024
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Katherine Thompson SR-4 Erskine 2:20.34 2:20.34 2:42.80 10
2 Evelyn Gordon FR-1 Southern Wesleyan 1:58.44 2:22.70 2:44.11 8
3 Celine Fleurilus SR-4 Mount Olive 2:47.69 2:23.32 2:56.29 6
4 Avery Shope SO-2 North Greenville 2:46.24 2:24.55 2:49.13 5
5 Ermay Vazquez FR-1 King 2:38.24 2:25.17 2:33.88 4
6 Bayley Robinson SR-4 Converse 2:54.42 2:25.35 2:16.63 3
7 Riley Nicholson SO-2 North Greenville 3:03.72 2:26.97 2:53.43 2
8 Sydney Keller JR-3 Belmont Abbey 2:23.79 2:29.78 2:41.77 1
9 Taylor Farmer SR-4 Emmanuel (Ga.) 1:54.44 2:30.58 2:20.04 -
10 Mia Zuniga JR-3 Belmont Abbey 2:06.63 2:30.74 2:17.18 -
11 Ruth Spijker SO-2 Converse 2:05.32 2:30.98 3:11.75 -
12 Maddie Quinn SO-2 Lees-McRae 2:42.37 2:31.74 1:52.29 -
13 Ciara Sulton SO-2 Mount Olive 2:47.64 2:32.40 3:13.55 -
14 Paisley Stepp FR-1 Converse 2:20.42 2:32.63 2:06.69 -
15 Michaela Lanier FR-1 North Greenville 2:58.74 2:34.08 2:24.84 -
16 Amanda Lowery SO-2 King 1:58.80 2:34.28 3:11.31 -
17 Malea Bennewitz FR-1 UNC Pembroke 1:49.58 2:34.33 2:17.36 -
18 Jayda Spikes SO-2 Emmanuel (Ga.) 2:12.24 2:39.32 3:14.37 -
19 Destiny Haller SR-4 King 3:03.71 2:39.74 2:18.98 -
20 Janey Dixon JR-3 Southern Wesleyan 3:05.10 2:40.95 1:52.67 -
21 Gianna Ferigne JR-3 Barton 2:39.93 2:41.54 3:00.93 -
22 McKenzie Conroy FR-1 Mount Olive 3:15.87 2:43.22 3:10.97 -
23 Kaitlyn Rowe SO-2 Lees-McRae 2:03.30 2:48.90 2:52.28 -
  Ashley Williams JR-3 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF -
  Ava Labrant JR-3 Southern Wesleyan DNF DNF DNF -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 Taylor Farmer SR-4 Emmanuel (Ga.) 2:30.58 -
18 Jayda Spikes SO-2 Emmanuel (Ga.) 2:39.32 -
19 Destiny Haller SR-4 King 2:39.74 -
20 Janey Dixon JR-3 Southern Wesleyan 2:40.95 -
21 Gianna Ferigne JR-3 Barton 2:41.54 -
22 McKenzie Conroy FR-1 Mount Olive 2:43.22 -
23 Kaitlyn Rowe SO-2 Lees-McRae 2:48.90 -
  Ashley Williams JR-3 Emmanuel (Ga.) DNF -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
8 Sydney Keller JR-3 Belmont Abbey 2:55.25 2:43.26 2:29.78 1:59.83 1
10 Mia Zuniga JR-3 Belmont Abbey 1:54.57 2:47.33 2:30.74 3:14.46 -
12 Maddie Quinn SO-2 Lees-McRae 2:36.30 2:36.30 2:31.74 3:15.75 -
13 Ciara Sulton SO-2 Mount Olive 2:44.60 3:15.08 2:32.40 2:30.88 -
14 Paisley Stepp FR-1 Converse 2:11.27 2:08.21 2:32.63 2:44.84 -
15 Michaela Lanier FR-1 North Greenville 2:29.46 2:03.27 2:34.08 2:18.68 -
16 Amanda Lowery SO-2 King 2:00.34 2:32.74 2:34.28 2:09.60 -
17 Malea Bennewitz FR-1 UNC Pembroke 2:06.55 1:52.66 2:34.33 2:37.42 -
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Katherine Thompson SR-4 Erskine 2:48.41 2:20.34 1:41.05 10
2 Evelyn Gordon FR-1 Southern Wesleyan 2:56.95 2:22.70 1:42.75 8
3 Celine Fleurilus SR-4 Mount Olive 2:13.29 2:23.32 1:57.53 6
4 Avery Shope SO-2 North Greenville 2:05.76 2:24.55 2:37.56 5
5 Ermay Vazquez FR-1 King 2:48.40 2:25.17 2:41.14 4
6 Bayley Robinson SR-4 Converse 2:03.55 2:25.35 1:53.38 3
7 Riley Nicholson SO-2 North Greenville 2:31.38 2:26.97 3:05.19 2
11 Ruth Spijker SO-2 Converse 3:05.71 2:30.98 2:52.12 -
  Ava Labrant JR-3 Southern Wesleyan DNF DNF DNF -