February 18-19, 2024
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ronan O'Neill SO-2 Southern Wesleyan 14:49.30 18:49.42 12:18.12 15:42.66 18:58.31 17:20.49 14:22.63 10
2 Hayden Goode JR-3 North Greenville 14:56.42 13:08.85 10:45.43 14:47.46 17:19.85 17:19.85 15:50.21 8
3 Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke 14:58.17 10:55.67 17:48.83 16:36.97 11:22.61 11:31.59 15:52.06 6
4 Norman Junker JR-3 UNC Pembroke 14:58.49 12:52.71 14:31.54 17:13.27 15:07.48 12:16.77 11:13.87 5
5 Zachary Knott JR-3 Belmont Abbey 15:08.77 13:19.72 15:45.12 11:57.93 16:12.39 17:34.18 17:16.00 4
6 Angel Galan SO-2 Erskine 15:15.17 19:03.97 16:28.39 15:15.17 16:37.54 17:41.60 17:14.15 3
7 Max Geckler JR-3 Lees-McRae 15:15.79 16:38.22 11:36.00 10:41.06 16:01.58 10:50.21 11:45.16 2
8 Luis Rios Brena JR-3 Converse 15:24.03 17:05.68 17:14.92 10:46.82 14:37.83 10:46.82 18:19.60 1
9 Hunter Levy SR-4 UNC Pembroke 15:25.80 18:30.96 17:44.67 18:30.96 16:21.35 11:34.35 13:53.22 -
10 Nathan Gallman JR-3 Belmont Abbey 15:31.98 17:05.18 18:47.70 19:24.98 18:57.02 19:06.34 11:01.71 -
11 Antony Kigen FR-1 UNC Pembroke 15:32.50 17:33.73 17:33.73 11:39.38 15:13.85 12:16.68 13:21.95 -
12 Elliot Wunder SR-4 Belmont Abbey 15:34.08 17:16.83 16:39.47 16:48.81 20:14.31 14:28.70 20:14.31 -
13 Joshua Meadows SR-4 Erskine 15:49.88 13:55.90 14:52.89 17:15.37 18:50.36 14:05.40 19:47.35 -
14 Alexander Sosa SR-4 Converse 15:53.74 12:23.92 15:25.13 16:22.36 11:45.77 12:33.46 13:40.22 -
15 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 15:55.32 15:26.66 14:10.24 18:09.07 15:55.32 20:41.92 11:27.83 -
16 Thomas Schilling FR-1 North Greenville 15:58.84 17:05.96 13:25.43 11:30.37 17:05.96 11:59.13 12:56.66 -
17 Evan Hall FR-1 Mount Olive 16:01.80 15:13.71 11:51.74 20:02.25 12:10.97 18:16.46 13:27.92 -
18 Josh Booher SR-4 King 16:04.83 15:26.24 18:10.26 15:55.19 19:37.10 16:24.13 17:41.32 -
19 Cohen MacDonald FR-1 North Greenville 16:23.84 18:02.23 19:11.10 17:22.87 13:26.75 20:39.64 16:53.36 -
20 Jacob Oliver FR-1 Barton 16:26.71 17:25.92 21:02.99 17:25.92 19:53.92 12:20.04 14:57.91 -
21 Malcolm Kibiwot FR-1 Southern Wesleyan 16:28.92 18:27.59 13:30.92 20:06.49 17:28.26 17:08.48 16:19.03 -
22 Isaac Reyna SO-2 Lees-McRae 16:33.55 17:33.17 18:32.78 21:11.75 20:32.01 19:12.52 18:42.72 -
23 Matthew Heath JR-3 North Greenville 16:42.92 21:03.68 16:12.84 14:22.52 16:52.95 18:53.30 14:42.57 -
24 Landon Mayfield SO-2 Southern Wesleyan 17:09.47 18:11.24 15:57.41 21:06.25 15:05.94 17:50.65 16:48.88 -
25 Lee Thomas SR-4 Barton 17:10.73 16:19.20 16:08.89 21:49.03 19:55.65 13:03.36 21:28.42 -
26 Colby Wines FR-1 Erskine 17:16.36 22:16.91 22:06.54 19:20.73 19:51.82 21:45.82 15:01.64 -
  Zac Wright SR-4 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
13 Joshua Meadows SR-4 Erskine 15:49.88 13:55.90 15:21.39 -
15 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 15:55.32 17:11.75 18:28.18 -
17 Evan Hall FR-1 Mount Olive 16:01.80 17:37.98 16:30.66 -
19 Cohen MacDonald FR-1 North Greenville 16:23.84 17:32.71 20:19.97 -
20 Jacob Oliver FR-1 Barton 16:26.71 12:29.90 12:59.50 -
21 Malcolm Kibiwot FR-1 Southern Wesleyan 16:28.92 20:26.26 21:25.60 -
22 Isaac Reyna SO-2 Lees-McRae 16:33.55 19:52.26 14:34.33 -
23 Matthew Heath JR-3 North Greenville 16:42.92 13:02.28 14:02.46 -
24 Landon Mayfield SO-2 Southern Wesleyan 17:09.47 20:35.37 18:42.13 -
25 Lee Thomas SR-4 Barton 17:10.73 21:59.34 13:13.67 -
26 Colby Wines FR-1 Erskine 17:16.36 17:16.36 18:18.55 -
  Zac Wright SR-4 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ronan O'Neill SO-2 Southern Wesleyan 12:09.23 12:27.02 12:18.12 11:51.44 14:49.30 10
2 Hayden Goode JR-3 North Greenville 13:26.78 18:22.60 13:44.71 15:23.32 14:56.42 8
3 Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke 15:16.14 13:37.34 11:58.54 11:04.65 14:58.17 6
4 Norman Junker JR-3 UNC Pembroke 17:13.27 18:34.13 10:55.90 13:46.61 14:58.49 5
5 Zachary Knott JR-3 Belmont Abbey 14:32.42 15:36.04 15:45.12 15:36.04 15:08.77 4
6 Angel Galan SO-2 Erskine 15:42.63 11:08.08 14:38.57 19:03.97 15:15.17 3
7 Max Geckler JR-3 Lees-McRae 18:46.43 13:07.58 16:38.22 16:19.90 15:15.79 2
8 Luis Rios Brena JR-3 Converse 11:42.27 18:19.60 17:51.88 15:33.27 15:24.03 1
9 Hunter Levy SR-4 UNC Pembroke 11:34.35 15:35.06 15:16.55 18:30.96 15:25.80 -
10 Nathan Gallman JR-3 Belmont Abbey 16:55.86 15:50.62 11:48.31 12:44.23 15:31.98 -
11 Antony Kigen FR-1 UNC Pembroke 11:48.70 19:06.98 13:49.93 11:48.70 15:32.50 -
12 Elliot Wunder SR-4 Belmont Abbey 18:22.22 14:38.04 11:03.20 17:16.83 15:34.08 -
14 Alexander Sosa SR-4 Converse 11:17.16 11:45.77 19:33.10 14:56.52 15:53.74 -
16 Thomas Schilling FR-1 North Greenville 11:11.19 13:35.02 11:59.13 17:15.55 15:58.84 -
18 Josh Booher SR-4 King 18:39.21 13:40.11 15:45.54 16:24.13 16:04.83 -