February 9, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yanique Haye-Smith   Unattached 55.10 1:09.98 1:02.27 45.74 1:10.53
2 Chidinma Margaret Agu FR-1 Jacksonville St. 55.93 52.02 41.95 49.78 42.51
3 Ella Chandler SO-2 North Florida 57.20 1:10.36 48.62 1:09.79 58.92
4 Hailey Tucker SO-2 Jacksonville St. 57.25 1:01.26 53.25 47.52 1:09.85
5 Alyssa Williams JR-3 Bethune-Cookman 58.99 46.61 1:14.33 1:01.35 1:01.35
6 Celine D'Anna JR-3 North Florida 59.10 1:02.06 1:11.52 45.51 52.60
7 Melissa Epting FR-1 North Florida 59.55 54.19 51.22 1:13.85 45.26
8 Marie Marc JR-3 Keiser 1:00.38 42.87 57.97 1:16.08 1:11.25
9 Saige Dreher FR-1 Winthrop 1:00.92 1:14.33 49.35 1:05.80 51.79
10 Shanique Glasgow Freshman Unattached 1:01.63 54.24 53.62 1:09.03 1:01.63
11 Denai Wilson SR-4 Florida Memorial 1:01.88 51.36 1:11.17 44.56 48.27
12 Jade Reese FR-1 Winthrop 1:02.11 1:10.81 50.93 55.28 51.56
13 Maria Persson SO-2 Embry-Riddle 1:02.22 1:17.78 1:09.69 1:20.27 50.40
14 Navia Casa FR-1 North Florida 1:02.33 1:20.41 56.72 1:07.94 52.98
15 Alexandra Cameron SO-2 Winthrop 1:03.01 1:18.77 1:17.51 1:07.42 1:21.92
16 Issabella Marulli FR-1 Winthrop 1:03.13 1:10.08 45.46 53.03 44.83
17 Natalie Dempsey FR-1 Flagler 1:03.78 1:19.09 51.67 55.49 1:01.87
18 Michaela Hayes SO-2 Winthrop 1:03.90 1:13.49 1:07.10 44.73 1:21.80
19 Jayla Weeks FR-1 Winthrop 1:04.42 1:10.22 54.76 1:20.53 1:05.71
20 Valerie Deshommes JR-3 Bethune-Cookman 1:04.44 48.33 50.27 1:18.62 1:05.73
21 Maddison Green FR-1 Savannah State 1:04.76 1:24.19 53.75 57.64 52.46
22 Daniela Logrono FR-1 Keiser 1:05.32 1:22.96 1:21.00 1:22.96 58.79
23 Sophia Alexander JR-3 Thomas (Ga.) 1:05.64 50.55 1:10.90 49.89 1:03.02
24 Latoria Edwards FR-1 Bethune-Cookman 1:06.82 59.47 56.13 47.45 58.14
25 Donika Toussaint FR-1 Bethune-Cookman 1:09.33 1:14.88 58.24 1:20.43 1:14.19
  Aaliyah Jordan FR-1 Flagler DQ DQ DQ DQ DQ
  Sydney Yarema FR-1 Winthrop DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Yanique Haye-Smith   Unattached 45.19 55.10
2 Chidinma Margaret Agu FR-1 Jacksonville St. 39.15 55.93
3 Ella Chandler SO-2 North Florida 53.77 57.20
4 Hailey Tucker SO-2 Jacksonville St. 43.51 57.25
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Celine D'Anna JR-3 North Florida 1:07.97 59.10 1:12.70 1:05.61
8 Marie Marc JR-3 Keiser 59.18 1:00.38 57.37 1:00.99
11 Denai Wilson SR-4 Florida Memorial 52.60 1:01.88 1:01.88 52.60
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Alyssa Williams JR-3 Bethune-Cookman 58.99 56.04 44.84 46.02
7 Melissa Epting FR-1 North Florida 59.55 1:15.04 49.43 1:09.68
22 Daniela Logrono FR-1 Keiser 1:05.32 1:17.73 57.49 1:01.40
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Saige Dreher FR-1 Winthrop 1:02.14 51.18 1:19.20 1:04.58 1:00.92 1:00.92
10 Shanique Glasgow Freshman Unattached 1:17.66 1:09.03 53.62 49.31 45.61 1:01.63
12 Jade Reese FR-1 Winthrop 1:01.49 1:03.98 1:16.40 55.28 1:09.57 1:02.11
14 Navia Casa FR-1 North Florida 57.97 1:20.41 1:14.18 1:16.67 56.10 1:02.33
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Maria Persson SO-2 Embry-Riddle 1:04.09 1:02.22
15 Alexandra Cameron SO-2 Winthrop 53.56 1:03.01
  Sydney Yarema FR-1 Winthrop DNF DNF
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Issabella Marulli FR-1 Winthrop 1:03.13 1:20.18
18 Michaela Hayes SO-2 Winthrop 1:03.90 47.29
  Aaliyah Jordan FR-1 Flagler DQ DQ
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Natalie Dempsey FR-1 Flagler 59.96 1:03.78
19 Jayla Weeks FR-1 Winthrop 1:20.53 1:04.42
23 Sophia Alexander JR-3 Thomas (Ga.) 51.20 1:05.64
24 Latoria Edwards FR-1 Bethune-Cookman 1:18.18 1:06.82
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Valerie Deshommes JR-3 Bethune-Cookman 54.78 1:04.44
21 Maddison Green FR-1 Savannah State 58.94 1:04.76
25 Donika Toussaint FR-1 Bethune-Cookman 1:10.03 1:09.33