February 9, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bethelhem Manzano Jimeno JR-3 Jacksonville St. 2:11.95 2:25.28 1:42.63 1:34.63 2:13.28 2:03.95 2:02.62
2 Lea Steinbach SO-2 Flagler 2:25.70 2:39.71 3:00.72 2:52.31 2:20.09 1:42.27 2:57.92
3 Jada Williams SO-2 North Florida 2:26.28 1:38.46 2:12.21 2:57.22 2:20.65 2:58.63 2:23.47
4 Annika Buser FR-1 North Florida 1:44.33 2:47.77 2:47.77 2:15.34 2:20.98 2:28.03 2:11.12
5 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 2:28.02 2:50.79 2:40.83 2:39.40 2:22.32 2:36.56 2:33.71
6 Breanna Becerra SO-2 Jacksonville St. 1:57.02 2:09.86 2:12.71 1:39.89 2:22.70 2:31.27 2:58.38
7 Sonja Friend-Uhl Senior Florida Track Club 2:57.25 2:48.67 2:58.68 2:55.82 2:22.94 3:02.97 1:51.50
8 Maggie Froning JR-3 SCAD Savannah 2:22.67 3:07.35 2:19.79 1:52.41 2:24.11 2:54.38 2:31.32
9 Ravyn Edge JR-3 Embry-Riddle 2:31.72 2:36.05 2:47.61 2:12.93 2:24.49 2:50.50 2:44.72
10 Alaina Rider JR-3 Embry-Riddle 2:54.59 2:22.58 1:43.30 2:35.68 2:25.49 2:54.59 2:10.95
11 Aaliyah Jordan FR-1 Flagler 2:08.07 1:44.79 2:37.18 2:22.62 2:25.53 2:06.62 2:31.36
12 Mattison Culver SO-2 Flagler 3:06.27 2:04.67 2:44.27 2:26.67 2:26.67 2:25.21 2:20.81
13 Valencia Butler SO-2 Bethune-Cookman 2:59.26 2:32.81 3:06.61 3:03.67 2:26.93 2:51.91 1:57.55
14 Shyanne Mayes SR-4 Bethune-Cookman 2:46.09 3:00.79 3:08.14 1:51.71 2:26.98 2:24.04 1:48.77
15 Morgan Ruff SR-4 Winthrop 2:54.27 1:50.76 1:50.76 2:55.74 2:27.68 2:11.44 1:59.62
16 Allison Drummond Junior Unattached 2:14.50 2:21.89 1:55.29 2:54.41 2:27.80 2:01.20 2:24.85
17 Nithya Chummar JR-3 Embry-Riddle 2:43.49 2:31.49 2:55.49 2:06.00 2:29.99 3:02.99 2:35.99
18 Sarah Simpson   Unattached 2:45.08 3:00.23 3:04.77 1:46.02 2:31.45 2:51.14 2:51.14
19 Isabella Narvaez Senior Unattached 2:10.53 3:08.03 2:54.04 2:30.73 2:35.39 2:57.15 2:24.52
20 Monique Brown SR-4 Florida Memorial 3:08.95 3:16.75 2:12.73 3:16.75 2:36.15 2:48.65 2:17.42
21 Caroline Bend FR-1 Winthrop 1:54.28 3:07.85 2:31.85 2:39.67 2:36.54 1:55.84 2:45.94
22 Trinity Schraudner JR-3 Jacksonville St. 2:24.57 2:08.51 1:58.87 3:11.15 2:40.63 2:53.48 2:39.03
23 Lily Novac FR-1 Lake-Sumter State 2:02.89 3:23.11 2:28.50 2:25.08 2:50.68 3:26.53 2:01.19
24 Carley Carrol FR-1 Lake-Sumter State 3:38.66 2:54.93 3:42.64 4:08.48 3:18.78 2:39.03 2:58.91
25 Rubianna Novac FR-1 Lake-Sumter State 3:36.69 2:51.72 3:20.34 4:17.57 3:24.42 4:21.66 4:11.44
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bethelhem Manzano Jimeno JR-3 Jacksonville St. 1:43.96 2:17.28 2:41.27 2:39.94 2:13.28
2 Lea Steinbach SO-2 Flagler 2:59.32 2:39.71 2:52.31 2:36.90 2:20.09
3 Jada Williams SO-2 North Florida 2:47.38 2:57.22 2:23.47 2:37.53 2:20.65
4 Annika Buser FR-1 North Florida 1:44.33 3:01.87 1:48.56 2:06.89 2:20.98
5 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 2:59.33 1:51.01 2:47.94 1:41.05 2:22.32
8 Maggie Froning JR-3 SCAD Savannah 1:55.29 1:46.65 2:06.82 1:45.20 2:24.11
14 Shyanne Mayes SR-4 Bethune-Cookman 2:57.85 2:04.94 2:47.56 2:29.92 2:26.98
16 Allison Drummond Junior Unattached 2:44.06 2:55.89 2:10.07 2:21.89 2:27.80
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Breanna Becerra SO-2 Jacksonville St. 1:39.89 2:52.67 2:12.71 3:05.51 2:22.70 2:51.24 2:46.96
7 Sonja Friend-Uhl Senior Florida Track Club 1:42.92 2:40.10 2:50.10 2:40.10 2:22.94 2:48.67 2:40.10
9 Ravyn Edge JR-3 Embry-Riddle 1:44.04 2:08.60 2:01.38 2:41.83 2:24.49 1:52.71 2:07.16
10 Alaina Rider JR-3 Embry-Riddle 2:18.22 2:53.14 3:04.78 2:10.95 2:25.49 2:13.85 2:12.40
11 Aaliyah Jordan FR-1 Flagler 2:22.62 2:06.62 1:54.97 2:18.26 2:25.53 1:50.61 2:03.70
12 Mattison Culver SO-2 Flagler 2:34.01 1:51.47 2:56.01 2:14.94 2:26.67 3:07.74 2:10.54
13 Valencia Butler SO-2 Bethune-Cookman 1:53.14 2:41.63 2:38.69 2:47.50 2:26.93 2:25.46 2:21.06
15 Morgan Ruff SR-4 Winthrop 3:00.17 1:49.29 2:29.16 2:51.31 2:27.68 2:49.84 2:20.30
17 Nithya Chummar JR-3 Embry-Riddle 2:00.00 2:46.49 2:00.00 2:00.00 2:29.99 2:52.49 2:20.99
19 Isabella Narvaez Senior Unattached 2:44.72 2:32.29 1:59.65 2:38.50 2:35.39 3:22.01 2:22.96
22 Trinity Schraudner JR-3 Jacksonville St. 2:56.70 2:18.15 1:54.05 3:22.40 2:40.63 2:27.78 2:00.48
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Sarah Simpson   Unattached 2:31.45
20 Monique Brown SR-4 Florida Memorial 2:36.15
21 Caroline Bend FR-1 Winthrop 2:36.54
23 Lily Novac FR-1 Lake-Sumter State 2:50.68
24 Carley Carrol FR-1 Lake-Sumter State 3:18.78
25 Rubianna Novac FR-1 Lake-Sumter State 3:24.42