May 9-10, 2024
|
Baldwin-Wallace - Berea, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC Liberty League NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Bre Rupe   Unattached 5:09.42 4:05.95 3:44.79 4:24.46
2 Hannah Long   Rabbit 4:43.33 3:09.78 5:26.10 4:27.29
3 Claire Rethman SO-2 Walsh 3:37.77 5:22.62 4:18.10 4:28.85
4 Claire Eberhardt JR-3 John Carroll 3:33.30 3:52.20 5:26.69 4:29.99
5 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 4:19.32 4:35.53 4:43.63 4:30.12
6 Shelby Nolan   Unattached 5:34.90 5:02.22 5:40.34 4:32.27
7 Hope Murphy JR-3 Baldwin Wallace 4:27.60 5:17.25 4:57.94 4:35.87
8 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 4:56.17 3:35.90 5:18.31 4:36.79
9 Alex Ebetino SR-4 St. Francis (Ind.) 4:56.48 5:32.50 3:47.21 4:37.08
10 Morgan Edwards JR-3 John Carroll 3:54.31 4:52.88 4:41.72 4:38.93
11 Lily Dowdell JR-3 Ashland 4:37.20 5:05.20 5:47.20 4:40.00
12 Lydia Bennett JR-3 Grove City 5:59.56 5:59.56 4:12.81 4:40.90
13 Abby Matthews JR-3 Ohio Northern 5:38.06 3:28.47 4:58.62 4:41.71
14 Melena Cybak Sophomore Unattached 4:36.24 4:13.69 4:27.78 4:41.87
15 Alyssa Vis FR-1 John Carroll 3:37.68 3:29.20 4:11.61 4:42.70
16 Gianini Venuto SR-4 Mount Union 4:39.97 5:45.01 6:04.80 4:42.79
17 Grace Jackson SR-4 Case Western 5:13.95 5:13.95 4:00.41 4:42.83
18 Kiara Bahena FR-1 St. Francis (Ind.) 5:12.33 5:29.36 5:15.17 4:43.93
19 Libby Howard SR-4 Walsh 4:55.60 4:30.02 5:21.18 4:44.23
20 Bailey Chenevey JR-3 Findlay 5:01.75 3:44.89 5:30.22 4:44.67
21 Allison Plassio JR-3 Point Park 4:54.55 5:11.71 4:23.10 4:45.97
22 Cassie Carr JR-3 Washington & Jefferson 5:04.34 5:07.21 3:41.08 4:47.11
23 Alyssa Stoner FR-1 Walsh 3:41.57 4:30.49 5:10.77 4:47.75
24 Izzy Rammel JR-3 Walsh 5:17.61 3:56.76 5:03.17 4:48.73
25 Camryn Barker SO-2 Walsh 4:26.22 3:57.28 3:48.60 4:49.36
26 Cayla Lawrence FR-1 Grove City 6:05.18 5:33.30 4:32.43 4:49.82
27 Marquis Globokar JR-3 Case Western 4:32.89 5:07.72 5:10.63 4:50.30
28 Carlee Blankenship SO-2 John Carroll 3:52.29 4:59.07 6:00.05 4:50.36
29 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 4:39.69 4:39.69 5:26.80 4:54.41
30 Sarah Zehr JR-3 Northwood 3:37.90 5:56.29 5:56.29 4:54.45
31 Samantha Roth SO-2 Ohio Northern 3:47.04 5:24.34 3:52.94 4:54.85
32 Sarah Weldon JR-3 John Carroll 4:14.74 4:32.51 4:38.43 4:56.20
33 Olesya Mertz SR-4 Ohio Northern 4:54.45 6:20.70 4:15.79 4:57.42
34 Katurah Plecko SO-2 Baldwin Wallace 4:09.92 4:15.87 6:11.90 4:57.52
35 Tori Dunham FR-1 John Carroll 4:34.45 4:16.55 5:01.30 4:58.31
36 Paige Parker FR-1 Ohio Christian 3:38.08 3:29.12 5:16.66 4:58.73
37 Rylee Barno FR-1 Baldwin Wallace 4:14.52 5:26.38 3:47.57 4:59.43
38 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 5:19.51 5:40.61 4:46.35 5:01.42
39 Emma Hvizdos SO-2 John Carroll 4:07.54 4:52.82 5:41.12 5:01.87
40 Abigail Thomas SO-2 RIT 3:51.03 4:45.75 6:07.82 5:03.98
41 Lillee Stewart SO-2 St. Francis (Ind.) 6:14.18 6:32.88 3:47.63 5:11.81
42 Lily Murphy SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:53.25 6:33.07 6:26.83 5:11.96
43 Hannah Hawkins FR-1 St. Francis (Ind.) 5:58.24 3:49.40 4:39.68 5:14.24
44 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 6:14.75 6:08.45 4:24.53 5:14.91
45 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 5:55.67 5:42.97 5:30.27 5:17.56
46 Bethany Litwiler SO-2 PSU-Behrend 4:25.68 6:32.03 6:09.35 5:23.99
47 Audrey Sadd JR-3 John Carroll 3:49.94 7:07.03 4:19.50 5:28.48
48 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 5:40.74 4:27.96 5:24.20 5:30.81
49 Tori Miller JR-3 John Carroll 5:35.85 6:30.02 7:20.58 6:01.13
  Miranda Cincotta SO-2 St. Vincent (Pa.) DNF DNF DNF DNF
  Ellie Kitsmiller JR-3 John Carroll DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Bre Rupe   Unattached 4:27.11 4:24.46 3:47.44
2 Hannah Long   Rabbit 3:47.20 4:27.29 4:08.58
3 Claire Rethman SO-2 Walsh 5:46.82 4:28.85 4:26.17
4 Claire Eberhardt JR-3 John Carroll 3:19.80 4:29.99 4:56.99
5 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 3:19.89 4:30.12 5:51.16
6 Shelby Nolan   Unattached 4:02.32 4:32.27 4:51.33
7 Hope Murphy JR-3 Baldwin Wallace 5:03.46 4:35.87 5:53.12
8 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 3:46.97 4:36.79 4:39.56
9 Alex Ebetino SR-4 St. Francis (Ind.) 4:45.40 4:37.08 5:10.33
10 Morgan Edwards JR-3 John Carroll 4:52.88 4:38.93 3:15.26
11 Lily Dowdell JR-3 Ashland 4:06.40 4:40.00 4:14.80
12 Lydia Bennett JR-3 Grove City 5:06.19 4:40.90 3:41.92
14 Melena Cybak Sophomore Unattached 5:43.89 4:41.87 5:46.70
16 Gianini Venuto SR-4 Mount Union 4:00.38 4:42.79 3:20.78
17 Grace Jackson SR-4 Case Western 6:02.03 4:42.83 5:42.23
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Abby Matthews JR-3 Ohio Northern 5:32.42 3:36.92 4:21.99 4:10.73 4:41.71
15 Alyssa Vis FR-1 John Carroll 3:20.72 3:43.34 5:47.73 5:16.63 4:42.70
18 Kiara Bahena FR-1 St. Francis (Ind.) 4:07.02 3:32.95 3:35.79 3:21.59 4:43.93
19 Libby Howard SR-4 Walsh 4:55.60 4:18.65 4:12.97 4:10.13 4:44.23
20 Bailey Chenevey JR-3 Findlay 3:24.97 5:50.15 3:59.13 4:36.13 4:44.67
21 Allison Plassio JR-3 Point Park 4:31.68 4:34.54 3:37.34 4:20.24 4:45.97
22 Cassie Carr JR-3 Washington & Jefferson 4:29.89 3:38.21 5:35.92 6:13.25 4:47.11
23 Alyssa Stoner FR-1 Walsh 3:38.69 4:04.59 3:47.33 3:47.33 4:47.75
25 Camryn Barker SO-2 Walsh 4:55.15 5:21.19 5:58.81 5:58.81 4:49.36
29 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 6:16.85 5:20.91 6:22.74 4:30.86 4:54.41
30 Sarah Zehr JR-3 Northwood 3:55.56 3:52.62 5:32.73 4:01.45 4:54.45
37 Rylee Barno FR-1 Baldwin Wallace 4:59.43 4:29.49 6:29.26 5:26.38 4:59.43
  Ellie Kitsmiller JR-3 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF
  Miranda Cincotta SO-2 St. Vincent (Pa.) DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Izzy Rammel JR-3 Walsh 4:48.73
26 Cayla Lawrence FR-1 Grove City 4:49.82
27 Marquis Globokar JR-3 Case Western 4:50.30
28 Carlee Blankenship SO-2 John Carroll 4:50.36
31 Samantha Roth SO-2 Ohio Northern 4:54.85
32 Sarah Weldon JR-3 John Carroll 4:56.20
33 Olesya Mertz SR-4 Ohio Northern 4:57.42
34 Katurah Plecko SO-2 Baldwin Wallace 4:57.52
35 Tori Dunham FR-1 John Carroll 4:58.31
36 Paige Parker FR-1 Ohio Christian 4:58.73
38 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 5:01.42
39 Emma Hvizdos SO-2 John Carroll 5:01.87
42 Lily Murphy SO-2 St. Vincent (Pa.) 5:11.96
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
40 Abigail Thomas SO-2 RIT 5:03.98 3:51.03
41 Lillee Stewart SO-2 St. Francis (Ind.) 5:11.81 5:11.81
43 Hannah Hawkins FR-1 St. Francis (Ind.) 5:14.24 6:35.95
44 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 5:14.91 4:05.63
45 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 5:17.56 5:49.32
46 Bethany Litwiler SO-2 PSU-Behrend 5:23.99 6:15.83
47 Audrey Sadd JR-3 John Carroll 5:28.48 6:24.33
48 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 5:30.81 5:40.74
49 Tori Miller JR-3 John Carroll 6:01.13 5:57.52