May 9-10, 2024
|
Baldwin-Wallace - Berea, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC North Coast AC AARTFC NCCAA

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Walter Moak JR-3 Oberlin 6:39.14 8:59.37 6:49.93 8:32.41 6:17.56
2 Harrison Niswander SO-2 Purdue Fort Wayne 10:45.64 9:02.55 9:29.68 10:56.49 8:57.13
3 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 11:39.31 9:06.33 10:11.89 6:27.90 11:50.23
4 Mitchel Dunham SR-4 Walsh 9:52.44 9:13.68 10:58.88 9:08.15 8:57.07
5 Jonathan Rioux Senior Windsor 11:11.20 9:14.71 9:48.00 8:24.79 11:27.84
6 Jeff Joseph JR-3 Mount Union 10:57.77 9:17.43 10:13.18 10:35.47 11:53.51
7 Drew Robertson JR-3 Wooster 11:14.72 9:17.62 9:56.66 8:21.86 11:48.18
8 Jarred Neff JR-3 Purdue Fort Wayne 7:38.24 9:18.82 10:31.47 10:31.47 10:42.65
9 Braden Schaser SR-4 Ohio Northern 7:50.71 9:20.37 11:23.66 8:46.75 6:54.68
10 Anthony Toskin JR-3 Walsh 11:31.09 9:21.86 7:46.35 9:38.72 11:25.47
11 Noah Tobin SR-4 Wilmington (Ohio) 10:47.27 9:22.84 9:45.36 7:47.16 7:30.28
12 Jacob Gerhardt SO-2 John Carroll 11:01.19 9:29.99 6:39.00 10:04.19 6:39.00
13 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 8:52.81 9:32.91 11:56.14 11:33.23 6:41.04
14 Aidan Domencic SR-4 PSU-Behrend 11:25.69 9:36.21 8:09.78 10:39.60 8:55.88
15 Khaled Hamil 4 Ohio State Running Club 8:39.67 9:43.89 11:17.32 10:18.93 7:12.08
16 Wyatt Royster FR-1 Malone 12:43.95 9:56.83 11:14.42 11:56.20 12:37.98
17 Peyton Brewer FR-1 PSU-Behrend 9:40.26 9:58.20 9:58.20 12:27.75 7:58.56
18 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 7:29.11 9:58.81 7:11.15 12:10.55 10:04.80
19 Yahya Jawadi FR-1 Malone 11:11.09 10:04.58 9:52.49 8:33.90 9:34.36
20 Daniel Deal JR-3 Washington & Jefferson 11:06.04 10:05.49 12:55.03 7:22.01 11:48.43
21 Russell Mulley FR-1 Roberts Wesleyan 7:34.55 10:06.06 10:18.19 8:59.40 11:00.61
22 Gabe Shilling SO-2 Malone 7:53.73 10:23.33 10:35.80 9:08.53 7:47.50
23 Logan Thomas JR-3 Walsh 10:13.24 10:25.75 10:19.50 11:47.10 13:02.19
24 Weston Kvalevog SR-4 Adrian 14:01.05 10:57.07 12:48.78 10:57.07 13:15.06
  Cormac Peppard-Kramer JR-3 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Walter Moak JR-3 Oberlin 10:04.10 10:25.67 11:25.00 7:16.89 9:47.92 6:55.32 8:59.37
2 Harrison Niswander SO-2 Purdue Fort Wayne 8:40.85 9:13.41 6:52.34 7:35.75 8:13.72 7:46.60 9:02.55
3 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 6:27.90 9:39.11 7:06.14 9:39.11 8:39.02 8:22.63 9:06.33
4 Mitchel Dunham SR-4 Walsh 7:56.17 11:04.42 8:18.32 10:25.66 10:14.59 10:36.74 9:13.68
5 Jonathan Rioux Senior Windsor 11:33.39 10:43.47 9:14.71 11:44.49 10:43.47 9:25.81 9:14.71
6 Jeff Joseph JR-3 Mount Union 8:16.12 11:03.35 9:50.88 10:29.90 8:04.97 9:56.45 9:17.43
7 Drew Robertson JR-3 Wooster 7:53.98 7:26.10 8:33.01 8:55.32 10:46.84 8:44.17 9:17.62
8 Jarred Neff JR-3 Purdue Fort Wayne 8:06.18 11:27.35 9:07.65 6:47.94 9:41.18 10:03.53 9:18.82
9 Braden Schaser SR-4 Ohio Northern 7:11.49 7:45.11 8:13.13 7:00.28 8:18.73 10:55.64 9:20.37
10 Anthony Toskin JR-3 Walsh 7:35.11 7:51.97 9:44.34 11:19.85 9:21.86 11:19.85 9:21.86
11 Noah Tobin SR-4 Wilmington (Ohio) 9:00.33 8:04.05 11:43.55 9:39.73 9:05.96 10:41.64 9:22.84
12 Jacob Gerhardt SO-2 John Carroll 11:01.19 10:04.19 12:09.59 11:06.89 11:58.19 9:01.49 9:29.99
13 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 7:44.06 11:33.23 7:09.69 12:19.06 10:24.48 9:04.27 9:32.91
14 Aidan Domencic SR-4 PSU-Behrend 7:58.26 11:42.98 10:39.60 10:16.55 7:12.16 9:30.45 9:36.21
20 Daniel Deal JR-3 Washington & Jefferson 7:28.07 7:09.90 7:03.85 7:09.90 10:35.77 9:41.27 10:05.49
22 Gabe Shilling SO-2 Malone 13:24.10 12:21.77 12:09.30 12:46.70 11:00.73 11:38.13 10:23.33
  Cormac Peppard-Kramer JR-3 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Khaled Hamil 4 Ohio State Running Club 11:17.32 10:18.93 10:59.80 9:43.89 9:08.86 8:16.31
16 Wyatt Royster FR-1 Malone 11:26.36 7:45.53 10:08.77 9:56.83 10:26.68 11:44.26
17 Peyton Brewer FR-1 PSU-Behrend 9:34.28 12:57.66 10:34.10 9:58.20 12:39.72 12:21.77
18 Tyler Parks JR-3 Wilmington (Ohio) 10:22.77 7:53.06 10:22.77 9:58.81 12:04.56 10:22.77
19 Yahya Jawadi FR-1 Malone 9:34.36 12:11.55 9:40.40 10:04.58 11:11.09 11:11.09
21 Russell Mulley FR-1 Roberts Wesleyan 11:18.79 7:28.49 11:00.61 10:06.06 9:47.88 11:00.61
23 Logan Thomas JR-3 Walsh 7:24.29 7:49.32 7:55.57 10:25.75 9:29.44 11:15.81
24 Weston Kvalevog SR-4 Adrian 12:35.63 10:57.07 11:49.64 10:57.07 14:01.05 9:18.51