January 26-27, 2024
|
Houston-Yeoman FH (Banked) - Houston, TX
|
200m (Banked)
ICON KEY: NJCAA

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Evelyn   Unattached 8.05 7.18 8.05 7.33 7.97 8.55
2 Kristina Knott   Philippines 6.06 7.30 8.18 8.69 9.49 7.23
3 Kennedy Gamble SR-4 Rice 9.62 7.40 9.40 9.11 6.15 8.59
4 Mikeya Washington JR-3 UT-Arlington 5.83 7.47 6.13 6.50 5.61 8.52
5 Rajer Gurode JR-3 Sam Houston 9.43 7.48 8.08 8.46 9.58 7.86
6 Shatalya Dorsett FR-1 Louisiana Tech 7.49 7.49 7.19 8.17 8.47 8.84

Women's 60 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Evelyn   Unattached 8.03 7.74 7.52 8.25 7.30 8.54
2 Kennedy Gamble SR-4 Rice 8.88 7.31 5.38 6.35 7.46 7.17
3 Rajer Gurode JR-3 Sam Houston 7.79 6.45 5.62 6.75 7.49 6.89
4 Kristina Knott   Philippines 8.28 6.51 8.95 8.06 7.39 8.28
5 Mikeya Washington JR-3 UT-Arlington 6.45 9.29 6.82 7.12 7.49 7.34
6 Shatalya Dorsett FR-1 Louisiana Tech 9.40 6.10 9.48 9.18 7.52 7.82
7 Tonie-Ann Forbes FR-1 Louisiana Tech 7.23 6.10 8.66 5.28 7.53 6.03
8 Annie Tagoe   Athletics TX 6.95 8.23 8.76 5.89 7.55 8.23
9 Brianna Howard JR-3 Lamar 6.96 8.32 8.55 6.35 7.56 6.05
10 Symoria Adkins SO-2 UT-Rio Grande Valley 6.66 7.79 8.92 6.96 7.56 8.70
11 Trinity Flagler SR-4 Southern Miss. 9.69 8.26 6.29 7.04 7.57 5.68
12 Trinity Benson SR-4 Southern Miss. 7.97 5.92 9.42 7.82 7.59 8.66
13 Kenia Seals SR-4 Southern Miss. 7.75 7.82 5.77 8.81 7.59 7.14
14 Timiejha Furlow SO-2 Stephen F. Austin 7.47 6.79 6.18 7.78 7.62 9.76
15 Jada Green SO-2 Incarnate Word 8.55 9.01 8.47 9.62 7.63 7.56
16 Madison Pippins JR-3 UT-Arlington 7.33 7.18 6.03 5.57 7.63 7.63
17 Kennedy Swann SO-2 Stephen F. Austin 9.63 8.71 6.19 6.42 7.64 7.64
18 Lauren Roy JR-3 UTSA 8.69 8.00 6.85 8.16 7.69 6.93
19 Diamond Mathis SO-2 UT-Arlington 8.63 9.17 6.01 6.93 7.70 8.32
20 Adeyemi Talabi JR-3 UT-Arlington 9.50 8.64 5.61 9.42 7.78 8.02
Women's 60 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Rajer Gurode JR-3 Sam Houston 7.49
5 Mikeya Washington JR-3 UT-Arlington 7.49
7 Tonie-Ann Forbes FR-1 Louisiana Tech 7.53
11 Trinity Flagler SR-4 Southern Miss. 7.57
12 Trinity Benson SR-4 Southern Miss. 7.59
17 Kennedy Swann SO-2 Stephen F. Austin 7.64
18 Lauren Roy JR-3 UTSA 7.69
Women's 60 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Evelyn   Unattached 5.33 7.30 5.33 5.41 7.38 5.19
4 Kristina Knott   Philippines 8.65 7.39 6.80 6.88 5.84 9.46
6 Shatalya Dorsett FR-1 Louisiana Tech 5.87 7.52 7.45 6.25 6.85 8.65
10 Symoria Adkins SO-2 UT-Rio Grande Valley 7.79 7.56 7.19 7.26 7.11 9.83
14 Timiejha Furlow SO-2 Stephen F. Austin 6.56 7.62 7.78 7.47 6.33 8.92
15 Jada Green SO-2 Incarnate Word 6.11 7.63 5.57 5.57 6.11 9.39
19 Diamond Mathis SO-2 UT-Arlington 8.24 7.70 8.63 9.94 7.63 6.24
Women's 60 Meters Semifinals Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Kennedy Gamble SR-4 Rice 7.46 7.46 8.28
8 Annie Tagoe   Athletics TX 7.55 9.06 8.61
9 Brianna Howard JR-3 Lamar 7.56 9.61 5.52
13 Kenia Seals SR-4 Southern Miss. 7.59 6.46 7.97
16 Madison Pippins JR-3 UT-Arlington 7.63 9.77 5.42
20 Adeyemi Talabi JR-3 UT-Arlington 7.78 6.23 7.71

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tristan Evelyn   Unattached 8.16 7.28
2 Murielle Ahoure-Demps   API 5.74 7.35
3 Kennedy Gamble SR-4 Rice 5.55 7.39
4 Annie Tagoe   Athletics TX 6.69 7.51
5 Tonie-Ann Forbes FR-1 Louisiana Tech 7.59 7.51
6 Symoria Adkins SO-2 UT-Rio Grande Valley 6.18 7.53
6 Shatalya Dorsett FR-1 Louisiana Tech 8.74 7.53
8 Mikeya Washington JR-3 UT-Arlington 5.66 7.54
9 Ulanda Lewis SO-2 Louisiana Tech 6.20 7.55
10 Madison Pippins JR-3 UT-Arlington 6.09 7.61
11 Rajer Gurode JR-3 Sam Houston 9.47 7.63
12 Diamond Mathis SO-2 UT-Arlington 7.52 7.67
13 Kristina Knott   Philippines 6.87 7.38
14 Trinity Benson SR-4 Southern Miss. 6.25 7.52
15 Kenia Seals SR-4 Southern Miss. 8.30 7.54
16 Brianna Howard JR-3 Lamar 5.46 7.58
17 Trinity Flagler SR-4 Southern Miss. 8.35 7.59
18 Anivea Gilbert JR-3 Sam Houston 8.53 7.61
19 Timiejha Furlow SO-2 Stephen F. Austin 7.70 7.62
20 Lauren Roy JR-3 UTSA 8.09 7.63
21 Kaylyn Heath SR-4 Louisiana Tech 8.26 7.64
22 Adeyemi Talabi JR-3 UT-Arlington 8.58 7.66
23 Jada Green SO-2 Incarnate Word 9.53 7.68
23 Kennedy Swann SO-2 Stephen F. Austin 8.99 7.68
25 Landri Schreier JR-3 Little Rock 6.07 7.68
26 Takia Palmer SO-2 Little Rock 7.00 7.69
27 Erica Grant FR-1 Texas Southern 6.08 7.69
27 Jada McDougle SR-4 Southern Miss. 9.62 7.69
29 Kierra Yarbrough JR-3 Stephen F. Austin 6.93 7.69
30 Nayla Harris SO-2 UT-Rio Grande Valley 6.55 7.70
31 Miracle Thompson JR-3 Houston 5.86 7.71
32 Jaelyn Tucker SR-4 North Texas 6.72 7.72
33 Dasya Tolbert FR-1 Incarnate Word 9.67 7.73
34 Addison McLaurin FR-1 Southern Miss. 9.52 7.74
35 Jasmyn Reece SO-2 North Texas 8.36 7.74
36 Capri Wilson SR-4 Texas A&M-CC 5.51 7.75
37 Reah Degraffenried FR-1 North Texas 5.69 7.79
38 Comari Hawkins SO-2 Houston 7.40 7.79
39 Chisom Bright-Osigwe SR-4 Sam Houston 5.54 7.80
40 Tamyah Derrough JR-3 North Texas 5.78 7.81
41 Breanna Clarke SO-2 South Plains 5.88 7.83
42 Sydne Porter SR-4 Lamar 9.88 7.84
43 Ruth Agadama FR-1 South Plains 8.86 7.84
44 Michayla Ivory SO-2 Sam Houston 10.06 7.86
45 Kailah Gilmore JR-3 UT-Rio Grande Valley 6.77 7.87
46 Alyssa Jolly FR-1 Sam Houston 8.12 7.88
47 Yaria Akers SR-4 UT-Rio Grande Valley 5.91 7.88
48 Talia Palmer SO-2 Little Rock 6.16 7.89
49 Glenquioa Hardy SR-4 North Texas 8.54 7.90
50 Brandy Hall SO-2 South Plains 7.19 7.90
51 Jessica Martini FR-1 Houston Christian 6.02 7.91
51 Nia Hampton FR-1 Texas A&M-CC 7.36 7.91
53 Ayana Mallard-Smith SO-2 Sam Houston 7.91 7.91
54 Kayla Kibble FR-1 Sam Houston 6.42 7.92
55 Leeaira Williams FR-1 North Texas 5.94 7.92
56 Safhia Hinds SO-2 South Plains 5.71 7.92
56 Maliyah Holland JR-3 Little Rock 8.48 7.92
58 Sydney Roquebrun FR-1 South Plains 9.84 7.93
59 Jada Foster FR-1 North Texas 6.03 7.93
60 Harmoniey Rector FR-1 Incarnate Word 7.16 7.95
61 Makayla Jones FR-1 Little Rock 6.37 7.96
62 Avia Trammell FR-1 Texas Southern 5.82 7.97
62 Emily Loredo FR-1 UTSA 9.25 7.97
64 Raylen Russell SO-2 Houston Christian 7.98 7.98
65 Destinee Payne FR-1 Texas Southern 8.48 8.00
66 Gal Kadmon JR-3 Rice 8.16 8.00
67 Lindsey Davis JR-3 Stephen F. Austin 9.44 8.00
68 Faith Shaw SO-2 UT-Arlington 9.55 8.02
69 Tyeler Moore FR-1 Texas Southern 8.43 8.02
70 Aleah Washington FR-1 Sam Houston 6.59 8.03
71 Rayona Runnels FR-1 North Texas 9.57 8.04
72 Jakenzie Thymes JR-3 Lamar 9.93 8.07
73 Asia Williams FR-1 Incarnate Word 9.39 8.09
74 Kallie Morrison SO-2 Incarnate Word 9.67 8.12
75 Favor Ezeoka FR-1 Lamar 9.43 8.13
76 Ke'Asia Hall FR-1 Lamar 7.26 8.15
77 Kaderria Hobbs FR-1 Sam Houston 9.39 8.16
78 Amber Bulter FR-1 Texas Southern 10.63 8.17
79 Sydney Bogan JR-3 Rice 6.84 8.24
80 Raven Nunnery SO-2 Houston 6.85 8.25
81 Riley Nuttall FR-1 Lamar 10.54 8.43
82 London Fontenot SR-4 Incarnate Word 7.67 8.52
83 Ka'Islah Banks SR-4 Lamar 7.97 8.57
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Diamond Mathis SO-2 UT-Arlington 7.67
35 Jasmyn Reece SO-2 North Texas 7.74
39 Chisom Bright-Osigwe SR-4 Sam Houston 7.80
45 Kailah Gilmore JR-3 UT-Rio Grande Valley 7.87
50 Brandy Hall SO-2 South Plains 7.90
71 Rayona Runnels FR-1 North Texas 8.04
78 Amber Bulter FR-1 Texas Southern 8.17
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Madison Pippins JR-3 UT-Arlington 7.61 6.70 5.64 8.60 6.09
21 Kaylyn Heath SR-4 Louisiana Tech 7.64 9.10 7.80 5.50 6.65
32 Jaelyn Tucker SR-4 North Texas 7.72 7.80 5.41 10.04 5.41
33 Dasya Tolbert FR-1 Incarnate Word 7.73 7.89 9.43 6.42 7.97
51 Nia Hampton FR-1 Texas A&M-CC 7.91 10.13 6.65 7.91 8.39
79 Sydney Bogan JR-3 Rice 8.24 9.48 8.41 10.47 6.02
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Mikeya Washington JR-3 UT-Arlington 7.54 8.75 5.51 7.24 9.28
26 Takia Palmer SO-2 Little Rock 7.69 8.16 9.54 5.69 5.93
27 Jada McDougle SR-4 Southern Miss. 7.69 9.31 5.62 9.00 9.69
42 Sydne Porter SR-4 Lamar 7.84 9.73 8.16 9.73 6.67
58 Sydney Roquebrun FR-1 South Plains 7.93 8.17 7.93 9.92 9.68
73 Asia Williams FR-1 Incarnate Word 8.09 5.83 7.12 6.64 10.44
81 Riley Nuttall FR-1 Lamar 8.43 10.54 10.12 9.28 5.99
83 Ka'Islah Banks SR-4 Lamar 8.57 6.95 8.57 7.72 6.86
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Shatalya Dorsett FR-1 Louisiana Tech 7.53
18 Anivea Gilbert JR-3 Sam Houston 7.61
29 Kierra Yarbrough JR-3 Stephen F. Austin 7.69
34 Addison McLaurin FR-1 Southern Miss. 7.74
43 Ruth Agadama FR-1 South Plains 7.84
46 Alyssa Jolly FR-1 Sam Houston 7.88
62 Avia Trammell FR-1 Texas Southern 7.97
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Symoria Adkins SO-2 UT-Rio Grande Valley 7.53 8.59
31 Miracle Thompson JR-3 Houston 7.71 8.33
36 Capri Wilson SR-4 Texas A&M-CC 7.75 8.53
40 Tamyah Derrough JR-3 North Texas 7.81 6.41
51 Jessica Martini FR-1 Houston Christian 7.91 7.04
54 Kayla Kibble FR-1 Sam Houston 7.92 8.48
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Rajer Gurode JR-3 Sam Houston 7.63 8.70 8.17 8.63
23 Jada Green SO-2 Incarnate Word 7.68 7.99 7.22 9.91
47 Yaria Akers SR-4 UT-Rio Grande Valley 7.88 8.99 8.99 8.28
59 Jada Foster FR-1 North Texas 7.93 8.33 5.63 9.12
68 Faith Shaw SO-2 UT-Arlington 8.02 9.07 10.35 7.14
72 Jakenzie Thymes JR-3 Lamar 8.07 10.01 6.94 9.69
77 Kaderria Hobbs FR-1 Sam Houston 8.16 10.61 7.84 6.61
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Kennedy Gamble SR-4 Rice 7.39
20 Lauren Roy JR-3 UTSA 7.63
37 Reah Degraffenried FR-1 North Texas 7.79
38 Comari Hawkins SO-2 Houston 7.79
41 Breanna Clarke SO-2 South Plains 7.83
60 Harmoniey Rector FR-1 Incarnate Word 7.95
66 Gal Kadmon JR-3 Rice 8.00
75 Favor Ezeoka FR-1 Lamar 8.13
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Ulanda Lewis SO-2 Louisiana Tech 7.55 7.40 6.42
48 Talia Palmer SO-2 Little Rock 7.89 10.02 7.58
53 Ayana Mallard-Smith SO-2 Sam Houston 7.91 6.09 6.81
55 Leeaira Williams FR-1 North Texas 7.92 9.59 8.48
74 Kallie Morrison SO-2 Incarnate Word 8.12 8.61 6.99
76 Ke'Asia Hall FR-1 Lamar 8.15 7.34 9.54
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Tonie-Ann Forbes FR-1 Louisiana Tech 8.72 9.47 7.51 7.59 8.34
15 Kenia Seals SR-4 Southern Miss. 7.09 8.83 7.54 9.13 6.49
16 Brianna Howard JR-3 Lamar 7.28 8.95 7.58 7.13 8.95
19 Timiejha Furlow SO-2 Stephen F. Austin 6.94 8.77 7.62 7.62 6.10
44 Michayla Ivory SO-2 Sam Houston 5.74 9.83 7.86 9.75 8.73
80 Raven Nunnery SO-2 Houston 7.68 7.76 8.25 7.10 9.16
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Evelyn   Unattached 7.28 7.65 7.07 7.65
13 Kristina Knott   Philippines 7.38 8.93 5.24 8.56
17 Trinity Flagler SR-4 Southern Miss. 7.59 5.62 6.68 8.20
23 Kennedy Swann SO-2 Stephen F. Austin 7.68 9.91 9.07 6.15
56 Maliyah Holland JR-3 Little Rock 7.92 6.82 5.94 9.03
65 Destinee Payne FR-1 Texas Southern 8.00 9.04 6.80 5.68
70 Aleah Washington FR-1 Sam Houston 8.03 8.76 5.62 6.19
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Murielle Ahoure-Demps   API 7.35 5.44 6.55 5.81 6.55 7.50 9.41
22 Adeyemi Talabi JR-3 UT-Arlington 7.66 7.59 9.73 8.05 9.96 7.43 9.66
25 Landri Schreier JR-3 Little Rock 7.68 7.61 5.92 8.53 5.53 7.45 7.22
27 Erica Grant FR-1 Texas Southern 7.69 5.69 7.16 6.77 5.54 5.77 6.23
62 Emily Loredo FR-1 UTSA 7.97 9.33 6.46 5.98 7.66 8.93 8.45
67 Lindsey Davis JR-3 Stephen F. Austin 8.00 6.48 8.72 7.52 7.28 5.60 6.08
82 London Fontenot SR-4 Incarnate Word 8.52 7.67 9.97 10.14 8.95 9.80 6.31
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Annie Tagoe   Athletics TX 7.51 6.01 8.11
14 Trinity Benson SR-4 Southern Miss. 7.52 9.55 5.79
30 Nayla Harris SO-2 UT-Rio Grande Valley 7.70 9.63 9.09
49 Glenquioa Hardy SR-4 North Texas 7.90 8.93 7.11
56 Safhia Hinds SO-2 South Plains 7.92 6.82 9.90
61 Makayla Jones FR-1 Little Rock 7.96 9.56 9.56
64 Raylen Russell SO-2 Houston Christian 7.98 9.58 8.70
69 Tyeler Moore FR-1 Texas Southern 8.02 10.27 9.63