January 19, 2024
|
Rose-Hulman-Sports & Rec Center - Terre Haute, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAC HCAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brayden Curnutt JR-3 Wabash 8:02.51 8:44.46 8:28.73 9:36.91 6:43.84 10
2 Joe Barnett SR-4 Wabash 9:31.77 8:44.56 7:46.86 9:47.51 6:38.67 8
3 Thomas Chapman JR-3 St. Mary-of-the-Woods 11:17.02 8:44.82 6:33.62 8:29.08 10:45.53 6
4 Julio Hernandez Lopez JR-3 Millikin 7:40.96 8:49.84 9:21.63 7:40.96 8:39.25 5
5 Carter Lindfelt JR-3 Rose-Hulman 11:25.28 8:51.22 8:08.73 7:26.23 10:16.22 4
6 Jack Sells JR-3 Franklin 6:57.71 8:55.52 11:14.76 7:24.49 10:05.14 3
7 Jacob Sitzman JR-3 Wabash 9:32.20 9:04.95 10:43.05 7:32.31 8:59.50 2
8 Samuel Wilson SO-2 Franklin 11:12.45 9:06.70 8:39.37 7:39.23 7:39.23 1
9 Justin Santiago JR-3 Wabash 9:34.10 9:12.02 7:54.74 7:16.10 7:32.66 -
10 John Asplund JR-3 Franklin 7:04.29 9:18.27 11:37.84 8:22.45 8:28.03 -
11 Eric Steuber FR-1 Rose-Hulman 10:23.10 9:21.35 11:52.92 7:17.86 7:57.15 -
12 Rhys Phelps FR-1 Rose-Hulman 7:01.17 9:21.56 10:40.18 7:51.71 9:10.33 -
13 Aidan Schlichting SR-4 Millikin 10:51.88 9:21.96 6:33.38 6:50.23 7:23.95 -
14 Thomas Price SO-2 Wabash 7:33.27 9:26.58 9:32.25 11:08.57 11:14.23 -
15 Riley Devening SO-2 Franklin 11:31.78 9:27.03 8:18.99 10:01.06 10:06.73 -
16 Jonathan Hayden JR-3 St. Mary-of-the-Woods 11:36.61 9:30.99 8:39.60 6:56.83 9:36.70 -
17 Quartus Rassi SO-2 Millikin 11:17.33 9:38.91 8:52.60 11:23.12 6:45.24 -
18 Trevor Newby SO-2 Franklin 10:27.90 10:03.75 12:58.84 12:40.73 9:45.64 -
19 Caleb Krodel JR-3 Rose-Hulman 9:22.36 10:04.68 10:47.01 11:41.43 8:21.89 -
20 Nathan McIntyre SR-4 St. Mary-of-the-Woods 12:34.70 10:34.20 13:06.41 9:30.78 11:18.60 -
  Brandon Mattsey JR-3 Millikin DNF DNF DNF DNF DNF -
  Bradyn Olmstead SR-4 Millikin DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brayden Curnutt JR-3 Wabash 8:33.97 10:08.38 6:22.86 6:38.59 6:43.84 8:44.46 6:28.10 10
2 Joe Barnett SR-4 Wabash 9:58.00 6:59.65 11:00.95 6:33.42 11:00.95 8:44.56 11:00.95 8
3 Thomas Chapman JR-3 St. Mary-of-the-Woods 9:58.30 8:13.33 9:42.55 10:29.79 10:50.78 8:44.82 8:29.08 6
4 Julio Hernandez Lopez JR-3 Millikin 10:30.51 7:19.77 7:19.77 6:26.79 8:33.95 8:49.84 10:35.81 5
5 Carter Lindfelt JR-3 Rose-Hulman 8:19.35 6:49.04 8:03.41 9:17.79 10:42.78 8:51.22 8:35.29 4
6 Jack Sells JR-3 Franklin 9:00.88 8:55.52 7:51.26 10:47.98 11:04.05 8:55.52 9:33.01 3
7 Jacob Sitzman JR-3 Wabash 8:10.46 10:48.49 11:15.74 8:43.16 10:15.80 9:04.95 7:05.07 2
8 Samuel Wilson SO-2 Franklin 8:22.97 9:39.51 6:28.16 11:01.51 11:01.51 9:06.70 11:45.25 1
9 Justin Santiago JR-3 Wabash 10:45.87 8:16.82 8:55.46 9:23.06 8:16.82 9:12.02 7:21.62 -
10 John Asplund JR-3 Franklin 7:54.53 6:58.71 9:29.44 11:15.51 6:41.96 9:18.27 9:12.69 -
11 Eric Steuber FR-1 Rose-Hulman 6:55.40 7:17.86 10:00.65 11:30.46 9:10.13 9:21.35 11:24.85 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Rhys Phelps FR-1 Rose-Hulman 9:38.41 9:21.56 -
13 Aidan Schlichting SR-4 Millikin 10:12.54 9:21.96 -
14 Thomas Price SO-2 Wabash 7:38.93 9:26.58 -
15 Riley Devening SO-2 Franklin 11:26.11 9:27.03 -
16 Jonathan Hayden JR-3 St. Mary-of-the-Woods 11:48.03 9:30.99 -
17 Quartus Rassi SO-2 Millikin 10:31.02 9:38.91 -
18 Trevor Newby SO-2 Franklin 10:58.09 10:03.75 -
19 Caleb Krodel JR-3 Rose-Hulman 7:45.61 10:04.68 -
20 Nathan McIntyre SR-4 St. Mary-of-the-Woods 13:44.46 10:34.20 -
  Bradyn Olmstead SR-4 Millikin DNF DNF -
  Brandon Mattsey JR-3 Millikin DNF DNF -