April 13, 2024
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brady Johnson FR-1 Minnesota-Duluth 1:03.12 1:00.68 46.49 48.93 50.89 34.26 46.00
2 Noah Kubicek SO-2 St. Scholastica 45.42 59.73 1:02.20 49.36 47.39 50.84 36.04
3 Alexander Croston JR-3 Minnesota-Duluth 52.57 1:01.99 48.60 49.59 36.70 38.19 1:01.99
4 Lane Thomas FR-1 South Dakota Mines 44.97 59.46 51.46 49.96 1:01.95 1:03.45 45.97
5 Alistair Pattison SR-4 Carleton 42.50 51.99 46.49 49.99 39.50 51.99 48.99
6 Ethan Pitlick JR-3 South Dakota Mines 57.30 38.54 44.11 50.70 38.03 1:03.89 52.73
7 Josh Meier JR-3 Carleton 38.14 52.38 58.99 50.85 55.94 43.74 53.40
8 Ethan Ash SR-4 Carleton 54.97 51.40 42.75 50.89 55.47 57.51 40.21
9 Jayson Koel FR-1 St. Thomas (Minn.) 56.10 1:06.30 58.65 51.00 38.76 42.84 38.76
10 Ethan Mignard   Boston North Track Club 1:01.62 42.11 1:01.62 51.35 53.41 38.52 42.11
11 Noah Stageberg JR-3 Gustavus Adolphus 53.53 43.75 44.78 51.47 45.81 1:02.28 1:00.22
12 Ian Scott SR-4 Carleton 59.44 45.48 59.95 51.68 1:05.12 1:03.05 37.73
13 Zackery Ihde SO-2 Wis.-Stout 1:01.86 43.67 53.02 51.98 1:00.82 36.39 36.91
14 Logan Scott FR-1 Wis.-Stout 49.90 59.78 53.02 51.98 40.03 54.58 50.94
15 Agro Gushwa SR-4 Gustavus Adolphus 37.64 44.96 40.77 52.27 53.84 38.68 55.41
16 Jacob Jensrud FR-1 St. Scholastica 46.55 54.92 59.10 52.30 1:02.24 43.41 1:06.95
17 Kyle Jackson   Minnesota Running Club 39.28 36.66 41.90 52.37 52.90 44.52 38.23
18 Tyler Anderson JR-3 St. Scholastica 45.04 59.71 1:00.75 52.37 38.23 52.37 38.76
19 Nick Schulte FR-1 Wis.-Stout 1:03.42 39.31 39.84 52.41 1:00.28 42.98 41.93
20 Reese Blondin FR-1 Gustavus Adolphus 44.64 1:08.27 54.61 52.51 1:07.74 38.86 48.84
21 Ted Rogers SR-4 Minnesota-Duluth 47.56 51.79 39.63 52.84 50.73 45.97 1:00.24
22 Connor Hennen   Minnesota Running Club 1:03.44 40.71 41.23 52.86 43.35 49.16 55.51
23 Ian Mortensen SR-4 Carleton 57.69 1:04.57 46.57 52.92 1:04.57 55.04 54.51
24 Griffin Jones   Minnesota Running Club 1:03.56 49.26 49.79 52.96 1:05.14 1:08.85 55.61
25 Jake Sohre   Minnesota Running Club 1:07.81 1:05.69 59.86 52.97 50.33 46.62 43.44
26 Ryan Semerjian FR-1 Wis.-Stout 1:02.84 58.58 1:04.97 53.25 1:07.10 43.14 1:09.23
27 Cullen Arneson FR-1 Gustavus Adolphus 44.75 1:06.85 1:07.93 53.91 54.99 38.28 52.84
28 Samuel Reiter FR-1 Carleton 1:05.79 55.00 48.53 53.92 43.68 42.06 43.68
29 Trevor Wellman SR-4 Bethel (Minn.) 47.63 55.75 55.75 54.12 1:08.20 55.21 38.43
30 Ja'Corey Jazzmere FR-1 North Central (Minn.) 1:01.20 1:05.00 40.08 54.16 46.04 40.08 41.17
31 Andrei Pettis SO-2 Hamline 51.55 1:08.37 46.12 54.26 53.18 1:09.46 55.89
32 Aaron Elseth SO-2 Bethel (Minn.) 49.74 57.39 1:08.86 54.65 55.20 48.64 42.63
33 Jermaine Dizon SO-2 Luther 40.44 52.47 39.90 54.65 40.99 38.81 38.81
34 Luke Klassen FR-1 Crown 1:09.87 58.86 48.41 55.01 47.31 1:10.42 50.06
35 Joseph Beaudette JR-3 Bethel (Minn.) 49.03 53.98 44.07 55.08 53.98 1:06.65 1:07.75
36 Sam Kording   Minnesota Running Club 1:00.34 54.80 45.94 55.35 1:04.76 55.91 1:05.32
37 Joshua Wehrman JR-3 Wis.-Stout 1:10.90 44.32 49.86 55.39 43.76 1:07.58 1:00.38
38 Gael Ramirez JR-3 Bethel (Minn.) 49.16 43.51 41.25 56.50 1:10.06 1:08.93 50.85
39 Eli Leafblad FR-1 Bethel (Minn.) 59.09 1:09.62 52.65 58.50 59.67 54.99 42.12
40 Aaron Fasick   Minnesota Running Club 44.80 54.23 1:13.09 58.94 1:15.45 47.16 44.80
41 Abel Abay FR-1 St. Scholastica 50.05 48.86 1:06.73 59.58 1:01.37 50.65 47.07
42 Carter Kienholz JR-3 Hamline 1:15.08 58.26 1:04.87 1:00.06 1:00.06 54.66 1:08.47
43 Coby Workman FR-1 Hamline 1:05.96 1:18.67 56.28 1:00.51 1:16.25 1:13.22 1:15.64
44 Charlie Tripp   Minnesota Running Club 1:25.83 53.37 1:12.12 1:12.12 1:20.06 1:02.03 1:09.24
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brady Johnson FR-1 Minnesota-Duluth 46.00 48.93 55.78 54.81 57.74
2 Noah Kubicek SO-2 St. Scholastica 39.49 49.36 52.82 48.38 39.99
3 Alexander Croston JR-3 Minnesota-Duluth 40.67 49.59 1:02.98 41.16 57.53
4 Lane Thomas FR-1 South Dakota Mines 1:04.95 49.96 38.47 53.46 42.97
6 Ethan Pitlick JR-3 South Dakota Mines 51.21 50.70 52.23 1:01.35 56.28
8 Ethan Ash SR-4 Carleton 48.86 50.89 42.75 52.42 50.89
18 Tyler Anderson JR-3 St. Scholastica 44.52 52.37 52.37 56.04 41.90
21 Ted Rogers SR-4 Minnesota-Duluth 40.16 52.84 1:02.88 54.43 1:08.70
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Alistair Pattison SR-4 Carleton 1:03.49 49.49 1:02.99 1:02.99 51.49 49.99 50.99
7 Josh Meier JR-3 Carleton 37.63 40.18 40.68 59.50 1:04.58 50.85 37.12
9 Jayson Koel FR-1 St. Thomas (Minn.) 42.33 59.16 55.08 1:04.77 52.02 51.00 1:02.22
10 Ethan Mignard   Boston North Track Club 49.81 55.98 52.89 58.54 46.22 51.35 56.49
11 Noah Stageberg JR-3 Gustavus Adolphus 1:00.74 46.33 46.84 37.06 54.05 51.47 51.47
13 Zackery Ihde SO-2 Wis.-Stout 52.50 40.55 48.35 55.10 40.55 51.98 43.15
16 Jacob Jensrud FR-1 St. Scholastica 47.07 52.83 47.60 1:07.47 55.97 52.30 1:03.81
17 Kyle Jackson   Minnesota Running Club 36.66 40.33 46.09 48.71 57.09 52.37 54.99
19 Nick Schulte FR-1 Wis.-Stout 49.27 38.79 54.51 1:08.14 49.79 52.41 36.69
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Ian Scott SR-4 Carleton 51.68
14 Logan Scott FR-1 Wis.-Stout 51.98
15 Agro Gushwa SR-4 Gustavus Adolphus 52.27
20 Reese Blondin FR-1 Gustavus Adolphus 52.51
22 Connor Hennen   Minnesota Running Club 52.86
24 Griffin Jones   Minnesota Running Club 52.96
25 Jake Sohre   Minnesota Running Club 52.97
26 Ryan Semerjian FR-1 Wis.-Stout 53.25
33 Jermaine Dizon SO-2 Luther 54.65
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Ian Mortensen SR-4 Carleton 46.04 1:00.86 52.39 52.92 48.69 1:05.10 41.81
27 Cullen Arneson FR-1 Gustavus Adolphus 1:01.46 39.36 54.99 53.91 59.31 39.90 37.74
28 Samuel Reiter FR-1 Carleton 1:07.40 53.92 47.99 53.92 53.38 47.99 39.37
29 Trevor Wellman SR-4 Bethel (Minn.) 49.79 42.76 1:00.62 54.12 1:04.95 1:02.24 1:06.57
34 Luke Klassen FR-1 Crown 58.31 1:02.72 1:10.42 55.01 1:01.62 1:00.52 47.31
35 Joseph Beaudette JR-3 Bethel (Minn.) 1:05.55 55.08 51.78 55.08 48.47 40.21 45.17
37 Joshua Wehrman JR-3 Wis.-Stout 40.99 1:10.35 41.55 55.39 1:00.38 1:03.15 42.10
38 Gael Ramirez JR-3 Bethel (Minn.) 1:10.63 54.81 1:12.32 56.50 1:05.54 46.90 1:09.50
39 Eli Leafblad FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.84 52.65 1:00.84 58.50 1:00.26 40.95 45.05
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Ja'Corey Jazzmere FR-1 North Central (Minn.) 54.16 1:10.41 54.16 38.46 59.58 49.83 1:05.54
32 Aaron Elseth SO-2 Bethel (Minn.) 54.65 42.08 54.11 49.19 40.44 54.65 1:07.22
36 Sam Kording   Minnesota Running Club 55.35 1:04.76 46.50 49.27 44.84 50.37 1:04.21
40 Aaron Fasick   Minnesota Running Club 58.94 57.77 1:14.86 1:06.02 54.23 1:16.63 44.21
41 Abel Abay FR-1 St. Scholastica 59.58 1:01.37 46.48 54.82 50.05 1:12.10 48.86
43 Coby Workman FR-1 Hamline 1:00.51 50.23 1:13.83 46.60 1:17.46 48.41 53.25
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
31 Andrei Pettis SO-2 Hamline 54.26 1:05.12 48.84 46.67 58.06
42 Carter Kienholz JR-3 Hamline 1:00.06 1:06.67 43.85 1:00.06 1:09.67
44 Charlie Tripp   Minnesota Running Club 1:12.12 1:19.34 1:04.19 52.65 1:02.75