April 13, 2024
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Jireh Babalola SR-4 Bethel (Minn.) 11.89 9.83 9.47 11.28 15.53 12.13 0.7
2 Kate Carlson JR-3 Gustavus Adolphus 13.50 11.56 15.08 9.25 12.77 12.16 0.7
3 Kate Gallagher SR-4 St. Benedict 10.45 12.93 9.58 9.82 14.55 12.43 0.7
4 Makayla Durango FR-1 Wis.-Stout 16.33 10.43 12.06 13.82 9.17 12.56 0.7
5 Jordan Grell SO-2 Minnesota-Duluth 12.70 10.69 13.45 13.08 14.59 12.57 0.7
6 Esme Irel FR-1 Wis.-Stout 12.72 10.83 12.85 11.59 10.08 12.59 1.8
7 Camille Ring FR-1 Crown 14.47 11.93 13.33 14.72 12.82 12.69 1.8
8 Terra McMahon SO-2 Hamline 12.08 12.97 10.30 16.15 9.79 12.71 1.8
9 Deanna Trucksess JR-3 Northwestern (Minn.) 10.05 11.07 10.05 11.32 16.29 12.72 1.8
10 Lindsey Root JR-3 Minnesota-Duluth 14.40 11.47 12.62 11.85 14.53 12.74 1.8
11 Riley Roberts JR-3 Carleton 14.38 15.16 15.80 15.03 14.77 12.84 1.8
12 Ava Fink SO-2 St. Scholastica 15.32 13.00 16.35 12.49 11.46 12.87 0.7
13 Grace Buntrock FR-1 St. Benedict 16.36 11.47 16.10 11.21 12.11 12.88 1.8
14 Chloey Evans SR-4 Minnesota-Duluth 11.86 12.51 9.80 9.67 15.21 12.89 1.8
15 Brooke Silloway FR-1 Minnesota-Duluth 13.20 11.78 14.76 9.06 11.91 12.94 1.6
16 Makayla Cizek   Minnesota Running Club 9.55 16.22 14.92 12.43 15.05 13.08 0.6
17 Sarrah Lindner SO-2 Gustavus Adolphus 13.41 16.30 15.51 15.25 16.43 13.14 0.7
18 Amara Marks JR-3 Luther 17.11 11.19 10.27 12.11 11.06 13.16 0.6
19 Myah Nelson SO-2 St. Benedict 12.78 11.86 13.04 14.89 16.60 13.17 0.6
20 LaRissa Block JR-3 Wis.-Stout 14.24 17.01 15.42 16.74 11.21 13.18 0.6
21 Kebeh Temeh FR-1 Hamline 11.88 16.64 9.51 12.81 12.28 13.20 0.6
22 Emily Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 13.73 11.62 13.47 13.60 14.39 13.20 0.7
23 Gabby Bodin SR-4 St. Catherine (Minn.) 12.42 12.82 14.93 11.23 12.29 13.21 3.6
24 Andrea White SO-2 St. Thomas (Minn.) 16.00 14.68 11.51 14.41 11.11 13.22 0.7
25 Danielle Miller SR-4 Gustavus Adolphus 10.19 16.14 13.50 16.94 13.50 13.23 0.6
26 Serena Lanes JR-3 North Central (Minn.) 9.83 14.35 10.36 13.02 11.29 13.28 0.6
27 Zoe Rahberg SO-2 Luther 9.31 15.42 11.17 16.75 15.69 13.29 0.7
28 Bianca Lott SO-2 Carleton 17.31 15.71 10.52 9.72 9.72 13.31 1.8
29 Deshawna Hodges FR-1 North Central (Minn.) 12.99 15.80 11.25 14.06 16.21 13.39 0.7
30 Makenna Huetten JR-3 Gustavus Adolphus 16.50 10.20 16.23 12.48 14.89 13.41 0.6
31 Sydney Hauger SR-4 Gustavus Adolphus 17.30 13.68 13.68 9.79 10.06 13.41 0.6
32 Heather Wiehe   Minnesota Running Club 17.27 14.98 11.34 11.47 10.66 13.49 0.7
33 Jensi Jensen SO-2 Gustavus Adolphus 10.82 16.36 16.36 12.98 17.17 13.52 0.7
34 Ruth Brueckner SO-2 Crown 11.63 14.06 13.25 13.39 10.28 13.52 3.0
35 Nevaeh Henderson FR-1 North Central (Minn.) 17.06 14.22 14.49 12.60 12.60 13.54 1.6
36 Chloe Bjorlin FR-1 North Central (Minn.) 14.36 17.20 11.38 17.47 14.90 13.54 3.6
37 Angie Smiley FR-1 Hamline 10.31 13.02 13.16 12.61 9.77 13.56 0.7
38 Grace Davidson SR-4 Luther 13.57 9.91 17.37 11.13 13.03 13.57 0.7
39 Claire Hippen SR-4 St. Benedict 11.07 17.22 12.16 15.58 15.44 13.66 1.6
40 Ally Stackhouse JR-3 Bethel (Minn.) 13.86 13.04 12.21 10.98 13.45 13.72 0.7
41 Sofia Fischer SO-2 St. Scholastica 14.44 13.34 16.92 13.62 13.89 13.75 3.6
42 Anna Lacy FR-1 Gustavus Adolphus 15.49 15.91 13.83 14.25 16.05 13.83 1.6
43 Emily Groppoli JR-3 Luther 16.37 12.35 15.82 15.68 14.71 13.87 1.6
44 Katie Yoder SO-2 St. Catherine (Minn.) 11.84 15.61 15.19 16.58 16.86 13.93 3.0
45 Shae Anderson SR-4 Gustavus Adolphus 17.32 18.45 13.34 11.92 14.90 14.19 1.6
46 Anna Augustine   Minnesota Running Club 15.62 12.78 15.62 17.90 10.94 14.20 3.6
47 Grace Dlouhy FR-1 Gustavus Adolphus 15.69 12.55 12.70 18.11 17.83 14.26 3.0
48 Precious Alabi FR-1 Northwestern (Minn.) 14.55 17.69 14.55 18.11 17.12 14.26 3.6
49 Faith Pavlos FR-1 Luther 15.28 12.43 13.71 16.71 14.00 14.28 1.6
50 Gianna Damiani FR-1 Luther 11.71 18.00 15.71 13.28 16.28 14.28 3.0
51 Elli Schritz FR-1 St. Scholastica 14.64 17.51 17.08 17.37 17.22 14.35 3.6
52 Molly Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 16.84 17.70 16.70 11.23 10.80 14.39 3.0
53 Elsie Dempsey-Rice   Minnesota Running Club 18.45 15.57 13.98 16.00 17.15 14.41 3.0
54 Elisa Stewart JR-3 Bethel (Minn.) 12.46 13.66 16.67 12.31 11.26 15.01 3.0
55 Bella Ingraham   Minnesota Running Club 13.59 19.34 15.66 11.67 15.19 15.98 3.6
Women's 100 Meters Section 1
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jireh Babalola SR-4 Bethel (Minn.) 13.83 12.13
2 Kate Carlson JR-3 Gustavus Adolphus 12.29 12.16
3 Kate Gallagher SR-4 St. Benedict 14.67 12.43
4 Makayla Durango FR-1 Wis.-Stout 10.30 12.56
5 Jordan Grell SO-2 Minnesota-Duluth 13.96 12.57
12 Ava Fink SO-2 St. Scholastica 14.68 12.87
22 Emily Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 9.51 13.20
Women's 100 Meters Section 2
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Esme Irel FR-1 Wis.-Stout 12.09 15.99 12.59 10.83 9.95
7 Camille Ring FR-1 Crown 10.54 9.27 12.69 12.57 11.93
8 Terra McMahon SO-2 Hamline 13.22 13.10 12.71 15.13 13.60
9 Deanna Trucksess JR-3 Northwestern (Minn.) 15.40 12.98 12.72 12.72 11.71
10 Lindsey Root JR-3 Minnesota-Duluth 13.51 14.78 12.74 12.23 10.58
11 Riley Roberts JR-3 Carleton 9.63 12.72 12.84 13.10 16.18
13 Grace Buntrock FR-1 St. Benedict 15.59 12.63 12.88 11.98 12.88
14 Chloey Evans SR-4 Minnesota-Duluth 14.44 9.16 12.89 9.03 9.54
28 Bianca Lott SO-2 Carleton 14.51 11.85 13.31 10.39 12.25
Women's 100 Meters Section 3
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Makayla Cizek   Minnesota Running Club 15.44 9.94 13.08
18 Amara Marks JR-3 Luther 13.69 15.27 13.16
19 Myah Nelson SO-2 St. Benedict 15.54 10.14 13.17
20 LaRissa Block JR-3 Wis.-Stout 14.50 15.69 13.18
21 Kebeh Temeh FR-1 Hamline 9.77 12.81 13.20
25 Danielle Miller SR-4 Gustavus Adolphus 11.38 10.98 13.23
26 Serena Lanes JR-3 North Central (Minn.) 14.61 11.56 13.28
30 Makenna Huetten JR-3 Gustavus Adolphus 12.74 13.41 13.41
31 Sydney Hauger SR-4 Gustavus Adolphus 11.94 16.50 13.41
Women's 100 Meters Section 4
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Sarrah Lindner SO-2 Gustavus Adolphus 13.14 11.57 16.56
24 Andrea White SO-2 St. Thomas (Minn.) 13.22 16.53 16.13
27 Zoe Rahberg SO-2 Luther 13.29 15.15 16.22
29 Deshawna Hodges FR-1 North Central (Minn.) 13.39 15.67 14.60
32 Heather Wiehe   Minnesota Running Club 13.49 13.22 9.99
33 Jensi Jensen SO-2 Gustavus Adolphus 13.52 11.77 12.17
37 Angie Smiley FR-1 Hamline 13.56 13.84 16.95
38 Grace Davidson SR-4 Luther 13.57 12.76 10.86
40 Ally Stackhouse JR-3 Bethel (Minn.) 13.72 17.29 14.96
Women's 100 Meters Section 5
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Brooke Silloway FR-1 Minnesota-Duluth 9.19 10.87 12.94
35 Nevaeh Henderson FR-1 North Central (Minn.) 16.12 9.62 13.54
39 Claire Hippen SR-4 St. Benedict 10.11 11.21 13.66
42 Anna Lacy FR-1 Gustavus Adolphus 14.53 17.57 13.83
43 Emily Groppoli JR-3 Luther 14.15 12.63 13.87
45 Shae Anderson SR-4 Gustavus Adolphus 9.94 15.05 14.19
49 Faith Pavlos FR-1 Luther 14.14 14.28 14.28
Women's 100 Meters Section 6
W: 3.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
34 Ruth Brueckner SO-2 Crown 13.52 9.87
44 Katie Yoder SO-2 St. Catherine (Minn.) 13.93 17.28
47 Grace Dlouhy FR-1 Gustavus Adolphus 14.26 15.83
50 Gianna Damiani FR-1 Luther 14.28 13.43
52 Molly Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 14.39 18.71
53 Elsie Dempsey-Rice   Minnesota Running Club 14.41 11.96
54 Elisa Stewart JR-3 Bethel (Minn.) 15.01 14.56
Women's 100 Meters Section 7
W: 3.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Gabby Bodin SR-4 St. Catherine (Minn.) 11.76 14.40 9.52 9.91 13.21
36 Chloe Bjorlin FR-1 North Central (Minn.) 10.97 13.54 9.48 15.98 13.54
41 Sofia Fischer SO-2 St. Scholastica 17.33 16.64 11.55 10.04 13.75
46 Anna Augustine   Minnesota Running Club 15.06 14.91 10.80 15.20 14.20
48 Precious Alabi FR-1 Northwestern (Minn.) 17.69 13.41 13.41 14.69 14.26
51 Elli Schritz FR-1 St. Scholastica 15.50 13.78 10.48 11.63 14.35
55 Bella Ingraham   Minnesota Running Club 19.82 11.83 11.35 16.30 15.98