April 13, 2024
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 1:40.60 2:12.36 2:40.16 2:18.98
2 Mary Blanchard JR-3 Carleton 2:30.90 2:14.73 2:40.33 2:43.03
3 Delia Johnson   UNAT-Minnesota 1:46.15 2:16.09 2:46.03 1:35.27
4 Fiona Smith SR-4 St. Benedict 1:50.75 2:16.72 2:29.03 2:16.72
5 Charlotte Lange   UNAT-Minnesota 1:54.17 2:17.55 1:39.04 1:37.66
6 Lara Erickson JR-3 Carleton 1:54.73 2:18.22 2:04.40 2:50.01
7 Kennedy Martinson   UNAT-Minnesota 1:53.78 2:18.75 2:43.73 1:39.90
8 Kalli Smith JR-3 St. Benedict 2:56.66 2:19.10 1:58.24 2:38.58
9 Alaina Steele SR-4 Minnesota-Duluth 1:44.79 2:19.72 1:44.79 2:56.05
10 Lila Branchaw FR-1 Minnesota 2:19.90 2:19.90 1:46.33 1:39.33
11 Anna Lien FR-1 Minnesota 2:45.37 2:20.14 2:43.97 1:40.90
12 Izzy Roemer FR-1 Minnesota 2:07.62 2:20.24 3:00.91 1:39.57
13 Julia Kuhnke FR-1 Minnesota-Duluth 1:54.28 2:21.08 2:26.73 1:59.92
14 Ellie Hanowski FR-1 Minnesota-Duluth 1:57.27 2:21.28 1:58.68 2:21.28
15 Grace Mignone   UNAT-Minnesota 2:59.89 2:21.64 2:58.47 1:39.15
16 Emery Maki FR-1 Northwestern (Minn.) 2:07.82 2:22.02 1:53.62 3:00.37
17 Caroline Mendyk   UNAT-Minnesota 1:40.66 2:23.79 1:55.04 2:09.42
18 Ella Young SR-4 St. Benedict 1:45.04 2:23.88 2:08.06 2:28.20
19 Ruby Gernandt JR-3 Bethel (Minn.) 1:58.18 2:24.12 1:43.77 2:29.89
20 Grace Weber   UNAT-Minnesota 1:54.60 2:25.06 2:42.47 2:38.12
21 Anna Cargill JR-3 Bethel (Minn.) 2:04.85 2:25.17 1:53.24 2:26.63
22 Rebekah Muhlenkamp JR-3 Minnesota-Duluth 2:22.59 2:25.50 2:31.32 1:46.22
23 Regan DeWitt FR-1 St. Scholastica 2:46.01 2:25.62 2:15.43 2:54.75
24 Kailyn Walukas JR-3 Gustavus Adolphus 1:47.79 2:27.65 1:43.36 1:53.69
25 Ruth Brueckner SO-2 Crown 1:59.69 2:27.76 2:21.85 2:55.84
26 Alice Cutter JR-3 Carleton 2:29.62 2:28.13 3:06.65 2:47.39
27 Anabella Witschen FR-1 St. Benedict 2:22.03 2:29.50 1:50.63 2:41.46
28 Aubrey Mair JR-3 Gustavus Adolphus 2:09.20 2:30.23 1:45.16 2:54.27
29 Sarah Baum FR-1 Minnesota-Duluth 2:02.74 2:31.52 2:55.77 2:19.40
30 Esther Nelson SR-4 Bethel (Minn.) 2:54.33 2:32.92 2:17.63 2:13.04
31 Grace Robinson JR-3 Bethel (Minn.) 3:08.33 2:33.11 2:48.43 1:54.84
32 Sydney Hagen JR-3 Gustavus Adolphus 2:27.53 2:33.67 2:38.28 2:38.28
33 Molly Liston SO-2 Gustavus Adolphus 2:46.03 2:35.16 2:41.37 3:12.40
34 Emily Dehn FR-1 Gustavus Adolphus 2:34.38 2:37.53 3:24.79 1:56.58
35 Maranda Thier JR-3 St. Benedict 2:45.61 2:37.72 2:39.30 2:58.23
36 Jessica Redman FR-1 North Central (Minn.) 2:30.94 2:38.88 2:23.00 1:51.22
37 Stephanie Baranov FR-1 Carleton 2:23.77 2:39.74 3:05.30 2:18.98
38 Heather Long SR-4 Bethel (Minn.) 2:19.38 2:40.20 2:19.38 3:07.44
39 Elliana Leach FR-1 Bethel (Minn.) 2:23.05 2:40.73 3:27.35 2:23.05
40 Katelyn VanMarel FR-1 St. Benedict 2:14.85 2:42.47 3:21.47 3:26.34
41 Sarah Rey SR-4 Bethel (Minn.) 3:28.36 2:42.78 2:13.48 1:55.58
42 Amelia Dewberry FR-1 Gustavus Adolphus 3:07.72 2:43.23 2:51.40 3:02.82
43 Liz Hansen SO-2 St. Benedict 2:37.67 2:44.24 2:09.75 2:17.97
44 Kjerstin Halverson SR-4 Luther 3:07.25 2:44.25 3:31.89 2:54.11
45 Eleanor Osmond FR-1 Gustavus Adolphus 2:51.44 2:44.84 2:46.49 2:11.88
46 Emma Trojan FR-1 Carleton 2:00.34 2:44.85 2:23.42 2:38.26
47 Frances Lindgren FR-1 Gustavus Adolphus 3:15.73 2:47.29 3:09.04 3:34.14
48 Karoline Curlo SO-2 St. Benedict 2:29.38 2:49.74 2:19.19 2:36.16
49 Zoey Hermel FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:10.82 2:49.89 2:48.20 2:34.60
50 Hope Naegelen FR-1 North Central (Minn.) 3:22.98 2:53.48 3:12.57 2:08.38
51 Elsey Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 3:01.28 2:54.30 2:42.10 2:42.10
52 Marin Kaster FR-1 St. Benedict 2:27.63 2:55.75 2:48.72 3:30.90
53 Amira DiSabatino FR-1 North Central (Minn.) 2:16.51 2:59.61 2:47.04 3:13.98
54 Amelia Degen Junior SCSU Run Club 2:11.34 3:02.41 3:13.36 3:35.25
55 Summer Jensen FR-1 Luther 2:47.78 3:08.51 2:38.35 2:38.35
56 Elle Bergs   SCSU Run Club 2:54.21 3:11.43 3:34.41 2:15.92
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 2:12.36 2:30.89 2:04.42
2 Mary Blanchard JR-3 Carleton 2:14.73 2:34.94 1:58.57
3 Delia Johnson   UNAT-Minnesota 2:16.09 1:44.79 2:17.45
4 Fiona Smith SR-4 St. Benedict 2:16.72 2:37.23 1:35.71
5 Charlotte Lange   UNAT-Minnesota 2:17.55 2:46.44 2:45.06
6 Lara Erickson JR-3 Carleton 2:18.22 2:52.78 2:11.31
7 Kennedy Martinson   UNAT-Minnesota 2:18.75 1:49.62 1:56.55
11 Anna Lien FR-1 Minnesota 2:20.14 2:15.94 2:43.97
20 Grace Weber   UNAT-Minnesota 2:25.06 2:04.76 2:12.01
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kalli Smith JR-3 St. Benedict 2:26.06 1:58.24 2:58.05 2:14.93 2:19.10
9 Alaina Steele SR-4 Minnesota-Duluth 2:18.33 2:19.72 2:04.35 3:00.24 2:19.72
10 Lila Branchaw FR-1 Minnesota 2:18.51 2:56.28 2:03.12 2:45.09 2:19.90
12 Izzy Roemer FR-1 Minnesota 2:20.24 1:52.20 2:07.62 2:24.45 2:20.24
13 Julia Kuhnke FR-1 Minnesota-Duluth 1:59.92 2:29.55 2:47.89 2:54.94 2:21.08
14 Ellie Hanowski FR-1 Minnesota-Duluth 1:48.79 2:02.92 1:58.68 1:38.90 2:21.28
18 Ella Young SR-4 St. Benedict 1:47.91 1:56.55 1:52.23 2:46.90 2:23.88
19 Ruby Gernandt JR-3 Bethel (Minn.) 2:11.15 2:52.95 2:58.71 2:25.57 2:24.12
23 Regan DeWitt FR-1 St. Scholastica 2:11.06 1:57.96 1:47.76 2:25.62 2:25.62
26 Alice Cutter JR-3 Carleton 1:59.99 2:47.39 2:26.65 2:39.98 2:28.13
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Grace Mignone   UNAT-Minnesota 2:21.64 2:34.39 2:18.81
16 Emery Maki FR-1 Northwestern (Minn.) 2:22.02 2:30.55 2:40.49
17 Caroline Mendyk   UNAT-Minnesota 2:23.79 2:29.55 2:39.61
21 Anna Cargill JR-3 Bethel (Minn.) 2:25.17 2:46.95 2:03.40
22 Rebekah Muhlenkamp JR-3 Minnesota-Duluth 2:25.50 2:10.95 2:02.22
24 Kailyn Walukas JR-3 Gustavus Adolphus 2:27.65 2:58.66 2:29.13
25 Ruth Brueckner SO-2 Crown 2:27.76 2:57.32 2:26.29
27 Anabella Witschen FR-1 St. Benedict 2:29.50 2:14.55 2:19.04
29 Sarah Baum FR-1 Minnesota-Duluth 2:31.52 2:33.04 3:12.43
31 Grace Robinson JR-3 Bethel (Minn.) 2:33.11 2:59.14 3:11.39
33 Molly Liston SO-2 Gustavus Adolphus 2:35.16 2:04.13 2:11.89
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 Aubrey Mair JR-3 Gustavus Adolphus 2:15.21 2:30.23
30 Esther Nelson SR-4 Bethel (Minn.) 2:51.27 2:32.92
32 Sydney Hagen JR-3 Gustavus Adolphus 2:06.01 2:33.67
34 Emily Dehn FR-1 Gustavus Adolphus 2:26.51 2:37.53
35 Maranda Thier JR-3 St. Benedict 3:14.00 2:37.72
37 Stephanie Baranov FR-1 Carleton 2:18.98 2:39.74
41 Sarah Rey SR-4 Bethel (Minn.) 2:37.90 2:42.78
46 Emma Trojan FR-1 Carleton 3:06.28 2:44.85
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
38 Heather Long SR-4 Bethel (Minn.) 2:48.21 2:32.19 3:18.65 2:40.20 3:26.66 3:02.63 3:13.85
39 Elliana Leach FR-1 Bethel (Minn.) 2:03.77 3:19.31 2:10.20 2:40.73 2:51.99 2:39.13 1:55.73
40 Katelyn VanMarel FR-1 St. Benedict 2:21.35 1:56.98 2:57.10 2:42.47 2:29.48 3:26.34 2:13.23
42 Amelia Dewberry FR-1 Gustavus Adolphus 2:26.91 3:32.20 2:36.70 2:43.23 2:17.12 2:04.06 2:05.69
44 Kjerstin Halverson SR-4 Luther 2:32.76 3:33.53 3:02.32 2:44.25 2:55.75 2:55.75 2:01.55
45 Eleanor Osmond FR-1 Gustavus Adolphus 2:38.25 2:11.88 2:23.41 2:44.84 2:34.95 3:14.52 2:36.60
47 Frances Lindgren FR-1 Gustavus Adolphus 2:13.84 2:52.31 2:02.13 2:47.29 2:45.62 2:57.33 3:29.12
49 Zoey Hermel FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:53.29 2:15.92 2:00.63 2:49.89 2:26.11 3:15.38 2:00.63
51 Elsey Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 2:24.67 2:12.47 3:01.28 2:54.30 2:36.87 3:11.73 3:20.45
52 Marin Kaster FR-1 St. Benedict 2:20.60 2:24.12 2:22.36 2:55.75 2:34.66 2:24.12 2:22.36
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
36 Jessica Redman FR-1 North Central (Minn.) 3:20.19 3:18.60 2:38.88 2:48.42 2:10.29 2:53.18
43 Liz Hansen SO-2 St. Benedict 2:50.81 2:13.04 2:44.24 1:59.90 3:26.95 2:42.60
48 Karoline Curlo SO-2 St. Benedict 2:15.80 2:54.84 2:49.74 2:19.19 3:03.32 3:16.90
50 Hope Naegelen FR-1 North Central (Minn.) 2:17.05 3:24.71 2:53.48 2:03.17 2:58.69 2:46.54
53 Amira DiSabatino FR-1 North Central (Minn.) 3:19.37 2:39.86 2:59.61 2:18.30 2:25.49 2:07.53
54 Amelia Degen Junior SCSU Run Club 2:18.64 3:26.13 3:02.41 3:38.90 2:42.35 2:27.76
55 Summer Jensen FR-1 Luther 3:36.79 3:36.79 3:08.51 3:10.40 2:53.43 3:48.10
56 Elle Bergs   SCSU Run Club 2:36.98 3:38.23 3:11.43 3:49.72 2:17.83 4:06.95