April 5, 2024
|
Bellarmine University - Louisville, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Owen Forberg   Unattached 12:36.44 14:39.58 15:23.56 16:42.73 17:44.30 16:33.93 14:39.58
2 Aaron Lord   Unattached 13:34.49 17:24.67 14:09.90 13:16.78 11:57.11 15:03.02 14:45.31
3 Noah Tegeler JR-3 Illinois-Springfield 11:23.16 11:32.04 13:18.50 15:58.20 15:40.46 17:00.31 14:47.22
4 Briar Nevills JR-3 Illinois-Springfield 10:48.33 15:59.17 11:23.86 13:19.31 15:23.65 17:19.10 14:48.12
5 Grant Moon JR-3 IUPUI 11:15.10 14:30.53 11:50.64 15:32.71 15:23.83 17:37.07 14:48.29
6 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 10:59.11 13:57.24 11:08.01 10:59.11 18:15.54 16:01.94 14:50.68
7 Chase Austin FR-1 Bellarmine 14:33.60 11:26.40 13:40.11 14:24.68 15:53.82 15:00.34 14:51.42
8 Mitchell Rans SR-4 IUPUI 13:51.63 13:15.86 16:14.70 11:19.61 12:31.15 12:04.32 14:54.22
9 Josh Meiman JR-3 Bellarmine 13:37.87 18:43.44 10:29.13 10:47.10 16:19.64 10:29.13 14:58.75
10 Ryan Jones JR-3 Illinois-Springfield 18:28.46 14:52.17 15:01.18 13:40.08 11:24.90 17:52.41 15:01.18
11 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 13:35.37 13:08.19 14:11.61 16:18.44 18:43.39 17:58.10 15:05.96
12 Clayton Guthrie   Unattached 17:14.94 16:02.31 17:42.18 15:07.84 16:38.63 15:26.00 15:07.84
13 Ethan Neblock SO-2 Wright State 11:40.98 11:04.57 13:39.33 15:19.47 15:46.78 16:23.19 15:10.36
14 Zach Panek JR-3 Illinois-Springfield 19:43.99 14:31.93 12:14.26 18:03.03 13:09.33 17:44.68 15:17.82
15 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 18:13.53 11:20.01 18:41.10 16:14.07 16:23.26 14:05.42 15:18.93
16 Nathan DeMarb JR-3 Illinois-Springfield 18:14.80 12:25.20 13:57.20 11:20.80 10:44.00 17:47.20 15:20.00
17 Robert Immell SR-4 Berea 17:56.70 12:53.01 12:25.41 17:29.09 17:56.70 19:19.52 15:20.25
18 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 12:37.25 14:09.60 17:23.53 14:55.77 12:55.72 20:00.52 15:23.47
19 Jimmy Dillabaugh FR-1 Bellarmine 15:44.39 18:49.57 15:25.87 14:39.58 15:07.36 12:11.44 15:25.87
20 Preston Jackson SO-2 Wright State 18:31.84 16:03.60 12:58.29 18:22.57 16:49.92 15:08.00 15:26.53
21 Reece Page FR-1 Wright State 18:28.44 14:54.21 15:12.83 14:26.26 17:13.92 14:16.95 15:31.46
22 Ben Kelly FR-1 Bellarmine 17:54.91 12:37.11 16:02.75 14:01.23 17:36.22 16:30.79 15:34.70
23 Andrew Edwards   Antelope Children TC 19:58.47 11:51.59 15:55.03 17:09.93 11:51.59 15:17.58 15:36.30
24 Isaac Kiprop SR-4 Campbellsville 18:55.31 11:34.32 18:27.16 17:49.63 18:55.31 13:36.30 15:38.27
25 Cody Noel FR-1 Vincennes 14:24.25 15:20.62 15:01.83 19:24.86 20:21.22 14:14.86 15:39.40
26 Josh Smalley SR-4 Bellarmine 14:53.79 15:03.20 19:26.63 14:53.79 14:25.57 19:07.82 15:40.83
27 Tayton Hess JR-3 Wright State 17:54.89 18:32.60 18:13.74 12:06.02 19:29.18 11:00.02 15:42.88
28 JJ Varner SO-2 Cedarville 12:35.35 13:41.44 15:34.74 11:19.81 17:37.49 14:09.77 15:44.18
29 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 13:22.87 18:15.68 18:15.68 11:29.53 14:38.44 13:51.21 15:44.55
30 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 14:13.81 18:01.49 19:36.35 18:20.46 12:00.99 15:39.19 15:48.67
31 Taylor Plank FR-1 Cedarville 17:01.60 12:05.62 13:22.00 16:13.86 12:15.17 16:42.50 15:54.76
32 Justin Bland SR-4 Morehead State 13:42.27 14:01.39 16:43.93 19:26.47 16:24.81 13:04.02 15:56.12
33 Finn Loken FR-1 Illinois-Springfield 13:14.72 11:58.12 18:21.12 12:55.57 17:33.24 16:35.79 15:57.49
34 Caden Hostetler FR-1 Vincennes 17:07.10 18:33.49 20:47.87 16:19.10 19:50.28 15:50.30 15:59.90
35 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 16:11.51 14:16.09 16:49.99 16:49.99 19:23.89 17:28.46 16:01.89
36 Aidan Whitsell FR-1 Morehead State 18:28.31 19:16.49 17:11.21 19:16.49 17:40.12 16:03.74 16:03.74
37 Keghan Thompson FR-1 Morehead State 17:07.78 15:11.43 20:21.70 20:31.40 17:27.17 16:38.69 16:09.60
38 Armando Montes FR-1 Morehead State 16:20.29 17:08.82 19:34.41 11:19.41 15:02.64 14:52.94 16:10.58
39 Alex Murray SR-4 Morehead State 13:37.59 17:11.72 20:06.92 11:50.53 12:58.66 11:31.06 16:13.32
40 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 15:44.75 12:00.74 19:19.03 15:25.28 20:07.73 11:41.26 16:13.97
41 Gabe Martinez JR-3 Illinois-Springfield 13:37.08 16:53.97 20:40.39 19:31.48 13:17.39 19:31.48 16:24.43
42 Noah Bunting FR-1 Morehead State 16:39.16 20:38.96 20:38.96 14:19.28 18:39.06 19:29.02 16:39.16
43 Cole Kaether FR-1 Illinois-Springfield 20:12.41 15:51.89 11:51.42 20:22.43 20:22.43 19:12.29 16:41.99
44 Nathan Whitehead FR-1 Vincennes 19:43.36 20:33.50 21:23.64 11:41.99 21:33.67 19:43.36 16:42.84
45 Caleb Yun SO-2 Cedarville 15:33.00 13:00.88 13:41.45 19:26.25 18:55.83 14:32.16 16:54.13
46 Joshua George JR-3 Cedarville 14:11.87 14:42.66 14:32.39 13:30.81 19:50.56 18:28.45 17:06.34
47 Carson Cowling FR-1 Illinois-Springfield 17:52.06 12:29.40 14:34.30 14:13.48 19:46.55 16:39.20 17:20.83
48 Jon Alsup JR-3 Trevecca Nazarene 20:58.13 18:19.54 14:37.52 20:15.84 12:51.80 18:08.97 17:37.25
49 Drew Randolph SR-4 Trevecca Nazarene 16:33.58 13:10.59 15:08.11 12:38.54 19:24.52 20:28.62 17:48.36
  Austin Nolan   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Alex Nolan FR-1 Southern Indiana DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ryan Luitjohan FR-1 Southern Indiana DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Carson Kleinhelter SO-2 Southern Indiana DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kyle Embry SR-4 Morehead State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Peter Dalmares JR-3 Bellarmine DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Nicholas Perkins SR-4 IUPUI DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Owen Forberg   Unattached 14:39.58
2 Aaron Lord   Unattached 14:45.31
3 Noah Tegeler JR-3 Illinois-Springfield 14:47.22
4 Briar Nevills JR-3 Illinois-Springfield 14:48.12
5 Grant Moon JR-3 IUPUI 14:48.29
6 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 14:50.68
7 Chase Austin FR-1 Bellarmine 14:51.42
8 Mitchell Rans SR-4 IUPUI 14:54.22
9 Josh Meiman JR-3 Bellarmine 14:58.75
10 Ryan Jones JR-3 Illinois-Springfield 15:01.18
11 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 15:05.96
12 Clayton Guthrie   Unattached 15:07.84
13 Ethan Neblock SO-2 Wright State 15:10.36
19 Jimmy Dillabaugh FR-1 Bellarmine 15:25.87
20 Preston Jackson SO-2 Wright State 15:26.53
  Nicholas Perkins SR-4 IUPUI DNF
  Kyle Embry SR-4 Morehead State DNF
  Austin Nolan   Unattached DNF
  Alex Nolan FR-1 Southern Indiana DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Zach Panek JR-3 Illinois-Springfield 15:17.82
15 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 15:18.93
16 Nathan DeMarb JR-3 Illinois-Springfield 15:20.00
17 Robert Immell SR-4 Berea 15:20.25
18 Camden Johnecheck FR-1 Cedarville 15:23.47
21 Reece Page FR-1 Wright State 15:31.46
22 Ben Kelly FR-1 Bellarmine 15:34.70
23 Andrew Edwards   Antelope Children TC 15:36.30
24 Isaac Kiprop SR-4 Campbellsville 15:38.27
26 Josh Smalley SR-4 Bellarmine 15:40.83
27 Tayton Hess JR-3 Wright State 15:42.88
28 JJ Varner SO-2 Cedarville 15:44.18
29 Ben Schrumpf FR-1 Wright State 15:44.55
30 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 15:48.67
33 Finn Loken FR-1 Illinois-Springfield 15:57.49
  Peter Dalmares JR-3 Bellarmine DNF
  Carson Kleinhelter SO-2 Southern Indiana DNF
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Cody Noel FR-1 Vincennes 15:39.40
31 Taylor Plank FR-1 Cedarville 15:54.76
32 Justin Bland SR-4 Morehead State 15:56.12
34 Caden Hostetler FR-1 Vincennes 15:59.90
35 Nathan Sheriff JR-3 Wright State 16:01.89
36 Aidan Whitsell FR-1 Morehead State 16:03.74
37 Keghan Thompson FR-1 Morehead State 16:09.60
38 Armando Montes FR-1 Morehead State 16:10.58
39 Alex Murray SR-4 Morehead State 16:13.32
40 Alan Fullenkamp JR-3 Wright State 16:13.97
41 Gabe Martinez JR-3 Illinois-Springfield 16:24.43
42 Noah Bunting FR-1 Morehead State 16:39.16
43 Cole Kaether FR-1 Illinois-Springfield 16:41.99
44 Nathan Whitehead FR-1 Vincennes 16:42.84
45 Caleb Yun SO-2 Cedarville 16:54.13
46 Joshua George JR-3 Cedarville 17:06.34
47 Carson Cowling FR-1 Illinois-Springfield 17:20.83
48 Jon Alsup JR-3 Trevecca Nazarene 17:37.25
49 Drew Randolph SR-4 Trevecca Nazarene 17:48.36
  Ryan Luitjohan FR-1 Southern Indiana DNF