April 5, 2024
|
Bellarmine University - Louisville, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI HCAC Appalachian AC NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Rafael Rodriguez FR-1 Evansville 4:57.40 3:52.34
2 Brady Terry JR-3 Southern Indiana 4:31.28 3:53.86
3 Tommaso Losma FR-1 Evansville 4:01.54 3:54.50
4 Nicky Alexander SR-4 Louisville 4:53.59 3:54.87
5 Alex Hooten SO-2 Bellarmine 4:35.08 3:55.11
6 Nick Lewis SR-4 Bellarmine 2:51.65 3:55.13
7 Nate Price JR-3 Miami (Ohio) 4:28.45 3:55.48
8 Felix Rivet FR-1 Indianapolis 2:57.43 3:56.57
9 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 3:37.67 3:56.59
10 Will Clark JR-3 IUPUI 3:53.24 3:58.00
11 Jackson Gawarecki JR-3 Bellarmine 3:08.41 3:58.49
12 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 3:03.97 3:58.92
13 Aedan Rendek FR-1 Butler 3:02.40 4:00.00
14 Griffen Wheeler   Unattached 5:02.60 4:02.08
15 Elliot Rodstrom JR-3 Miami (Ohio) 2:54.84 4:02.83
16 Trevor Nolan   Unattached 2:52.61 4:03.11
17 Layden Wagoner   Unattached 2:52.93 4:03.56
18 Brahym Sakka FR-1 Vincennes 4:04.08 4:04.08
19 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 4:33.93 4:04.58
20 Draven Thompson SR-4 Southern Indiana 3:45.39 4:04.98
21 Joe Schwartz FR-1 Southern Indiana 5:08.74 4:05.03
22 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 5:03.92 4:05.09
23 Kalib Tolle FR-1 Wright State 4:37.00 4:05.13
24 Victor Orsinelli SO-2 Miami (Ohio) 3:48.07 4:05.23
25 Noah Price FR-1 IUPUI 3:44.40 4:06.59
26 Alex Steen SR-4 Campbellsville 3:23.05 4:07.62
27 Ian Pugh   Unattached 3:45.79 4:08.12
28 Eden Antrim FR-1 Cedarville 4:08.14 4:08.14
29 Solomon Barket SR-4 IUPUI 4:01.03 4:08.48
30 Mukal Verma FR-1 Southern Indiana 4:13.71 4:08.73
31 Muhiyadin Ali FR-1 Southern Indiana 4:11.70 4:09.20
32 Dylan Bland JR-3 Southern Indiana 4:10.51 4:10.51
33 Garrett West FR-1 Morehead State 3:36.06 4:11.23
34 Christian Mattern FR-1 Bellarmine 4:26.62 4:13.92
35 Drew Belardo SO-2 Bellarmine 4:14.99 4:14.99
36 Michael Cole SO-2 Wright State 5:08.70 4:15.12
37 Ethan Hall SO-2 Southern Indiana 5:14.54 4:15.72
38 Connor Murphy SO-2 IUPUI 4:03.58 4:16.40
39 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 4:16.41 4:16.41
40 Shane West JR-3 Trevecca Nazarene 3:40.78 4:16.72
41 Holden Wells   Unattached 3:35.66 4:16.73
42 Dakota Brady SR-4 Campbellsville 5:28.84 4:16.90
43 Luke Heinemann JR-3 Southern Indiana 4:50.56 4:17.13
44 Bryce Page FR-1 Wright State 3:20.95 4:17.62
45 Sam Lucas JR-3 Morehead State 3:29.36 4:18.47
46 Ethan Walsh SO-2 IUPUI 3:39.97 4:18.78
47 Nate Wheatley FR-1 Bellarmine 4:17.93 4:20.53
48 Denzel Lee   Unattached 5:12.74 4:20.61
49 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 5:05.49 4:21.10
50 Joseph Russler JR-3 Southern Indiana 4:09.08 4:22.19
51 Max Weston FR-1 Campbellsville 3:21.35 4:24.93
52 John Cason SR-4 Bellarmine 4:41.68 4:25.73
53 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 4:20.69 4:26.01
54 Collin Gilmour JR-3 Cedarville 3:46.19 4:26.10
55 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 4:18.84 4:26.84
56 Nate Rogers SO-2 Transylvania 4:14.73 4:30.99
57 Nate Smith SR-4 Bellarmine 3:57.94 4:36.67
58 Jack Matics JR-3 Transylvania 3:54.01 4:38.58
59 Alex Kwizera FR-1 Vincennes 4:47.05 4:38.69
60 Joel White FR-1 Trevecca Nazarene 3:34.42 4:42.12
61 John Dalton FR-1 Trevecca Nazarene 5:48.41 4:45.58
62 Alex Combs FR-1 Wright State 5:13.04 4:47.19
63 Eli Fortman SO-2 Pikeville 4:01.27 4:50.68
64 Colby Matthews FR-1 Trevecca Nazarene 3:41.18 5:11.51
65 George Thacker SO-2 Transylvania 4:53.43 5:45.21
  Michael Dunagan JR-3 Butler DNF DNF
  Adam Oulgout JR-3 Evansville DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rafael Rodriguez FR-1 Evansville 3:19.82 4:45.78 3:52.34 4:22.55 4:08.61
2 Brady Terry JR-3 Southern Indiana 3:56.20 3:02.41 3:53.86 4:14.91 4:35.96
3 Tommaso Losma FR-1 Evansville 3:40.43 3:24.02 3:54.50 4:03.88 4:41.40
4 Nicky Alexander SR-4 Louisville 3:19.64 3:26.69 3:54.87 4:13.66 4:48.89
5 Alex Hooten SO-2 Bellarmine 3:33.95 4:13.92 3:55.11 4:18.63 4:18.63
6 Nick Lewis SR-4 Bellarmine 4:39.81 3:08.11 3:55.13 3:31.62 2:44.59
7 Nate Price JR-3 Miami (Ohio) 3:43.71 2:47.19 3:55.48 3:34.29 3:22.52
8 Felix Rivet FR-1 Indianapolis 4:01.31 4:10.77 3:56.57 3:25.82 3:30.55
9 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 4:08.42 2:45.62 3:56.59 2:55.08 4:48.64
10 Will Clark JR-3 IUPUI 3:36.58 4:07.52 3:58.00 3:29.44 3:48.48
11 Jackson Gawarecki JR-3 Bellarmine 2:58.87 3:03.64 3:58.49 3:46.57 4:05.65
13 Aedan Rendek FR-1 Butler 5:09.60 4:36.00 4:00.00 3:48.00 4:21.60
  Michael Dunagan JR-3 Butler DNF DNF DNF DNF DNF
  Adam Oulgout JR-3 Evansville DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Jeremy Bavaro FR-1 Cedarville 4:41.93 3:27.86 3:58.92
14 Griffen Wheeler   Unattached 2:59.14 5:14.71 4:02.08
15 Elliot Rodstrom JR-3 Miami (Ohio) 4:12.55 4:22.26 4:02.83
16 Trevor Nolan   Unattached 3:48.53 4:10.41 4:03.11
17 Layden Wagoner   Unattached 4:30.36 5:16.63 4:03.56
18 Brahym Sakka FR-1 Vincennes 4:13.85 4:26.05 4:04.08
20 Draven Thompson SR-4 Southern Indiana 4:19.68 3:18.44 4:04.98
21 Joe Schwartz FR-1 Southern Indiana 2:56.43 4:44.24 4:05.03
22 Trevor Billingsley SO-2 Cedarville 5:16.17 5:11.27 4:05.09
24 Victor Orsinelli SO-2 Miami (Ohio) 4:15.04 3:11.28 4:05.23
25 Noah Price FR-1 IUPUI 3:04.95 3:22.21 4:06.59
28 Eden Antrim FR-1 Cedarville 4:03.18 5:15.14 4:08.14
32 Dylan Bland JR-3 Southern Indiana 3:15.40 3:10.39 4:10.51
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Rylan Felumlee SO-2 Cedarville 4:31.49 3:03.44 4:04.58 3:30.34 4:43.72 3:03.44
23 Kalib Tolle FR-1 Wright State 4:27.20 5:01.51 4:05.13 5:03.97 4:17.39 3:38.17
26 Alex Steen SR-4 Campbellsville 4:20.01 3:52.77 4:07.62 3:10.67 5:16.96 3:23.05
27 Ian Pugh   Unattached 3:25.94 4:52.79 4:08.12 4:23.01 4:37.90 3:03.61
29 Solomon Barket SR-4 IUPUI 4:30.85 5:05.63 4:08.48 5:18.06 3:08.85 4:20.91
30 Mukal Verma FR-1 Southern Indiana 3:46.35 3:16.50 4:08.73 4:08.73 4:08.73 4:01.27
31 Muhiyadin Ali FR-1 Southern Indiana 5:16.49 4:44.09 4:09.20 3:51.76 5:21.47 5:01.54
34 Christian Mattern FR-1 Bellarmine 5:30.10 3:30.76 4:13.92 4:29.16 4:01.23 3:05.37
38 Connor Murphy SO-2 IUPUI 4:44.61 3:07.18 4:16.40 5:15.38 4:24.10 5:28.20
42 Dakota Brady SR-4 Campbellsville 4:01.49 3:30.66 4:16.90 4:16.90 3:17.82 4:55.44
43 Luke Heinemann JR-3 Southern Indiana 5:11.13 3:23.14 4:17.13 4:53.13 5:16.27 4:06.85
44 Bryce Page FR-1 Wright State 5:19.45 5:19.45 4:17.62 3:15.80 3:46.71 5:24.61
49 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 4:36.77 3:26.27 4:21.10 4:49.83 4:00.22 4:15.88
50 Joseph Russler JR-3 Southern Indiana 3:50.73 3:19.27 4:22.19 3:03.54 5:19.88 3:19.27
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Garrett West FR-1 Morehead State 4:13.75 4:48.92 4:48.92 4:11.23 4:46.41 4:51.43
35 Drew Belardo SO-2 Bellarmine 4:53.24 4:53.24 5:13.64 4:14.99 5:28.94 4:55.79
36 Michael Cole SO-2 Wright State 4:55.94 4:12.57 5:06.15 4:15.12 3:26.65 5:24.01
37 Ethan Hall SO-2 Southern Indiana 4:00.38 3:55.27 4:36.18 4:15.72 3:19.47 4:13.17
39 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 4:24.11 2:59.49 4:13.85 4:16.41 5:15.39 5:23.08
40 Shane West JR-3 Trevecca Nazarene 5:20.90 3:02.28 3:02.28 4:16.72 5:15.77 4:26.99
41 Holden Wells   Unattached 4:01.33 4:21.87 3:40.79 4:16.73 4:09.03 4:14.17
45 Sam Lucas JR-3 Morehead State 5:28.26 4:52.08 3:29.36 4:18.47 5:12.75 3:03.52
47 Nate Wheatley FR-1 Bellarmine 5:25.67 3:20.61 5:36.09 4:20.53 5:15.25 3:38.85
48 Denzel Lee   Unattached 4:20.61 4:46.68 4:36.25 4:20.61 3:07.64 5:12.74
51 Max Weston FR-1 Campbellsville 5:07.32 4:51.43 4:43.48 4:24.93 3:58.44 4:01.09
52 John Cason SR-4 Bellarmine 4:52.31 3:35.25 3:53.85 4:25.73 3:45.87 3:29.93
55 Ethan Callarman JR-3 Cedarville 5:30.89 4:48.19 3:38.81 4:26.84 4:29.51 4:45.52
57 Nate Smith SR-4 Bellarmine 4:44.97 3:38.57 5:48.61 4:36.67 4:50.51 5:23.71
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
46 Ethan Walsh SO-2 IUPUI 3:19.26 4:34.31 4:16.20 3:39.97 5:02.78 5:02.78 4:18.78
53 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 4:18.03 5:32.52 5:27.20 5:21.88 4:15.37 3:54.09 4:26.01
54 Collin Gilmour JR-3 Cedarville 3:38.21 4:15.46 4:20.78 3:35.55 5:00.70 4:12.80 4:26.10
56 Nate Rogers SO-2 Transylvania 3:17.83 3:31.38 5:19.77 5:08.93 5:08.93 3:25.96 4:30.99
58 Jack Matics JR-3 Transylvania 3:54.01 5:45.44 3:37.30 5:20.37 5:31.51 3:59.58 4:38.58
59 Alex Kwizera FR-1 Vincennes 5:53.94 4:35.91 3:37.38 4:35.91 5:37.22 3:37.38 4:38.69
60 Joel White FR-1 Trevecca Nazarene 5:38.55 4:30.84 3:17.49 4:13.91 4:47.77 5:10.34 4:42.12
61 John Dalton FR-1 Trevecca Nazarene 5:05.57 3:28.48 3:42.76 4:31.31 3:57.04 5:31.28 4:45.58
62 Alex Combs FR-1 Wright State 5:38.89 4:38.58 5:36.02 4:27.09 3:21.04 5:24.53 4:47.19
63 Eli Fortman SO-2 Pikeville 3:32.20 3:58.36 6:14.98 3:23.48 4:12.90 5:13.94 4:50.68
64 Colby Matthews FR-1 Trevecca Nazarene 5:33.32 5:55.13 4:15.44 4:52.82 4:46.59 5:02.17 5:11.51
65 George Thacker SO-2 Transylvania 4:56.88 4:32.72 4:05.10 5:31.41 7:25.32 5:27.95 5:45.21