January 19, 2024
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NCCAA IC4A/ECAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Corey Schobelock FR-1 Charleston (W.V.) 6:14.20 10:39.25 10:18.46 10:34.05 8:39.71 7:37.35 11:05.23
2 Chris McGlynn SO-2 Robert Morris 9:13.92 7:08.50 8:11.21 10:53.20 8:42.56 7:50.31 6:05.80
3 Dennis McCheskey SR-4 Charleston (W.V.) 8:24.36 7:52.84 10:51.46 10:30.45 8:45.37 6:44.54 7:52.84
4 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 7:12.17 10:37.71 9:50.28 9:55.55 8:47.03 9:02.84 9:02.84
5 Alex Jackson JR-3 Charleston (W.V.) 8:18.23 10:30.74 11:07.84 6:16.33 8:50.03 9:58.94 8:34.13
6 Nathaniel Woshner SO-2 Duquesne 8:41.97 7:43.38 10:23.17 8:36.65 8:52.62 9:56.54 7:00.77
7 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 9:40.63 6:34.19 6:23.53 11:00.53 8:52.68 8:52.68 8:26.05
8 Ryan Champa JR-3 John Carroll 9:14.46 11:27.74 8:10.48 7:38.50 8:53.13 9:46.45 9:09.13
9 Carter Lipscomb SO-2 Charleston (W.V.) 11:05.83 10:06.77 10:44.36 9:23.81 8:56.96 10:12.14 6:48.09
10 Tommy Naiman JR-3 John Carroll 8:35.71 7:15.13 7:04.38 10:44.63 8:57.19 6:37.52 8:24.96
11 Dominic Delmoro JR-3 John Carroll 8:14.23 7:36.62 7:09.76 7:52.74 8:57.20 10:17.78 7:04.39
12 Ryan Paris SO-2 Robert Morris 7:47.78 11:06.71 6:16.37 11:38.98 8:57.67 8:36.17 8:03.91
13 Gabe Conder JR-3 Davis & Elkins 8:58.00 7:52.79 10:35.82 6:36.71 9:03.43 8:58.00 11:46.46
14 Nicholas Negru FR-1 Chicago State 8:04.09 11:41.66 8:09.53 10:47.27 9:03.92 8:04.09 7:15.14
15 Haben Tesfay FR-1 Frostburg State 10:01.21 9:44.81 8:22.83 10:44.93 9:06.55 10:28.54 10:01.21
16 Ryan Rasco JR-3 Davis & Elkins 7:34.85 8:07.73 10:24.74 11:25.02 9:08.01 9:51.85 8:07.73
17 Sam Moffat JR-3 Indiana (Pa.) 8:58.22 10:53.55 11:10.03 11:21.01 9:09.20 10:20.60 7:13.87
18 Anthony Bradford SR-4 Charleston (W.V.) 11:37.75 7:47.00 6:24.59 9:58.86 9:09.41 9:25.90 10:59.30
19 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 11:04.92 9:20.51 10:26.46 8:47.54 9:09.52 9:53.49 9:37.00
20 Collin Brooks FR-1 Charleston (W.V.) 11:21.45 11:37.93 9:26.04 11:48.92 9:09.55 9:31.54 7:58.11
21 Nathan Wentling FR-1 Robert Morris 9:31.73 9:37.28 8:47.32 7:18.51 9:15.07 7:01.86 10:54.99
22 Philip Berger Freshman Unattached 7:54.09 10:52.57 8:27.56 10:52.57 9:17.75 7:48.51 11:59.50
23 Austin Comeaux JR-3 Frostburg State 9:35.49 8:45.20 9:41.07 8:28.44 9:18.72 11:21.64 10:03.42
24 Karter Reath SO-2 Geneva 8:01.11 6:53.97 10:54.53 10:15.37 9:19.42 7:05.16 7:27.54
25 Dominick Ditoro SO-2 Indiana (Pa.) 7:12.44 7:34.91 10:12.16 9:44.08 9:21.61 10:23.39 10:34.62
26 Christopher Lucas SO-2 Davis & Elkins 7:07.33 10:40.99 11:03.48 8:42.92 9:22.27 10:29.75 8:09.18
27 Nicholas Kelly FR-1 Pitt.-Johnstown 10:53.39 8:26.94 8:26.94 11:10.28 9:23.26 8:32.57 11:15.92
28 James Yoho FR-1 Grove City 11:44.77 11:22.21 12:07.32 10:20.20 9:23.81 7:53.60 9:52.00
29 Caleb Hawke FR-1 Grove City 11:05.64 6:51.80 9:29.75 12:02.05 9:24.10 11:50.77 7:53.85
30 Jacob Colbert SO-2 Grove City 9:15.58 10:46.28 9:04.24 9:55.26 9:26.91 6:36.84 7:56.21
31 Andrew Moyer JR-3 Indiana (Pa.) 10:13.50 9:11.01 11:21.66 8:36.93 9:28.05 11:04.62 9:39.42
32 Kohen Stover JR-3 Lock Haven 8:21.96 10:50.27 7:07.81 11:18.79 9:30.41 8:33.37 8:44.78
33 Evan Castlevetere SO-2 Duquesne 7:34.50 7:05.73 12:22.15 10:21.34 9:35.31 9:00.80 11:13.12
34 Caden Jones JR-3 Frostburg State 10:34.61 10:17.30 11:43.83 10:28.84 9:36.91 9:54.22 10:05.76
35 Matthew Brennan FR-1 Frostburg State 11:26.87 10:00.29 9:02.57 7:12.90 9:37.20 12:01.50 10:58.01
36 Dillon Green FR-1 Indiana (Pa.) 7:01.90 9:14.83 7:19.24 10:12.62 9:37.94 6:56.12 11:10.41
37 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 8:55.57 11:40.35 12:27.44 11:10.93 9:48.53 9:54.42 7:15.52
38 Michael Hanik SR-4 Pitt.-Johnstown 10:26.61 8:10.12 11:28.65 8:16.32 10:20.40 10:08.00 11:47.26
39 Anthony Scott JR-3 Pitt.-Johnstown 7:36.01 9:30.01 9:49.01 10:39.68 10:33.34 8:52.01 7:42.34
40 Alex Hemmerlin JR-3 Grove City 13:45.34 9:03.68 13:58.44 12:00.54 10:55.03 11:14.68 13:45.34
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Corey Schobelock FR-1 Charleston (W.V.) 9:31.69 8:50.11 8:39.71 6:55.77 7:52.94 8:39.71
2 Chris McGlynn SO-2 Robert Morris 10:27.08 8:00.76 8:42.56 6:05.80 10:06.17 6:21.47
3 Dennis McCheskey SR-4 Charleston (W.V.) 8:55.88 7:21.31 8:45.37 6:28.78 9:22.15 11:22.99
4 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 7:59.60 8:47.03 8:47.03 7:17.44 10:53.52 10:27.17
5 Alex Jackson JR-3 Charleston (W.V.) 9:58.94 8:28.83 8:50.03 11:07.84 6:16.33 8:55.33
6 Nathaniel Woshner SO-2 Duquesne 9:24.58 7:11.43 8:52.62 9:51.21 11:05.78 8:04.69
7 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 7:32.78 11:16.51 8:52.68 6:12.88 10:33.89 10:33.89
9 Carter Lipscomb SO-2 Charleston (W.V.) 8:51.59 8:35.49 8:56.96 10:55.10 10:33.62 8:30.12
12 Ryan Paris SO-2 Robert Morris 6:37.88 9:24.56 8:57.67 9:19.18 10:02.19 8:57.67
13 Gabe Conder JR-3 Davis & Elkins 6:31.27 6:20.40 9:03.43 10:03.21 10:24.95 8:19.96
15 Haben Tesfay FR-1 Frostburg State 7:39.11 11:39.59 9:06.55 6:55.38 7:06.31 11:28.66
16 Ryan Rasco JR-3 Davis & Elkins 10:30.22 9:24.45 9:08.01 8:07.73 6:29.09 10:57.62
17 Sam Moffat JR-3 Indiana (Pa.) 6:35.43 10:20.60 9:09.20 10:09.62 11:53.96 11:10.03
18 Anthony Bradford SR-4 Charleston (W.V.) 10:59.30 9:42.38 9:09.41 8:25.46 9:42.38 7:03.05
20 Collin Brooks FR-1 Charleston (W.V.) 11:37.93 9:04.06 9:09.55 9:42.53 9:20.54 8:36.58
21 Nathan Wentling FR-1 Robert Morris 9:53.93 10:32.78 9:15.07 11:50.49 8:25.12 9:48.38
23 Austin Comeaux JR-3 Frostburg State 7:43.74 6:36.70 9:18.72 11:49.58 9:46.66 11:21.64
26 Christopher Lucas SO-2 Davis & Elkins 11:20.35 10:29.75 9:22.27 8:59.78 8:54.16 12:10.96
34 Caden Jones JR-3 Frostburg State 12:12.68 11:38.07 9:36.91 12:24.22 7:41.53 8:44.99
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Ryan Champa JR-3 John Carroll 8:53.13 10:50.42 10:18.43 10:07.77 7:27.83 9:25.12 8:21.15
10 Tommy Naiman JR-3 John Carroll 8:57.19 9:50.91 9:02.57 7:47.36 9:07.94 11:38.35 9:45.54
11 Dominic Delmoro JR-3 John Carroll 8:57.20 8:14.23 8:57.20 7:25.88 10:33.90 10:01.67 11:22.25
14 Nicholas Negru FR-1 Chicago State 9:03.92 8:47.61 8:42.17 10:03.76 9:25.68 8:58.48 7:20.58
19 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 9:09.52 11:15.91 9:37.00 8:20.07 7:08.63 9:42.50 11:54.38
22 Philip Berger Freshman Unattached 9:17.75 8:49.87 9:01.02 8:44.29 10:46.99 11:20.46 10:30.26
24 Karter Reath SO-2 Geneva 9:19.42 8:29.08 10:09.77 9:52.99 12:01.66 11:44.87 8:45.86
25 Dominick Ditoro SO-2 Indiana (Pa.) 9:21.61 9:38.46 7:06.83 8:14.22 8:31.07 7:06.83 12:10.10
27 Nicholas Kelly FR-1 Pitt.-Johnstown 9:23.26 9:40.16 6:34.29 7:36.24 7:13.71 10:19.59 9:34.53
28 James Yoho FR-1 Grove City 9:23.81 9:57.64 8:04.88 9:46.37 11:27.85 8:16.16 10:03.28
29 Caleb Hawke FR-1 Grove City 9:24.10 11:05.64 7:08.72 10:31.80 8:16.41 11:00.00 8:05.13
30 Jacob Colbert SO-2 Grove City 9:26.91 7:16.52 7:16.52 6:42.51 7:22.19 9:04.24 8:01.88
31 Andrew Moyer JR-3 Indiana (Pa.) 9:28.05 6:49.00 10:19.18 8:31.25 10:02.14 11:33.03 8:48.29
32 Kohen Stover JR-3 Lock Haven 9:30.41 9:07.60 8:39.08 10:04.64 10:38.86 9:24.71 8:44.78
33 Evan Castlevetere SO-2 Duquesne 9:35.31 11:53.39 12:10.65 9:46.82 12:10.65 10:50.10 11:36.13
35 Matthew Brennan FR-1 Frostburg State 9:37.20 12:24.59 11:32.64 8:51.03 12:24.59 11:09.56 12:13.05
36 Dillon Green FR-1 Indiana (Pa.) 9:37.94 11:56.65 10:18.40 11:39.31 7:13.46 11:04.64 6:56.12
37 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 9:48.53 10:00.30 7:50.83 7:39.06 10:06.19 11:28.58 11:22.70
38 Michael Hanik SR-4 Pitt.-Johnstown 10:20.40 8:03.92 13:14.12 9:24.57 11:34.85 11:41.06 11:10.04
39 Anthony Scott JR-3 Pitt.-Johnstown 10:33.34 9:04.68 10:52.34 12:33.68 11:55.68 7:36.01 11:49.34
40 Alex Hemmerlin JR-3 Grove City 10:55.03 12:46.39 10:02.63 9:23.33 11:08.13 11:08.13 8:24.38