February 2, 2024
|
Harvard-Gordon Track and Tennis - Cambridge, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII NE IC4A/ECAC

Men 60m Dash Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Saminu Abdul-Rasheed JR-3 South Florida 7.41 6.61 6.61
2 Zachaeus Beard   UNAT-Northwestern St. 6.76 6.62 4.84
3 Jaleel Croal SO-2 South Florida 6.09 6.69 5.62
4 Shakur Williams JR-3 Albany 5.84 6.71 5.10
5 Zayquan Lincoln SR-4 South Florida 5.27 6.75 5.74
6 Shavar Staats Jr. JR-3 Albany 5.94 6.75 7.90
7 Keonte Gaines JR-3 Northwestern St. 7.26 6.78 5.77
8 Trejun Jones SR-4 Louisiana 8.84 6.85 5.83

Men 60m Dash Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zachaeus Beard   UNAT-Northwestern St. 6.32 7.72 4.79 4.86 6.65
2 Shakur Williams JR-3 Albany 6.38 6.78 5.10 7.52 6.71
3 Saminu Abdul-Rasheed JR-3 South Florida 4.90 4.70 6.58 6.11 6.71
4 Jaleel Croal SO-2 South Florida 8.66 7.45 6.24 6.51 6.71
5 Keonte Gaines JR-3 Northwestern St. 7.00 4.98 7.07 6.94 6.73
6 Shavar Staats Jr. JR-3 Albany 5.46 8.50 4.99 7.28 6.74
7 Trejun Jones SR-4 Louisiana 8.61 6.51 5.77 6.72 6.78
8 Zayquan Lincoln SR-4 South Florida 8.15 4.76 7.27 8.56 6.79
9 Dakota Jackson SR-4 Boston University 6.06 7.89 5.78 7.08 6.80
10 Bryan Sosso   CPTC-Tracksmith 7.77 7.36 4.84 6.13 6.81
11 Noble Gongon FR-1 Connecticut 6.95 6.95 7.70 7.29 6.81
12 Patrick Haertel SO-2 MIT 5.66 6.34 7.63 6.20 6.81
13 Solomon Miller SO-2 Brown 8.05 5.87 5.60 8.80 6.82
14 Lionel muteba   C.A.N.I 8.39 5.39 6.28 7.44 6.82
15 Damon Simpson SO-2 Connecticut 8.27 7.59 5.81 5.06 6.83
16 Jonas Clarke SO-2 Harvard 7.38 7.52 6.42 5.26 6.83
17 Floyd Pond SR-4 Louisiana 6.77 7.18 5.74 7.38 6.83
18 Tavis Wilson SO-2 Northwestern St. 8.06 7.18 8.88 7.31 6.83
19 Shomari Pettigrew FR-1 South Florida 5.71 6.39 4.81 5.29 6.87
20 Noah Sweeney SR-4 Northeastern 5.89 7.20 7.89 9.00 6.92
21 Cole Martin SO-2 Maine 5.70 8.14 7.09 6.05 6.95
  Timi Esan FR-1 Harvard FS FS FS FS FS
  Jermaine Dyges JR-3 South Florida FS FS FS FS FS
Men 60m Dash Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Saminu Abdul-Rasheed JR-3 South Florida 6.31 6.71 6.65
5 Keonte Gaines JR-3 Northwestern St. 8.08 6.73 4.98
10 Bryan Sosso   CPTC-Tracksmith 6.81 6.81 7.36
11 Noble Gongon FR-1 Connecticut 8.65 6.81 6.61
12 Patrick Haertel SO-2 MIT 5.59 6.81 7.63
14 Lionel muteba   C.A.N.I 6.01 6.82 6.76
18 Tavis Wilson SO-2 Northwestern St. 6.83 6.83 7.38
20 Noah Sweeney SR-4 Northeastern 4.99 6.92 6.72
Men 60m Dash Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Shakur Williams JR-3 Albany 6.71
6 Shavar Staats Jr. JR-3 Albany 6.74
7 Trejun Jones SR-4 Louisiana 6.78
8 Zayquan Lincoln SR-4 South Florida 6.79
16 Jonas Clarke SO-2 Harvard 6.83
17 Floyd Pond SR-4 Louisiana 6.83
19 Shomari Pettigrew FR-1 South Florida 6.87
Men 60m Dash Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zachaeus Beard   UNAT-Northwestern St. 7.98 6.06 6.45 8.25 4.73 6.65 4.73
4 Jaleel Croal SO-2 South Florida 8.59 8.19 4.84 6.85 4.97 6.71 7.72
9 Dakota Jackson SR-4 Boston University 6.94 6.67 4.90 6.87 4.83 6.80 8.64
13 Solomon Miller SO-2 Brown 6.48 5.32 5.94 4.78 5.60 6.82 5.05
15 Damon Simpson SO-2 Connecticut 5.26 5.54 5.88 7.04 6.08 6.83 6.97
21 Cole Martin SO-2 Maine 7.09 7.58 5.36 8.27 5.84 6.95 6.05
  Jermaine Dyges JR-3 South Florida FS FS FS FS FS FS FS
  Timi Esan FR-1 Harvard FS FS FS FS FS FS FS