March 15-16, 2024
|
South Florida - Tampa, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Alex Kenish SR-4 Ohio State 2:17.05 1:37.26 1:50.52 2:08.21
2 Alex Justus JR-3 Kentucky 1:52.17 1:38.85 1:51.06 2:08.83
3 Riley Flemington SO-2 Michigan 1:17.98 2:18.13 1:51.39 1:26.89
4 Kepler Huntress FR-1 Michigan 2:01.03 1:50.94 1:52.06 2:23.44
5 Caleb Levy FR-1 Iowa 2:17.85 2:06.64 1:52.07 2:01.04
6 Chase Lovercheck SR-4 Iowa 1:22.53 2:12.27 1:53.05 1:36.10
7 Jaxson Eckert FR-1 Ohio State 1:20.82 2:16.60 1:53.83 1:36.76
8 Cooper Citro FR-1 Ohio State 1:21.68 1:20.53 1:55.03 1:42.38
9 Ivan Slyepkan SR-4 Ohio State 1:47.51 2:16.41 1:55.60 1:32.48
10 Kaleb Berry JR-3 Howard 2:16.46 1:25.58 1:55.64 2:01.43
11 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 1:32.89 2:20.50 1:56.11 1:35.21
12 Brian Veit JR-3 Tampa 1:34.21 1:40.02 1:56.30 2:07.93
13 Wendesen King SR-4 Howard 2:04.81 2:17.88 1:58.86 1:49.36
14 Cody Smith   Unattached 2:08.63 2:13.40 1:59.10 2:07.44
15 Jayden Keels FR-1 Howard 1:30.21 1:42.24 2:00.28 2:03.89
16 Ayden Morales JR-3 Tampa 1:33.82 2:10.85 2:03.44 1:36.29
17 Damaris Robinson FR-1 Bethune-Cookman 2:31.06 1:42.94 2:13.68 1:40.26
  Ryan Schreiner SO-2 Iowa DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Alex Kenish SR-4 Ohio State 1:50.52 2:10.42
2 Alex Justus JR-3 Kentucky 1:51.06 1:26.63
3 Riley Flemington SO-2 Michigan 1:51.39 1:38.03
4 Kepler Huntress FR-1 Michigan 1:52.06 1:39.74
5 Caleb Levy FR-1 Iowa 1:52.07 2:04.40
6 Chase Lovercheck SR-4 Iowa 1:53.05 1:24.79
  Ryan Schreiner SO-2 Iowa DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Jaxson Eckert FR-1 Ohio State 1:25.38 2:15.46 1:53.83 1:29.93
8 Cooper Citro FR-1 Ohio State 1:22.83 1:56.18 1:55.03 1:21.68
9 Ivan Slyepkan SR-4 Ohio State 1:24.39 2:17.57 1:55.60 2:10.63
10 Kaleb Berry JR-3 Howard 1:38.30 1:42.92 1:55.64 1:46.39
11 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 2:21.66 2:10.05 1:56.11 2:13.53
15 Jayden Keels FR-1 Howard 1:25.40 2:32.76 2:00.28 2:21.93
16 Ayden Morales JR-3 Tampa 2:02.21 2:31.84 2:03.44 1:42.46
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Brian Veit JR-3 Tampa 2:31.19 1:52.81 1:29.56 2:31.19 1:56.30
13 Wendesen King SR-4 Howard 1:43.41 1:30.34 1:58.86 1:50.54 1:58.86
14 Cody Smith   Unattached 1:36.48 2:20.54 2:14.59 1:25.76 1:59.10
17 Damaris Robinson FR-1 Bethune-Cookman 2:13.68 1:49.62 2:39.08 2:43.09 2:13.68