February 3, 2024
|
Houston-Yeoman FH-Banked
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Destiny Quintanilla SO-2 Houston Christian 5:06.97
2 Ivanova Yanes JR-3 TAMU-Kingsville 5:08.73
3 Maya Espinosa JR-3 TAMU-Kingsville 5:10.69
4 Zosia Bulhak JR-3 Houston 5:14.61
5 Kylah Holland JR-3 Hardin-Simmons 5:14.80
6 Josette Gurule SO-2 Trinity (Tex.) 5:17.38
7 Ellie Schweiker JR-3 Rice 5:19.96
8 Sarah Willson FR-1 St. Edward's 5:23.69
9 Breanna Steele SO-2 Southwestern (Tex.) 5:26.09
10 Annette Smith FR-1 Trinity (Tex.) 5:26.13
11 Emily Gnecco SO-2 Trinity (Tex.) 5:27.59
12 Mia Curiel SO-2 Our Lady of the Lake 5:32.20
13 Danna Requena FR-1 East Texas Baptist 5:33.88
14 Caroline Wildrick JR-3 St. Edward's 5:34.07
15 Rachel Chiella JR-3 Southwestern (Tex.) 5:34.47
16 Sydney Smith JR-3 St. Edward's 5:36.04
17 Mia Sanchez SR-4 St. Edward's 5:36.42
18 Madisyn Acosta SR-4 Loyola-New Orleans 5:37.20
19 Sophie Munoz FR-1 Trinity (Tex.) 5:37.43
20 Myla Castillo SO-2 St. Edward's 5:38.20
21 Sammy Salazar FR-1 St. Edward's 5:40.13
22 Ellie Herrick JR-3 Trinity (Tex.) 5:42.70
23 Sydney Tucker FR-1 Trinity (Tex.) 5:42.71
24 Holly Hedrick JR-3 Loyola-New Orleans 5:45.18
25 Victoria Ramirez JR-3 St. Thomas (Tex.) 5:45.52
26 Phoebe Dunham SO-2 East Texas Baptist 5:46.05
27 Elizabeth McLauchlin JR-3 Trinity (Tex.) 5:46.29
28 Briella Rose SO-2 LeTourneau 5:46.58
29 Kayleigh Park FR-1 East Texas Baptist 5:47.42
30 Jazmin Mendez JR-3 Hardin-Simmons 5:49.07
31 Maggie Rittmeyer JR-3 St. Edward's 5:50.58
32 Elyssa Rodarte FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:54.23
33 Hallie Martinez SO-2 Southwestern (Tex.) 6:02.35
34 Taylor Latza JR-3 St. Edward's 6:05.01
35 Ana Luna SO-2 St. Thomas (Tex.) 6:17.32
36 Sarah Rothe FR-1 Southwestern (Tex.) 6:19.07
37 Alayna Galloway SO-2 LeTourneau 6:23.50
38 Gizelle Gonzalez FR-1 St. Thomas (Tex.) 6:30.68
39 Raven Jones FR-1 LeTourneau 7:20.69
40 Abigail Everett FR-1 LeTourneau 7:42.57
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Destiny Quintanilla SO-2 Houston Christian 3:41.02 5:06.97 6:26.79 4:30.14 4:39.35 5:53.02 3:44.09
2 Ivanova Yanes JR-3 TAMU-Kingsville 5:33.43 5:08.73 3:42.29 4:56.38 4:06.99 5:30.35 4:25.51
3 Maya Espinosa JR-3 TAMU-Kingsville 5:35.55 5:10.69 3:56.13 4:30.30 4:58.27 6:00.40 4:17.88
4 Zosia Bulhak JR-3 Houston 4:36.86 5:14.61 3:40.23 6:08.10 5:24.05 3:49.67 6:36.41
5 Kylah Holland JR-3 Hardin-Simmons 6:14.62 5:14.80 5:39.99 5:21.10 6:11.47 5:52.58 4:33.88
6 Josette Gurule SO-2 Trinity (Tex.) 4:13.91 5:17.38 5:11.04 4:13.91 5:33.25 6:49.42 5:17.38
7 Ellie Schweiker JR-3 Rice 4:38.37 5:19.96 6:07.96 6:07.96 4:31.97 4:51.17 4:38.37
8 Sarah Willson FR-1 St. Edward's 4:35.14 5:23.69 4:48.09 3:53.06 4:18.96 6:34.91 4:38.38
9 Breanna Steele SO-2 Southwestern (Tex.) 6:34.57 5:26.09 5:52.18 5:09.79 5:32.62 4:33.92 6:28.05
10 Annette Smith FR-1 Trinity (Tex.) 5:35.92 5:26.13 3:48.29 5:42.44 5:35.92 4:37.21 5:48.96
15 Rachel Chiella JR-3 Southwestern (Tex.) 6:41.37 5:34.47 4:00.82 4:44.30 6:31.33 5:14.41 4:17.55
18 Madisyn Acosta SR-4 Loyola-New Orleans 6:07.55 5:37.20 5:27.09 3:59.42 6:10.92 4:53.37 6:51.39
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Emily Gnecco SO-2 Trinity (Tex.) 6:29.84 6:23.28 5:27.59 3:52.59
12 Mia Curiel SO-2 Our Lady of the Lake 5:08.95 5:48.81 5:32.20 4:02.51
13 Danna Requena FR-1 East Texas Baptist 5:33.88 6:10.61 5:33.88 4:43.80
14 Caroline Wildrick JR-3 St. Edward's 6:04.14 4:53.99 5:34.07 4:33.94
16 Sydney Smith JR-3 St. Edward's 4:18.75 6:26.45 5:36.04 4:55.72
17 Mia Sanchez SR-4 St. Edward's 5:53.25 5:39.79 5:36.42 6:03.34
19 Sophie Munoz FR-1 Trinity (Tex.) 4:06.33 6:21.30 5:37.43 5:13.81
20 Myla Castillo SO-2 St. Edward's 5:51.73 4:00.13 5:38.20 5:58.50
21 Sammy Salazar FR-1 St. Edward's 5:23.13 6:27.75 5:40.13 6:34.55
22 Ellie Herrick JR-3 Trinity (Tex.) 6:30.68 5:56.41 5:42.70 5:56.41
23 Sydney Tucker FR-1 Trinity (Tex.) 6:23.84 5:32.43 5:42.71 6:16.99
24 Holly Hedrick JR-3 Loyola-New Orleans 5:17.57 4:05.08 5:45.18 5:48.64
27 Elizabeth McLauchlin JR-3 Trinity (Tex.) 5:53.22 4:05.87 5:46.29 7:09.40
31 Maggie Rittmeyer JR-3 St. Edward's 5:19.03 5:01.50 5:50.58 4:36.96
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
25 Victoria Ramirez JR-3 St. Thomas (Tex.) 5:59.34 4:19.14 5:45.52
26 Phoebe Dunham SO-2 East Texas Baptist 5:56.44 6:58.72 5:46.05
28 Briella Rose SO-2 LeTourneau 7:30.56 7:06.30 5:46.58
29 Kayleigh Park FR-1 East Texas Baptist 4:03.20 6:32.59 5:47.42
30 Jazmin Mendez JR-3 Hardin-Simmons 5:00.20 6:37.94 5:49.07
32 Elyssa Rodarte FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:18.81 6:15.49 5:54.23
33 Hallie Martinez SO-2 Southwestern (Tex.) 6:20.47 6:13.22 6:02.35
34 Taylor Latza JR-3 St. Edward's 4:30.11 5:06.61 6:05.01
35 Ana Luna SO-2 St. Thomas (Tex.) 7:32.79 7:32.79 6:17.32
36 Sarah Rothe FR-1 Southwestern (Tex.) 4:32.93 6:22.86 6:19.07
37 Alayna Galloway SO-2 LeTourneau 4:55.30 7:17.19 6:23.50
38 Gizelle Gonzalez FR-1 St. Thomas (Tex.) 8:12.26 7:05.85 6:30.68
39 Raven Jones FR-1 LeTourneau 8:17.98 5:34.93 7:20.69
40 Abigail Everett FR-1 LeTourneau 5:42.31 7:37.95 7:42.57