April 11-13, 2024
|
Azusa Pacific (O) - Azusa, CA
ICON KEY: NCAA DII Prov CCC A CCC B NAIA A NAIA B Cascade Conference NJCAA DI

Men 5000m Run Open C

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Demetris Love, Jr. JR-3 Embry-Riddle Arizona 14:20.53
2 Joel Gardner JR-3 Alabama 14:23.28
3 Jack Stansell SO-2 Louisville 14:24.30
4 James Ramey SO-2 MSU Denver 14:25.51
5 Mason Kissell FR-1 Gonzaga 14:26.53
6 Aldair Calderon Perez   Club Zatopek 14:26.71
7 Connor Ybarra JR-3 The Master's 14:27.69
8 Daniel Beam SR-4 CSU-Pueblo 14:29.37
9 Samuel Gilson FR-1 Central Arizona 14:30.16
10 Elijah Smith JR-3 Fort Lewis 14:30.26
11 Jack Lobodzinski SO-2 Saginaw Valley 14:30.68
12 Trevor Acton SO-2 Nebraska 14:30.94
13 Panth Patel   Unattached 14:31.11
14 Darren Harman   Unattached 14:31.75
15 Noah Verlinde JR-3 Saginaw Valley 14:31.91
16 Joel Wolf JR-3 Belmont 14:31.95
17 Ethan Bartlett SR-4 Fort Lewis 14:32.91
18 Ephrem Mekonnen SR-4 Simon Fraser 14:33.27
19 Nate Osborn FR-1 UC Santa Barbara 14:33.79
20 Jimmy Dominguez   Orange Coast CC 14:33.95
21 Angel Aguirre   Valor Track Club 14:35.57
22 Brady Terry JR-3 Southern Indiana 14:37.80
23 Will Dart JR-3 LSU 14:38.19
24 Billy Coakley SR-4 Merrimack 14:38.89
25 JT McCoy SO-2 Cal St. Fullerton 14:39.30
26 Andrew Castellon JR-3 UC Riverside 14:39.33
27 Parker Nold FR-1 Bradley 14:39.47
28 Casey Goetschel FR-1 LSU 14:39.89
29 Caleb Lind SO-2 Bradley 14:40.53
30 Wyatt Wingard SO-2 Salt Lake 14:41.09
31 Jay Hall SR-4 West Texas A&M 14:41.93
32 Sergio Mazon   Nevada 14:42.29
33 Abe Alsaidi JR-3 Stanislaus State 14:42.33
34 Cedar Collins SO-2 The Master's 14:42.37
35 Luis Dominguez   Club Zatopek 14:43.11
36 Dylan Bland JR-3 Southern Indiana 14:43.50
37 Will Douglas FR-1 Alabama 14:43.79
38 Evan Hild SO-2 UC San Diego 14:43.98
39 Augustus Marshall SR-4 UC Santa Barbara 14:44.26
40 Justin Singer SO-2 Cal St. Fullerton 14:44.31
41 Brett Kitazono SR-4 Colorado College 14:44.57
42 Seth Smith FR-1 Salt Lake 14:45.98
43 Jaedyn Chase   Nevada 14:46.35
44 Joseph Harker JR-3 CSU-Pueblo 14:47.15
45 Jacob Ortiz FR-1 Embry-Riddle Arizona 14:47.16
46 Sacha Schimmelpenninck van JR-3 British Columbia 14:47.22
47 Chris Coles SO-2 UC Davis 14:48.93
48 Jordan Haney JR-3 UC San Diego 14:49.10
49 Jared Alderfer JR-3 Western Washington 14:49.50
50 Jamison Cartwright   Unattached 14:49.67
51 Josue Granados SO-2 UT-Arlington 14:50.01
52 Drew Brill FR-1 Belmont 14:50.30
53 Michael Dennis SO-2 Lansing CC 14:51.74
54 Raymond Ingersoll JR-3 UC Santa Cruz 14:51.97
55 Ben Smith FR-1 Embry-Riddle Arizona 14:52.88
56 Albert Tawil-Brown FR-1 Tulane 14:53.62
57 Liam Elder SO-2 Lansing CC 14:53.92
58 Ethan Pruzinsky FR-1 Wayne State (Mich.) 14:54.15
59 Payton Smith SR-4 North Dakota State 14:54.44
60 Alex Nolan FR-1 Southern Indiana 14:54.65
61 Aleksandr Krikov SO-2 Salt Lake 14:54.66
62 William Lamburn JR-3 So. Conn. St. 14:54.77
63 Ayden Cherry SR-4 Colorado College 14:55.25
64 Camilo Torres SO-2 CSUN 14:55.47
65 Brenden Sands SR-4 MSU Denver 14:55.92
66 Dillon Walker   Nevada 14:56.29
67 Jansen Gillig FR-1 Fresno Pacific 14:57.01
68 Chris Barrientos   Unattached 14:57.80
69 Dominic Silhol FR-1 Pepperdine 14:59.08
70 Jacob Brown FR-1 Azusa Pacific 14:59.24
71 Jacob Fredericks FR-1 The Master's 14:59.41
72 Nate Olsen FR-1 Stanislaus State 14:59.73
73 Devin Provence JR-3 Grand Canyon 15:02.07
74 Scott Arndt SO-2 Simon Fraser 15:02.41
75 Rodney Chemalmal SO-2 Fresno Pacific 15:05.46
76 Jaret Pfizenmaier SR-4 Fort Hays St. 15:05.89
77 Dillon Eisner SO-2 Embry-Riddle Arizona 15:07.73
78 Emmanuel De Leon SO-2 The Master's 15:07.91
79 Hunter Romine JR-3 The Master's 15:11.85
80 Dan Skovron SR-4 San Francisco 15:14.99
81 Soma Baligad   Nevada 15:15.16
82 Liam Dwyer SR-4 British Columbia 15:20.32
83 KC Barber FR-1 UC Santa Barbara 15:21.17
84 Jacob Knodle SO-2 North Dakota State 15:22.06
85 Aiden Tarantino   Unattached 15:22.34
86 Dylan Baptista Freshman Chabot 15:22.92
87 Johnny Slone JR-3 Cal Poly Humboldt 15:30.43
88 Andrew Schulz SR-4 UC San Diego 15:34.07
89 Jace Aschbrenner JR-3 Colorado 15:36.22
90 Andrew Parkinson JR-3 UC Riverside 15:50.76
Men 5000m Run Open C Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Cedar Collins SO-2 The Master's 15:17.67 10:35.31 14:42.37 10:44.13 13:58.26 15:44.14
43 Jaedyn Chase   Nevada 16:50.44 13:17.72 14:46.35 17:17.03 18:01.35 19:03.40
45 Jacob Ortiz FR-1 Embry-Riddle Arizona 14:38.29 19:04.44 14:47.16 16:42.49 15:04.91 13:09.58
47 Chris Coles SO-2 UC Davis 18:04.50 14:57.82 14:48.93 13:55.60 12:26.71 18:22.28
50 Jamison Cartwright   Unattached 17:38.71 14:49.67 14:49.67 16:36.43 10:58.36 11:25.05
54 Raymond Ingersoll JR-3 UC Santa Cruz 12:20.34 11:35.74 14:51.97 18:08.21 17:05.77 10:33.30
56 Albert Tawil-Brown FR-1 Tulane 19:12.77 17:34.48 14:53.62 17:52.35 11:10.22 18:54.90
58 Ethan Pruzinsky FR-1 Wayne State (Mich.) 18:46.63 18:01.93 14:54.15 11:28.50 16:05.69 17:52.98
60 Alex Nolan FR-1 Southern Indiana 13:25.19 18:20.42 14:54.65 14:18.87 16:15.17 11:28.88
62 William Lamburn JR-3 So. Conn. St. 18:02.68 12:49.51 14:54.77 11:28.98 12:31.61 12:58.45
63 Ayden Cherry SR-4 Colorado College 10:35.63 16:15.83 14:55.25 12:58.87 11:20.39 18:48.02
65 Brenden Sands SR-4 MSU Denver 18:39.90 11:20.90 14:55.92 16:07.60 14:02.17 14:29.05
66 Dillon Walker   Nevada 17:55.55 14:47.33 14:56.29 18:04.51 17:55.55 18:04.51
67 Jansen Gillig FR-1 Fresno Pacific 11:12.76 15:05.98 14:57.01 13:00.40 14:39.07 11:03.79
70 Jacob Brown FR-1 Azusa Pacific 11:50.40 18:26.07 14:59.24 14:59.24 17:50.10 11:14.43
71 Jacob Fredericks FR-1 The Master's 16:56.34 13:11.48 14:59.41 18:35.27 18:26.28 17:50.30
72 Nate Olsen FR-1 Stanislaus State 19:11.66 19:11.66 14:59.73 17:14.69 14:05.75 15:08.73
77 Dillon Eisner SO-2 Embry-Riddle Arizona 12:06.19 13:55.12 15:07.73 17:51.13 11:57.11 19:40.05
78 Emmanuel De Leon SO-2 The Master's 13:00.81 12:06.33 15:07.91 12:51.73 16:29.63 13:55.28
80 Dan Skovron SR-4 San Francisco 14:01.79 17:59.69 15:14.99 18:36.29 17:23.09 16:55.64
83 KC Barber FR-1 UC Santa Barbara 17:11.71 13:12.21 15:21.17 16:44.08 16:53.29 11:12.46
85 Aiden Tarantino   Unattached 16:17.68 12:45.55 15:22.34 14:36.23 16:08.46 13:13.22
86 Dylan Baptista Freshman Chabot 12:27.57 14:55.24 15:22.92 11:04.51 12:55.26 18:36.74
87 Johnny Slone JR-3 Cal Poly Humboldt 16:07.65 15:58.35 15:30.43 11:37.83 19:50.95 17:59.30
Men 5000m Run Open C Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Jack Lobodzinski SO-2 Saginaw Valley 14:21.98 12:28.79 15:31.63 11:45.25 11:45.25 14:30.68
19 Nate Osborn FR-1 UC Santa Barbara 16:01.17 11:47.77 15:17.48 15:52.44 15:34.96 14:33.79
21 Angel Aguirre   Valor Track Club 17:39.44 14:44.33 12:41.75 14:44.33 18:05.71 14:35.57
23 Will Dart JR-3 LSU 17:16.27 16:32.36 14:20.63 15:30.89 18:00.18 14:38.19
27 Parker Nold FR-1 Bradley 18:36.93 11:34.79 10:42.02 11:17.20 17:17.78 14:39.47
28 Casey Goetschel FR-1 LSU 17:35.87 16:34.28 18:02.27 10:59.92 12:36.71 14:39.89
29 Caleb Lind SO-2 Bradley 16:17.39 14:31.73 12:10.84 14:58.14 11:00.40 14:40.53
30 Wyatt Wingard SO-2 Salt Lake 14:41.09 14:32.28 15:16.34 16:18.01 15:42.77 14:41.09
31 Jay Hall SR-4 West Texas A&M 12:56.10 17:55.96 13:22.56 16:36.58 13:22.56 14:41.93
33 Abe Alsaidi JR-3 Stanislaus State 11:28.22 13:14.10 12:12.34 18:05.27 11:19.40 14:42.33
35 Luis Dominguez   Club Zatopek 18:32.72 13:14.80 18:59.22 11:28.83 16:55.58 14:43.11
36 Dylan Bland JR-3 Southern Indiana 13:50.49 17:22.53 14:08.16 12:39.81 14:43.50 14:43.50
37 Will Douglas FR-1 Alabama 10:27.49 13:24.25 18:51.26 12:04.71 19:08.93 14:43.79
38 Evan Hild SO-2 UC San Diego 16:56.58 13:06.75 14:35.14 16:21.22 18:33.82 14:43.98
39 Augustus Marshall SR-4 UC Santa Barbara 18:25.33 14:00.05 17:41.12 11:20.88 14:00.05 14:44.26
41 Brett Kitazono SR-4 Colorado College 16:30.72 14:44.57 17:59.18 13:51.50 11:47.66 14:44.57
49 Jared Alderfer JR-3 Western Washington 13:29.45 17:47.40 11:07.13 13:20.55 14:13.92 14:49.50
55 Ben Smith FR-1 Embry-Riddle Arizona 11:45.38 10:51.81 11:45.38 14:43.96 11:18.59 14:52.88
57 Liam Elder SO-2 Lansing CC 10:34.69 18:10.59 14:44.98 10:43.63 17:52.71 14:53.92
64 Camilo Torres SO-2 CSUN 13:52.79 14:28.61 13:25.93 17:09.79 19:06.21 14:55.47
69 Dominic Silhol FR-1 Pepperdine 11:59.27 16:46.97 15:35.05 14:32.11 15:53.03 14:59.08
73 Devin Provence JR-3 Grand Canyon 12:10.68 12:10.68 14:53.05 18:20.53 12:55.78 15:02.07
74 Scott Arndt SO-2 Simon Fraser 16:32.66 19:15.09 10:31.69 14:35.34 15:20.46 15:02.41
81 Soma Baligad   Nevada 15:24.32 17:41.59 15:24.32 17:32.44 18:09.04 15:15.16
90 Andrew Parkinson JR-3 UC Riverside 19:10.42 12:50.12 16:19.29 13:09.13 11:43.57 15:50.76
Men 5000m Run Open C Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Joel Gardner JR-3 Alabama 14:23.28 11:39.26 16:50.04 16:41.41 16:32.78 18:33.64
6 Aldair Calderon Perez   Club Zatopek 14:26.71 10:41.37 17:11.39 12:51.38 12:34.04 10:06.70
7 Connor Ybarra JR-3 The Master's 14:27.69 16:03.14 16:37.85 15:45.79 14:10.34 14:45.05
10 Elijah Smith JR-3 Fort Lewis 14:30.26 13:29.35 15:22.48 11:18.81 16:05.99 10:35.29
12 Trevor Acton SO-2 Nebraska 14:30.94 17:07.71 15:31.91 16:59.00 18:43.52 17:33.84
13 Panth Patel   Unattached 14:31.11 18:52.45 12:11.74 16:59.20 14:22.40 16:15.65
14 Darren Harman   Unattached 14:31.75 12:47.14 16:25.08 13:39.45 13:48.17 16:59.95
15 Noah Verlinde JR-3 Saginaw Valley 14:31.91 14:23.19 14:23.19 15:24.23 15:15.51 14:40.63
18 Ephrem Mekonnen SR-4 Simon Fraser 14:33.27 14:50.74 18:55.26 15:34.40 11:21.15 13:40.88
22 Brady Terry JR-3 Southern Indiana 14:37.80 10:49.58 16:31.92 16:05.58 18:08.48 11:07.13
24 Billy Coakley SR-4 Merrimack 14:38.89 18:18.62 14:56.47 10:24.02 14:30.11 13:54.95
25 JT McCoy SO-2 Cal St. Fullerton 14:39.30 11:34.65 14:56.89 15:14.48 15:23.27 11:25.86
42 Seth Smith FR-1 Salt Lake 14:45.98 16:50.02 17:34.32 18:36.34 17:07.74 18:09.76
44 Joseph Harker JR-3 CSU-Pueblo 14:47.15 14:02.80 18:11.20 11:40.85 17:44.58 13:18.44
46 Sacha Schimmelpenninck van JR-3 British Columbia 14:47.22 13:09.63 15:40.46 13:18.50 13:18.50 17:26.92
53 Michael Dennis SO-2 Lansing CC 14:51.74 18:52.51 15:00.66 17:41.17 10:42.06 12:11.23
61 Aleksandr Krikov SO-2 Salt Lake 14:54.66 18:02.54 14:00.98 19:23.06 12:49.41 12:13.63
76 Jaret Pfizenmaier SR-4 Fort Hays St. 15:05.89 15:33.07 11:37.54 14:38.72 11:55.66 11:10.36
89 Jace Aschbrenner JR-3 Colorado 15:36.22 19:30.28 16:23.04 11:04.72 14:02.60 19:20.92
Men 5000m Run Open C Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Demetris Love, Jr. JR-3 Embry-Riddle Arizona 10:36.80 16:46.82 10:02.38 10:54.01 14:20.53 13:37.51 16:55.43
3 Jack Stansell SO-2 Louisville 15:16.16 14:58.88 18:34.95 12:57.87 14:24.30 11:57.37 13:58.38
4 James Ramey SO-2 MSU Denver 11:32.41 13:42.24 17:27.27 18:45.17 14:25.51 18:27.86 16:35.34
5 Mason Kissell FR-1 Gonzaga 13:08.55 18:37.83 14:00.54 18:29.16 14:26.53 15:18.53 10:49.90
8 Daniel Beam SR-4 CSU-Pueblo 10:25.95 18:15.41 12:53.74 14:29.37 14:29.37 13:19.82 11:26.81
9 Samuel Gilson FR-1 Central Arizona 16:31.99 11:18.73 18:25.11 13:11.85 14:30.16 16:23.28 17:06.79
16 Joel Wolf JR-3 Belmont 17:08.91 17:26.34 13:57.08 10:19.09 14:31.95 18:09.94 16:16.59
17 Ethan Bartlett SR-4 Fort Lewis 15:25.29 12:13.25 18:19.87 15:34.02 14:32.91 15:07.83 12:04.52
20 Jimmy Dominguez   Orange Coast CC 17:37.48 11:12.95 16:45.05 14:33.95 14:33.95 17:37.48 11:47.90
26 Andrew Castellon JR-3 UC Riverside 10:15.54 15:49.68 10:41.91 14:30.54 14:39.33 15:58.47 13:02.61
32 Sergio Mazon   Nevada 17:03.46 15:17.59 13:49.36 18:14.04 14:42.29 15:26.41 19:06.98
40 Justin Singer SO-2 Cal St. Fullerton 17:58.86 18:07.71 15:10.84 11:38.61 14:44.31 16:21.59 11:29.77
48 Jordan Haney JR-3 UC San Diego 17:46.92 12:17.96 11:15.72 16:35.80 14:49.10 15:51.34 17:29.14
51 Josue Granados SO-2 UT-Arlington 13:21.01 13:29.91 16:01.21 10:49.71 14:50.01 14:05.51 16:10.11
52 Drew Brill FR-1 Belmont 15:08.11 12:45.66 16:10.43 16:28.24 14:50.30 12:01.15 10:32.12
59 Payton Smith SR-4 North Dakota State 12:49.22 12:31.33 13:16.06 16:41.78 14:54.44 15:12.33 13:42.89
68 Chris Barrientos   Unattached 13:28.02 11:49.27 10:37.44 13:45.98 14:57.80 14:39.85 17:39.41
75 Rodney Chemalmal SO-2 Fresno Pacific 14:02.08 11:55.32 17:57.50 16:45.06 15:05.46 16:54.12 15:14.52
79 Hunter Romine JR-3 The Master's 15:57.45 13:13.31 11:14.77 14:44.50 15:11.85 18:59.82 15:57.45
82 Liam Dwyer SR-4 British Columbia 18:33.59 17:47.58 16:15.54 13:48.29 15:20.32 14:15.90 18:15.18
84 Jacob Knodle SO-2 North Dakota State 19:31.02 15:49.73 11:13.11 13:12.98 15:22.06 13:49.86 16:45.05
88 Andrew Schulz SR-4 UC San Diego 17:07.48 15:06.05 13:32.64 13:41.99 15:34.07 20:14.30 14:38.03