April 24, 2024
|
Minnesota - Minneapolis, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:30.97 2:02.76 1:49.60 1:38.64 2:01.66 1:41.93
2 Tyler Smith JR-3 Gustavus Adolphus 2:18.16 1:50.76 1:54.18 2:13.59 1:26.78 1:47.33
3 Nicholas Brauer FR-1 Gustavus Adolphus 1:39.42 1:46.28 1:54.27 2:06.84 2:12.56 1:38.28
4 Sam Castle FR-1 South Dakota St. 1:56.72 1:31.55 1:54.43 1:46.42 1:30.40 1:45.28
5 Indy Lyness SO-2 Carleton 2:28.92 2:19.76 1:54.55 2:07.15 2:15.17 1:36.23
6 Jonah Dafoe   UNAT-North Dakota State 1:22.60 1:46.68 1:54.71 2:10.77 1:35.21 1:20.30
7 Samuel Gausmann SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:21.18 2:16.59 1:54.78 1:52.49 1:58.23 1:53.64
8 Nick St. Peter SO-2 St. John's (Minn.) 2:15.52 2:17.81 1:54.84 1:42.21 2:04.03 1:38.77
9 Josh Meier JR-3 Carleton 2:03.21 1:42.49 1:55.15 1:39.03 2:18.18 2:23.94
10 Ethan Ash SR-4 Carleton 1:39.04 1:43.65 1:55.16 1:41.34 1:48.25 1:21.77
11 Micah Bruggeman SO-2 North Dakota 2:05.69 2:12.61 1:55.31 2:25.29 2:22.99 1:53.01
12 Victor Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 1:45.28 1:20.99 1:55.69 1:31.40 1:20.99 2:10.73
13 Luke Benson SR-4 Wartburg 2:07.47 2:06.31 1:55.88 1:23.44 1:52.41 2:12.11
14 Alistair Pattison SR-4 Carleton 1:50.12 1:55.91 1:55.91 2:12.14 2:22.57 2:12.14
15 Tanner Schiller SO-2 North Dakota 1:50.21 1:36.29 1:56.01 1:57.17 1:38.61 1:40.93
16 Cullen Moore SO-2 St. Olaf 1:59.58 2:04.22 1:56.09 2:11.19 1:54.93 2:11.19
17 Getinat Asfaw SR-4 Augsburg 2:25.23 2:27.55 1:56.18 2:10.13 2:03.15 2:11.29
18 Andrew Moeller SR-4 South Dakota St. 2:28.77 1:57.39 1:56.22 1:31.82 1:56.22 2:09.01
19 Sean Murphy FR-1 South Dakota St. 1:33.10 1:45.90 1:56.37 1:34.26 1:23.79 2:30.12
20 Lance Nemecek SO-2 St. Olaf 1:57.97 1:53.30 1:56.80 2:20.16 1:49.80 1:46.29
21 Alex Bjork FR-1 St. Olaf 2:24.47 1:22.22 1:57.45 1:38.66 1:57.45 2:08.02
22 Alexei Hensel JR-3 St. John's (Minn.) 1:48.32 2:30.71 1:57.74 1:25.95 1:54.21 2:13.05
23 Cole Stencel FR-1 St. John's (Minn.) 2:10.85 2:13.21 1:57.88 2:30.89 1:31.95 1:53.17
24 Christian Fells FR-1 St. Olaf 2:15.61 2:13.25 1:57.92 1:48.49 2:02.64 2:03.82
25 Lars Molenkamp FR-1 St. John's (Minn.) 1:33.60 2:34.03 1:58.48 2:06.78 2:25.73 1:30.05
26 Ethan Cozine FR-1 St. Olaf 1:47.99 1:53.93 1:58.67 2:05.79 1:50.37 1:26.63
27 Aiden Chalmers SO-2 St. John's (Minn.) 2:30.93 1:26.76 1:58.84 1:48.15 2:03.60 1:36.26
28 Caden Speikers SR-4 Minnesota State 2:07.28 1:57.76 1:58.95 1:49.44 1:28.03 1:45.87
29 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:20.80 2:35.12 1:59.32 1:35.46 1:47.39 2:24.38
30 Henry Johnson FR-1 St. Olaf 2:09.00 1:43.92 1:59.44 2:29.30 1:58.25 2:17.36
31 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 2:21.40 1:55.04 1:59.83 1:28.68 1:26.28 2:04.63
32 Erek Ross FR-1 Minnesota State 2:27.49 2:17.90 1:59.91 1:53.92 1:55.12 2:11.91
33 Shareef Oty FR-1 Augsburg 1:34.43 2:28.91 2:01.06 1:34.43 2:11.96 1:45.33
34 Nathan Pausma SR-4 Martin Luther 2:33.08 1:26.26 2:01.49 2:03.92 2:17.29 2:34.30
35 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 2:06.45 2:02.62 2:07.72 2:07.72 2:31.99 2:37.10
36 Harry Maakestad SO-2 St. Olaf 1:48.76 1:53.88 2:07.95 1:29.57 1:35.97 2:05.40
37 Chase Matuszak SO-2 Wis.-River Falls 2:07.42 2:38.63 2:10.02 2:28.23 2:34.73 1:51.82
38 Nathan Eikom JR-3 Northwestern (Minn.) 1:53.26 2:23.20 2:10.18 2:49.24 1:41.54 1:53.26
39 Luke Lenz SO-2 Wis.-River Falls 2:45.68 1:56.10 2:10.45 2:14.37 2:39.15 1:37.84
40 Micah Vanderhoof FR-1 Martin Luther 2:16.45 2:48.24 2:12.47 1:56.58 1:53.93 1:56.58
41 James Younge FR-1 Bethany Lutheran 1:37.28 2:33.25 2:13.26 2:18.59 2:43.91 2:19.93
42 Caleb Munson FR-1 Martin Luther 2:48.69 2:08.53 2:13.88 2:12.55 1:41.75 1:53.80
43 Austin Erickson FR-1 Martin Luther 3:01.02 2:23.42 2:19.24 2:28.99 2:40.13 2:37.35
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 2:10.43 1:49.60 1:49.60
2 Tyler Smith JR-3 Gustavus Adolphus 2:01.03 1:57.61 1:54.18
3 Nicholas Brauer FR-1 Gustavus Adolphus 2:17.13 1:59.99 1:54.27
4 Sam Castle FR-1 South Dakota St. 2:25.33 2:27.62 1:54.43
6 Jonah Dafoe   UNAT-North Dakota State 2:24.54 1:39.80 1:54.71
10 Ethan Ash SR-4 Carleton 1:59.77 1:32.13 1:55.16
12 Victor Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 2:26.93 1:42.97 1:55.69
18 Andrew Moeller SR-4 South Dakota St. 1:44.60 1:45.76 1:56.22
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Indy Lyness SO-2 Carleton 1:54.55 2:03.72
7 Samuel Gausmann SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:54.78 1:47.90
8 Nick St. Peter SO-2 St. John's (Minn.) 1:54.84 2:25.85
9 Josh Meier JR-3 Carleton 1:55.15 1:42.49
11 Micah Bruggeman SO-2 North Dakota 1:55.31 2:11.46
13 Luke Benson SR-4 Wartburg 1:55.88 2:07.47
14 Alistair Pattison SR-4 Carleton 1:55.91 2:27.21
15 Tanner Schiller SO-2 North Dakota 1:56.01 1:21.21
16 Cullen Moore SO-2 St. Olaf 1:56.09 2:25.12
17 Getinat Asfaw SR-4 Augsburg 1:56.18 1:50.38
19 Sean Murphy FR-1 South Dakota St. 1:56.37 1:47.06
20 Lance Nemecek SO-2 St. Olaf 1:56.80 1:48.63
28 Caden Speikers SR-4 Minnesota State 1:58.95 1:32.79
29 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 1:59.32 2:18.42
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
21 Alex Bjork FR-1 St. Olaf 2:22.12 1:53.93 1:57.45 1:31.62
22 Alexei Hensel JR-3 St. John's (Minn.) 1:33.02 2:10.70 1:57.74 2:16.58
23 Cole Stencel FR-1 St. John's (Minn.) 2:02.60 1:29.59 1:57.88 1:35.49
24 Christian Fells FR-1 St. Olaf 1:42.59 2:16.79 1:57.92 2:25.05
25 Lars Molenkamp FR-1 St. John's (Minn.) 2:29.29 1:39.53 1:58.48 1:47.82
26 Ethan Cozine FR-1 St. Olaf 1:25.45 2:22.41 1:58.67 1:53.93
27 Aiden Chalmers SO-2 St. John's (Minn.) 1:54.09 2:22.61 1:58.84 1:33.89
30 Henry Johnson FR-1 St. Olaf 2:07.80 1:28.39 1:59.44 2:05.42
31 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 1:34.67 2:21.40 1:59.83 2:19.01
32 Erek Ross FR-1 Minnesota State 2:32.29 1:31.14 1:59.91 2:23.90
33 Shareef Oty FR-1 Augsburg 1:50.17 1:51.38 2:01.06 1:29.59
34 Nathan Pausma SR-4 Martin Luther 2:18.50 1:39.63 2:01.49 1:38.41
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
35 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 2:07.72 2:39.65
36 Harry Maakestad SO-2 St. Olaf 2:07.95 1:51.32
37 Chase Matuszak SO-2 Wis.-River Falls 2:10.02 2:24.33
38 Nathan Eikom JR-3 Northwestern (Minn.) 2:10.18 1:33.73
39 Luke Lenz SO-2 Wis.-River Falls 2:10.45 2:16.98
40 Micah Vanderhoof FR-1 Martin Luther 2:12.47 2:23.07
41 James Younge FR-1 Bethany Lutheran 2:13.26 1:37.28
42 Caleb Munson FR-1 Martin Luther 2:13.88 2:27.27
43 Austin Erickson FR-1 Martin Luther 2:19.24 2:48.48