April 24, 2024
|
Minnesota - Minneapolis, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jensen Clapp JR-3 Wartburg 48.84
2 Derrick Smith JR-3 Wartburg 49.23
3 Kyler Bade JR-3 Minnesota State 49.40
4 Oluwadamilola Babalola FR-1 Minnesota State 49.53
5 Blake Boyster FR-1 North Dakota State 49.61
6 Gabe Miles FR-1 North Dakota State 49.66
7 Kudra Nzibariza JR-3 South Dakota St. 49.84
8 Zach Abbey JR-3 Wartburg 49.98
9 Wyatt Witschen FR-1 St. John's (Minn.) 50.00
10 David Williams SO-2 Wartburg 50.05
11 Ian Neyens JR-3 Wartburg 50.10
12 Cade Olson FR-1 Wartburg 50.10
13 Ryan Conzemius JR-3 St. John's (Minn.) 50.13
14 Jacob Renz FR-1 North Dakota State 50.84
15 Mohamed Temsah JR-3 Wartburg 51.15
16 Ben Roussell FR-1 Wartburg 51.20
17 Cayden Schellhorn FR-1 Wartburg 51.29
18 Micah Schibbelhut JR-3 Martin Luther 51.31
19 Cullen Heminover SO-2 Concordia-St. Paul 51.35
20 Owen Montreuil SO-2 St. John's (Minn.) 51.36
21 Derek Burgin SR-4 North Central (Minn.) 51.55
22 David Couper JR-3 Hamline 51.76
23 Jacob Jensrud FR-1 St. Scholastica 51.79
24 Gavin Greiner FR-1 Minnesota State 51.80
25 Liam Kennedy SR-4 Carleton 51.99
26 Theo Moseman FR-1 Minnesota State 52.02
27 Stefan Prince   Unattached 52.14
28 Caden Swoboda SO-2 Crown 52.60
29 Lucas Holtz FR-1 Martin Luther 52.60
30 Isaac Weiers JR-3 North Central (Minn.) 52.72
31 Charlie Iyegha FR-1 St. Olaf 52.80
32 Aiden Langheim SO-2 St. John's (Minn.) 53.48
33 Tyler Gunderson JR-3 St. Olaf 53.90
34 Bryce Enerson JR-3 North Dakota State 53.99
35 Griffin Jones Freshman Unattached 54.13
36 Ja'Corey Jazzmere FR-1 North Central (Minn.) 54.50
37 Carter Kienholz JR-3 Hamline 57.46
38 JT Thomas III SO-2 Northwestern (Minn.) 59.54
39 Coby Workman FR-1 Hamline 1:01.28
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jensen Clapp JR-3 Wartburg 48.36 48.84 1:01.54 1:01.54 57.64
2 Derrick Smith JR-3 Wartburg 42.34 49.23 58.59 1:03.51 53.17
3 Kyler Bade JR-3 Minnesota State 1:04.22 49.40 47.43 53.36 54.84
6 Gabe Miles FR-1 North Dakota State 1:03.57 49.66 40.23 57.11 42.71
8 Zach Abbey JR-3 Wartburg 50.98 49.98 53.48 49.48 40.49
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Oluwadamilola Babalola FR-1 Minnesota State 45.57 49.53 49.53 38.14 57.95 57.95
5 Blake Boyster FR-1 North Dakota State 40.68 46.64 49.61 36.72 57.06 38.70
7 Kudra Nzibariza JR-3 South Dakota St. 38.88 35.39 49.84 38.38 45.36 57.82
10 David Williams SO-2 Wartburg 38.54 49.05 50.05 39.04 1:05.07 42.55
11 Ian Neyens JR-3 Wartburg 1:02.13 57.62 50.10 42.59 49.60 46.60
14 Jacob Renz FR-1 North Dakota State 1:00.50 40.68 50.84 37.63 37.63 38.64
15 Mohamed Temsah JR-3 Wartburg 53.20 59.34 51.15 1:01.90 1:06.50 1:03.43
26 Theo Moseman FR-1 Minnesota State 59.31 47.86 52.02 58.27 57.23 1:05.55
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Wyatt Witschen FR-1 St. John's (Minn.) 44.00 50.00 49.50 48.50 53.00 39.50 37.00
12 Cade Olson FR-1 Wartburg 39.08 50.10 53.11 53.11 41.09 53.11 1:00.12
13 Ryan Conzemius JR-3 St. John's (Minn.) 48.13 50.13 47.13 46.62 53.14 55.15 44.12
16 Ben Roussell FR-1 Wartburg 40.96 51.20 56.32 38.92 47.62 44.04 41.48
18 Micah Schibbelhut JR-3 Martin Luther 42.08 51.31 48.75 37.97 46.70 44.64 1:04.65
19 Cullen Heminover SO-2 Concordia-St. Paul 54.95 51.35 36.46 38.00 1:04.19 39.03 48.27
20 Owen Montreuil SO-2 St. John's (Minn.) 44.69 51.36 1:03.18 40.06 46.74 55.99 38.52
29 Lucas Holtz FR-1 Martin Luther 52.60 52.60 57.34 37.35 38.40 48.40 1:03.65
33 Tyler Gunderson JR-3 St. Olaf 39.35 53.90 41.51 58.76 58.76 49.05 42.59
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Cayden Schellhorn FR-1 Wartburg 51.29 1:02.58 58.47
21 Derek Burgin SR-4 North Central (Minn.) 51.55 1:04.44 51.04
22 David Couper JR-3 Hamline 51.76 36.24 57.98
23 Jacob Jensrud FR-1 St. Scholastica 51.79 48.17 1:04.22
24 Gavin Greiner FR-1 Minnesota State 51.80 50.25 1:04.24
27 Stefan Prince   Unattached 52.14 58.92 52.14
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Liam Kennedy SR-4 Carleton 36.92 1:04.47 1:00.83 42.64 51.99 56.67
28 Caden Swoboda SO-2 Crown 41.03 1:01.02 54.71 53.13 52.60 52.08
30 Isaac Weiers JR-3 North Central (Minn.) 40.60 42.18 1:02.74 1:03.27 52.72 42.71
31 Charlie Iyegha FR-1 St. Olaf 46.47 49.11 57.56 45.41 52.80 1:04.42
32 Aiden Langheim SO-2 St. John's (Minn.) 55.09 48.67 1:08.46 50.81 53.48 47.07
34 Bryce Enerson JR-3 North Dakota State 44.82 1:02.63 1:10.19 46.44 53.99 52.91
35 Griffin Jones Freshman Unattached 1:00.09 59.01 1:04.96 50.89 54.13 1:00.09
36 Ja'Corey Jazzmere FR-1 North Central (Minn.) 53.96 59.41 41.42 56.68 54.50 43.60
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
37 Carter Kienholz JR-3 Hamline 1:05.51 57.46 1:11.83 1:14.13
38 JT Thomas III SO-2 Northwestern (Minn.) 51.80 59.54 1:15.02 54.19
39 Coby Workman FR-1 Hamline 1:17.83 1:01.28 1:19.06 1:16.60