April 24, 2024
|
Minnesota - Minneapolis, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Leo Goodman SO-2 Minnesota 3:43.17 3:45.42 4:46.29 4:37.27 4:03.46 4:26.00 4:46.29
2 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 4:48.64 3:47.27 2:39.09 3:08.64 2:52.73 4:48.64 3:10.91
3 Aleksa Milanovic SO-2 North Dakota 4:15.06 3:47.73 2:46.25 3:15.85 2:43.97 4:56.05 4:15.06
4 Brandon Kampsen FR-1 South Dakota St. 3:16.32 3:48.27 3:45.99 4:52.19 2:55.77 4:06.54 3:20.88
5 Gabe Nichols SO-2 Carleton 4:09.08 3:48.51 2:39.96 4:20.51 4:54.78 3:48.51 3:39.37
6 Quinn Roehl FR-1 North Dakota State 4:02.37 3:48.65 3:32.65 3:50.94 4:57.25 3:18.93 4:00.09
7 Calvin Boone JR-3 St. Scholastica 3:30.68 3:49.00 4:18.77 4:39.38 4:16.48 3:03.20 4:11.90
8 Cameron Stocke   UNAT-Minnesota 4:32.64 3:49.11 4:32.64 4:37.23 3:58.28 3:01.00 3:14.75
9 Daniel Burkhalter SR-4 South Dakota St. 4:00.74 3:49.27 4:58.06 3:44.69 3:05.71 4:48.88 3:05.71
10 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 3:22.47 3:50.08 4:06.19 2:52.56 3:10.97 4:24.60 3:29.38
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 3:47.79 3:50.09 4:01.60 3:52.39 4:26.91 4:33.81 3:33.99
12 Tyler Kisting Senior Unattached 4:06.63 3:50.49 2:50.57 2:52.87 2:41.35 4:50.42 4:59.64
13 Emmett Faltesek JR-3 Concordia-St. Paul 3:32.24 3:50.69 3:27.63 4:27.60 3:09.17 3:34.55 4:06.84
14 Kevin Turlington SO-2 St. Olaf 4:34.74 3:50.87 3:02.39 3:25.48 3:20.86 3:09.32 2:55.47
15 Sean Hartney JR-3 St. Olaf 4:18.66 3:50.94 4:02.49 3:48.63 4:30.20 3:53.25 4:23.28
16 Ian Curtis JR-3 St. Olaf 3:51.51 3:51.51 3:30.68 2:51.32 3:05.21 2:42.06 3:14.47
17 Ian Busche SO-2 North Dakota 3:09.84 3:51.51 3:09.84 2:44.38 3:35.31 3:02.90 3:14.47
18 Nathan Notgrass   UNAT-South Dakota St. 3:33.22 3:51.76 4:31.16 4:33.48 2:46.87 2:58.46 2:58.46
19 Christopher Wolfe JR-3 Wis.-La Crosse 3:54.33 3:52.01 4:47.70 4:24.50 3:21.85 3:10.25 3:05.61
20 Olaf Coffey JR-3 St. Olaf 4:22.39 3:52.20 3:17.37 2:51.83 4:43.29 3:47.56 4:38.64
21 William Gerber   UNAT-North Dakota State 4:32.97 3:53.30 4:18.97 4:18.97 5:03.29 4:23.63 3:11.31
22 Adam Loenser JR-3 Wis.-La Crosse 4:47.60 3:53.82 3:37.46 4:35.91 2:46.02 3:21.09 3:23.43
23 Lennart Lindstrot FR-1 North Dakota 4:12.61 3:53.89 4:40.67 3:32.84 3:25.83 4:35.99 2:48.40
24 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 4:19.63 3:53.90 3:37.53 3:37.53 3:37.53 3:25.84 3:23.50
25 Aidan Manning SO-2 Wis.-La Crosse 3:12.89 3:55.23 4:56.39 3:52.88 2:51.72 4:07.00 2:58.78
26 Charlie Power-Theisen FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:03.71 3:55.52 4:16.72 4:49.69 3:06.06 4:40.27 3:53.17
27 Luke Johnson FR-1 South Dakota St. 5:01.60 3:55.62 3:24.99 3:50.91 2:44.94 3:24.99 4:02.69
28 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 4:47.50 3:55.65 4:26.29 5:01.64 4:00.37 4:16.86 3:41.52
29 Adam Bohm JR-3 Minnesota State 2:59.23 3:58.97 4:20.48 2:59.23 3:25.52 3:23.13 4:56.33
30 Isaac Nowak FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:13.78 3:59.23 2:47.46 4:06.41 3:40.10 3:56.84 3:25.74
31 Ethan Starfield FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:28.47 3:59.70 4:33.26 4:33.26 4:21.28 3:14.16 3:04.57
32 Caeden Johnson Sophomore Unattached 3:38.98 4:00.63 4:36.73 3:36.57 3:24.54 4:43.95 3:10.10
33 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 5:02.44 4:01.95 4:50.34 5:02.44 4:52.76 4:23.73 3:37.76
34 Nathan Neu JR-3 St. Scholastica 3:45.58 4:02.56 5:00.78 4:04.99 4:04.99 4:14.69 3:55.29
35 Eli Doran SO-2 St. Olaf 4:34.22 4:02.67 3:33.55 3:57.82 3:26.27 3:26.27 3:02.01
36 Cashton Johnson FR-1 South Dakota St. 4:22.42 4:02.98 5:01.30 3:21.68 3:43.55 3:19.25 4:49.15
37 Julian Munoz   Unattached 2:59.88 4:03.08 3:53.36 4:00.65 3:24.19 3:38.78 4:29.82
38 Eamon Cavanaugh JR-3 St. John's (Minn.) 4:42.97 4:03.94 4:35.66 3:02.96 3:41.99 4:18.58 5:14.69
39 Austin Carlson   Unattached 3:13.33 4:04.72 3:32.91 5:03.46 3:57.38 3:32.91 3:54.94
40 Owen Chamberlin SO-2 St. Olaf 3:21.98 4:06.31 3:44.15 4:08.78 3:31.83 4:50.65 3:31.83
41 Jacob Malecha FR-1 St. John's (Minn.) 3:39.34 4:09.25 4:59.10 2:54.48 3:36.85 5:04.09 5:21.54
42 Getinat Asfaw SR-4 Augsburg 5:05.55 4:10.45 3:22.87 3:35.39 4:32.99 3:17.86 3:17.86
43 Ethan Martel FR-1 St. Olaf 4:35.76 4:12.99 3:35.05 3:40.11 5:13.71 2:59.63 4:23.11
44 Garrett Converse SO-2 North Central (Minn.) 4:56.96 4:16.00 3:29.92 4:39.04 3:24.80 3:37.60 3:04.32
45 Sam Laurel SO-2 St. Olaf 3:40.60 4:16.51 4:31.90 3:25.21 5:02.69 4:03.69 5:05.25
46 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 4:14.75 4:31.01 5:14.38 3:34.10 5:27.93 4:58.12 3:44.94
47 Caleb Munson FR-1 Martin Luther 3:38.20 4:47.10 5:01.46 5:35.91 5:47.40 4:29.88 6:01.75
48 Micah Vanderhoof FR-1 Martin Luther 3:41.49 4:55.31 5:10.08 6:12.09 6:00.28 3:35.58 4:11.02
49 Austin Erickson FR-1 Martin Luther 5:49.73 4:56.38 6:22.33 5:14.17 5:37.88 5:23.06 3:30.43
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Leo Goodman SO-2 Minnesota 3:38.66 4:05.71 3:45.42 4:28.25 3:02.59 3:04.85 3:29.64
2 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 4:03.18 3:40.46 3:47.27 2:48.18 4:53.18 3:33.64 3:40.46
3 Aleksa Milanovic SO-2 North Dakota 3:20.41 3:04.47 3:47.73 4:05.95 4:49.22 3:31.79 2:46.25
4 Brandon Kampsen FR-1 South Dakota St. 3:36.86 3:14.03 3:48.27 3:04.90 2:53.49 4:45.34 4:17.95
5 Gabe Nichols SO-2 Carleton 3:32.52 3:48.51 3:48.51 4:25.08 3:57.65 3:23.38 3:55.37
7 Calvin Boone JR-3 St. Scholastica 2:49.46 2:51.75 3:49.00 4:55.41 4:11.90 4:37.09 3:19.23
9 Daniel Burkhalter SR-4 South Dakota St. 4:44.30 3:35.52 3:49.27 4:44.30 3:14.88 3:58.44 4:51.18
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 4:52.22 3:22.48 3:50.09 3:06.38 3:40.89 3:20.18 2:57.17
12 Tyler Kisting Senior Unattached 3:18.23 4:22.76 3:50.49 3:57.41 3:41.27 2:43.65 4:55.03
22 Adam Loenser JR-3 Wis.-La Crosse 4:05.52 3:42.13 3:53.82 4:38.25 4:24.22 3:16.41 2:50.69
23 Lennart Lindstrot FR-1 North Dakota 3:04.78 4:31.32 3:53.89 4:00.91 4:35.99 3:23.49 3:30.51
24 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 2:57.77 2:55.43 3:53.90 3:49.23 3:23.50 3:21.16 3:25.84
25 Aidan Manning SO-2 Wis.-La Crosse 2:54.07 2:49.37 3:55.23 5:03.45 2:51.72 3:29.36 3:48.18
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Quinn Roehl FR-1 North Dakota State 3:44.08 4:16.09 3:48.65 3:50.94 2:40.06
8 Cameron Stocke   UNAT-Minnesota 2:58.71 3:21.62 3:49.11 3:37.66 2:40.38
10 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 3:24.78 2:54.86 3:50.08 3:04.07 4:17.69
13 Emmett Faltesek JR-3 Concordia-St. Paul 3:39.16 4:13.76 3:50.69 4:13.76 3:34.55
14 Kevin Turlington SO-2 St. Olaf 4:53.21 3:23.17 3:50.87 3:02.39 3:53.18
15 Sean Hartney JR-3 St. Olaf 4:04.80 3:13.99 3:50.94 3:13.99 3:50.94
16 Ian Curtis JR-3 St. Olaf 3:00.58 4:44.76 3:51.51 3:32.99 4:14.67
17 Ian Busche SO-2 North Dakota 4:00.77 2:51.32 3:51.51 3:51.51 3:35.31
18 Nathan Notgrass   UNAT-South Dakota St. 3:49.45 4:28.85 3:51.76 4:14.94 4:49.70
19 Christopher Wolfe JR-3 Wis.-La Crosse 4:01.29 4:40.74 3:52.01 3:17.21 3:47.37
20 Olaf Coffey JR-3 St. Olaf 4:29.36 4:45.61 3:52.20 3:31.31 4:01.49
21 William Gerber   UNAT-North Dakota State 2:59.65 4:25.97 3:53.30 3:13.64 3:29.97
28 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 4:56.92 3:46.23 3:55.65 4:05.08 4:14.51
30 Isaac Nowak FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:56.65 4:30.33 3:59.23 3:16.17 2:57.03
32 Caeden Johnson Sophomore Unattached 5:10.42 2:58.07 4:00.63 3:29.35 3:29.35
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
26 Charlie Power-Theisen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:26.14 4:37.92 3:55.52 4:35.56 3:24.91
27 Luke Johnson FR-1 South Dakota St. 4:14.47 5:01.60 3:55.62 4:38.04 4:59.24
29 Adam Bohm JR-3 Minnesota State 3:06.40 4:56.33 3:58.97 4:44.38 3:44.64
31 Ethan Starfield FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:16.56 4:59.63 3:59.70 4:54.83 4:35.66
33 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 4:52.76 3:15.98 4:01.95 4:28.57 3:03.89
34 Nathan Neu JR-3 St. Scholastica 4:29.25 4:26.82 4:02.56 4:07.42 5:08.06
35 Eli Doran SO-2 St. Olaf 4:29.37 3:14.14 4:02.67 4:48.78 3:02.01
36 Cashton Johnson FR-1 South Dakota St. 3:14.39 4:46.72 4:02.98 4:34.57 3:36.26
37 Julian Munoz   Unattached 3:36.35 4:56.56 4:03.08 3:16.90 3:02.31
38 Eamon Cavanaugh JR-3 St. John's (Minn.) 5:17.13 3:32.23 4:03.94 5:07.37 4:03.94
39 Austin Carlson   Unattached 4:07.17 3:15.78 4:04.72 4:51.22 3:03.54
40 Owen Chamberlin SO-2 St. Olaf 3:31.83 4:06.31 4:06.31 5:00.50 3:44.15
42 Getinat Asfaw SR-4 Augsburg 4:07.95 3:12.85 4:10.45 4:17.97 3:25.37
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
41 Jacob Malecha FR-1 St. John's (Minn.) 4:56.61 4:09.25 2:59.46 3:59.28 3:26.88 4:16.73 3:09.43
43 Ethan Martel FR-1 St. Olaf 3:19.87 4:12.99 3:14.81 5:21.30 4:00.34 3:37.58 4:33.23
44 Garrett Converse SO-2 North Central (Minn.) 2:59.20 4:16.00 4:33.92 3:45.28 3:42.72 4:28.80 4:44.16
45 Sam Laurel SO-2 St. Olaf 3:25.21 4:16.51 3:22.65 4:49.86 5:30.90 4:57.56 4:03.69
46 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 3:44.94 4:31.01 4:09.33 4:25.59 4:41.85 5:11.67 3:42.23
47 Caleb Munson FR-1 Martin Luther 5:47.40 4:47.10 5:12.94 6:07.49 4:58.59 5:04.33 3:55.43
48 Micah Vanderhoof FR-1 Martin Luther 6:23.91 4:55.31 6:18.00 6:15.05 4:34.64 4:46.45 5:21.89
49 Austin Erickson FR-1 Martin Luther 5:55.66 4:56.38 4:20.82 5:46.77 5:14.17 4:03.04 3:51.18