February 3- 4, 2024
|
Ithaca-Athletics & Events Center - Ithaca, NY
|
200m (Flat)
ICON KEY: DIII NE AARTFC Empire 8 Liberty League IC4A/ECAC MAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jacob Pantoya SR-4 Cornell 1:55.26 1:34.52
2 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 1:56.25 2:10.20
3 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 1:56.94 1:39.40
4 Noah Cummings SO-2 Cornell 1:56.98 1:45.29
5 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 1:57.71 2:03.60
6 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 1:58.33 2:14.90
7 Nick Norris JR-3 Cornell 1:59.49 1:42.77
8 Michael Burns JR-3 Oneonta 2:00.35 2:32.85
9 Cade Eells JR-3 Nazareth 2:00.79 1:39.05
10 Jack Bisbee FR-1 Cortland St. 2:01.54 2:07.62
11 Stephen Postupak SR-4 Scranton 2:02.08 2:02.08
12 Trey Rhinehart JR-3 Misericordia 2:02.31 2:13.32
13 Christian Snee JR-3 Scranton 2:02.50 2:09.85
14 Lucas Berg FR-1 Oneonta 2:02.65 2:37.00
15 Hector Ramos FR-1 Cortland St. 2:03.22 2:27.87
16 Carter Rothwell SO-2 Ithaca 2:03.70 2:14.84
17 Lenny Diaz SO-2 Cortland St. 2:04.14 2:41.39
18 Nathan Horn FR-1 Misericordia 2:04.15 2:32.71
19 Kareem Beck JR-3 Susquehanna 2:04.17 2:10.38
20 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 2:04.59 2:17.05
21 Ethan Glashauser SR-4 Nazareth 2:05.21 2:03.96
22 Nathan Bowers SR-4 Nazareth 2:05.29 1:47.75
23 Matt Hayden JR-3 Oneonta 2:06.09 2:02.31
24 Austin Karwacki SO-2 Misericordia 2:06.25 2:34.03
25 Josh Kimotho JR-3 Susquehanna 2:07.08 2:22.33
26 Nyerere Hill JR-3 SUNY Delhi 2:07.82 2:38.50
27 Thomas Bricker SO-2 Misericordia 2:08.55 1:53.13
28 Christan Calderaro JR-3 Susquehanna 2:08.61 2:31.76
29 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 2:09.04 1:56.14
30 Brady Cote SR-4 Springfield 2:09.17 2:20.80
31 Chris Licata JR-3 Ithaca 2:09.58 2:10.88
32 Silas Bashant FR-1 SUNY Delhi 2:12.25 2:38.70
33 Clayton Davis JR-3 Oneonta 2:12.70 2:11.38
34 Alex Garcia SO-2 Cortland St. 2:13.12 1:47.83
35 Nathanael Walker SO-2 Scranton 2:14.86 2:09.47
36 Justin Knab JR-3 Scranton 2:15.37 2:16.73
37 Andrew Chiti FR-1 Scranton 2:16.29 2:55.82
  Tavian McKenna SO-2 Misericordia DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Nyerere Hill JR-3 SUNY Delhi 2:42.34 2:20.61 2:30.83 2:07.82 1:33.31 2:21.88
28 Christan Calderaro JR-3 Susquehanna 2:42.05 2:08.61 1:58.33 2:08.61 2:09.90 2:21.48
32 Silas Bashant FR-1 SUNY Delhi 1:48.45 2:13.58 2:16.22 2:12.25 2:30.77 1:57.71
33 Clayton Davis JR-3 Oneonta 1:58.11 1:56.78 2:37.92 2:12.70 2:31.28 2:41.90
34 Alex Garcia SO-2 Cortland St. 2:43.74 2:37.09 2:45.07 2:13.12 1:41.18 1:41.18
35 Nathanael Walker SO-2 Scranton 2:44.53 2:51.28 2:53.97 2:14.86 2:47.23 1:49.24
36 Justin Knab JR-3 Scranton 2:46.51 1:52.36 2:04.54 2:15.37 2:16.73 2:16.73
37 Andrew Chiti FR-1 Scranton 2:08.12 1:43.58 2:17.66 2:16.29 2:47.64 2:23.11
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Lucas Berg FR-1 Oneonta 2:02.65
15 Hector Ramos FR-1 Cortland St. 2:03.22
16 Carter Rothwell SO-2 Ithaca 2:03.70
18 Nathan Horn FR-1 Misericordia 2:04.15
23 Matt Hayden JR-3 Oneonta 2:06.09
24 Austin Karwacki SO-2 Misericordia 2:06.25
27 Thomas Bricker SO-2 Misericordia 2:08.55
29 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 2:09.04
31 Chris Licata JR-3 Ithaca 2:09.58
  Tavian McKenna SO-2 Misericordia DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Cade Eells JR-3 Nazareth 1:33.01 2:17.70 2:00.79
10 Jack Bisbee FR-1 Cortland St. 1:57.90 1:56.68 2:01.54
12 Trey Rhinehart JR-3 Misericordia 1:41.52 2:04.76 2:02.31
17 Lenny Diaz SO-2 Cortland St. 1:56.70 2:25.25 2:04.14
19 Kareem Beck JR-3 Susquehanna 1:36.86 2:17.83 2:04.17
20 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 1:43.41 2:27.02 2:04.59
21 Ethan Glashauser SR-4 Nazareth 2:32.76 2:29.00 2:05.21
22 Nathan Bowers SR-4 Nazareth 2:11.56 1:27.71 2:05.29
25 Josh Kimotho JR-3 Susquehanna 1:32.77 2:31.23 2:07.08
30 Brady Cote SR-4 Springfield 2:46.63 1:45.92 2:09.17
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jacob Pantoya SR-4 Cornell 1:55.26
2 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 1:56.25
3 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 1:56.94
4 Noah Cummings SO-2 Cornell 1:56.98
5 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 1:57.71
6 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 1:58.33
7 Nick Norris JR-3 Cornell 1:59.49
8 Michael Burns JR-3 Oneonta 2:00.35
11 Stephen Postupak SR-4 Scranton 2:02.08
13 Christian Snee JR-3 Scranton 2:02.50