February 2- 3, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Seth Martinez JR-3 North Florida 14:29.17 16:22.17 11:17.96 17:57.77 18:15.16 11:26.65
2 Cole Perry SO-2 North Florida 14:38.69 15:40.20 16:59.28 18:53.51 13:10.83 10:59.02
3 Paul Lespasio SO-2 North Florida 14:45.44 18:44.51 12:50.34 17:51.39 13:34.61 16:58.26
4 Sebastian Hernandez SO-2 North Florida 14:45.49 17:16.03 15:29.77 13:43.51 13:52.36 18:09.16
5 Aaron Schimke FR-1 North Florida 14:55.16 19:14.76 18:38.95 14:46.21 12:31.94 11:56.13
6 Kameron Wallizada JR-3 North Florida 14:59.62 15:17.62 13:29.66 12:08.70 19:11.52 12:08.70
7 Simon Cole JR-3 Embry-Riddle 15:00.82 13:21.73 17:15.95 18:19.00 15:18.84 16:21.90
8 Cole Summers FR-1 Florida Southern 15:03.86 10:41.74 13:42.52 17:55.60 14:27.71 15:21.94
9 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 15:07.39 17:32.58 10:53.32 18:17.95 11:02.40 13:45.73
10 Rylan Malarchick FR-1 Embry-Riddle 15:08.88 15:54.33 17:43.39 13:28.91 15:27.06 18:19.75
11 Ethan Stout SO-2 Embry-Riddle 15:09.75 17:26.22 10:45.93 18:29.90 18:29.90 15:37.05
12 Justin Tackling JR-3 North Florida 15:14.52 11:25.89 13:06.49 16:45.98 15:05.38 17:59.14
13 Carlton Waiguru Junior Unattached 15:19.33 11:01.92 11:47.89 15:19.33 11:11.11 13:10.63
14 William Canales FR-1 Florida Southern 15:19.47 12:52.36 17:28.20 10:43.63 14:05.92 16:14.64
15 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 15:33.71 14:19.02 19:36.48 10:53.60 12:36.31 11:40.29
16 Joe Stevens FR-1 Mobile 15:38.85 18:27.85 17:22.13 18:18.46 19:52.34 10:57.20
17 Christian Fernandez JR-3 Flagler 15:42.01 14:54.91 20:05.78 14:17.23 11:55.93 13:01.87
18 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 15:43.11 14:37.10 19:48.32 13:49.94 12:25.06 12:15.63
19 Ryan Musil SR-4 Embry-Riddle 15:44.68 16:03.58 19:21.96 12:54.64 17:47.49 14:57.45
20 Grant Doherty FR-1 North Florida 15:46.93 12:28.08 12:09.14 12:56.49 11:59.67 20:02.61
21 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:47.23 13:34.62 12:37.79 13:44.09 13:53.57 17:40.90
22 Jacob Harned JR-3 Mobile 15:48.42 11:32.35 13:07.19 14:13.58 12:19.77 13:54.61
23 Sawyer Raveling Sophomore Unattached 16:00.08 15:50.48 19:02.50 16:19.29 20:00.10 12:19.27
24 Luke Callery JR-3 Southeastern U. 16:23.47 18:11.66 18:01.82 19:40.17 11:48.10 16:43.14
25 Elijah John   UniversityFlorida Running Club 16:26.55 15:07.63 13:58.57 20:23.33 13:09.24 18:15.07
26 Juan Felipe Ledesma SO-2 Southeastern U. 16:27.09 19:05.03 11:40.84 12:10.45 14:28.64 14:28.64
27 Luis Cruzado Sophomore Unattached 16:39.86 14:09.89 18:19.85 21:39.82 15:09.88 21:29.82
28 Mike Klein SR-4 Embry-Riddle 16:50.25 20:52.71 14:18.72 14:18.72 16:30.05 21:23.02
29 Caleb Floresta FR-1 Warner 16:54.74 14:52.98 14:42.83 12:30.91 21:49.02 19:47.25
30 Daniel Morgan SO-2 Southeastern U. 16:57.04 20:40.79 14:44.83 13:43.81 21:21.47 18:18.41
31 Thomas Tyler Sophomore Unattached 17:01.49 13:47.41 16:51.28 18:53.86 16:51.28 21:16.87
32 Alexander Ayala Freshman Unattached 17:55.81 22:35.52 21:52.49 18:17.33 20:15.67 14:31.41
33 Canaan Ponce Freshman Unattached 18:10.35 19:04.87 20:10.29 20:53.91 22:53.85 15:04.99
34 James Simpson SO-2 Florida Southern 18:27.06 21:02.05 16:47.43 23:03.83 20:50.98 18:38.13
35 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 18:32.68 13:21.13 20:57.33 13:10.01 15:23.53 14:27.89
  Anthony Matthew SO-2 Florida Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Seth Augustynowski SO-2 Florida Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Aidan O'Gorman   UNAT-North Florida DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Seth Martinez JR-3 North Florida 12:18.80 11:35.34 13:28.33 14:29.17
2 Cole Perry SO-2 North Florida 17:08.07 11:42.96 10:41.45 14:38.69
3 Paul Lespasio SO-2 North Florida 14:10.03 15:03.15 15:56.28 14:45.44
4 Sebastian Hernandez SO-2 North Florida 11:57.25 12:32.67 19:02.29 14:45.49
5 Aaron Schimke FR-1 North Florida 17:09.44 16:15.73 13:34.60 14:55.16
6 Kameron Wallizada JR-3 North Florida 15:35.61 18:26.54 13:02.67 14:59.62
7 Simon Cole JR-3 Embry-Riddle 15:18.84 12:00.66 11:33.64 15:00.82
8 Cole Summers FR-1 Florida Southern 17:55.60 11:54.05 18:40.79 15:03.86
9 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 18:45.17 19:12.39 12:24.06 15:07.39
10 Rylan Malarchick FR-1 Embry-Riddle 18:01.57 19:32.46 16:30.68 15:08.88
11 Ethan Stout SO-2 Embry-Riddle 19:06.29 14:33.36 12:16.90 15:09.75
12 Justin Tackling JR-3 North Florida 19:39.73 17:40.85 11:16.75 15:14.52
13 Carlton Waiguru Junior Unattached 10:43.54 12:06.27 15:46.91 15:19.33
14 William Canales FR-1 Florida Southern 18:23.37 17:37.39 14:33.50 15:19.47
18 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 12:43.92 18:32.87 15:24.25 15:43.11
20 Grant Doherty FR-1 North Florida 13:24.89 20:21.54 12:47.02 15:46.93
  Anthony Matthew SO-2 Florida Southern DNF DNF DNF DNF
  Aidan O'Gorman   UNAT-North Florida DNF DNF DNF DNF
  Seth Augustynowski SO-2 Florida Southern DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 15:33.71 12:54.98
16 Joe Stevens FR-1 Mobile 15:38.85 17:40.90
17 Christian Fernandez JR-3 Flagler 15:42.01 13:01.87
19 Ryan Musil SR-4 Embry-Riddle 15:44.68 15:16.34
21 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:47.23 16:15.65
22 Jacob Harned JR-3 Mobile 15:48.42 15:48.42
23 Sawyer Raveling Sophomore Unattached 16:00.08 17:45.69
24 Luke Callery JR-3 Southeastern U. 16:23.47 17:32.32
25 Elijah John   UniversityFlorida Running Club 16:26.55 15:56.96
26 Juan Felipe Ledesma SO-2 Southeastern U. 16:27.09 15:37.74
27 Luis Cruzado Sophomore Unattached 16:39.86 17:09.86
28 Mike Klein SR-4 Embry-Riddle 16:50.25 14:18.72
29 Caleb Floresta FR-1 Warner 16:54.74 16:04.01
30 Daniel Morgan SO-2 Southeastern U. 16:57.04 15:56.02
31 Thomas Tyler Sophomore Unattached 17:01.49 20:36.01
32 Alexander Ayala Freshman Unattached 17:55.81 18:28.09
33 Canaan Ponce Freshman Unattached 18:10.35 21:37.52
34 James Simpson SO-2 Florida Southern 18:27.06 18:27.06
35 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 18:32.68 17:59.30