January 19-20, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Charisma Taylor Senior Unattached 9.97 8.10
2 Alexandra Webster SR-4 Florida State 6.78 8.16
3 Latasha Dodson Senior Team Dodson Elite 8.17 8.69
4 Kaitlyn McColly JR-3 Dickinson St. 11.29 8.82
5 Promise Cross JR-3 Florida Atlantic 10.30 8.88
6 Ar'Briel Scott FR-1 Southeastern U. 9.63 9.08
7 Joy Whittington SO-2 Jacksonville 9.77 9.13
8 Keturah Darwon FR-1 Florida Atlantic 6.63 9.20

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Charisma Taylor Senior Unattached 10.35 8.08 5.66 9.78
2 Alexandra Webster SR-4 Florida State 8.33 8.41 9.42 7.57
3 Kaitlyn McColly JR-3 Dickinson St. 6.14 8.64 8.56 6.05
4 Latasha Dodson Senior Team Dodson Elite 9.04 8.86 9.22 8.95
5 Promise Cross JR-3 Florida Atlantic 8.59 8.94 6.44 11.18
6 Ar'Briel Scott FR-1 Southeastern U. 10.65 9.02 6.68 8.93
7 Joy Whittington SO-2 Jacksonville 10.00 9.09 9.09 9.09
8 Keturah Darwon FR-1 Florida Atlantic 8.59 9.23 7.57 6.83
9 Irmiris Mendez JR-3 Southeastern U. 6.57 9.25 11.75 6.66
10 Angel Parks SR-4 Bethune-Cookman 12.14 9.41 12.05 10.26
11 Jourdon Cooper JR-3 SC State 9.14 9.52 7.14 10.29
12 Brooklyn Gould JR-3 Embry-Riddle 10.30 9.62 11.74 8.18
13 Imani King   Supreme Performance Athletics 11.66 9.63 7.32 7.13
14 TyQwasia Williams FR-1 SC State 11.75 9.71 12.04 9.42
15 Serenity Miller FR-1 North Florida 10.85 9.86 11.44 11.64
16 Makayla Jones SR-4 SC State 8.40 9.88 12.26 9.19
17 Anna Cincotta JR-3 Florida Atlantic 11.92 10.01 8.81 12.02
18 Delicia Lawrence SO-2 SC State 9.64 10.14 7.81 7.61
19 Michala Daniels SO-2 Embry-Riddle 8.84 10.28 12.34 7.41
20 Jessica Brown FR-1 Southeastern U. 11.35 10.41 11.14 8.23
  Chelsee Martino SR-4 Southeastern U. DQ DQ DQ DQ
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Charisma Taylor Senior Unattached 6.14 8.08 6.06
6 Ar'Briel Scott FR-1 Southeastern U. 10.65 9.02 9.02
7 Joy Whittington SO-2 Jacksonville 10.37 9.09 9.82
12 Brooklyn Gould JR-3 Embry-Riddle 11.93 9.62 8.57
13 Imani King   Supreme Performance Athletics 12.14 9.63 9.15
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Alexandra Webster SR-4 Florida State 8.92 8.41
10 Angel Parks SR-4 Bethune-Cookman 8.28 9.41
14 TyQwasia Williams FR-1 SC State 12.53 9.71
16 Makayla Jones SR-4 SC State 8.11 9.88
18 Delicia Lawrence SO-2 SC State 12.88 10.14
20 Jessica Brown FR-1 Southeastern U. 7.60 10.41
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Latasha Dodson Senior Team Dodson Elite 9.75 8.86 10.90 10.99 8.42 6.56 11.17
5 Promise Cross JR-3 Florida Atlantic 10.91 8.94 9.57 9.48 6.26 6.26 10.11
11 Jourdon Cooper JR-3 SC State 9.14 9.52 8.48 7.33 11.81 9.33 9.71
15 Serenity Miller FR-1 North Florida 9.86 9.86 9.17 12.53 7.79 12.82 8.78
  Chelsee Martino SR-4 Southeastern U. DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Kaitlyn McColly JR-3 Dickinson St. 6.74 7.43 7.52 8.64 9.08 6.83 10.37
8 Keturah Darwon FR-1 Florida Atlantic 10.71 6.83 9.05 9.23 12.00 7.76 11.17
9 Irmiris Mendez JR-3 Southeastern U. 11.84 7.13 10.46 9.25 9.90 8.79 7.31
17 Anna Cincotta JR-3 Florida Atlantic 7.41 12.32 12.22 10.01 8.01 12.92 11.22
19 Michala Daniels SO-2 Embry-Riddle 7.71 7.30 9.87 10.28 10.59 12.34 9.56