January 19-20, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Valerie Lastra JR-3 FIU 6:46.88 7:38.46 9:33.07 11:21.96 8:01.38 6:58.35 10:47.57
2 Erica Fisher SR-4 North Florida 10:29.29 7:56.38 9:48.12 8:14.02 9:18.72 6:51.69 11:39.87
3 Anna Sentner SO-2 Florida State 12:08.16 8:23.20 9:52.00 11:32.64 12:25.92 10:51.20 10:27.52
4 Anabell Reumann SO-2 Florida Atlantic 9:38.78 8:09.28 9:56.68 10:08.62 11:08.29 8:21.22 11:08.29
5 Ania San Roman Lopez FR-1 FIU 10:11.32 9:41.35 9:59.33 8:11.45 12:53.14 7:11.52 10:29.30
6 Hannah Martin SR-4 North Florida 10:03.82 7:25.25 10:09.92 12:42.40 11:29.21 9:33.33 10:22.12
7 Dani Thompson FR-1 Florida State 10:22.84 12:18.85 10:10.62 11:54.43 11:05.58 7:44.08 8:39.03
8 Ava Povich FR-1 Florida State 13:04.42 11:13.24 10:17.65 8:45.01 13:10.60 8:45.01 11:19.42
9 Evie McIver JR-3 Florida State 11:53.82 13:14.51 10:20.71 8:04.16 10:57.96 11:16.58 9:00.02
10 Jada Williams SO-2 North Florida 12:09.39 10:48.35 10:23.41 10:35.88 8:43.67 9:52.24 10:48.35
11 Sarah Foreman SR-4 Southeastern U. 12:49.74 11:47.16 10:25.80 12:37.22 7:55.61 8:08.13 11:28.38
12 Ava Aseere FR-1 Florida Atlantic 7:31.21 11:04.28 10:26.68 8:58.95 7:24.95 8:21.35 10:20.42
13 Billie Castillo SR-4 North Florida 10:41.59 11:25.62 10:29.01 8:29.50 9:07.24 7:39.18 11:06.75
14 Isabel O'Brien FR-1 Florida Atlantic 7:40.41 12:24.22 10:30.69 10:49.61 10:05.47 13:33.59 11:40.07
15 Lauren Bing SO-2 Florida State 10:35.30 12:29.66 10:35.30 9:00.01 13:20.48 11:51.54 11:38.83
16 Emma Millson SO-2 North Florida 7:31.43 11:01.25 10:35.81 8:54.08 12:17.54 10:48.53 12:55.69
17 Cheyenne Young JR-3 Florida Southern 12:25.07 11:08.65 10:36.81 10:30.45 12:56.91 9:20.40 13:09.65
18 Sofia Martinez SO-2 Florida State 8:10.72 7:57.97 10:37.29 8:29.84 12:44.75 12:44.75 9:59.06
19 Holly Arrison SO-2 Florida Atlantic 11:51.10 9:42.98 10:40.63 9:36.57 7:34.85 11:25.48 11:57.51
20 Lillie Mealor SO-2 Florida State 7:50.66 10:44.74 10:44.74 9:14.48 7:50.66 10:38.30 10:51.19
21 Laci Watford SO-2 North Florida 10:20.02 11:50.44 10:45.85 13:40.23 11:18.15 12:09.81 8:43.14
22 Analise Davis SO-2 Florida Atlantic 12:48.86 9:07.32 10:51.57 8:34.74 12:03.25 8:41.26 9:26.87
23 Kelly Steffens JR-3 Embry-Riddle 10:07.70 8:10.08 10:53.44 9:08.89 8:36.22 11:39.18 10:07.70
24 Barbara Hernandez FR-1 FIU 10:18.01 8:06.52 10:57.45 13:28.67 11:50.05 10:57.45 13:48.39
25 Luana Kopp FR-1 FIU 10:33.89 12:32.75 11:00.30 9:08.05 11:06.91 12:59.16 14:18.39
26 Eden Goddard SO-2 Flagler 8:49.14 12:47.25 11:01.42 8:09.45 8:42.53 11:01.42 12:53.87
27 Francesca Pece SO-2 Flagler 12:41.79 8:56.56 11:02.42 13:34.78 12:28.54 13:28.16 8:43.32
28 Jessie Gates FR-1 Flagler 14:16.58 9:31.05 11:04.01 12:56.90 11:30.57 12:03.77 13:03.54
29 Ariana Anderson SO-2 Embry-Riddle 13:40.11 13:20.10 11:06.75 8:13.40 9:33.41 9:20.07 8:33.40
30 Eris Nelson FR-1 North Florida 7:55.07 8:28.52 11:09.10 9:22.05 12:09.32 11:02.41 13:09.54
31 Isabella Narvaez Senior Unattached 11:57.18 9:10.07 11:36.29 8:35.26 12:04.15 14:09.48 10:33.63
32 Sophie Robinson SO-2 Southeastern U. 14:10.61 13:14.83 11:37.22 10:34.47 12:05.11 10:20.53 13:07.86
33 Bella Sibbrell FR-1 Flagler 15:21.77 13:21.23 11:49.05 10:23.97 9:27.24 11:49.05 8:51.79
34 Madeline Rodriguez SO-2 Flagler 9:41.59 13:31.36 11:58.01 9:55.95 13:09.82 11:14.93 9:34.41
35 Riley Carter SO-2 Flagler 12:52.46 12:01.92 12:01.92 8:25.35 11:11.39 12:38.02 11:25.83
36 Catie Ingoldsby FR-1 Flagler 14:45.87 15:22.48 12:12.12 9:01.77 10:07.66 12:04.80 10:36.95
  Ane Martin Del Campo FR-1 FIU DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Valerie Lastra JR-3 FIU 9:33.07
2 Erica Fisher SR-4 North Florida 9:48.12
3 Anna Sentner SO-2 Florida State 9:52.00
4 Anabell Reumann SO-2 Florida Atlantic 9:56.68
5 Ania San Roman Lopez FR-1 FIU 9:59.33
9 Evie McIver JR-3 Florida State 10:20.71
13 Billie Castillo SR-4 North Florida 10:29.01
16 Emma Millson SO-2 North Florida 10:35.81
29 Ariana Anderson SO-2 Embry-Riddle 11:06.75
  Ane Martin Del Campo FR-1 FIU DNF
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Hannah Martin SR-4 North Florida 10:09.92
7 Dani Thompson FR-1 Florida State 10:10.62
8 Ava Povich FR-1 Florida State 10:17.65
10 Jada Williams SO-2 North Florida 10:23.41
11 Sarah Foreman SR-4 Southeastern U. 10:25.80
12 Ava Aseere FR-1 Florida Atlantic 10:26.68
14 Isabel O'Brien FR-1 Florida Atlantic 10:30.69
15 Lauren Bing SO-2 Florida State 10:35.30
17 Cheyenne Young JR-3 Florida Southern 10:36.81
18 Sofia Martinez SO-2 Florida State 10:37.29
19 Holly Arrison SO-2 Florida Atlantic 10:40.63
22 Analise Davis SO-2 Florida Atlantic 10:51.57
24 Barbara Hernandez FR-1 FIU 10:57.45
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
20 Lillie Mealor SO-2 Florida State 10:44.74 7:57.11 8:22.90 7:57.11 12:15.01
21 Laci Watford SO-2 North Florida 10:45.85 10:39.40 13:27.32 7:45.02 12:55.02
23 Kelly Steffens JR-3 Embry-Riddle 10:53.44 12:57.60 8:23.15 9:15.43 12:57.60
25 Luana Kopp FR-1 FIU 11:00.30 13:51.98 9:27.86 9:54.27 8:02.02
26 Eden Goddard SO-2 Flagler 11:01.42 12:20.79 8:09.45 7:43.00 13:26.94
27 Francesca Pece SO-2 Flagler 11:02.42 12:55.04 9:36.31 13:34.78 12:15.29
28 Jessie Gates FR-1 Flagler 11:04.01 12:23.70 9:17.77 13:23.46 8:31.29
30 Eris Nelson FR-1 North Florida 11:09.10 12:49.47 14:03.07 8:55.28 13:16.23
31 Isabella Narvaez Senior Unattached 11:36.29 13:48.59 14:37.33 12:32.00 8:07.41
32 Sophie Robinson SO-2 Southeastern U. 11:37.22 8:42.92 10:34.47 8:15.03 8:42.92
33 Bella Sibbrell FR-1 Flagler 11:49.05 12:31.60 15:07.59 10:52.33 8:23.43
34 Madeline Rodriguez SO-2 Flagler 11:58.01 14:35.98 12:12.37 12:12.37 9:34.41
35 Riley Carter SO-2 Flagler 12:01.92 11:40.27 9:15.88 11:25.83 14:11.87
36 Catie Ingoldsby FR-1 Flagler 12:12.12 10:58.91 11:06.23 13:47.30 10:22.31