January 19-20, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Brendon Shea JR-3 Embry-Riddle 8:15.01 9:49.07 6:40.96 7:55.21
2 William Sinclair SR-4 North Florida 8:16.31 7:16.76 7:21.72 9:00.98
3 Robert Pedroza JR-3 North Florida 8:18.46 6:38.77 9:23.26 7:33.60
4 Joe Farley JR-3 Florida State 8:18.62 9:03.50 10:13.31 8:13.64
5 Eli Holbrook   UniversityFlorida Running Club 8:27.22 9:07.80 6:05.20 9:33.16
6 Seth Martinez JR-3 North Florida 8:28.42 6:51.82 8:53.85 8:08.09
7 Thomas Weiler SR-4 North Florida 8:30.02 9:51.63 6:48.02 9:21.03
8 Alex Guy SO-2 Florida Southern 8:31.00 6:43.69 9:01.66 6:43.69
9 Christian Giller SO-2 Florida Southern 8:31.75 10:03.87 8:11.28 7:14.99
10 Ahmed Ibrahim JR-3 Florida State 8:32.17 9:02.90 8:47.54 9:33.63
11 Cole Perry SO-2 North Florida 8:33.67 10:36.95 10:06.13 7:16.62
12 Wynne Thomas SO-2 Florida State 8:34.29 10:53.15 7:32.58 10:06.87
13 Paul Lespasio SO-2 North Florida 8:35.15 10:28.49 10:59.40 7:17.88
14 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 8:36.31 9:33.11 6:16.91 9:27.95
15 Sebastian Hernandez SO-2 North Florida 8:36.62 9:59.28 10:40.61 10:25.11
16 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 8:37.58 8:37.58 9:18.99 6:54.07
17 John Perez-Dunn SR-4 Southeastern U. 8:38.07 9:40.24 7:10.00 8:53.62
18 Aaron Schimke FR-1 North Florida 8:40.75 10:30.11 9:38.04 8:25.13
19 Andrew Stowe SO-2 Embry-Riddle 8:44.00 10:28.80 6:27.76 11:21.20
20 Kameron Wallizada JR-3 North Florida 8:45.68 9:38.25 7:21.58 6:44.78
21 Justin Tackling JR-3 North Florida 8:46.30 8:56.83 9:59.99 8:14.73
22 Carlton Waiguru Junior Unattached 8:48.52 6:36.39 7:18.68 8:00.96
23 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 8:51.30 9:01.93 11:30.69 9:01.93
24 Grant Doherty FR-1 North Florida 8:51.35 9:28.55 10:16.37 11:14.82
25 Joel Jean   Unattached 8:54.24 11:34.52 9:10.27 7:50.14
26 Jack Bolan Sophomore Unattached 8:55.97 7:24.86 10:32.45 11:26.05
27 Ben Tary FR-1 North Florida 8:59.42 6:39.17 6:17.60 9:15.61
28 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 8:59.81 9:21.41 9:16.01 9:37.60
29 Jayven Garcia Sophomore Unattached 9:01.13 11:43.47 9:39.01 9:39.01
30 Pedro Zapata Freshman Unattached 9:02.36 8:35.25 8:13.55 8:51.52
31 Gavin O'Brien SO-2 North Florida 9:03.13 8:35.98 11:40.64 6:58.21
32 Ryan Musil SR-4 Embry-Riddle 9:17.60 9:45.48 9:17.60 11:59.31
33 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 9:18.17 9:34.92 9:07.01 9:40.50
34 DJ Christensen SO-2 Brewton-Parker 9:42.35 11:33.00 9:01.59 12:37.06
35 Mike Klein SR-4 Embry-Riddle 9:50.75 7:34.88 9:15.31 12:12.53
36 James Kaldor Senior Unattached 9:54.74 9:07.16 12:11.53 10:00.69
37 Jacob Littleton Sophomore Unattached 9:55.26 12:00.27 11:36.46 11:30.51
  Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brendon Shea JR-3 Embry-Riddle 8:15.01
2 William Sinclair SR-4 North Florida 8:16.31
3 Robert Pedroza JR-3 North Florida 8:18.46
4 Joe Farley JR-3 Florida State 8:18.62
8 Alex Guy SO-2 Florida Southern 8:31.00
9 Christian Giller SO-2 Florida Southern 8:31.75
10 Ahmed Ibrahim JR-3 Florida State 8:32.17
11 Cole Perry SO-2 North Florida 8:33.67
12 Wynne Thomas SO-2 Florida State 8:34.29
19 Andrew Stowe SO-2 Embry-Riddle 8:44.00
23 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 8:51.30
31 Gavin O'Brien SO-2 North Florida 9:03.13
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Eli Holbrook   UniversityFlorida Running Club 10:28.96 10:13.74 8:27.22 6:50.85 6:50.85 8:37.37 6:05.20
6 Seth Martinez JR-3 North Florida 7:01.99 7:52.83 8:28.42 7:27.41 8:53.85 9:09.10 7:17.25
7 Thomas Weiler SR-4 North Florida 7:18.62 8:04.52 8:30.02 7:54.32 10:57.93 8:45.32 5:57.02
13 Paul Lespasio SO-2 North Florida 9:21.52 6:00.61 8:35.15 8:19.70 6:57.28 10:02.73 6:21.21
14 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 8:46.64 10:40.23 8:36.31 8:46.64 9:43.43 6:58.22 9:07.29
17 John Perez-Dunn SR-4 Southeastern U. 10:52.77 7:35.91 8:38.07 7:04.82 9:19.52 6:54.46 7:56.63
18 Aaron Schimke FR-1 North Florida 6:40.98 6:14.94 8:40.75 11:01.36 9:17.21 7:01.81 8:45.96
20 Kameron Wallizada JR-3 North Florida 10:57.10 11:23.39 8:45.68 11:23.39 9:27.74 8:35.17 11:18.13
21 Justin Tackling JR-3 North Florida 7:06.31 8:14.73 8:46.30 6:13.68 8:41.04 10:31.56 7:06.31
22 Carlton Waiguru Junior Unattached 9:25.52 11:21.79 8:48.52 10:23.66 7:08.11 9:14.95 8:11.53
27 Ben Tary FR-1 North Florida 6:17.60 11:03.49 8:59.42 8:48.64 9:15.61 9:53.37 9:15.61
29 Jayven Garcia Sophomore Unattached 11:21.83 8:07.02 9:01.13 10:33.13 10:00.66 9:39.01 6:18.80
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Sebastian Hernandez SO-2 North Florida 7:24.30 10:30.28 8:36.62 7:13.96 6:11.97 8:36.62
16 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 9:08.64 10:31.45 8:37.58 9:44.87 10:52.15 8:42.76
24 Grant Doherty FR-1 North Florida 10:11.06 9:01.98 8:51.35 11:25.45 10:00.43 6:49.14
25 Joel Jean   Unattached 11:13.15 8:48.90 8:54.24 10:25.06 6:51.37 7:39.45
26 Jack Bolan Sophomore Unattached 8:02.38 10:32.45 8:55.97 8:18.46 11:15.33 9:12.05
28 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 11:36.36 6:39.46 8:59.81 8:38.22 9:53.79 9:53.79
30 Pedro Zapata Freshman Unattached 11:23.38 11:12.53 9:02.36 7:13.89 7:03.04 8:40.67
32 Ryan Musil SR-4 Embry-Riddle 9:17.60 10:41.24 9:17.60 10:13.36 11:53.73 7:53.96
33 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 11:09.81 10:30.74 9:18.17 9:57.25 6:41.89 11:48.88
34 DJ Christensen SO-2 Brewton-Parker 12:31.24 7:10.94 9:42.35 11:15.53 10:52.24 9:36.53
35 Mike Klein SR-4 Embry-Riddle 8:28.05 7:46.70 9:50.75 10:38.01 7:11.25 7:17.16
36 James Kaldor Senior Unattached 9:25.01 10:54.22 9:54.74 11:18.01 11:59.64 10:18.53
37 Jacob Littleton Sophomore Unattached 12:53.84 7:44.31 9:55.26 8:37.88 10:13.12 11:24.55
  Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters DNF DNF DNF DNF DNF DNF