January 19-20, 2024
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ella Chandler SO-2 North Florida 2:07.27 2:16.85 1:49.48 1:54.96
2 Taylor Roth FR-1 Embry-Riddle 2:39.83 2:18.98 2:37.05 1:49.80
3 Caroline Harris SO-2 Embry-Riddle 2:37.59 2:19.46 1:50.18 1:44.60
4 Laura McBride JR-3 Embry-Riddle 1:46.91 2:20.67 2:34.74 2:05.20
5 Aoife Mahony JR-3 Unattached 2:10.65 2:23.57 2:20.70 2:07.78
6 Abby Valley JR-3 Embry-Riddle 2:30.06 2:24.28 2:22.84 2:11.30
7 Rachel Hockenberry SO-2 Florida Southern 2:12.48 2:25.58 2:25.58 2:57.61
8 Syhyanne Mayes SR-4 Bethune-Cookman 2:42.54 2:27.76 2:05.60 3:03.23
9 Aaliyah Jordan FR-1 Flagler 2:33.92 2:28.00 2:32.44 2:23.56
10 Natalie Rohm SO-2 Southeastern U. 2:56.21 2:28.07 2:01.42 2:01.42
11 Nyidjah Ives SO-2 Bethune-Cookman 1:58.82 2:28.52 1:48.42 3:13.08
12 Valencia Butler SO-2 Bethune-Cookman 1:45.50 2:28.59 2:24.14 2:04.82
13 Brianna Sheppard FR-1 Southeastern U. 3:04.27 2:28.60 2:21.17 1:57.40
14 Carolina Titus SR-4 Florida Southern 1:47.99 2:32.10 2:04.73 1:52.56
15 Natalie Dempsey FR-1 Flagler 2:25.04 2:32.67 2:15.88 2:57.10
16 Kaitlyn Vorkapich SR-4 Southeastern U. 1:51.75 2:33.07 3:14.40 2:37.67
17 Emelyn Lacour Freshman Unattached 2:54.53 2:34.45 2:32.91 3:19.24
18 Nithya Chummar JR-3 Embry-Riddle 1:55.46 2:36.02 2:42.26 2:20.42
19 Makylah Jones SR-4 SC State 2:30.90 2:38.84 3:21.73 2:24.55
20 Marisa Kortright JR-3 Florida Southern 1:59.80 2:39.73 3:02.10 2:18.97
21 Sammya Brown SO-2 Edward Waters 2:30.86 2:45.78 2:06.00 2:19.26
22 Grace Carpenter JR-3 Southeastern U. 3:31.59 2:46.60 3:24.92 3:09.93
23 Aiana Colas SO-2 Keiser 2:30.61 2:47.34 2:54.04 2:02.16
24 Latoria Edwards FR-1 Bethune-Cookman 3:31.09 2:54.45 2:21.31 2:05.61
25 Di-Raphaelle Nelson SO-2 Edward Waters 3:13.75 2:56.13 3:04.94 3:40.17
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ella Chandler SO-2 North Florida 2:19.59 2:16.85 1:49.48 2:48.33 2:33.28
2 Taylor Roth FR-1 Embry-Riddle 2:27.32 2:18.98 2:42.61 2:23.15 2:07.87
3 Caroline Harris SO-2 Embry-Riddle 2:40.38 2:19.46 1:40.42 2:08.31 1:59.94
4 Laura McBride JR-3 Embry-Riddle 2:05.20 2:20.67 2:22.08 2:23.49 1:53.95
5 Aoife Mahony JR-3 Unattached 2:49.42 2:23.57 2:23.57 1:56.30 1:59.17
6 Abby Valley JR-3 Embry-Riddle 2:54.58 2:24.28 2:19.96 2:06.97 1:45.33
11 Nyidjah Ives SO-2 Bethune-Cookman 2:30.01 2:28.52 2:16.64 2:00.31 2:06.25
19 Makylah Jones SR-4 SC State 2:43.61 2:38.84 2:00.72 3:05.85 2:27.73
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Rachel Hockenberry SO-2 Florida Southern 2:54.70 2:12.48 2:15.39 2:25.58
9 Aaliyah Jordan FR-1 Flagler 1:43.60 2:42.80 1:48.04 2:28.00
10 Natalie Rohm SO-2 Southeastern U. 3:03.61 1:52.54 3:11.01 2:28.07
13 Brianna Sheppard FR-1 Southeastern U. 1:54.43 2:06.31 2:25.63 2:28.60
14 Carolina Titus SR-4 Florida Southern 2:53.40 1:46.47 2:36.67 2:32.10
16 Kaitlyn Vorkapich SR-4 Southeastern U. 2:03.99 1:51.75 2:43.79 2:33.07
17 Emelyn Lacour Freshman Unattached 3:16.16 2:26.73 2:39.09 2:34.45
18 Nithya Chummar JR-3 Embry-Riddle 2:11.06 3:07.23 2:45.39 2:36.02
20 Marisa Kortright JR-3 Florida Southern 2:22.16 3:08.49 2:07.79 2:39.73
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Syhyanne Mayes SR-4 Bethune-Cookman 2:38.11 1:50.82 2:38.11 1:43.44 2:11.51 2:27.76
12 Valencia Butler SO-2 Bethune-Cookman 2:01.85 2:00.36 3:02.77 2:40.48 1:58.88 2:28.59
15 Natalie Dempsey FR-1 Flagler 2:52.52 2:57.10 3:01.68 2:05.19 1:57.56 2:32.67
21 Sammya Brown SO-2 Edward Waters 2:55.73 2:50.76 1:56.05 3:30.54 2:09.31 2:45.78
22 Grace Carpenter JR-3 Southeastern U. 3:11.59 2:53.27 2:38.27 3:28.25 1:58.29 2:46.60
23 Aiana Colas SO-2 Keiser 2:52.36 3:14.12 3:14.12 2:59.06 2:40.65 2:47.34
24 Latoria Edwards FR-1 Bethune-Cookman 3:24.11 2:10.84 2:26.54 3:45.04 3:17.13 2:54.45
25 Di-Raphaelle Nelson SO-2 Edward Waters 3:26.08 2:24.43 2:57.90 3:06.70 3:34.88 2:56.13