February 9, 2024
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC Empire 8 Liberty League IC4A/ECAC MAC

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Allison Sibold JR-3 St. Lawrence 10:10.72 9:25.06 9:30.76
2 Leanna Johnston FR-1 Columbia 11:54.14 7:48.29 9:45.36
3 Jordan Mathis SR-4 Columbia 9:11.54 9:29.33 9:53.05
4 Maggie Bennett FR-1 Columbia 8:21.60 7:03.97 9:57.14
5 Brigid McCabe JR-3 Columbia 10:21.16 7:27.96 9:57.27
6 Kinsey Pogue SO-2 Villanova 12:45.11 12:39.13 9:57.74
7 Kate Kuwahara JR-3 Columbia 12:51.39 7:58.38 9:57.97
8 Caroline Schoen FR-1 Columbia 8:49.00 9:31.08 10:01.13
9 Elizabeth Borah SO-2 Lafayette 9:13.16 9:19.18 10:01.26
10 Lillian Bradley JR-3 Columbia 12:47.22 8:51.62 10:04.11
11 Katherine Sparks JR-3 St. Joseph's (Pa.) 9:04.99 9:11.25 10:26.42
12 Jaelyn D'Amelio JR-3 Kutztown 10:33.34 10:58.43 10:27.07
13 Casey Mclees SR-4 La Salle 9:59.25 9:46.64 10:30.79
14 Stella Hammond FR-1 La Salle 13:31.42 8:33.48 10:33.92
15 Emma Palumbo JR-3 St. Lawrence 11:57.90 12:48.73 10:35.31
16 Skyler Tatum SO-2 American 8:03.58 11:39.92 10:36.29
17 Estella Miller FR-1 American 8:16.51 9:26.52 10:36.54
18 Ava Curry JR-3 St. Joseph's (Pa.) 12:25.69 9:33.61 10:37.34
19 Jaelyn Barkley JR-3 Stockton 12:59.93 10:00.93 10:39.28
20 Ava Severino FR-1 Lafayette 11:12.22 9:29.79 10:40.21
21 Haley Estus JR-3 DeSales 13:01.76 12:42.53 10:40.78
22 Madison Buddenbohn SR-4 St. Joseph's (Pa.) 12:44.21 11:27.15 10:42.19
23 Kylie Oblak SR-4 Hamilton 12:31.79 13:29.62 10:42.55
24 Noelle Linenfelser SO-2 Houghton 12:13.21 12:32.50 10:43.16
25 Annie Ripol SO-2 American 11:22.19 8:34.86 10:43.57
26 Carlyn Segrave-Daly SO-2 St. Joseph's (Pa.) 11:54.81 8:09.42 10:43.97
27 Sophia Staiger SO-2 American 13:53.69 7:32.39 10:46.27
28 Rachael Goodman JR-3 Moravian 7:58.58 9:54.99 10:46.72
29 Carolyn Coletti SR-4 Delaware 9:38.28 8:26.81 10:49.75
30 Sarah Smith JR-3 Plattsburgh St. 10:43.50 10:50.00 10:50.00
31 Grace Fennell FR-1 St. Joseph's (Pa.) 8:40.79 13:59.77 10:50.98
32 Elena Cicchini FR-1 Monmouth 12:16.07 8:54.14 10:51.39
33 Payton Kochanski FR-1 St. Joseph's (Pa.) 11:12.35 8:03.05 10:52.76
34 Emma Taylor SO-2 La Salle 14:10.57 11:27.00 10:54.28
35 Annabel Dobash FR-1 Union (N.Y.) 10:34.79 12:53.65 11:01.24
36 Elizabeth Szambel JR-3 Wagner 13:16.48 12:23.38 11:03.73
37 Amber Poniktera JR-3 Moravian 11:01.66 13:15.33 11:08.34
38 Brooke Evans SO-2 American 10:08.61 9:55.24 11:08.80
39 Meghan Moyer FR-1 Nazareth 11:43.67 13:44.30 11:10.16
40 Adriana Cecchetelli SO-2 St. Lawrence 11:57.70 9:16.72 11:10.74
41 Brynn Peterson SR-4 La Salle 8:56.68 10:37.31 11:10.85
42 Morgan Pospiech FR-1 Nazareth 13:25.43 8:43.53 11:11.19
43 Sophia Stahl SO-2 Stockton 12:41.68 11:41.02 11:14.05
44 Bridget Shaver FR-1 Lafayette 10:07.20 11:34.90 11:14.66
45 Rebecca Gauthier FR-1 Stevenson 9:15.37 12:38.56 11:17.28
46 Aria Larson FR-1 Houghton 12:50.55 11:56.00 11:21.90
47 Krysta Nichols JR-3 Haverford 12:37.63 9:26.52 11:22.55
48 Samantha Rozek SO-2 Stevens 11:43.22 12:44.66 11:22.73
49 Kaitlyn Adams FR-1 Stevens 11:57.01 11:57.01 11:22.86
50 Elizabeth Hurshman SO-2 Lafayette 9:33.73 10:01.05 11:23.01
51 Fionna Feerick JR-3 Stevens 12:19.27 11:17.67 11:24.51
52 Kinsley Holl JR-3 St. Lawrence 14:50.71 10:23.50 11:25.16
53 Ally Meeks JR-3 Moravian 10:41.68 8:16.78 11:29.97
54 Caitlyn Saccary SR-4 DeSales 8:24.45 13:49.23 11:31.02
55 Claire Pfanstiel FR-1 Hamilton 9:01.72 11:55.35 11:34.51
56 Tori Champagne SO-2 Moravian 8:28.73 9:24.48 11:36.89
57 Elsie Kaas SO-2 New Haven 13:21.62 11:30.09 11:37.06
58 Jacqueline Lulaj JR-3 Stevens 9:45.97 12:19.44 11:37.58
59 Julianna Watson JR-3 Haverford 14:34.84 14:34.84 11:39.87
60 Emma Everett SR-4 La Salle 14:08.38 8:50.24 11:46.98
61 Amber Fisgaer JR-3 Holy Family 12:29.33 16:36.53 12:52.50
62 Ashley Fisgaer JR-3 Holy Family 14:06.59 10:01.08 14:06.59
  Amy O'Connell FR-1 American DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Allison Sibold JR-3 St. Lawrence 10:44.96 9:30.76 7:25.20 6:50.95 12:16.28
2 Leanna Johnston FR-1 Columbia 11:24.88 9:45.36 7:13.17 8:05.85 10:32.19
3 Jordan Mathis SR-4 Columbia 12:39.11 9:53.05 12:39.11 10:58.29 11:10.15
4 Maggie Bennett FR-1 Columbia 9:27.29 9:57.14 8:03.69 9:57.14 10:32.97
5 Brigid McCabe JR-3 Columbia 11:44.78 9:57.27 11:44.78 12:44.51 11:32.84
6 Kinsey Pogue SO-2 Villanova 12:27.18 9:57.74 8:22.11 8:04.17 6:58.42
7 Kate Kuwahara JR-3 Columbia 10:51.79 9:57.97 8:40.24 12:51.39 7:46.42
8 Caroline Schoen FR-1 Columbia 10:55.24 10:01.13 7:24.84 7:48.89 8:24.95
9 Elizabeth Borah SO-2 Lafayette 7:48.99 10:01.26 11:43.48 8:01.01 10:31.33
10 Lillian Bradley JR-3 Columbia 8:21.42 10:04.11 9:09.74 12:41.18 9:27.87
11 Katherine Sparks JR-3 St. Joseph's (Pa.) 12:50.50 10:26.42 13:34.35 12:12.92 8:02.35
12 Jaelyn D'Amelio JR-3 Kutztown 12:57.57 10:27.07 8:27.93 13:35.20 7:44.04
14 Stella Hammond FR-1 La Salle 11:18.30 10:33.92 7:30.09 10:59.28 10:33.92
15 Emma Palumbo JR-3 St. Lawrence 11:57.90 10:35.31 7:43.78 11:26.14 13:26.85
16 Skyler Tatum SO-2 American 13:21.73 10:36.29 8:48.12 8:41.76 11:01.75
18 Ava Curry JR-3 St. Joseph's (Pa.) 13:23.05 10:37.34 8:29.88 11:02.84 9:39.98
20 Ava Severino FR-1 Lafayette 9:23.39 10:40.21 10:40.21 7:40.96 11:37.83
21 Haley Estus JR-3 DeSales 9:49.52 10:40.78 7:34.96 9:23.89 8:51.85
27 Sophia Staiger SO-2 American 13:01.99 10:46.27 10:39.81 13:40.77 12:36.14
  Amy O'Connell FR-1 American DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Casey Mclees SR-4 La Salle 10:30.79 7:53.10 8:24.64
17 Estella Miller FR-1 American 10:36.54 11:52.93 9:45.62
19 Jaelyn Barkley JR-3 Stockton 10:39.28 10:52.07 12:27.96
23 Kylie Oblak SR-4 Hamilton 10:42.55 13:23.19 12:31.79
24 Noelle Linenfelser SO-2 Houghton 10:43.16 9:19.55 9:51.71
25 Annie Ripol SO-2 American 10:43.57 8:02.68 13:56.65
26 Carlyn Segrave-Daly SO-2 St. Joseph's (Pa.) 10:43.97 11:16.17 12:33.45
28 Rachael Goodman JR-3 Moravian 10:46.72 9:48.52 11:57.86
29 Carolyn Coletti SR-4 Delaware 10:49.75 12:14.22 11:48.23
30 Sarah Smith JR-3 Plattsburgh St. 10:50.00 11:48.50 12:27.50
31 Grace Fennell FR-1 St. Joseph's (Pa.) 10:50.98 12:41.65 10:31.45
32 Elena Cicchini FR-1 Monmouth 10:51.39 13:08.19 7:55.52
33 Payton Kochanski FR-1 St. Joseph's (Pa.) 10:52.76 11:51.51 10:39.71
34 Emma Taylor SO-2 La Salle 10:54.28 7:51.09 8:43.43
36 Elizabeth Szambel JR-3 Wagner 11:03.73 10:43.82 8:57.63
38 Brooke Evans SO-2 American 11:08.80 12:09.00 10:35.36
41 Brynn Peterson SR-4 La Salle 11:10.85 9:23.52 10:23.89
42 Morgan Pospiech FR-1 Nazareth 11:11.19 14:12.42 13:38.86
56 Tori Champagne SO-2 Moravian 11:36.89 12:04.77 9:45.39
57 Elsie Kaas SO-2 New Haven 11:37.06 12:18.89 11:23.12
60 Emma Everett SR-4 La Salle 11:46.98 12:43.54 11:18.70
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Madison Buddenbohn SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:14.49 10:42.19
35 Annabel Dobash FR-1 Union (N.Y.) 11:27.69 11:01.24
37 Amber Poniktera JR-3 Moravian 9:21.41 11:08.34
39 Meghan Moyer FR-1 Nazareth 8:22.62 11:10.16
40 Adriana Cecchetelli SO-2 St. Lawrence 7:56.23 11:10.74
43 Sophia Stahl SO-2 Stockton 12:34.94 11:14.05
44 Bridget Shaver FR-1 Lafayette 12:22.13 11:14.66
45 Rebecca Gauthier FR-1 Stevenson 9:15.37 11:17.28
46 Aria Larson FR-1 Houghton 9:25.98 11:21.90
47 Krysta Nichols JR-3 Haverford 12:17.16 11:22.55
48 Samantha Rozek SO-2 Stevens 14:20.24 11:22.73
49 Kaitlyn Adams FR-1 Stevens 14:20.41 11:22.86
50 Elizabeth Hurshman SO-2 Lafayette 10:55.69 11:23.01
51 Fionna Feerick JR-3 Stevens 13:20.88 11:24.51
52 Kinsley Holl JR-3 St. Lawrence 12:40.53 11:25.16
53 Ally Meeks JR-3 Moravian 11:23.07 11:29.97
54 Caitlyn Saccary SR-4 DeSales 11:51.75 11:31.02
55 Claire Pfanstiel FR-1 Hamilton 10:25.06 11:34.51
58 Jacqueline Lulaj JR-3 Stevens 8:43.19 11:37.58
59 Julianna Watson JR-3 Haverford 8:30.91 11:39.87
61 Amber Fisgaer JR-3 Holy Family 11:35.25 12:52.50
62 Ashley Fisgaer JR-3 Holy Family 10:51.88 14:06.59