February 9, 2024
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE PSAC AARTFC Empire 8 Liberty League IC4A/ECAC MAC

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Fiona McLoughlin JR-3 Stony Brook 4:45.28 5:48.05 3:51.08 5:25.22
2 Grace Weigele JR-3 Stony Brook 4:51.53 4:45.70 5:20.69 6:10.25
3 Sarah Daniels Senior Unattached 4:56.12 6:10.15 5:16.85 3:30.25
4 Rebecca Clackett JR-3 Stony Brook 4:56.31 3:42.24 6:13.35 3:30.38
5 Grace Sisson JR-3 Stony Brook 4:57.69 4:24.95 5:39.37 6:03.19
6 Amelie Guzman SO-2 Stony Brook 4:58.08 4:13.37 5:10.01 3:58.47
7 Leah Clear FR-1 Delaware 4:58.49 6:04.16 4:46.55 5:40.28
8 Niamh Durcan JR-3 Stony Brook 4:59.29 5:56.16 5:32.22 3:41.48
9 Sarah Van Ornum FR-1 NJIT 5:04.16 6:23.25 5:52.83 5:52.83
10 Georgia-Rose Dawson SO-2 La Salle 5:04.53 6:11.53 6:35.89 4:00.58
11 Lindsey Volkman SO-2 Delaware 5:07.19 6:11.70 3:35.04 4:42.62
12 Isabella Ford FR-1 Columbia 5:08.70 4:44.01 4:25.49 6:07.36
13 Danielle Juliano JR-3 St. Joseph's (Pa.) 5:09.73 5:43.80 6:24.07 4:23.27
14 Jerika Lufrano SR-4 La Salle 5:09.75 6:30.29 5:37.63 5:37.63
15 Catherine Dacey JR-3 Union (N.Y.) 5:09.87 4:51.28 3:40.01 6:02.55
16 Charlotte Blake FR-1 St. Lawrence 5:10.73 6:31.52 3:59.27 5:35.59
17 Marissa Dailey JR-3 Delaware 5:10.79 6:06.74 6:25.38 4:02.42
18 Jordan Walter JR-3 Wesleyan 5:11.76 6:04.76 6:32.82 4:09.41
19 Alexandra Smith SR-4 LIU 5:11.99 5:33.83 6:01.91 5:55.67
20 Becca Millar SR-4 St. Joseph's (Pa.) 5:12.67 6:27.71 6:08.95 6:05.83
21 Brianna Hennett FR-1 East Stroudsburg 5:13.88 4:33.08 4:58.19 4:17.39
22 Stephanie Ager SO-2 Wesleyan 5:14.44 5:49.03 4:33.57 6:26.77
23 Emily Weaver SR-4 Nazareth 5:15.25 5:27.86 3:43.83 5:05.80
24 Holly Chambers SR-4 East Stroudsburg 5:15.71 4:03.10 4:09.41 5:50.44
25 Lily Murphy FR-1 Hamilton 5:15.86 6:25.35 6:03.24 4:25.33
26 Casey MacElhiney JR-3 Lafayette 5:16.14 6:47.82 5:35.11 5:47.76
27 McKenna Arguien FR-1 Iona 5:16.30 4:09.88 6:35.38 5:57.42
28 Jaime Diedel JR-3 Bloomsburg 5:16.56 5:41.89 6:51.53 4:54.40
29 Payton Falkenstein FR-1 East Stroudsburg 5:18.61 6:12.78 3:58.96 5:31.36
30 Maura Keane JR-3 St. Joseph's (Pa.) 5:18.62 4:08.53 5:02.69 3:55.78
31 Allison Malatesta JR-3 Union (N.Y.) 5:19.54 6:07.48 4:18.83 6:45.82
32 Savannah Shaw SO-2 Haverford 5:19.60 5:19.60 6:01.15 4:54.04
33 Julia Flood JR-3 La Salle 5:19.70 5:32.49 4:41.34 6:14.05
34 Ella Verello SO-2 La Salle 5:19.73 5:19.73 5:51.71 4:50.96
35 Ella Impaglia SO-2 Nazareth 5:19.81 6:04.59 5:48.60 6:10.98
36 Nicole Re SR-4 Delaware 5:20.57 6:40.72 5:20.57 6:40.72
37 Sydney Werner FR-1 Bloomsburg 5:20.80 6:15.34 6:12.13 6:18.55
38 Hannah Bennett FR-1 St. Lawrence 5:21.66 4:17.33 4:26.98 4:07.68
39 Carolina McCloskey SO-2 Lafayette 5:22.18 5:41.51 5:44.74 4:40.30
40 Sarah Connelly JR-3 Stony Brook 5:22.51 5:16.06 5:32.19 6:04.44
41 Scarlett Lestina FR-1 American 5:23.06 6:37.37 5:45.68 6:50.29
42 Carolyn Smith SO-2 St. Joseph's (Pa.) 5:23.47 5:33.18 3:52.90 4:12.31
43 Maura Timoney JR-3 Lafayette 5:23.82 5:07.63 6:28.59 6:44.78
44 Amanda Kelly SO-2 Bloomsburg 5:24.90 4:58.91 4:39.42 6:13.64
45 Caroline Jankowich FR-1 Columbia 5:25.96 7:00.49 6:05.08 5:03.15
46 Marissa Colvin SO-2 Plattsburgh St. 5:27.38 5:30.66 5:47.03 7:05.60
47 Emma McNamee JR-3 Holy Family 5:30.17 6:23.00 5:03.76 5:23.57
48 Gia Sachan   Garden State TC 5:30.56 6:03.62 5:30.56 3:54.70
49 Cameran Stone SO-2 St. Lawrence 5:30.81 5:57.28 5:20.89 6:27.05
50 Megan Elgrim SO-2 East Stroudsburg 5:30.84 6:37.01 5:54.00 4:01.52
51 Anna Heras Freshman Unattached 5:31.44 4:38.41 6:17.85 3:58.64
52 Tabitha Clark JR-3 Houghton 5:31.88 5:02.01 6:38.26 7:08.13
53 McKenzie Hall JR-3 Alfred 5:32.21 6:38.66 6:35.33 6:55.27
54 Quinn Meinhardt SR-4 Wesleyan 5:34.53 7:14.89 6:41.44 6:11.33
55 Amirah Beasley JR-3 Georgian Court 5:36.72 4:56.32 6:33.97 7:14.37
56 Natasha Furyk JR-3 Muhlenberg 5:37.49 5:47.62 4:50.25 5:37.49
57 Olivia Harris SR-4 Stockton 5:38.72 5:35.34 4:27.59 5:48.89
58 Angelina Klein FR-1 DeSales 5:39.47 7:00.95 5:39.47 6:30.39
59 Bernadette Karpel FR-1 New Haven 5:39.90 4:31.92 5:16.11 6:20.69
60 Virginia Lustenberger SO-2 Wesleyan 5:40.48 4:35.79 4:59.63 4:28.98
61 Caitlyn Toom SO-2 New Haven 5:41.04 6:45.84 5:58.10 4:08.96
62 Paige Baney JR-3 Stockton 5:41.44 5:14.13 6:01.93 7:23.88
63 Juliet Felice FR-1 Adelphi 5:42.00 6:43.56 7:17.76 7:10.92
64 Caroline Pangbourne SR-4 Lafayette 5:42.81 4:13.68 4:37.68 5:46.24
65 Virginia Lucchetti SO-2 Plattsburgh St. 5:45.44 5:31.63 4:05.27 4:15.63
66 Miranda Lyon FR-1 Houghton 5:47.16 7:07.01 4:58.56 7:00.07
67 Anna Albergo SO-2 St. Joseph's (Pa.) 5:50.11 6:07.62 4:12.08 6:07.62
68 Maggie Smith FR-1 Wesleyan 5:51.27 4:12.92 5:30.20 5:33.71
69 Pia Mazzella DiBosco SR-4 Moravian 5:52.94 4:42.36 7:10.59 6:17.65
70 Sherylane Larbi   Garden State TC 5:59.90 5:41.91 4:11.93 6:50.29
71 Steffy Espejo SR-4 Dominican (N.Y.) 6:03.68 7:20.06 6:36.42 6:00.05
72 Madalin Jones JR-3 Georgian Court 6:06.24 7:45.13 7:15.83 6:09.91
73 Maddie Gerby SO-2 Adelphi 6:09.13 5:28.53 5:21.15 4:33.16
74 Emma Lipsky-Portales FR-1 Rutgers-Newark 6:26.78 5:05.56 5:09.43 4:46.22
  Susan Jimenez SO-2 Columbia DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona McLoughlin JR-3 Stony Brook 4:39.58 4:36.73 3:19.70 3:45.38 3:59.64 4:45.28 3:53.93
2 Grace Weigele JR-3 Stony Brook 5:09.03 3:26.99 5:44.01 5:23.60 4:16.55 4:51.53 4:01.97
3 Sarah Daniels Senior Unattached 4:50.20 4:44.28 5:13.89 5:34.62 5:05.01 4:56.12 4:29.47
4 Rebecca Clackett JR-3 Stony Brook 5:05.20 5:02.24 6:13.35 5:40.76 6:16.32 4:56.31 5:25.95
5 Grace Sisson JR-3 Stony Brook 4:51.74 5:27.46 4:27.93 5:39.37 5:48.30 4:57.69 5:54.26
6 Amelie Guzman SO-2 Stony Brook 5:48.76 5:57.70 5:33.85 4:04.43 4:49.14 4:58.08 6:15.58
7 Leah Clear FR-1 Delaware 4:58.49 4:25.66 6:22.07 5:01.48 4:01.78 4:58.49 6:22.07
8 Niamh Durcan JR-3 Stony Brook 6:02.14 4:17.39 6:20.10 6:02.14 5:23.24 4:59.29 4:20.39
9 Sarah Van Ornum FR-1 NJIT 5:01.12 3:39.00 5:43.70 4:58.08 4:39.83 5:04.16 5:43.70
11 Lindsey Volkman SO-2 Delaware 4:05.76 4:14.97 6:36.28 6:20.92 6:23.99 5:07.19 6:20.92
14 Jerika Lufrano SR-4 La Salle 4:29.49 4:17.10 4:10.90 5:43.83 5:59.31 5:09.75 6:36.48
17 Marissa Dailey JR-3 Delaware 3:53.10 5:10.79 5:04.58 5:04.58 6:25.38 5:10.79 5:41.87
22 Stephanie Ager SO-2 Wesleyan 4:30.42 5:11.30 3:40.11 3:43.26 6:01.61 5:14.44 4:39.86
26 Casey MacElhiney JR-3 Lafayette 4:35.05 4:38.21 4:44.53 4:19.24 3:53.95 5:16.14 6:13.05
36 Nicole Re SR-4 Delaware 4:19.67 4:13.25 4:38.90 6:56.75 5:26.99 5:20.57 6:11.87
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Georgia-Rose Dawson SO-2 La Salle 4:18.85 5:04.53 3:48.40
12 Isabella Ford FR-1 Columbia 6:32.05 5:08.70 5:21.05
13 Danielle Juliano JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:54.25 5:09.73 3:46.11
15 Catherine Dacey JR-3 Union (N.Y.) 4:01.70 5:09.87 4:51.28
16 Charlotte Blake FR-1 St. Lawrence 3:37.52 5:10.73 6:03.56
18 Jordan Walter JR-3 Wesleyan 4:12.53 5:11.76 4:59.29
20 Becca Millar SR-4 St. Joseph's (Pa.) 5:12.67 5:12.67 3:57.63
21 Brianna Hennett FR-1 East Stroudsburg 3:49.14 5:13.88 6:16.66
24 Holly Chambers SR-4 East Stroudsburg 6:25.17 5:15.71 5:31.50
27 McKenna Arguien FR-1 Iona 4:06.72 5:16.30 5:03.65
30 Maura Keane JR-3 St. Joseph's (Pa.) 6:22.35 5:18.62 4:24.46
33 Julia Flood JR-3 La Salle 4:50.93 5:19.70 5:22.90
37 Sydney Werner FR-1 Bloomsburg 4:48.72 5:20.80 5:27.22
45 Caroline Jankowich FR-1 Columbia 4:20.77 5:25.96 5:12.93
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Alexandra Smith SR-4 LIU 4:15.84 5:11.99 4:06.48
23 Emily Weaver SR-4 Nazareth 3:56.44 5:15.25 4:24.81
25 Lily Murphy FR-1 Hamilton 4:53.75 5:15.86 5:37.97
28 Jaime Diedel JR-3 Bloomsburg 5:16.56 5:16.56 3:57.42
29 Payton Falkenstein FR-1 East Stroudsburg 4:37.19 5:18.61 6:51.01
34 Ella Verello SO-2 La Salle 5:06.94 5:19.73 6:26.88
35 Ella Impaglia SO-2 Nazareth 5:48.60 5:19.81 3:43.87
38 Hannah Bennett FR-1 St. Lawrence 5:40.96 5:21.66 6:00.26
39 Carolina McCloskey SO-2 Lafayette 6:23.40 5:22.18 5:22.18
40 Sarah Connelly JR-3 Stony Brook 3:58.66 5:22.51 6:01.22
42 Carolyn Smith SO-2 St. Joseph's (Pa.) 6:50.81 5:23.47 6:28.17
43 Maura Timoney JR-3 Lafayette 6:35.06 5:23.82 6:18.87
44 Amanda Kelly SO-2 Bloomsburg 5:24.90 5:24.90 4:45.92
49 Cameran Stone SO-2 St. Lawrence 6:36.98 5:30.81 4:44.50
50 Megan Elgrim SO-2 East Stroudsburg 4:18.06 5:30.84 6:20.47
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
31 Allison Malatesta JR-3 Union (N.Y.) 3:46.88 5:19.54
32 Savannah Shaw SO-2 Haverford 6:26.72 5:19.60
41 Scarlett Lestina FR-1 American 5:23.06 5:23.06
46 Marissa Colvin SO-2 Plattsburgh St. 3:55.72 5:27.38
47 Emma McNamee JR-3 Holy Family 5:13.67 5:30.17
48 Gia Sachan   Garden State TC 4:40.98 5:30.56
51 Anna Heras Freshman Unattached 5:41.39 5:31.44
52 Tabitha Clark JR-3 Houghton 6:05.07 5:31.88
54 Quinn Meinhardt SR-4 Wesleyan 6:38.09 5:34.53
57 Olivia Harris SR-4 Stockton 6:02.43 5:38.72
62 Paige Baney JR-3 Stockton 5:14.13 5:41.44
65 Virginia Lucchetti SO-2 Plattsburgh St. 5:48.90 5:45.44
68 Maggie Smith FR-1 Wesleyan 6:08.84 5:51.27
70 Sherylane Larbi   Garden State TC 4:29.93 5:59.90
  Susan Jimenez SO-2 Columbia DNF DNF
Women's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
53 McKenzie Hall JR-3 Alfred 5:32.21 5:45.50
55 Amirah Beasley JR-3 Georgian Court 5:36.72 6:20.50
56 Natasha Furyk JR-3 Muhlenberg 5:37.49 5:07.12
58 Angelina Klein FR-1 DeSales 5:39.47 6:43.97
59 Bernadette Karpel FR-1 New Haven 5:39.90 6:00.30
60 Virginia Lustenberger SO-2 Wesleyan 5:40.48 4:35.79
61 Caitlyn Toom SO-2 New Haven 5:41.04 5:17.17
63 Juliet Felice FR-1 Adelphi 5:42.00 4:09.66
64 Caroline Pangbourne SR-4 Lafayette 5:42.81 6:10.24
66 Miranda Lyon FR-1 Houghton 5:47.16 4:13.43
67 Anna Albergo SO-2 St. Joseph's (Pa.) 5:50.11 5:15.10
69 Pia Mazzella DiBosco SR-4 Moravian 5:52.94 4:17.65
71 Steffy Espejo SR-4 Dominican (N.Y.) 6:03.68 6:58.24
72 Madalin Jones JR-3 Georgian Court 6:06.24 5:44.27
73 Maddie Gerby SO-2 Adelphi 6:09.13 7:37.73
74 Emma Lipsky-Portales FR-1 Rutgers-Newark 6:26.78 6:15.18