January 26-27, 2024
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Landon Bott FR-1 Utah State 1:20.70 2:04.32 1:57.78 1:55.60 2:11.95 1:49.05 1:45.78
2 Dylan Burrows SR-4 New Mexico 1:17.89 1:40.93 1:46.41 2:06.16 1:18.99 1:49.70 2:12.74
3 Aron Tanui JR-3 UTEP 1:28.55 1:29.65 1:41.83 1:19.69 1:27.44 1:50.68 2:01.75
4 Robby Foster SR-4 Grand Canyon 1:21.53 1:47.22 2:08.44 1:23.76 2:11.79 1:51.68 1:29.35
5 Alex Rafferty JR-3 Grand Canyon 1:59.50 1:47.22 1:57.27 2:17.37 1:51.68 1:51.68 1:48.33
6 Hamza Belkhalfi FR-1 Barton County CC 2:20.81 1:51.75 1:33.87 1:48.40 1:51.75 1:51.75 1:23.82
7 Alex Patton SR-4 Air Force 1:56.34 2:17.59 2:20.95 1:51.86 2:17.59 1:51.86 2:14.24
8 Osaze Demund JR-3 New Mexico 2:14.63 1:24.15 2:03.41 1:53.32 1:24.15 1:52.19 2:00.05
9 Aziz Mohamed SO-2 West Texas A&M 1:20.91 2:14.85 1:37.77 1:52.37 1:56.87 1:52.37 1:42.26
10 Adrian Nethersole SO-2 Barton County CC 2:13.84 1:42.08 2:03.63 2:24.05 2:24.05 1:53.42 1:51.16
11 Alex Keter SO-2 New Mexico JC 1:19.46 1:21.73 1:54.65 2:15.08 2:16.22 1:53.51 2:26.43
12 Andrew O'Keefe JR-3 Adams State 1:34.35 1:33.21 1:41.17 1:33.21 1:54.81 1:53.67 1:45.72
13 Bradford Woodhouse FR-1 Utah State 1:33.25 1:25.29 1:28.71 1:48.04 2:06.23 1:53.72 1:21.88
14 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 2:27.88 2:26.74 1:53.75 1:29.87 1:54.89 1:53.75 2:21.05
15 Jon Sweepe FR-1 CSU-Pueblo 2:02.18 2:06.74 1:22.21 1:56.47 1:47.33 1:54.18 1:43.91
16 Michael Cunningham SO-2 Grand Canyon 1:40.59 1:52.02 1:42.87 1:56.59 1:53.16 1:54.30 1:30.30
17 Corlando Chambers FR-1 Barton County CC 2:25.44 1:37.35 1:30.47 2:13.99 2:23.15 1:54.52 2:15.14
18 Caleb Stamper SR-4 Boise State 1:49.34 1:58.55 1:35.53 1:20.57 2:18.11 1:55.09 1:42.43
19 Christopher Malone SO-2 San Jose St. 2:13.08 1:53.41 1:40.68 2:16.55 2:25.81 1:55.72 1:54.57
20 Elijah Stenberg FR-1 Unattached 1:55.90 1:39.68 1:57.06 2:08.65 2:07.49 1:55.90 1:54.75
21 Conner Dossman JR-3 Fort Lewis 2:19.14 2:24.94 1:29.29 2:28.42 1:25.81 1:55.95 1:21.17
22 Malakai Hanson FR-1 Fort Lewis 2:17.59 1:51.94 1:51.94 2:14.09 2:30.42 1:56.60 1:30.95
23 Michael Chadwick JR-3 San Jose St. 1:31.24 2:01.65 2:29.73 1:27.73 2:14.52 1:56.97 2:05.16
24 Jayden Thulson FR-1 Colorado Mesa 2:13.44 1:51.20 2:14.61 1:21.94 2:09.93 1:57.05 2:04.08
25 Kyle Towne FR-1 Colorado Mesa 1:25.52 2:18.24 1:24.35 1:59.50 2:19.41 1:57.15 1:53.64
26 Luke Mosley JR-3 Lubbock Christian 2:00.82 1:37.36 2:30.15 1:46.75 2:14.90 1:57.30 1:39.71
27 Cyprien Bille FR-1 New Mexico JC 2:04.55 2:17.48 1:41.05 1:29.30 1:51.63 1:57.50 2:02.20
28 Elijah De La Cerda JR-3 Adams State 2:15.67 2:10.95 2:33.37 2:08.59 1:50.90 1:57.97 2:22.75
29 Michael Reiss FR-1 West Texas A&M 1:40.61 2:23.22 1:50.08 1:29.96 1:59.55 1:58.36 2:25.59
30 Dylan Campbell FR-1 Colorado Mesa 2:28.49 2:26.12 2:26.12 2:32.06 1:45.73 1:58.79 1:55.23
31 Naatannii Collins SO-2 Western Texas College 2:09.66 2:19.18 1:42.30 2:34.64 2:22.74 1:58.95 2:16.80
32 Adrian Solis FR-1 West Texas A&M 2:28.12 1:52.29 2:03.04 2:35.29 2:23.34 1:59.45 1:49.90
33 Casey Amori JR-3 Colorado Mesa 1:56.07 2:09.24 2:17.61 2:18.81 1:29.75 1:59.66 1:47.70
34 Micah Langat JR-3 Lubbock Christian 1:43.13 2:32.29 2:21.50 1:32.33 2:04.71 1:59.91 2:07.11
35 Nathaniel Swalley FR-1 CSU-Pueblo 2:06.73 2:32.07 2:36.90 1:25.69 1:53.45 2:00.69 2:03.11
36 John Mcgill FR-1 Colorado Mesa 2:16.88 2:35.05 2:21.73 2:31.42 2:14.46 2:01.13 2:07.19
37 Riley Webb JR-3 Lubbock Christian 2:33.04 1:55.39 2:09.97 2:02.68 1:31.10 2:01.46 1:52.96
38 Grant Young FR-1 CSU-Pueblo 2:14.82 2:03.89 2:33.04 1:44.46 2:20.90 2:01.46 2:09.97
39 Grant Sims FR-1 West Texas A&M 2:36.04 2:17.61 1:54.26 1:38.29 1:43.21 2:02.86 2:29.89
40 Cymon Shy SR-4 Prairie View 2:18.97 1:29.78 2:39.88 1:39.62 2:05.44 2:02.98 2:27.58
41 Bryce Owens FR-1 Eastern New Mexico 2:43.14 2:23.06 2:40.63 2:01.73 1:27.85 2:05.49 2:38.12
42 Tyler Parker FR-1 Fort Lewis 2:06.84 1:57.78 2:36.60 2:26.25 2:12.01 2:09.42 2:43.07
43 Jaylen Granberry FR-1 Park Gilbert 2:30.86 2:36.30 2:33.58 2:30.86 2:15.91 2:15.91 1:52.81
44 Zachary Shanklin JR-3 Wayland Baptist 1:59.71 2:22.24 2:46.18 2:03.93 1:47.03 2:20.83 1:39.99
45 Ricky Diaz SR-4 Eastern New Mexico 1:57.04 2:21.05 2:28.55 2:22.55 2:55.56 2:30.05 2:15.05
  Matthew Larkin SO-2 New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Brouw SO-2 New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brendan Hebert SR-4 Grand Canyon DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Landon Bott FR-1 Utah State 1:49.05
2 Dylan Burrows SR-4 New Mexico 1:49.70
3 Aron Tanui JR-3 UTEP 1:50.68
5 Alex Rafferty JR-3 Grand Canyon 1:51.68
7 Alex Patton SR-4 Air Force 1:51.86
  Brendan Hebert SR-4 Grand Canyon DNF
  Matthew Larkin SO-2 New Mexico DNF
  Ethan Brouw SO-2 New Mexico DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Robby Foster SR-4 Grand Canyon 1:44.98 1:51.68 1:34.93 2:21.84
6 Hamza Belkhalfi FR-1 Barton County CC 1:46.17 1:51.75 1:34.99 2:20.81
8 Osaze Demund JR-3 New Mexico 2:25.85 1:52.19 1:49.95 2:24.73
9 Aziz Mohamed SO-2 West Texas A&M 1:23.16 1:52.37 2:12.60 1:40.01
10 Adrian Nethersole SO-2 Barton County CC 1:36.41 1:53.42 2:27.45 2:00.23
12 Andrew O'Keefe JR-3 Adams State 1:53.67 1:53.67 1:59.36 1:45.72
14 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 2:01.72 1:53.75 1:36.69 2:14.23
16 Michael Cunningham SO-2 Grand Canyon 1:47.45 1:54.30 2:06.88 1:47.45
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Alex Keter SO-2 New Mexico JC 1:46.70 1:53.51 2:00.32 1:46.70 1:22.87 2:11.68
13 Bradford Woodhouse FR-1 Utah State 2:07.37 1:53.72 1:33.25 2:13.06 2:18.74 2:01.68
17 Corlando Chambers FR-1 Barton County CC 2:27.73 1:54.52 2:28.88 2:04.83 1:46.51 2:00.25
19 Christopher Malone SO-2 San Jose St. 2:03.82 1:55.72 2:00.35 2:13.08 2:20.03 2:07.30
20 Elijah Stenberg FR-1 Unattached 1:55.90 1:55.90 2:10.97 2:00.54 1:46.63 1:39.68
21 Conner Dossman JR-3 Fort Lewis 2:07.55 1:55.95 1:22.33 1:25.81 1:53.64 2:24.94
23 Michael Chadwick JR-3 San Jose St. 1:42.94 1:56.97 1:42.94 2:14.52 2:09.84 1:48.79
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Jon Sweepe FR-1 CSU-Pueblo 2:06.74 2:19.30 1:37.06 1:46.19 1:37.06 1:54.18
18 Caleb Stamper SR-4 Boise State 2:08.90 1:37.83 2:13.51 2:04.30 2:26.17 1:55.09
22 Malakai Hanson FR-1 Fort Lewis 1:22.79 1:22.79 1:54.27 1:56.60 1:32.12 1:56.60
26 Luke Mosley JR-3 Lubbock Christian 2:02.00 1:25.63 1:51.44 2:19.59 1:26.81 1:57.30
28 Elijah De La Cerda JR-3 Adams State 1:46.18 1:23.76 1:29.66 1:47.36 1:46.18 1:57.97
37 Riley Webb JR-3 Lubbock Christian 2:28.19 1:37.17 1:38.39 1:45.67 2:09.97 2:01.46
39 Grant Sims FR-1 West Texas A&M 1:48.12 1:55.49 2:28.66 1:59.18 1:43.21 2:02.86
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Jayden Thulson FR-1 Colorado Mesa 2:00.57 1:57.05
25 Kyle Towne FR-1 Colorado Mesa 1:29.04 1:57.15
27 Cyprien Bille FR-1 New Mexico JC 2:13.95 1:57.50
29 Michael Reiss FR-1 West Texas A&M 2:29.14 1:58.36
31 Naatannii Collins SO-2 Western Texas College 1:55.39 1:58.95
32 Adrian Solis FR-1 West Texas A&M 1:55.87 1:59.45
33 Casey Amori JR-3 Colorado Mesa 2:35.56 1:59.66
34 Micah Langat JR-3 Lubbock Christian 1:52.72 1:59.91
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
30 Dylan Campbell FR-1 Colorado Mesa 1:26.72 1:48.10 1:58.79
35 Nathaniel Swalley FR-1 CSU-Pueblo 1:24.49 2:11.56 2:00.69
36 John Mcgill FR-1 Colorado Mesa 1:57.50 1:27.22 2:01.13
38 Grant Young FR-1 CSU-Pueblo 1:52.96 1:59.03 2:01.46
40 Cymon Shy SR-4 Prairie View 2:14.05 1:29.78 2:02.98
41 Bryce Owens FR-1 Eastern New Mexico 1:56.71 2:20.55 2:05.49
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
42 Tyler Parker FR-1 Fort Lewis 2:28.84 2:45.66 2:09.42
43 Jaylen Granberry FR-1 Park Gilbert 1:44.65 2:56.69 2:15.91
44 Zachary Shanklin JR-3 Wayland Baptist 2:50.41 1:59.71 2:20.83
45 Ricky Diaz SR-4 Eastern New Mexico 2:04.55 1:51.04 2:30.05