January 26-27, 2024
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mercy Kirarei FR-1 New Mexico 6:41.27 9:45.19 9:17.32 9:56.34
2 Joyce Kemboi FR-1 UTEP 11:51.72 8:21.05 9:29.37 12:03.10
3 Florance Uwajeneza SR-4 West Texas A&M 9:52.90 9:18.69 9:30.09 11:12.71
4 Brianna Robles SR-4 Adams State 10:47.44 12:08.37 9:38.07 7:19.34
5 Precious Robinson JR-3 Adams State 7:54.08 10:57.78 9:52.59 7:30.37
6 Emily Schoellkopf JR-3 Adams State 7:06.90 11:39.64 9:52.91 8:18.05
7 Sarah Koomson FR-1 West Texas A&M 12:54.53 8:02.59 9:55.79 10:55.37
8 Halle Hamilton JR-3 Air Force 8:26.67 7:09.18 9:56.08 8:02.83
9 Betty Bajika JR-3 West Texas A&M 13:00.43 8:03.99 10:04.98 12:36.23
10 Vienna Lahner FR-1 Adams State 12:13.49 8:23.14 10:06.19 8:23.14
11 Ella Johnson FR-1 Air Force 12:56.14 10:53.91 10:11.13 9:58.91
12 Ruth Jerubet SR-4 UTEP 11:18.39 7:44.49 10:11.16 8:15.04
13 Sandra Maiyo FR-1 UTEP 11:36.90 8:39.62 10:11.31 10:47.99
14 Elise Leveel JR-3 West Texas A&M 12:34.84 8:53.91 10:13.69 7:28.00
15 Reina Paredes JR-3 Adams State 12:06.51 9:14.12 10:15.68 9:57.21
16 Fiona Hawkins SO-2 Adams State 13:17.33 13:11.15 10:18.08 9:16.28
17 Kristin Johansen   Unattached 9:54.88 10:07.27 10:19.66 7:13.77
18 Margot Thomas JR-3 CSU-Pueblo 8:35.48 11:10.75 10:21.06 12:19.07
19 Hannah Hartwell FR-1 Fort Lewis 12:13.81 8:48.59 10:21.87 7:21.53
20 Vallary Kiplagat FR-1 UTEP 13:33.54 12:43.48 10:25.80 12:30.96
21 Camille Renou JR-3 CSU-Pueblo 9:42.07 12:06.02 10:25.88 8:20.71
22 Morgan Lamberson SO-2 Tarleton State 9:06.63 12:27.69 10:28.31 10:03.18
23 Kirstin Williams JR-3 Colorado Mesa 9:14.45 13:07.57 10:30.05 11:39.36
24 Jadyn Herron SO-2 CSU-Pueblo 7:52.55 9:01.86 10:30.06 12:36.08
25 Lexi Maul SO-2 West Texas A&M 10:19.34 12:13.10 10:31.98 9:09.83
26 Haley Harkrider FR-1 Adams State 10:08.06 7:40.85 10:40.06 12:22.47
27 Olivia McLain SR-4 West Texas A&M 9:10.85 12:55.03 10:40.52 8:13.20
28 Gretchen Kuffel JR-3 Grand Canyon 11:20.45 7:42.19 10:41.93 11:26.87
29 Lauren Hodges SO-2 Colorado Mesa 8:54.02 11:02.70 10:43.39 12:32.77
30 Sarah Renberg SO-2 CSU-Pueblo 13:40.00 10:52.13 10:45.67 12:41.89
31 Sage Lancaster JR-3 Tarleton State 7:54.20 10:17.11 10:49.58 11:02.58
32 Mikenna Hoffman SO-2 Fort Lewis 14:14.03 13:14.90 10:56.94 8:25.85
33 Tessa Stadler FR-1 Fort Lewis 14:01.28 8:19.51 10:57.25 13:08.70
34 Carolyne Kimaiyo SO-2 New Mexico JC 8:48.17 11:00.21 11:00.21 13:38.66
35 Vanessa Gallegos SO-2 New Mexico JC 13:23.12 13:56.58 11:09.26 13:23.12
36 Celine Nez SO-2 Fort Lewis 10:48.12 7:59.34 11:15.12 12:15.88
37 Katherine Brown JR-3 Fort Lewis 10:02.37 10:56.52 11:16.82 14:33.10
38 Brenda Jerop FR-1 UTEP 10:36.86 8:39.18 11:32.24 10:02.25
39 Salma Licon FR-1 UTEP 9:21.63 11:47.24 11:33.37 11:26.44
40 Peyton Burnside JR-3 Fort Lewis 10:33.60 11:57.15 11:36.26 13:13.74
41 Madelaine Jellison FR-1 Fort Lewis 13:19.78 15:05.95 11:47.77 9:40.38
42 Madisen Johnson JR-3 Fort Lewis 14:59.21 10:58.48 11:48.04 8:51.03
43 Cadence Corby SO-2 Fort Lewis 10:37.65 10:23.48 11:48.50 13:13.52
44 Francesca Alvarado FR-1 New Mexico JC 11:04.34 9:58.64 12:10.04 11:11.64
45 Jayden Reyes Samiento SO-2 CSU Bakersfield 11:46.24 9:53.55 12:31.32 8:53.44
46 Josey French JR-3 New Mexico Highlands 9:03.14 9:49.04 12:44.98 14:16.78
47 Christina Fitzpatrick SO-2 Prairie View 9:21.39 14:29.75 13:10.68 16:20.45
48 Myla Greenzweig FR-1 Ranger 9:19.02 14:54.44 13:18.60 14:30.48
  Georgina Balderas SO-2 Tarleton State DNF DNF DNF DNF
  Eleonora Curtabbi SR-4 West Texas A&M DNF DNF DNF DNF
  Helena Valentic' SR-4 CSU Bakersfield DNF DNF DNF DNF
  Nicola Jansen   Unattached DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mercy Kirarei FR-1 New Mexico 9:17.32
2 Joyce Kemboi FR-1 UTEP 9:29.37
3 Florance Uwajeneza SR-4 West Texas A&M 9:30.09
4 Brianna Robles SR-4 Adams State 9:38.07
5 Precious Robinson JR-3 Adams State 9:52.59
6 Emily Schoellkopf JR-3 Adams State 9:52.91
7 Sarah Koomson FR-1 West Texas A&M 9:55.79
8 Halle Hamilton JR-3 Air Force 9:56.08
10 Vienna Lahner FR-1 Adams State 10:06.19
12 Ruth Jerubet SR-4 UTEP 10:11.16
13 Sandra Maiyo FR-1 UTEP 10:11.31
15 Reina Paredes JR-3 Adams State 10:15.68
16 Fiona Hawkins SO-2 Adams State 10:18.08
  Eleonora Curtabbi SR-4 West Texas A&M DNF
  Nicola Jansen   Unattached DNF
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Betty Bajika JR-3 West Texas A&M 10:04.98 11:41.78
11 Ella Johnson FR-1 Air Force 10:11.13 7:20.02
14 Elise Leveel JR-3 West Texas A&M 10:13.69 8:04.82
17 Kristin Johansen   Unattached 10:19.66 7:13.77
18 Margot Thomas JR-3 CSU-Pueblo 10:21.06 8:29.27
19 Hannah Hartwell FR-1 Fort Lewis 10:21.87 12:13.81
20 Vallary Kiplagat FR-1 UTEP 10:25.80 9:04.45
21 Camille Renou JR-3 CSU-Pueblo 10:25.88 13:08.61
22 Morgan Lamberson SO-2 Tarleton State 10:28.31 7:44.95
24 Jadyn Herron SO-2 CSU-Pueblo 10:30.06 8:36.65
25 Lexi Maul SO-2 West Texas A&M 10:31.98 11:16.22
26 Haley Harkrider FR-1 Adams State 10:40.06 8:19.25
27 Olivia McLain SR-4 West Texas A&M 10:40.52 8:38.83
28 Gretchen Kuffel JR-3 Grand Canyon 10:41.93 13:54.51
31 Sage Lancaster JR-3 Tarleton State 10:49.58 11:15.57
38 Brenda Jerop FR-1 UTEP 11:32.24 8:11.49
  Georgina Balderas SO-2 Tarleton State DNF DNF
  Helena Valentic' SR-4 CSU Bakersfield DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Kirstin Williams JR-3 Colorado Mesa 10:42.66 10:48.96 10:30.05 12:48.67 9:14.45 11:51.96 11:20.46
29 Lauren Hodges SO-2 Colorado Mesa 11:41.30 13:04.94 10:43.39 7:49.68 12:26.34 8:15.41 11:09.13
30 Sarah Renberg SO-2 CSU-Pueblo 9:08.82 11:37.33 10:45.67 10:52.13 13:59.38 8:17.17 7:38.43
32 Mikenna Hoffman SO-2 Fort Lewis 10:50.37 7:53.00 10:56.94 11:03.51 12:09.21 7:39.86 9:24.97
33 Tessa Stadler FR-1 Fort Lewis 8:19.51 9:31.81 10:57.25 10:17.82 11:23.54 7:46.65 11:36.69
34 Carolyne Kimaiyo SO-2 New Mexico JC 10:27.20 11:13.42 11:00.21 9:54.19 14:11.67 11:59.63 12:12.84
35 Vanessa Gallegos SO-2 New Mexico JC 10:09.03 10:15.72 11:09.26 9:42.26 12:36.27 7:48.49 10:42.49
36 Celine Nez SO-2 Fort Lewis 14:24.16 13:36.90 11:15.12 9:00.10 8:12.84 9:13.60 14:03.90
37 Katherine Brown JR-3 Fort Lewis 8:00.55 10:42.98 11:16.82 13:59.26 12:24.51 10:29.45 9:35.30
39 Salma Licon FR-1 UTEP 12:49.64 11:19.51 11:33.37 10:24.04 9:00.83 13:24.31 12:28.84
40 Peyton Burnside JR-3 Fort Lewis 11:22.34 14:51.22 11:36.26 11:36.26 9:03.09 9:23.97 14:09.44
41 Madelaine Jellison FR-1 Fort Lewis 10:01.61 12:16.08 11:47.77 11:33.62 12:16.08 8:29.60 13:33.94
42 Madisen Johnson JR-3 Fort Lewis 11:12.64 10:08.92 11:48.04 13:34.25 14:09.65 13:48.41 14:02.57
43 Cadence Corby SO-2 Fort Lewis 14:24.37 9:40.97 11:48.50 10:51.82 12:16.84 10:30.57 14:24.37
44 Francesca Alvarado FR-1 New Mexico JC 15:12.55 8:52.93 12:10.04 8:38.33 14:43.35 12:10.04 12:10.04
45 Jayden Reyes Samiento SO-2 CSU Bakersfield 10:08.57 9:38.52 12:31.32 14:01.48 10:23.60 11:01.17 16:16.72
46 Josey French JR-3 New Mexico Highlands 14:32.08 16:03.88 12:44.98 9:41.39 14:01.48 16:26.83 10:57.89
47 Christina Fitzpatrick SO-2 Prairie View 11:51.62 14:21.85 13:10.68 10:32.55 12:15.34 15:48.82 12:46.96
48 Myla Greenzweig FR-1 Ranger 13:26.59 11:58.74 13:18.60 10:30.90 16:54.23 13:58.53 13:50.55