February 9-10, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Anass Essayi JR-3 South Carolina 3:32.03 3:36.35
2 John Reniewicki   UA Baltimore Distance 4:26.42 3:36.60
3 Craig Engels   Nike 2:36.11 3:36.82
4 Eric Holt   Empire Elite TC 3:36.85 3:36.85
5 Rob Napolitano   Diadora/NYAC 3:37.33 3:37.33
6 Thomas Vanoppen   Belgium 2:43.07 3:37.42
7 Ben Allen   Empire Elite TC 3:59.49 3:37.71
8 Callum Elson   Hoka 2:43.59 3:38.12
9 Isaac Basten SR-4 Drake 2:35.12 3:38.47
10 Charlie O'Donovan   Ireland 2:52.65 3:38.54
11 Nick Foster SR-4 Michigan 4:40.09 3:38.82
12 Ryoma Aoki   Honda 2:33.39 3:39.12
13 Abel Teffra JR-3 Georgetown 3:26.12 3:39.27
14 Evan Dorenkamp SR-4 Penn State 3:11.04 3:39.58
15 Jack Salisbury   Empire Elite TC 2:57.95 3:39.69
16 Brett Meyer   Unattached 3:09.06 3:39.83
17 Johnny Gregorek   ASICS 3:15.76 3:39.95
18 Foster Malleck SR-4 Boston University 3:29.02 3:40.02
19 Parker Schneider SO-2 Boston University 3:54.51 3:41.23
20 Tyler Wirth SR-4 Cincinnati 3:36.84 3:41.26
21 Austin Miller Senior Adidas Tinman Elite 2:48.35 3:41.51
22 James Dunne JR-3 Adams State 3:10.74 3:41.79
23 Jack Crull JR-3 Bradley 3:30.84 3:41.93
24 Benjamin Godish JR-3 Northeastern 2:59.84 3:42.02
25 Parvej Khan FR-1 Florida 3:19.83 3:42.03
26 Ezekiel Rop SR-4 Iowa State 3:24.44 3:42.21
27 Nick Dahl   Empire Elite TC 2:51.19 3:42.32
28 Will Anthony SO-2 Virginia 4:24.65 3:42.39
29 Ryan Adams   UA Mission Run Balt Dista 4:11.32 3:42.40
30 Nathan Mountain JR-3 Virginia 2:55.76 3:42.47
31 Garrett MacQuiddy JR-3 California 4:18.09 3:42.49
32 Camden Gilmore SR-4 Georgetown 3:00.28 3:42.56
33 Kevin Robertson   Saint-Laurent Select 2:40.29 3:42.62
34 Vivien Henz Sophomore Unattached 4:42.86 3:42.72
35 Finn Walsh JR-3 Pittsburgh 2:47.16 3:42.87
36 Nanami Arai   Honda 3:45.18 3:42.95
37 Keisuke Morita   SUBARU 4:23.27 3:43.11
38 Shane Bracken   Unattached 4:07.74 3:43.19
39 Cruz Gomez SR-4 Ole Miss 2:51.91 3:43.26
40 Christian Noble   New Balance Boston 3:32.19 3:43.35
41 ROBERT HEPPENSTALL   Atlanta Track Club Elite 3:39.07 3:43.54
42 Beck Wittstadt JR-3 Duke 3:34.62 3:43.56
43 Mark Milner Senior UCD A.C 4:08.20 3:43.60
44 Wes Porter JR-3 Virginia 2:43.31 3:43.70
45 Sair Salgado Senior Unattached 3:19.16 3:43.77
46 Paul Specht SO-2 Wake Forest 2:47.89 3:43.85
47 Samuel Field JR-3 New Mexico 3:44.47 3:44.47
48 Jaouad Khchina FR-1 South Carolina 2:57.38 3:44.53
49 Collin Boler FR-1 Princeton 3:40.13 3:44.62
50 Mark Shannon Senior Unattached 4:20.60 3:44.65
51 Chris Olley   PDC 2:39.56 3:44.72
52 Duncan Miller SR-4 Princeton 2:37.36 3:44.80
53 Miles Smith   PDC 2:48.67 3:44.89
54 Bobby Poynter   Unattached 4:14.20 3:44.95
55 Patrick Cantlon SO-2 Northeastern 2:46.63 3:45.17
56 Jude Wheeler-Dee Junior Queen's University 3:56.56 3:45.29
57 David Cardenas SR-4 Adams State 3:25.15 3:45.43
58 kenneth talavera Senior Unattached 2:58.18 3:45.54
59 Marcel Aubry   Battle Road Track Club 4:44.45 3:45.75
60 Freddy Collins SO-2 Boston University 3:59.91 3:46.33
61 Parker Stokes SR-4 Georgetown 3:07.92 3:46.40
62 Cooper Cawthra JR-3 Texas A&M 3:39.82 3:46.61
63 Will Kenney JR-3 UMass Amherst 4:48.51 3:47.17
64 Eli Hoeft Senior Unattached 3:42.82 3:47.36
65 Ondrej Gajdos FR-1 Texas A&M 3:06.58 3:47.53
66 Alberto Campa SO-2 Colo. Sch. of Mines 3:11.22 3:47.64
67 Simon Berube   Bison Track & Field Club 4:09.12 3:48.55
68 Evan Hilbert JR-3 Buffalo 2:51.46 3:48.61
69 Max Davies Junior Guelph 2:47.05 3:48.83
70 Edward (EJ) Rush JR-3 Texas Tech 3:20.70 3:50.69
71 Masato Saiki   Fujisan no Meisui 3:41.66 3:50.89
72 Aksel Laudon   Unattached 4:04.98 3:51.11
  Jack Anstey   Under Armour Dark Sky DNF DNF
  Grant Grovsvenor   DOGECOIN TC DNF DNF
  Jonah Hoey   Hoey Investments DNF DNF
  Ahmed Kadri JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF
  Lorenz Herrmann JR-3 Idaho DNF DNF
  James Donahue SO-2 Virginia DNF DNF
  Kerem Ayhan SR-4 Northeastern DNF DNF
  Zalen Nelson   Empire Elite TC DNF DNF
  Matthew Payamps SR-4 Georgetown DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anass Essayi JR-3 South Carolina 3:36.35
2 John Reniewicki   UA Baltimore Distance 3:36.60
3 Craig Engels   Nike 3:36.82
4 Eric Holt   Empire Elite TC 3:36.85
5 Rob Napolitano   Diadora/NYAC 3:37.33
6 Thomas Vanoppen   Belgium 3:37.42
8 Callum Elson   Hoka 3:38.12
9 Isaac Basten SR-4 Drake 3:38.47
10 Charlie O'Donovan   Ireland 3:38.54
14 Evan Dorenkamp SR-4 Penn State 3:39.58
16 Brett Meyer   Unattached 3:39.83
26 Ezekiel Rop SR-4 Iowa State 3:42.21
41 ROBERT HEPPENSTALL   Atlanta Track Club Elite 3:43.54
  Jack Anstey   Under Armour Dark Sky DNF
  Grant Grovsvenor   DOGECOIN TC DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Ben Allen   Empire Elite TC 3:26.83 3:37.71 3:33.36 4:19.08 3:46.42 4:34.32
11 Nick Foster SR-4 Michigan 3:16.94 3:38.82 2:55.06 2:50.68 3:12.57 3:27.88
12 Ryoma Aoki   Honda 3:19.40 3:39.12 4:27.33 4:20.76 4:03.23 3:47.89
13 Abel Teffra JR-3 Georgetown 4:20.94 3:39.27 4:27.51 3:26.12 3:17.35 3:17.35
15 Jack Salisbury   Empire Elite TC 3:19.92 3:39.69 3:30.91 4:03.86 3:35.30 2:33.79
17 Johnny Gregorek   ASICS 4:41.54 3:39.95 2:33.97 2:55.96 3:57.55 4:06.35
18 Foster Malleck SR-4 Boston University 4:43.83 3:40.02 2:36.22 2:45.02 3:15.82 4:32.83
19 Parker Schneider SO-2 Boston University 4:12.21 3:41.23 3:50.08 4:47.60 3:50.08 3:12.47
21 Austin Miller Senior Adidas Tinman Elite 3:28.22 3:41.51 3:06.07 3:57.02 3:01.64 3:54.80
40 Christian Noble   New Balance Boston 4:43.66 3:43.35 2:54.22 3:38.89 4:32.49 4:41.43
52 Duncan Miller SR-4 Princeton 4:16.28 3:44.80 2:59.84 4:52.24 3:26.82 3:11.08
  Zalen Nelson   Empire Elite TC DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 James Dunne JR-3 Adams State 4:01.76 3:59.54 3:41.79 2:55.22 2:57.44 3:35.14
27 Nick Dahl   Empire Elite TC 3:33.43 3:44.55 3:42.32 4:46.80 4:49.02 3:37.88
29 Ryan Adams   UA Mission Run Balt Dista 4:46.90 4:17.99 3:42.40 3:09.04 2:55.70 3:26.84
30 Nathan Mountain JR-3 Virginia 2:57.98 4:38.09 3:42.47 3:58.05 3:18.00 2:40.18
32 Camden Gilmore SR-4 Georgetown 4:38.20 3:18.08 3:42.56 2:58.05 4:04.82 4:47.11
34 Vivien Henz Sophomore Unattached 3:04.86 2:55.95 3:42.72 3:09.32 4:18.36 4:25.04
38 Shane Bracken   Unattached 3:09.72 3:25.34 3:43.19 2:40.70 4:47.92 4:36.76
39 Cruz Gomez SR-4 Ole Miss 3:34.33 2:45.22 3:43.26 4:16.75 4:36.85 4:32.38
44 Wes Porter JR-3 Virginia 3:57.13 4:41.87 3:43.70 3:07.91 4:26.21 3:43.70
61 Parker Stokes SR-4 Georgetown 4:11.31 3:53.20 3:46.40 3:35.08 2:58.86 3:53.20
  Ahmed Kadri JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  James Donahue SO-2 Virginia DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Matthew Payamps SR-4 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
20 Tyler Wirth SR-4 Cincinnati 4:47.64 3:41.26 3:16.93
24 Benjamin Godish JR-3 Northeastern 2:46.52 3:42.02 3:17.60
25 Parvej Khan FR-1 Florida 4:41.98 3:42.03 2:50.97
28 Will Anthony SO-2 Virginia 4:42.44 3:42.39 3:13.48
31 Garrett MacQuiddy JR-3 California 3:04.67 3:42.49 3:31.37
33 Kevin Robertson   Saint-Laurent Select 2:35.84 3:42.62 4:24.92
36 Nanami Arai   Honda 3:07.28 3:42.95 4:14.17
37 Keisuke Morita   SUBARU 3:23.03 3:43.11 4:12.12
45 Sair Salgado Senior Unattached 2:56.78 3:43.77 3:32.59
46 Paul Specht SO-2 Wake Forest 4:46.53 3:43.85 2:50.13
60 Freddy Collins SO-2 Boston University 3:16.91 3:46.33 3:23.70
64 Eli Hoeft Senior Unattached 2:55.07 3:47.36 4:41.93
70 Edward (EJ) Rush JR-3 Texas Tech 3:53.00 3:50.69 3:06.86
  Kerem Ayhan SR-4 Northeastern DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Jack Crull JR-3 Bradley 3:41.93 2:57.55 3:39.71 3:57.47
47 Samuel Field JR-3 New Mexico 3:44.47 4:24.88 2:41.62 3:01.82
48 Jaouad Khchina FR-1 South Carolina 3:44.53 4:20.46 4:22.70 4:36.18
51 Chris Olley   PDC 3:44.72 4:07.20 4:31.92 3:26.75
53 Miles Smith   PDC 3:44.89 3:20.16 3:47.14 3:13.41
54 Bobby Poynter   Unattached 3:44.95 2:46.47 4:05.20 3:22.46
57 David Cardenas SR-4 Adams State 3:45.43 3:27.40 3:52.20 2:46.82
58 kenneth talavera Senior Unattached 3:45.54 4:21.63 4:26.14 4:46.44
62 Cooper Cawthra JR-3 Texas A&M 3:46.61 2:52.23 3:35.28 4:45.53
63 Will Kenney JR-3 UMass Amherst 3:47.17 3:26.73 4:34.88 3:38.09
69 Max Davies Junior Guelph 3:48.83 3:23.66 2:40.19 2:53.91
72 Aksel Laudon   Unattached 3:51.11 4:44.27 4:11.91 4:18.85
  Jonah Hoey   Hoey Investments DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Finn Walsh JR-3 Pittsburgh 3:47.33 3:45.10 2:40.47 4:02.93 3:42.87 4:16.30
42 Beck Wittstadt JR-3 Duke 3:05.56 4:08.16 4:10.39 4:01.45 3:43.56 3:45.80
43 Mark Milner Senior UCD A.C 4:05.96 4:41.74 2:58.88 3:43.60 3:43.60 3:41.37
49 Collin Boler FR-1 Princeton 4:13.82 2:57.45 3:15.42 4:25.06 3:44.62 4:27.30
50 Mark Shannon Senior Unattached 3:10.96 3:08.71 2:55.23 3:13.20 3:44.65 4:18.35
55 Patrick Cantlon SO-2 Northeastern 4:39.21 4:18.95 2:46.63 4:16.70 3:45.17 3:36.17
56 Jude Wheeler-Dee Junior Queen's University 3:29.52 3:27.27 4:25.85 3:22.77 3:45.29 2:48.97
59 Marcel Aubry   Battle Road Track Club 3:57.04 3:36.72 4:46.71 3:43.50 3:45.75 3:57.04
65 Ondrej Gajdos FR-1 Texas A&M 4:37.59 3:06.58 4:42.14 3:56.64 3:47.53 4:03.46
66 Alberto Campa SO-2 Colo. Sch. of Mines 3:29.43 4:24.07 3:31.71 4:14.96 3:47.64 2:39.35
67 Simon Berube   Bison Track & Field Club 3:07.42 3:30.27 4:57.12 3:57.70 3:48.55 4:52.55
68 Evan Hilbert JR-3 Buffalo 3:44.04 4:04.62 3:53.19 4:52.62 3:48.61 3:50.90
71 Masato Saiki   Fujisan no Meisui 4:04.75 4:27.84 3:57.82 3:53.20 3:50.89 3:41.66
  Lorenz Herrmann JR-3 Idaho DNF DNF DNF DNF DNF DNF